Рішення № 98044749, 30.06.2021, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.06.2021
Номер справи
380/6878/21
Номер документу
98044749
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 червня 2021 року м. Львів справа №380/6878/21

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Карп`як О.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов"язання вчинити дії ,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП – НОМЕР_1 ) звернувся з вказаним позовом до Головного управління Пенсійного фонду Львівської області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея,10, код ЄДРПОУ -13814885) в якому позивач просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови у проведенні перерахунку основного розміру пенсії станом на 01.04.2019 року на підставі заяви про перерахунок від 18.03.2021 року та нової довідки від 16.01.2021 року № 518/6.3/19 про грошове забезпечення станом на 05.03.2019 року від Адміністрації Державної спеціальної служби транспорту Міністерства оборони України наданих до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 17.12.2020 року по справі 380/5880/20;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок основного розміру пенсії станом на 01.04.2019 року виходячи з 80% розміру грошового забезпечення зазначеного в заяві про перерахунок пенсії від 18.03.2021 року та у новій довідці Адміністрації Державної спеціальної служби транспорту Міністерства оборони України від 16.01.2021 року № 518/6.3/19 станом на 05.03.2019 року і виплатити перераховану основну пенсію з 05.03.2019 року, з урахуванням виплачених сум.

За результатами автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначено головуючого суддю Карп`як О.О.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію за вислугу років згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Зазначив, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 17.12.2020 у справі №380/5880/20 зобов`язано Адміністрацію Державної спеціальної служби транспорту Міністерства оборони України підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення перерахунку основного розміру його пенсії. Отримавши довідку Адміністрації Державної спеціальної служби транспорту Міністерства оборони України від 16.01.2021 №518/6.3/19 позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії. Однак у відповідь отримав відмову, мотивовану тим, що підстави для проведення перерахунку пенсії відсутні. За таких обставин, вважає дії відповідача щодо відмови перерахувати пенсію на підставі оновленої довідки від 16.01.2021 №518/6.3/19 протиправними та такими, що порушують право позивача на отримання пенсії із врахуванням додаткових видів грошового забезпечення. У зв`язку з вищенаведеним адміністративний позов просить задоволити в повному обсязі.

Позиція відповідача викладена у відзиві на позовну заяву. Відповідач вказує, що перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться на умовах, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України. На виконання вимог ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 21.02.2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб". Абзацом 1 п.5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 (в редакції постанови №103) (далі - Порядок №45) встановлено, що під час перерахунку пенсії використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням. З 01.01.2018 року на виконання п.1 постанови №103 відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача з оновленого грошового забезпечення (окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років), визначеного відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб (далі - постанова №704), на підставі довідки, скерованої на адресу відповідача Адміністрацією Державної спеціальної служби транспорту Міністерства оборони України. Щодо визнання нечинними в подальшому пунктів 1, 2 постанови №103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року у справі №826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019 року, зазначив, що після 05.03.2019 року нормативно-правових актів щодо визначення складових грошового забезпечення, з яких має проводитись перерахунок пенсій, призначених згідно з Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", не приймалося. У зв`язку з цим, відповідач вважає, що виплата перерахованих пенсій на виконання постанови №704 продовжується у встановлений на цей час розмірах. Крім того, додав, що сама по собі довідка про грошове забезпечення не породжує право позивача на перерахунок, підставою для перерахунку є нормативно-правовий акт Кабінету Міністрів України; за цих підстав позивачу вже було з 01.01.2018 року проведено належний перерахунок пенсії. З огляду на викладене, вважає, що у Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області відсутні підстави для перерахунку пенсії позивачу на підставі оновленої довідки Адміністрації Державної спеціальної служби транспорту Міністерства оборони України від 16.01.2021 №518/6.3/19. Просить відмовити в задоволенні позову повністю.

14 червня 2021 року позивачем подано відповідь на відзив.

Відповідно до пункту 3 частини 3 статті 246 КАС України суд зазначає, що ухвалою суду від 29 квітня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Суд, з`ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, яким вони обґрунтовуються, встановив наступне.

ОСОБА_1 є пенсіонером, якому призначена пенсія за вислугу років в розмірі 80% згідно із ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

05.03.2019 року набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду м.Києва від 12.12.2018 року у справі №826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 17.12.2020 у справі №380/5880/20 зокрема зобов`язано Адміністрацію Державної спеціальної служби транспорту підготувати і направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії, яка буде включати – посадовий оклад (ПО) (п.4 Постанови КМ України №704 від 30.08.2017 року); оклад за військовим званням (ОВЗ) (п.4 Постанови КМ України №704 від 30.08.2017 року); надбавку за вислугу років (НВР) (50%) від ПО, ОВС (пп.1 п.6 Постанови КМ України №704 від 30.08.2017 року); надбавка за особливості проходження служби (65%) від ПО, ОВЗ, НВР (пп.1 п.5 Постанови КМ України №704 від 30.08.2017 року); надбавку за роботу з таємними документами (10%) від ПО (п.2 Положення, затвердженого Постановою КМ України №414 від 15.06.1994 року); надбавку за кваліфікацію «клас перший» (5%) від ПО (абзац 15 п.1 Постанови КМ України №704 від 30.08.2017 року); премія (35%) від ПО (пп.2 п.5 Постанови КМ України №704 від 30.08.2017 року).

