Ухвала суду № 9798485, 07.06.2010, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.06.2010
Номер справи
13/427 (2а-8703/08)
Номер документу
9798485
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 13/427 (2а-8703/08) Головуючий у 1-й інстанції: <Текст >

Суддя-доповідач: Денісов А.О.

У Х В А Л А

Іменем України

"07" червня 2010 р. м. Київ

№ 13/427 (2-а-8703/08)

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

Головуючого суддіДенісова А.О.

Суддів:Безименної Н.В.

Данилової М.В.

при секретаріВовчок О. І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу державної податкової інспекції у Соломянському районі м. Києва на постанову окружного адміністративного суду м. Києва по справі за позовом ТОВ «Атлант-М Китайські автомобілі» до ДПІ у Соломянському районі м. Києва про визнання частково недійсним податкового повідомлення-рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій,

В С Т А Н О В И В:

Постановою окружного адміністративного суду м. Києва від 13.08.2009 року позов задоволений. Суд визнав протиправним та скасував рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій ДПІ у Соломянському районі м. Києва від 25.07.2008 року № 0000672202/0, а саме пені у сфері зовнішньоекономічної діяльності у розмірі 90 626,53 грн. в частині нарахування 40 626,53 грн. з підстав помилковості висновків ДПІ щодо порушення позивачем ст.2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» (далі Закон) (порушення 90-денного строку завершення імпортної операції) та необхідність стягнення пені, встановленої ст.4 Закону.

На вказану постанову ДПІ подала апеляційну скаргу, в якій просить її скасувати та винести нову про відмову в задоволенні позову. На думку апелянта рішення суду першої інстанції винесене з порушенням вимог ст.2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», відповідно до яких імпортні операції резидентів, які здійснюються на умовах відстрочення поставки, у разі коли таке відстрочення перевищує 90 календарних днів з моменту здійснення авансового платежу або виставлення векселя на користь постачальника продукції (робіт, послуг), що імпортується, потребують індивідуальної ліцензії Національного банку України. Апелянт зазначає, що на виконання імпортного контракту позивач здійснив оплату на користь контрагента в розмірі 530 880,0 доларів США. Згідно виписок банку з валютного рахунку підприємства оплата здійснювалася 25.09.2006 року на суму 159264,0 доларів США граничний термін отримання товару 24.12.2006 року та 09.11.2006 року на суму 371616 доларів США граничний термін отримання товару 07.02.2007 року. Товар надійшов на митну територію України на загальну суму - 530 330 доларів США 01.02.2007 року. Апелянт вважає, що враховуючи дати закінчення імпортних операцій, тобто завершення оформлення ВМД, встановлено порушення ст. 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» та відповідно до ст. 4 цього Закону нарахована пеня на загальну суму 40626.53 грн. ДПІ вважає, що суд першої інстанції неправильно встановив момент імпорту товару.

Дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач уклав імпортний контракт, предметом якого є придбання легкових автомобілів на загальну суму 530 880,00 доларів США. Відповідно до умов контракту продавець починає виробництво автомобілів після отримання 30% загальної вартості товару, залишок 70% оплачується в подальшому на рахунок нерезидента після відвантаження товару. Відповідно до умов контракту, товар поставляється на умовах FOB (Франко - борт ІНКОТЕРМС 2000), місце відвантаження Синьгуан, Китай. Позивач здійснив попередню оплату товару 25.09.2006 року на суму 159 264,00 доларів США, 09.11.2006 року - на суму 371 616,00 доларів США, а всього на загальну суму 530880 доларів США. Відповідно з морським коносаментом №4369-4700-611.035 завантаження відбулося 16.12.2006 року і 01.02.2007 року товар надійшов на митну територію України (перетнув державний кордон України), про що свідчить відмітка Одеської митниці «Під митним контролем».

За результатами перевірки ДПІ склала акт № 8163/23-11/34188912 від 18.07.2008 року, яким зафіксувала порушення термінів розрахунків, про що на її думку свідчать ВМД. На підставі акту перевірки відповідач прийняв рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 25.07.2008 року № 0000672202/0.

Відповідно до ч.1 ст.2 Закону в редакції, чинній на момент виникнення правовідносин (укладення імпортних контрактів), імпортні операції резидентів, які здійснюються на умовах відстрочення поставки, в разі, коли таке відстрочення перевищує 90 календарних днів з моменту здійснення авансового платежу або виставлення векселя на користь постачальника продукції (робіт, послуг), що імпортується, потребують індивідуальної ліцензії Національного банку України.

Стаття 4 Закону передбачає, що порушення резидентами термінів, встановлених ст.ст. 1 і 2 цього Закону, тягне за собою стягнення пені за кожний день прострочення у розмірі 0,3 відсотка від суми неодержаної виручки (митної вартості недопоставленої продукції) в іноземній валюті, перерахованої у грошову одиницю України за валютним курсом Національного банку України на день виникнення заборгованості.

Стаття 1 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» визначає, що імпорт містить визначення імпорт товарів це купівля (у тому числі з оплатою в не грошовій формі) українськими субєктами зовнішньоекономічної діяльності в іноземних субєктів господарської діяльності товарів з ввезенням або без ввезення цих товарів на територію України, включаючи купівлю товарів, призначених для власного споживання установами та організаціями України, розташованими за її межами.В силу зазначеної норми імпорт товару не ставиться в залежність від ввезення цих товарів на територію України, основним є факт купівлі (придбання) товарів українськими субєктами ЗЕД в іноземних суб'єктів господарської діяльності.

Відповідно до ч. 4 ст. 256 ГК України умови договорів поставки повинні викладатися сторонами відповідно до вимог Міжнародних правил щодо тлумачення термінів «Інкотермс», відповідно до яких термін «франко-борт» означає, що поставка є здійсненою продавцем, коли товар перейшов через поручні судна в названому порту відвантаження. Це означає, що з цього моменту усі витрати й ризики втрати чи пошкодження товару повинен нести покупець. Термін FOB зобов'язує продавця здійснити митне очищення товару для експорту. Цей термін може застосовуватися тільки у випадках перевезення товару морським або внутрішнім водним транспортом. Якщо сторони не мають намірів щодо здійснення поставки товару через поручні судна, слід застосовувати термін FCA.

З матеріалів справи вбачається, що завантаження товару відбулося 16.12.2006 року (морський коносамент № 4369-4700-611.035), що свідчить про здійснення імпортної операції в цей день, тобто в межах строків, встановлених ст.2 Закону.

Твердження апелянта, що імпортна операція завершується оформлення ВМД не відповідають нормам чинного законодавства.

Згідно Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» імпортна операція не залежить від ввезення товарів на територію України. Закон України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» не встановлює інших правил імпорту. Імпортна операція позивача здійснена в межах строків, встановлених ст.2 Закону, а тому суд першої інстанції дійшов правильних висновків про відсутність підстав для стягнення пені та протиправність рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій ДПІ у Соломянському районі м. Києва від 25.07.2008 року № 0000672202/0.

На підставі викладено та, приймаючи до уваги, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, керуючись ст.ст. 198, 200, 205, 206 КАСУ, суд

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову окружного адміністративного суду м. Києва від 13.08.2009 року без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядок і строки, визначені ст. 212 КАС України.

Головуючий суддя:

Судді:

В повному обсязі ухвала виготовлена 08.06.10 р..