
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 червня 2021 року м. ЧернівціСправа № 926/613/21
Господарський суд Чернівецької області у складі судді Байталюка В. Д., за участю секретаря судового засідання Шехтер Є. С., розглянувши матеріали справи
за позовом виконувача обов`язків керівника Чернівецької окружної прокуратури в інтересах держави в особі Чернівецької міської ради
до Приватного підприємства «Торгово-транспортна фірма «Меблі»
про внесення змін до договору оренди землі
Представники:
від позивача - Баланецький О. Д.;
від відповідача - Сидора І. Ю.;
за участю прокурора Кацап-Бацала Ю. М.
В С Т А Н О В И В :
1. Короткий зміст позовних вимог
1.1. Виконувач обов`язків керівника Чернівецької місцевої прокуратури звернувся з позовом в особі Чернівецької міської ради до Приватного підприємства «Торгово-транспортна фірма «Меблі», м. Чернівці, в якому просить суд внести зміни до договору оренди землі укладеного між сторонами від 15.12.2006, який зареєстрований 02.03.2007 у Чернівецькій регіональній філії ДП «Центр ДЗК», про що у книзі записів реєстрації договорів оренди земельних ділянок № 4АА007061 вчинено запис № 040780900055, шляхом викладення:
- пункту 3 Договору в наступній редакції: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 11.02.2021 № 34/107-21 становить 27992946 грн, економіко-планувальна зона № 77»;
- пункту 5 Договору в наступній редакції: «Річна орендна плата становить 839788,38 грн. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі».
1.2. Позовні вимоги мотивуються тим, що відповідно до пункту 9 договору та статті 188 Господарського кодексу України в зв`язку зі зміною нормативно-грошової оцінки земельної ділянки відповідачу запропоновано укласти додаткову угоду до спірного договору з новою річною орендною платою за земельну ділянку. Однак, відповідач ухиляється від укладення додаткової угоди до договору.
2. Короткий зміст заперечень проти позову приватного підприємця Любецького Геннадія Броніславовича .
Відповідач зазначає, що позовні вимоги є безпідставними і такими, що не підлягають задоволенню. А також зазначає, що пунктом 5 Договору встановлено, що річна орендна плата складає 63123,55 грн. Пунктом 6 даного Договору визначено, що розмір орендної плати індексується у відповідності із чинним законодавством України. При цьому додатковий договір між сторонами не укладається. Орендар самостійно щорічно станом на 01 січня поточного року проводить перерахунок річної орендної плати за результатами середнього індексу інфляції керуючись даними Державного комітету статистики України про середньорічний індекс інфляції та «Порядку проведення індексації грошової оцінки земель», затвердженого Постановою КМУ від 12.05.2000 № 783 «Про проведення індексації грошової оцінки землі». Таким чином, сторони договору передбачили механізм актуалізації розміру орендної плати з прив`язкою до об`єктивного показника - індексу інфляції в Україні. Внаслідок застосування інфляційного показника розмір орендної плати за час дії договору зріс майже в 2,5 рази - до 150192,21 грн і добросовісно сплачується відповідачем, що підтверджується листом ГУ ДПС у Чернівецькій області від 03.03.2000. Посилання прокурора і позивача на те, що згідно рішення 24 сесії Чернівецької міської ради 5-го скликання від 12.02.2008 починаючи з 01.07.2008 в місті Чернівці була затверджена нова технічна документація з грошової оцінки земель міста, а отже відповідно має бути змінено договір оренди землі, який укладений між сторонами 15.12.2006 не заслуговує на увагу так як: 1) нормативна грошова оцінка землі в місті Чернівці була затверджена місцевою радою вже після укладення відповідного договору оренди; 2) в самому Договорі з одного боку передбачений чіткий механізм зміни орендної плати (застосування індексу інфляції), а з іншого - в договорі відсутня вказівка на можливість зміни орендної плати з причин збільшення розміру нормативної грошової оцінки.
З цих міркувань відповідач вважає, що є незастосованою до цієї справи наведена прокурором у позові практика Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду, так як у судових справах, які розглядалися Верховним судом договори оренди між місцевою радою та орендарем містили інші положення, ніж договір укладений між сторонами.
Також зазначає, що Чернівецька міська рада в особі Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин зверталася до відповідача з аналогічною пропозицією щодо укладення додаткового Договору до договору оренди землі листом від 16.03.2012. За таких умов позивачем пропущено строк позовної давності, визначений чинним законодавством за заявленим позовом.