В подальшому, Адміністрацією Державної спеціальної служби транспорту Міністерства оборони України виготовлено оновлену довідку про розмір грошового забезпечення позивача від 16.01.2021 №518/6.3/19, станом на 05.03.2019 року, із зазначенням таких сум грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавка за вислугу років, надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, премія.

18.03.2021 року позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив здійснити з 01.04.2019 року перерахунок основного розміру його пенсії за вислугу років на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, складеної Адміністрацією Державної спеціальної служби транспорту Міністерства оборони України станом на 05.03.2019 року, яка була виготовлена на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 17 грудня 2020 року по справі № 380/5880/20.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 14.04.2021 №4126-3095/Н-52/8-1300/21 відмовлено позивачу у перерахунку пенсії, мотивуючи тим, що підстави для проведення перерахунку пенсії відповідно до оновленої довідки відсутні.

Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом з метою захисту свого порушеного права.

Вказані обставини та зміст спірних правовідносин підтверджені наявними у справі доказами.

Вирішуючи спір, суд застосовує наступні норми права.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема, Закон №2262-ХІІ.

Статтею 9 цього Закону визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно із ч.2 ст.9 Закону № 2011-ХІІ, до складу грошового забезпечення входять:

- посадовий оклад, оклад за військовим званням;

- щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);

- одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (ч.3 ст.9 Закону №2011-ХІІ).

Статтею 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

За ч.ч.1, 2 та 4 ст.63 Закону №2262-ХІІ, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

30.08.2017 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №704, яка набрала чинності 01.03.2018 року та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років.

Пунктом 2 постанови №704 встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Підпунктом 2 п.5 Постанови №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Згідно ч.18 ст.43 Закону №2262-ХІІ, у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Відповідно до ч.3 ст.51 згаданого Закону, перерахунок пенсій у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 (далі - Порядок №45).

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацом 1 п.5 Порядку №45 у редакції постанови №103 встановлено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Додаток 2 до Порядку №45 містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою №103 було викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Окружний адміністративний суд м.Києва рішенням від 12.12.2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, в адміністративній справі №826/3858/18 визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

Оскільки зміни, внесені постановою №103, зокрема, до додатку 2 Порядку №45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін.

При цьому порядок дій, який повинні вчинити, зокрема, територіальні управління Пенсійного фонду України, у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, не змінився.

Зокрема, згідно з п.3 Порядку №45 на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної у списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

При цьому варто звернути увагу, що визнання протиправними та нечинними пунктів 1, 2 постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 рішенням суду не зумовлює необхідності повторного повідомлення Пенсійного фонду України про виникнення підстав для перерахунку пенсії, як і повторного подання відповідних списків уповноваженим органам. Адже підстава перерахунку пенсії - постанова №704 з ухваленням даного рішення суду, не змінилася. Відповідно списки осіб, пенсії яких потребують перерахунку, також не змінилися.

Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд в постанові від 06.08.2019 року у зразкові справі №160/3586/19 (провадження №Пз/9901/12/19). Зокрема Верховний Суд в п.24 зазначив: "Суд вважає безпідставними посилання відповідача на відсутність постанови Кабінету Міністрів України про встановлення умов та порядку перерахунку пенсії позивачу після визнання протиправними та нечинними пунктів 1,2 постанови №103, оскільки порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року №393". Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", яка набрала чинності з 01.03.2018 року і є чинною на момент виникнення спірних правовідносин, встановлені розміри грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу".

Отже, з 05.03.2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою №704 відповідно до вимог ст.ст.43 і 63 Закону №2262-ХІІ та ст.9 Закону №2011-ХІІ.

Зазначені висновки суду відповідають висновкам Великої Палати Верховного Суду, що наведені у постанові від 24.06.2020 року у зразковій справі №160/8324/19.

Так, як встановлено з матеріалів справи, Адміністрацією Державної спеціальної служби транспорту Міністерства оборони України підготовлено довідку від 16.01.2021 №518/6.3/19 про розмір грошового забезпечення позивача, встановленого за відповідною (аналогічною) посадою, станом на 05.03.2019 року із зазначенням посадового окладу, окладу за військовим званням "підполковник", надбавки за вислугу років 50%, надбавки за особливості проходження служби 65%, надбавки за службу в умовах режимних обмежень 10%, надбавка за кваліфікацію 5 %, премію 35 %.

Проте Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області, не зважаючи на висновок Верховного Суду у зразковій справі №160/8324/19 та рішення суду у справі №380/5880/20 відмовило позивачу в перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки, посилаючись на неприйняття Урядом нового порядку про умови та порядок проведення перерахунку пенсій.

