Постанова № 9811981, 02.03.2010, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.03.2010
Номер справи
2-а-11386/09/1670
Номер документу
9811981
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 березня 2010 р. Справа № 2-а-11386/09/1670

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі:

Головуючого судді - Мельнікова Л.В.

Суддів - Григоров А.М., Подобайло З.Г.

при секретарі: Співак О.А.

за участю:

представник відповідача Ашмінець І.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за апеляційною скаргою Дочірньої компанії "Укргазвидобування"Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України"в особі філії ГПУ "Полтавагазвидобування" на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 15 квітня 2009 року по справі

за позовом Полтавського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів

до Дочірньої компанії "Укргазвидобування" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" в особі: Газопромислового управління "Полтавагазвидобування"

про стягнення штрафних санкцій,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, Полтавське обласне відділення Фонду України соціального захисту інвалідів, звернувся до суду з позовом до Дочірньої компанії «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»в особі: Газопромислового управління «Полтавагазвидобування»про стягнення штрафних санкцій в сумі 1509532 грн. 29 коп. В обґрунтування своїх позовних вимог зазначив, що відповідачем було порушено вимоги ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», а саме в 2004р. підприємством не виконано нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, у кількості 93 робочі місця, що тягне за собою стягнення штрафних санкцій в сумі 1509532 грн. 29 коп..

Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 15 квітня 2009 року позовні вимоги Полтавського обласного відділення Фонду України соціального захисту інвалідів задоволено стягнуто з Дочірньої компанії «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»в особі: Газопромислового управління «Полтавагазвидобування»(вул. Кудрявська, 26/28, м. Київ-53, код ЄДРПОУ 30019775) на користь Полтавського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (вул. Зигіна, 1, м. Полтава, код 23809520) штрафні санкції в сумі 1509532 грн.29 коп..

Дочірня компанія "Укргазвидобування"Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України"в особі філії ГПУ "Полтавагазвидобування" не погоджуючись з вказаною постановою, подала апеляційну скаргу, вважає, що постанова суду прийнята за неповного з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, за невідповідністю висновків суду обставинам справи, та з порушенням норм матеріального права і відповідно підлягає скасуванню. Апелянт, просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 15.04.2009 р. і ухвалити нове рішення яким відмовити Полтавському обласному відділенню Фонду соціального захисту інвалідів у задоволенні позовних вимог.

Представник відповідача в судовому засіданні підтримав доводи викладені в апеляційній скарзі.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до Положення, затвердженого генеральним директором дочірньої компанії «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України», в 1998 році та довідки № 7880/06 з ЄДРПОУ - Газопромислове управління «Полтавагазвидобування»є філією дочірньої компанії «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України», не є юридичною особою, ідентифікаційний код 00153100. Згідно цього Положення, зокрема Газо промислове управління «Полтавагазвидобування»здійснює оперативний, бухгалтерський та статистичний облік та надає відповідну звітність згідно з чинним законодавством (п.3.7. Положення).

Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з наступного.

Відповідно, до Інструкції щодо заповнення форми 10-ПІ поштова - річна "Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів" затверджена наказом Міністерством праці та соціальної політики України від 29.12.2004, № 338 форма N 10-ПІ "Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів" (далі - звіт), що заповнюється за 2004 рік, поширюється на всі юридичні особи та їх відокремлені підрозділи незалежно від форми власності і організаційно-правових форм господарювання (далі - підприємства), на яких працює від 15 і більше осіб. У разі, коли підприємство, що має філії, відділення та/або інші відокремлені підрозділи (далі - філії), подає централізований звіт та централізовано сплачує штрафні санкції за нестворені робочі місця для інвалідів, то воно разом зі звітом надає до відповідного відділення Фонду супроводжувальний лист та перелік філій, які входять до складу підприємства згідно з додатком до звіту. Філії також надають за своїм місцезнаходженням до відповідних відділень Фонду звіт та лист-повідомлення про подання підприємством централізованого звіту та сплату штрафних санкцій.

Відповідно до листа Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів від 11.03.2009 року № 03-02/307 Дочірня компанія «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»звіт за формою № 10-ПІ за 2004 рік не подавала.

Газопромисловим управлінням «Полтавагазвидобування»був поданий до Полтавського обласного відділення Фонду України соціального захисту інвалідів «Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2004 рік»(форма № 10-ПІ), відповідно до якого середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу на підприємстві в цей період становила 3197 осіб.

Обчислення середньооблікової чисельності працюючих здійснювалося відповідно до «Інструкції зі статистики чисельності працівників зайнятих в народному господарстві України»затвердженої наказом міністерства статистики України від 07.07.1995 року № 171 (наказ втратив чинність з 01.01.2006 року).

Відповідно до частини першої статі 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»ВР УРСР, від 21.03.1991, № 875-ХІІ ( в редакції Закону станом на 05.06.2003 року до набрання чинності Законом в редакції 01.01.2005 року) для підприємств (об'єднань), установ і організацій незалежно від форми власності і господарювання встановлюється норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків від загальної чисельності працюючих, а якщо працює від 15 до 25 чоловік - у кількості одного робочого місця, якщо інше не передбачено законом.

Відповідачем в поданому Звіті форми № 10-ПІ самостійно було обраховано норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів та зазначено у кількості 128 таких робочих місць. Разом з тим, згідно цього ж Звіту, на підприємстві в 2004 році працювало 35 працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність. Тобто підприємством не виконано норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів на 93 робочі місця.