3. Короткий зміст ухвал суду.
Ухвалою суду від 22.02.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, а підготовче засідання призначено на 11.03.2021.
Ухвалою суду від 11.03.2021 відкладено підготовче засідання на 25.03.2021.
Ухвалою суду від 25.03.2021 відкладено підготовче засідання на 15.04.2021.
15.04.2021 на адресу Господарського суду Чернівецької області від прокурора надійшло письмове клопотання в якому просить суд замінити найменування учасника справи з Чернівецької місцевої прокуратури на Чернівецьку окружну прокуратуру. Вказане клопотання судом задоволено у судовому засіданні.
У судовому засіданні, 15.04.2021, постановлено ухвалу якою продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів та відкладено розгляд справи на 13.05.2021 із занесенням до протоколу судового засідання.
06.05.2021 на адресу Господарського суду Чернівецької області від представника відповідача надійшов відзив в якому він зазначає, що позовні вимоги є безпідставними і такими, що не підлягають задоволенню, а також просить суд застосувати строк позовної давності.
13.05.2021 на адресу Господарського суду Чернівецької області від представника відповідача надійшло письмове клопотання про призначення у справі судової оціночно-земельної експертизи.
В судовому засіданні 13.05.2021 постановлено ухвалу якою відкладено підготовче засідання на 24.05.2021 із занесенням до протоколу судового засідання.
24.05.2021 на електронну поштову адресу Господарського суду Чернівецької області від представника позивача надійшов відповідь на відзив в якому зазначено, що нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї з сторін у випадках встановлених договором або законом. Оскільки, сторонами в договорі оренди передбачена можливість збільшення розміру орендної плати (підпункт 4 пункту 9 Договору оренди), а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, а тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати (постанови Верховного Суду України від 06.12.2010 № 2-1/0068-2008 та від 23.05.2011 № 7/105-10(30/234-09), від 30.05.2011 № 17/299-10, від 04.07.2011 № 41/81 пд, постанова Вищого господарського суду від 15.05.2013 № 5027/412/2012.
Щодо застосування строку позовної давності, то він не пропущений виходячи з частини першої статті 289 Податкового кодексу України, для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства. Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок. Статтею 20 Закону України «Про оцінку земель» передбачено, що за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Враховуючи вищевикладене, слід дійти висновку, що строк позовної давності має рахуватися з дати видачі витягу нормативної грошової оцінки, а порушене право виникає за умов коли його дані за наслідками відповідного розрахунку не відповідають вимогам статті 288 Податкового кодексу України (витяг від 11.02.2021 № 0-24-0.270-34/107-21).
У судовому засіданні 24.05.2021, суд протокольною ухвалою відмовив у задоволенні клопотання відповідача про призначення експертизи, закрив підготовче провадження і призначив справу до судового розгляду по суті на 11.06.2021 із занесенням до протоколу судового засідання.
Ухвалою суду від 11.06.2021 відкладено розгляд справи по суті на 24.06.2021.
4. Фактичні обставини справи, встановлені судом.
4.1. Судом встановлено, що на підставі рішення 8 сесії Чернівецької міської ради V скликання від 27.10.2006 № 136, між Чернівецькою міською радою та приватним підприємством «Торгово транспортна фірма «Меблі» 15.12.2006 був укладений договір оренди землі (далі - Договір), загальною площею 2,4588 га, кадастровий номер 7310136900:40:003:0029, яка розташована на вул. Мисливській, 7 в м. Чернівці , для обслуговування виробничих будівель. Договір укладено строком до 30.12.2055 (пункт 4 Договору).
4.2. Відповідно до пункту 3 Договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становила 3607060 грн, згідно з витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки Чернівецького міського управління земельних ресурсів Держкомзему № 2206 від 30.11.2006, економіко-планувальна зона № 66.
4.3. Пунктом 5 Договору встановлено, що річна орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі і становить 63123,55 грн.
Пунктом 9 Договору сторони передбачили умови перегляду орендної плати, а саме: зміни умов господарювання, передбачених цим Договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.
За приписами пункту 26 Договору сторонами передбачено, що зміна умов Договору оренди здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір вирішується у судовому порядку.
4.4. Судом встановлено, що для розрахунку розміру річної орендної плати за спірним договором встановлювалася ставка 3 % від нормативної грошової оцінки за оренду земельної ділянки.