Висновок про безпідставність такого посилання відповідача висловлено Верховним Судом у постанові від 06.08.2019 року (п.24 постанови) у зразкові справі №160/3586/19 та Великою Палатою Верховного Суду в постанові від 24.06.2020 у зразковій справі №160/8324/19.

Відтак, суд дійшов висновку, що у зв`язку з отриманням Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області довідки від 16.01.2021 №518/6.3/19 про грошове забезпечення позивача станом на 05.03.2019 року, у відповідача виник обов`язок проведення перерахунку пенсії позивача з 01.04.2019 року (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії).

Проте Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області відмовило позивачу в перерахунку пенсії на підставі довідки №518/6.3/19 від 16.01.2021 року виданої Адміністрацією Державної спеціальної служби транспорту Міністерства оборони України про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 05.03.2019 року, яка була видана ОСОБА_1 .

Отже, бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області щодо відмови у проведенні перерахунку основного розміру пенсії позивача станом на 01.04.2019 року на підставі заяви про перерахунок пенсії від 18.03.2021 року та нової довідки від 16.01. 2021 року № 518/6.3/19 про грошове забезпечення станом на 05.03.2019 року Адміністрації Державної спеціальної служби транспорту Міністерства оборони України наданої до Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 17.12.2020 року по справі №380/5880/20 є протиправною.

Суд враховує, що спосіб відновлення порушеного права позивача має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

За таких обставин, обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача з 01.04.2019 року на підставі довідки Адміністрації Державної спеціальної служби транспорту Міністерства оборони України від 16.01.2021 №518/6.3/19 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача, станом на 05.03.2019 року, із врахуванням раніше виплачених сум.

В той же час, не підлягають до задоволення, як такі, що заявлені передчасно, вимоги позивача щодо зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки Адміністрації державної спеціальної служби транспорту № 518./6.3/19 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення у розмірі 80% розміру грошового забезпечення зазначеної в заяві про перерахунок пенсії від 18.03.2021 року.

Суд зауважує, що ГУ ПФУ у Львівській області ще не прийнято рішення щодо перерахунку пенсії позивачу на виконання цього рішення суду, тому відсутні підстави вважати, що права позивача при здійсненні такого перерахунку будуть порушені. Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо виникнуть у майбутньому. До того ж, до матеріалів позовної заяви позивачем не додано жодних доказів, які б свідчили про порушення його права на отримання пенсії у відповідному розмірі.

Щодо клопотання позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

З аналізу вказаної норми вбачається, що встановлення судового контролю за виконанням рішення суб`єктом владних повноважень - відповідачем у справі, є правом, а не обов`язком суду. Отже, судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах є саме диспозитивним правом суду, яке може використовуватись в залежності від наявності об`єктивних обставин, що підтверджені належними та допустимими доказами.

Позивач не навів аргументованих доводів та не надав доказів того, що дане рішення суду буде відповідачем тривалий час не виконане, в зв`язку з чим своєчасно у межах розумних строків не будуть поновлені його права. Тому, вказане клопотання позивача не підлягає задоволенню.

Щодо клопотання позивача допустити до негайного виконання рішення суду в межах стягнення перерахованої пенсії за один місяць, з врахуванням раніше виплачених сум, суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 371 Кодексу адміністративного судочинства України негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.

Оскільки перерахунку пенсії не здійснено, підстав для застосування положень п.1 ч.1 ст.371 КАС України немає.

Закріплений у ч. 1 ст. 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно з ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

У розумінні ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Матеріали справи свідчать, що відповідні критерії відповідачем не дотримані, що зумовило звернення позивача за захистом порушених прав та інтересів до суду.

З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги є підставними та обґрунтованими частково, а тому позов підлягає задоволенню частково.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Керуючись ст.ст. 72,77,94, 241 -246, 262, 295 КАС України , суд –

в и р і ш и в :

позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку основного розміру пенсії позивача станом на 01.04.2019 року на підставі заяви про перерахунок пенсії від 18.03.2021 року та нової довідки від 16.01.2021 року № 518/6.3/19 про грошове забезпечення станом на 05.03.2019 року Адміністрації Державної спеціальної служби транспорту Міністерства оборони України наданої до Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 17.12.2020 року по справі №380/5880/20.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул.Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016; код ЄДРПОУ: 13814885) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП – НОМЕР_1 ) з 01.04.2019 року на підставі довідки Адміністрації Державної спеціальної служби транспорту Міністерства оборони України від 16.01.2021 №518/6.3/19 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05.03.2019 року, із врахуванням раніше виплачених сум.

В іншій частині позовних вимог, - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. М. Андрея, 10, м. Львів, 79016, код ЄДРПОУ 13814885) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП – НОМЕР_1 ) 454 (чотириста п`ятдесят чотири) гривень сплаченого судового збору, згідно квитанції № 0.0.2100861388.1 від 22 квітня 2021 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 01.07. 2021 року.

Суддя Карп`як Оксана Орестівна