Відповідно до частини першої статті 18 «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»(в редакції Закону станом на 05.06.2003 року до набрання чинності Законом в редакції 01.01.2005 року) працевлаштування інвалідів здійснюється органами центральним органом виконавчої влади з питань праці та соціальної політики, органами місцевого самоврядування, громадськими організаціями інвалідів.

Відповідно до пункту 10 Положення про робоче місце інваліда і про порядок працевлаштування інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1995 р. № 314 (постанова втратила чинність згідно з постановою КМУ від 31.01.2007 року) (надалі - Положення № 314) працевлаштування інвалідів здійснюється державною службою зайнятості, органами Мінсоцзахисту, місцевими Радами народних депутатів, громадськими організаціями інвалідів з урахуванням побажань, стану здоров'я інвалідів, їхніх здібностей і професійних навичок відповідно до висновків МСЕК.

Таким чином, на підприємство покладається обов'язок по створенню місць для працевлаштування інвалідів, та це не супроводжується обов'язком їх пошуку, натомість органи праці та органи соціального захисту населення. Відділення фонду соціального захисту інвалідів. Державна служба зайнятості виявляють інвалідів, які бажають працювати, здійснюють їх працевлаштування інвалідів.

Відповідно до частини першої статті 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»( в редакції Закону станом на 05.06.2003 року до набрання чинності Законом в редакції 01.01.2005 року) підприємства (об'єднання), установи і організації незалежно від форми власності і господарювання, де кількість працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим частиною першою статті 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів штрафні санкції, сума яких визначається у розмірі середньої річної заробітної плати па відповідному підприємстві (в об'єднанні), в установі, організації за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом.

Порядок сплати підприємствами (об'єднаннями), установами і організаціями штрафних санкцій до відділень Фонду соціального захисту інвалідів, акумуляції, обліку та використання цих коштів встановлювався постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2001 N 1767. (втратила чинність згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 N70).

Відповідно до розрахунку суми штрафних санкцій від 29.06.2005 року, наявного в матеріалах справи, та звіту форми 10- ПІ ГУ «Полтавагазвидобування»сума штрафних санкцій за нестворені робочі місця для інвалідів в 2004 році становить 1509532 грн. 29 коп.

Таким чином, обов'язок державних органів щодо працевлаштування інвалідів виникає після виконання підприємствами обов'язку щодо створення робочих місць і надання, передбаченої законодавством про соціальну захищеність інвалідів, інформації про наявність вільних робочих місць та вакантних посад, на яких може використовуватися праці інвалідів. При відсутності такої інформації, органи, визначені статтею 18 Закону не можуть скористатися своїми правами. Водночас, суд зазначає, що результатом працевлаштування відповідно до статті 21 Кодексу законів про працю України є укладення трудового договору між працівником (в даному випадку інвалідом) та власником підприємства або уповноваженим ним органом. Тобто безпосереднє працевлаштування інвалідів здійснюється роботодавцями.

Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Зважаючи на вищевикладене, суд першої інстанції дійшов висновку, що позов Полтавського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції, вважає що суд прийняв неправильне рішення, неправильно застосував норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення спору.

Колегія суддів зазначає, що позов подано до Дочірньої компанії "Укргазвидобування" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" в особі: Газопромислового управління "Полтавагазвидобування", що не є юридичною особою, а згідно Статуту ДК «Укргазвидобування», Положення про філію ДК «Укргазвидобування»ГПУ «Полтавагазвидобування» є структурним підрозділом без права юридичної особи (філією). Позов обумовлено не виконанням нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів філією.

Згідно ст. 19 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” в редакції 2004 року , що для підприємств (об'єднань), установ і організацій незалежно від форми власності і господарювання встановлюється норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків від загальної чисельності працюючих, а якщо працює від 15 до 25 чоловік - у кількості одного робочого місця, якщо інше не передбачено законом. Таким чином норматив встановлюється підприємству, установі, організації, тобто юридичній особі, чи фізичній особі, а не структурному підрозділу юридичної особи.

Норматив філії законом не встановлюється.

А позивач у позові обґрунтовує вимоги, саме невиконанням нормативу встановленого на його думку для філії.

Таким чином позивач просить стягнути штрафні санкції за не зайняті робочі місця для працевлаштування інвалідів, згідно нормативу, якій законом не встановлений.

Враховуючи норми ст. 19, ст. 20 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” в редакції на момент спірних відносин, норматив встановлюється щодо юридичної особи , і саме за не виконання юридичною особою нормативу, ця особа сплачує санкції. Тому в випадку невиконання нормативу юридичною особою, відповідний орган соціального захисту інвалідів звертається до суду з позовом про стягнення санкцій за невиконання нормативу встановленого юридичній особі, а не її структурному підрозділу. В даному випадку, оскільки юридична особа знаходиться у м. Києві, то з позовом має право звертатися відповідне відділення фонду соціального захисту інвалідів юрисдикція якого поширюється на м. Київ (підприємство розташовано у м. Києві).

За таких обставин, постанова суду першої інстанції на підставі п. 4 ст. 202 КАС України підлягає скасуванню з прийняттям нової про відмову у позові.

Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу задовольнити.

Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 15 квітня 2009 року скасувати.

Прийняти нову постанову, якою у позові відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом місяця, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий Мельнікова Л.В.

Судді Григоров А.М.

Подобайло З.Г.

Повний текст виготовлено 09 березня 2010 року