4.5. Рішенням Чернівецької міської ради від 12.02.2008 № 510 «Про затвердження технічної документації з грошової оцінки земель міста Чернівців та визнання такими, що втратили чинність раніше прийняті рішення» затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Чернівці із застосуванням базової вартості 1 кв. м, який введено в дію з 01.07.2008.
23.10.2008 Чернівецькою міською радою було прийнято рішення № 715 «Про затвердження Положення про оренду та порядок розрахунку орендної плати за земельні ділянки в м. Чернівцях», яким затверджено Положення про оренду та порядок розрахунку орендної плати за земельні ділянки в м. Чернівцях, що набрало чинності з 01.01.2009. Пунктом 5 зазначеного Положення визначено розмір орендної плати за земельні ділянки у відсотках від нормативної грошової оцінки, а саме пунктом 5.1 визначено ставку орендної плати за спірну земельну ділянку в розмірі 3 % від нормативної грошової оцінки.
Відділом у м. Чернівцях головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області надано витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки розташованої у м. Чернівці, вул. Мисливська, 7 (кадастровий номер 7310136900:40:003:0029), відповідно до якого станом на 11.02.2021 нормативна грошова оцінка відповідної земельної ділянки становить 27992946 грн.
4.6. Прийнятий для розрахунку розмір орендної плати при ставці 3 % від нормативної грошової оцінки за оренду спірної земельної ділянки становить 839788,38 грн та повністю узгоджується і підтверджується методикою визначення розміру земельного податку та річної орендної плати передбачених пунктами 4.5 та 4.6 Положення.
4.7. Судом встановлено, що позивачем на адресу відповідача було направлено письмову пропозицію (додаткову угоду) щодо зміни умов Договору, підписаної уповноваженою особою однак, останнім залишено без відповіді та належного реагування.
4.8. Спір виник у зв`язку із наявністю/відсутністю правових підстав для внесення змін до Договору оренди землі.
5. Мотиви, якими керується суд та застосоване ним законодавство.
5.1. Заслухавши представників сторін, дослідивши наведені в позовній заяві доводи, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
5.2. Предметом спору є вимоги про внесення змін до договору оренди землі. Правовими підставами позову зазначено абзац третій пункту 9 Договору та статтю 30 Закону України «Про оренду землі», статті 632, 651, 652 Цивільного кодексу України.
5.3. Частиною першою статті 632 Цивільного кодексу України визначено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки, тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди, крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України (частини перша та друга статті 21 Закону України «Про оренду землі»).
Пунктом 288.5 статті 288 Податкового кодексу України передбачено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою розміру земельного податку, встановленого для відповідної категорії земельних ділянок на відповідній території; не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Згідно з пунктом 3 частини першої статті 15 Закону України «Про оренду землі» істотною умовою договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення, перегляду та відповідальності за її несплату.
Отже, основою для визначення розміру орендної плати є нормативна грошова оцінка земель.
5.4. Частиною другою статті 651 Цивільного кодексу України передбачено, що договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Відповідно до частини другої статті 632 Цивільного кодексу України зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Статтею 30 Закону України «Про оренду землі» визначено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Отже, враховуючи зазначені положення чинного законодавства, зміна умов договору, в тому числі в частині розміру орендної плати, здійснюється за взаємною згодою сторін. За відсутності такої згоди, договір може бути змінений за рішенням суду лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
5.5. Згідно з частинами другою, четвертою статті 188 Господарського кодексу України сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором.
У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Правила, передбачені частинами другою, четвертою статті 188 Господарського кодексу України, є матеріально-правовими, а не процесуальними. Процедура, передбачена ними, не відноситься до випадків обов`язкового досудового врегулювання спору в розумінні частини третьої статті 124 Конституції України та не спричиняє наслідків у вигляді повернення позовної заяви відповідно до приписів пункту 6 частини п`ятої статті 174 Господарського процесуального кодексу України.
Тому, незважаючи на наявність в матеріалах справи направленої відповідачу письмової пропозиції (додаткової угоди) щодо зміни умов Договору, суд зауважує, що навіть якщо б позивач не скористався відповідною процедурою позасудового врегулювання, це не позбавляє його права реалізувати своє суб`єктивне право на зміну умов договору та вирішити існуючий конфлікт у суді в силу прямої вказівки, що міститься у частині другій статті 651 Цивільного кодексу України.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 12.02.2019 у справі № 914/2649/17 (провадження № 12-216гс18).
