Єдиний державний реєстр судових рішень
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"26" травня 2010 р. м. КиївК-16310/10
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Головуючого судді Сіроша М.В.,
Суддів: Бим М.Є., Островича С.Е.. Гордійчук М.П., Харченка В.В.
за участю секретаря Кальненко О.І.
представника відповідача Маркелова О.Э.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за касаційною скаргою Контрольно-ревізійного управління в м. Севастополі на постанову Окружного адміністративного суду м. Севастополя від 20 травня 2009 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 25 лютого 2010 року у справі за позовом Контрольно-ревізійного управління в м. Севастополі до Військової частини А 3009, третя особа Міністерство оборони України, про зобовязання вчинити певні дії, -
в с т а н о в и л а :
В квітні 2009 року Контроль-ревізійне управління в м. Севастополі звернулось до Окружного адміністративного суду м. Севастополя з адміністративним позовом до Військової частини А 3009, третя особа Міністерство оборони України, про зобовязання відповідача виконати пункт 2 вимог Контрольно-ревізійного управління в м. Севастополі, а саме перерахувати в дохід Державного бюджету України кошти у розмірі 17426 грн. 20 коп.
Позовні вимоги мотивовані тим, що у січні-квітні 2007 року, в межах фонду грошового забезпечення, військовослужбовцям відповідача було проведено нарахування компенсації утриманих внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування на загальну суму 17426 грн. 20 коп., виплата яких нормативними документами не передбачена, у звязку з чим відповідач зобовязаний виконати пункт 2 обовязкових вимог (вказівок) Контрольно-ревізійного управління в м. Севастополі викладених в вих.. № 08-14/952 від 13 травня 2008 року, а саме перерахувати в дохід Державного бюджету України вказані кошти.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Севастополя від 20 травня 2009року, залишеною без змін ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 25 лютого 2010 року, Контрольно-ревізійному управлінню в м. Севастополі у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись із судовими рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, Контрольно-ревізійне управління в м. Севастополі просить їх скасувати та ухвалити нове рішення про задоволення позову, посилаючись на порушеннями судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судами першої і апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судом, згідно з підпунктом 1.1.3.1 Плану роботи Контрольно-ревізійного управління в м. Севастополі на 1 квартал 2008 року, в період з 06 березня 2008 року по 11 квітня 2008 проведено ревізію використання бюджетних коштів, виділених військовій частині А 3009 за період 2006 - 2007 років, про що складено Акт № 08-21/68 від 11 квітня 2008 року.
Проведеною ревізією було з'ясовано, що у січні - квітні 2007 року, в межах грошового забезпечення, військовослужбовцям цієї військової частини було проведено нарахування компенсації утриманих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування на загальну суму 17426 грн. 20коп., виплата яких нормативними документами не передбачена.
13 травня 2008 року КРУ в м. Севастополі, у порядку, що визначений статтями 14, 15 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні»№ 29 від 26 січня 1993 року направило командиру військової частини А 3009 Вимогу (обовязкову вказівку) за № 18-14/952 про усунення порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, у т. ч. вимогу (пункт 2) про вжиття заходів щодо відшкодування до державного бюджету незаконно використаних коштів, у 17426 грн. 20 коп..
У відповіді від 20 червня 2008 року № 126/фс військова частина А 3009 повідомила про виконання вимог Контрольно-ревізійного управління в м. Севастополі, за винятком відшкодування використаних коштів у сумі 17426 грн. 20 коп..
Відповідно до змісту пункту 4 частини 3 статті 129 Конституції України, ст.ст.11,70,71 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), кожна сторона повинна довести належними і допустимими доказами ті обставини, на яких ґрунтується її вимоги та заперечення.
При цьому, згідно з ч.2 ст.71 КАС України та приналежно до даного спору, обовязок доведення правомірності своїх рішень та дій покладається на контролюючий орган.
Відповідно до ст.ст. 6, 19 Конституції України, п.1 ч.3 ст.2, ч.1 ст.9 КАС України рішення (дії) субєкта владних повноважень (в даному випадку позивача) повинні прийматись (вчинятись) на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як вбачається з матеріалів справи, у відповідності до приписів згаданих норм Конституції та КАС України, доведеним контролюючим органом і не спростованим належним чином відповідачем є факт порушення останнім законодавства, що регулює використання державних фінансових ресурсів.
Так, стаття 100 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік»№489-V від 19 грудня 2006 року (далі Закон №489-V), встановлює, що у 2007 році особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи рядового і начальницького складу підлягають загально - обов'язковому державному пенсійному страхуванню і є застрахованими особами.
Страхувальниками (платниками страхових внесків до Пенсійного фонду України) є військові частини, підприємства, установи, організації та органи, які виплачують грошове забезпечення для зазначених осіб.