5.6. Як установлено судом, рішенням Чернівецької міської ради від 12.02.2008 № 510 «Про затвердження технічної документації з грошової оцінки земель міста Чернівців та визнання такими, що втратили чинність раніше прийняті рішення» затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Чернівці із застосуванням базової вартості 1 кв. м, який введено в дію з 01.07.2008.
Зі змісту статей 26, 73 Закону України «Про місцеве самоврядування» убачається, що виключною компетенцією міської ради є вирішення на пленарних засіданнях земельних питань, зокрема, затвердження ставок земельного податку. Рішення міської ради, прийняті у межах наданих їй повноважень є обов`язковими для виконання усіма розташованими на відповідній території підприємствами, установами, організаціями, громадянами.
Конкретні розміри ставок земельного податку встановлюють органи місцевого самоврядування за місцезнаходженням земельних ділянок (пункт 284.12 статті 284 Податкового кодексу України).
Судом встановлено, що рішенням Чернівецької міської ради від 23.10.2008 № 715 «Про затвердження Положення про оренду та порядок розрахунку орендної плати за земельні ділянки в м. Чернівцях», затверджено Положення про оренду та порядок розрахунку орендної плати за земельні ділянки в м. Чернівцях. Дане рішення набрало чинності з 01.01.2009.
Пунктом 5 вказаного Положення про оренду та порядок розрахунку орендної плати за земельні ділянки в м. Чернівцях визначено розміри орендної плати за земельні ділянки, зокрема, пунктом 5.1 визначено ставку орендної плати за спірну земельну ділянку у розмірі 3 % від її нормативної грошової оцінки.
Пунктом 4.5 вказаного Положення встановлено порядок визначення розміру земельного податку.
5.7. Пунктом 3 Договору визначено, що станом на 30.11.2006 нормативна грошова оцінка земельної ділянки становила 3607060 грн.
Згідно з витягом із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки відділу у м. Чернівцях головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області станом на 11.02.2021 нормативна грошова оцінка відповідної земельної ділянки становить 27992946 грн.
Зважаючи на те, що нормативно грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, а її зміна є підставою для перегляду розміру земельного податку згідно пункту 9 Договору та пункту 4.5 Положення, суд дійшов висновку про наявність підстав для внесення змін до пункту 5 Договору оренди земельної ділянки.
Згідно з частини третьої статті 653 Цивільного кодексу України, якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов`язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Частиною п`ятою статті 188 Господарського кодексу України, передбачено, що якщо судовим рішенням договір змінено, договір вважається зміненим з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.
Таким чином, нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї з сторін у випадках встановлених договором або законом. Оскільки сторонами в договорі оренди передбачена можливість внесення змін до договору, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
5.8. Відповідно до Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затвердженим наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.11.2016 № 489, нормативна грошова оцінка земель населених пунктів проводиться відповідно до Методики нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 23 березня 1995 року № 213 (із змінами). Для визначення нормативної грошової оцінки одного квадратного метра земельної ділянки населених пунктів застосовується, зокрема, коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф). Коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф), встановлюється на підставі Класифікації видів цільового призначення земель, затвердженої наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23 липня 2010 року № 548, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 01 листопада 2010 року за № 1011/18306 (додаток 1).
Земельна ділянка з кадастровим номером 7310136900:40:003:0029 згідно витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку станом на 11.06.2021 має цільове призначення 11.02 - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості.
Код та цільове призначення земель, відповідно до Класифікації видів цільового призначення земель, затвердженого наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23.07.2010 № 548, застосовуються для забезпечення обліку земельних ділянок за видами цільового призначення у державному земельному кадастрі.
Згідно Додатку 1 до Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів коефіцієнт (пункт 5 розділу ІІ), який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф) для коду КВЦПЗ 11.02 (для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості) застосовується - 1,2 (станом на час розгляду дійсної справи у суді).
Аналогічний коефіцієнт визначений також у витязі із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки розташованої у м. Чернівці, вул. Мисливська, 7 , (кадастровий номер 7310136900:40:003:0029).
5.9. Договором передбачені випадки, коли розмір орендної плати переглядається, зокрема, такою підставою є зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством (абзац третій пункту 9 Договору).
Таким чином, сторони Договору визначили безпосередньо в самому договорі підстави для внесення змін до договору. За таких обставин, наявність відповідного договірного обґрунтування внесення відповідних змін у судовому порядку є тим фактичним складом, який може слугувати підставою для внесення змін до договору оренди землі.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду у складі судової палати для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності Касаційного господарського суду від 16.04.2018 у справі № 910/7905/17.
6. Щодо строку позовної давності.
Не підлягає задоволенню також вимога відповідача про застосування позовної давності до вимоги про внесення зміни до Договору, враховуючи наступне.
Відповідно до частини першої статті 256, частини першої статті 257, частини першої статті 261 Цивільного кодексу України позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу. Загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки. Перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила.
У статті 268 Цивільного кодексу України наведено невичерпний перелік вимог, на які позовна давність не поширюється. У частині другій цієї статті передбачено, що законом можуть бути встановлені також інші вимоги, на які не поширюється позовна давність. Але в деяких випадках позовна давність не може поширюватись і на інші категорії вимог, хоча про це прямо й не зазначено у законі. Так, позовна давність не може поширюватися на вимоги про усунення перешкод у здійсненні власником права користування та розпоряджання своїм майном (стаття 391 Цивільного кодексу України), оскільки в такому разі йдеться про так зване триваюче правопорушення. Отже, власник може пред`явити такий позов у будь-який час незалежно від того, коли почалося порушення його прав.
Оскільки право на внесення змін до Договору щодо зміни нормативно грошової оцінки та збільшення орендної ставки виникло 01.07.2008 у зв`язку з прийняттям Чернівецькою міською радою рішення від 12.02.2008 № 510 «Про затвердження технічної документації з грошової оцінки земель міста Чернівців та визнання такими, що втратили чинність раніше прийняті рішення», яким затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Чернівці із застосуванням базової вартості 1 кв. м, який введено в дію з 01.07.2008, і може бути реалізоване протягом всього строку дії вказаного Договору, а саме по 30.12.2055 включно, але відповідач заперечує проти внесення відповідних змін до договору, у даному випадку наявне триваюче правопорушення. А відтак, перебіг позовної давності не розпочався, адже триваюче правопорушення ще не закінчене на момент розгляду спору.
7. Висновки за наслідками розгляду справи.
Враховуючи, що у цій справі орендна плата за земельну ділянку розрахована позивачем з урахуванням нормативної грошової оцінки, визначеної на підставі рішень міської ради, які є чинними і обов`язковими до виконання, рішенням органу місцевого самоврядування змінено ставки орендної плати і сторони договору визначили безпосередньо в самому договорі підстави перегляду розміру орендної плати, що узгоджується з принципом свободи договору, встановленим статтями 3, 6, 627 Цивільного кодексу України, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог щодо внесення змін до Договору стосовно розміру орендної плати.
8. Розподіл судових витрат.
Відповідно до частини першої статті 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається: 1) у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, - на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін; 2) у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи обґрунтованість позову, судовий збір в розмірі 2270,00 грн підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.
Керуючись статтями 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
У Х В А Л И В :
1. Позов Чернівецької окружної прокуратури в інтересах держави в особі Чернівецької міської ради до Приватного підприємства «Торгово-транспортна фірма «Меблі» про внесення змін до договору оренди землі задовольнити.
2. Внести зміни до договору оренди землі укладеного між Чернівецькою міською радою та Приватним підприємством «Торгово-транспортна фірма «Меблі» від 15.12.2006, який зареєстрований 02.03.2007 у Чернівецькій регіональній філії ДП «Центр ДЗК», про що у книзі записів реєстрації договорів оренди земельних ділянок № 4АА007061 вчинено запис № 040780900055, шляхом викладення:
- пункту 3 Договору в наступній редакції: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 11.02.2021 № 34/107-21 становить 27992946 грн, економі/ко-планувальна зона № 77»;
- пункту 5 Договору в наступній редакції: «Річна орендна плата становить 839788,38 грн. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі».
3. Стягнути з Приватного підприємства «Торгово-транспортна фірма «Меблі» (58018, Чернівецька область, м. Чернівці, пров. Складський, 7, ідентифікаційний код 31471739) на користь Чернівецької обласної прокуратури (58001, Чернівецька область, м. Чернівці, вул. Кордуби Мирона, 21А, ідентифікаційний код 02910120) судовий збір у розмірі 2270,00 грн.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Західного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 05.07.2021.
Суддя В. Байталюк
Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://cv.arbitr.gov.ua/sud5027/