Обчислення страхових внесків за вказаних осіб здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться обчислення грошового забезпечення, на яке нараховуються страхові внески.
Об'єктом оподаткування для страхувальників є фактичні витрати на грошове забезпечення, а для застрахованих осіб сукупний оподатковуваний доход.
Обчислення та сплата страхових внесків у 2007 році здійснюється у порядку, визначеному законами України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15) та "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" ( 400/97-ВР ).
Стаття 105 Закону № 489-V визначає, що умови оплати праці працівників підприємств, установ та організацій, що фінансуються чи дотуються з бюджету, керівників підприємств, заснованих на державній, комунальній власності, а також умови грошового забезпечення військовослужбовців (осіб рядового і начальницького складу) затверджуються виключно Кабінетом Міністрів України.
При цьому, жодних актів нормативного характеру, які б передбачали компенсацію військовослужбовцям утриманих внесків до Пенсійного фонду, Кабінетом Міністрів України не затверджувалось.
Не є таким нормативно-правовим актом в цій галузі і телеграма Міністра оборони НР 248/9/39 від 23 січня 2007 року про здійснення виплати військовослужбовцям Збройних Сил України рівноцінної та повної компенсації утримання з них збору на обовязкове державне пенсійне страхування, на яку посилається відповідач, як на підставу виплати компенсації.
Слід також зазначити, що телеграмою Міністра оборони НР 248/9/192 від 16 квітня 2007 року, попередню телеграму НР 248/9/39 від 23 січня 2007 року було визнано такою, що втратила чинність з 01 травня 2007 року, з посиланням в т.ч. на вже згадану ст. 100 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік». У період між надісланням телеграм, законодавство, що регулювало спірні відносини, не зазнало змін.
За таких обставин, правових підстав для виплати військовослужбовцям військової частини А 3009 компенсації за утриманий збір на загальнообовязкове державне пенсійне страхування у відповідача не було.
У відповідності до приписів Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні»№ 2939-ХІІ від26 січня 1993 року (далі Закон № 2939) головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому.
Державний фінансовий контроль реалізується державною контрольно-ревізійною службою через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування.
Інспектування здійснюється у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті.
Порядок проведення державною контрольно-ревізійною службою державного фінансового аудиту та інспектування встановлюється Кабінетом Міністрів України.
У міру виявлення ревізією порушень законодавства, відповідно до п.п.45,46 Порядку проведення інспектування державною контрольно-ревізійною службою, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2006 р. № 550 (далі Порядок № 550), посадові особи служби, вправі усно рекомендувати керівникам об'єкта контролю невідкладно вжити заходів для їх усунення та запобігання у подальшому а також у визначені терміни надсилати об'єкту контролю письмову вимогу щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства із зазначенням строку зворотного інформування.
За результатами проведеної ревізії у межах наданих прав органи служби вживають заходів, перелік яких наведено в ст. 10 Закону № 2939, п. 50 Порядку № 550, ст. 121 Бюджетного Кодексу України, у т.ч. звертаються до суду в інтересах держави щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів, а також стягнення у дохід держави коштів, одержаних за незаконними договорами, без встановлених законом підстав або з порушенням вимог законодавства.
За таких обставин, 17426 грн. 20 коп. компенсації утриманого з військовослужбовців збору на загальнообовязкове державне пенсійне страхування підлягають стягненню в доход держбюджету.
Судами попередніх інстанцій обставини справи встановлені повно, але неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, що призвело до ухвалення незаконних судових рішень.
Зазначена обставина відповідно до ст.. 229 Кодексу адміністративного судочинства України підставою для скасування постановлених у справі судових рішень та ухвалення нового судового рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.
Керуючись ст.ст.160, 167, 220, 221, 229, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А :
Касаційну скаргу Контрольно-ревізійного управління в м. Севастополі задовольнити, постанову Окружного адміністративного суду м. Севастополя від 20 травня 2009 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 25 лютого 2010 року у справі № 2а-276/09/2770 - скасувати.
Прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги Контрольно-ревізійного управління в м. Севастополі.
Зобовязати Військову частинку А 3009 ( 9901 м. Севастополь, пос. Дергачі, код ЕДРПОУ 08405713, р/р 35218004000246 в управлінні Державного казначейства у Нахімовському районі ГУДКУ м. Севастополя, МФО 824509) перерахувати в дохід Державного бюджету України ( р/р № 31113115700006 в ГУ ДКУ в м. Севастополі, МФО 824509, код ЕДРПОУ 24035612, по коду платежу 24060300 «Інші надходження») кошти у розмірі 17426 (сімнадцять тисяч чотириста двадцять шість) грн. 20 коп..
Постанов остаточна і оскарженню не підлягає, крім випадків встановлених статтею 237-239 Кодексу адміністративного судочинства України.