Ухвала суду № 9798469, 07.06.2010, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.06.2010
Номер справи
2а-5564/09/2670
Номер документу
9798469
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2а-5564/09/2670 Головуючий у 1-й інстанції: <Текст >

Суддя-доповідач: Денісов А.О.

У Х В А Л А

Іменем України

"07" червня 2010 р. м. Київ

2-а-5564/09/2670

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

Головуючого суддіДенісова А.О.

Суддів:Безименної Н.В.

Данилової М.В.

при секретаріВовчок О. І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ТОВ «Віра-Фарм» на постанову окружного адміністративного суду м. Києва по справі за ТОВ «Віра-Фарм» до державної податкової інспекції у Соломянському районі м. Києва про визнання нечинним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій,

В С Т А Н О В И В:

Постановою окружного адміністративного суду м. Києва від 21.09.2009 року в задоволенні позову відмовлено з тих підстав, що в касовій книзі ТОВ за період з 15.01.2009 року по 20.01.2009 року відсутні записи про оприбуткування готівки (торгівельної виручки), що є порушення п.п.2.6, 3.1, 3.3, 4.2, 4.3 та 4.5 «Положення про ведення касових операцій у національній валюті», затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004р. №637 (далі Положення №637).

На вказану постанову ТОВ подало апеляційну скаргу, в якій просить її скасувати та винести нову про відмову в задоволенні позову з підстав неправильного застосування судом першої інстанції вимог Положення №637, Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та Закону України «Про державну податкову службу в Україні». На думку апелянта податковий орган провів перевірку без встановлених Законом України «Про державну податкову службу в Україні» підстав. Стверджує, що готівка товариства в повній сумі фактичних надходжень була оприбуткована в книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальний звітних чеків РРО. Касова книга на підприємстві велася в електронній формі (основній).

Дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

ДПІ у Соломянському районі м. Києва проведена перевірка господарської одиниці аптеки за адресою: м. Київ, вул. Серпова, 9, яка належить позивачу, щодо дотримання субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій. Перевіркою встановлено порушення п.п. 2.6, 3.1, 3.3, 4.2, 4.3, 4.5 Положення №637, а саме: неоприбуткування готівкової виручки в касі підприємства на загальну суму 43 067,33 грн., отриманої за реалізовані товари (послуги) в період з 15.01.2009 року по 20.01.2009 року на підставі фіскальних звітних чеків реєстратора розрахункових операцій №266 на суму 7036,93 грн., №227 на суму 9339,66 грн., №228 на суму 6908,00 грн., №229 на суму 4319,17 грн., №230 на суму 7683,03 грн., №231 на суму 7780,54 грн. Також було встановлено, що касова книга з 15.01.2009 року по 20.01.2009 року не велася і записи в ній відсутні. За результатами перевірки складений акт від 21.01.2009 року № 41/26/58/23/24592407, на підставі якого винесене рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000622305.

Відповідно до ч.4 ст.16 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» планові або позапланові перевірки осіб, що використовують реєстратори розрахункових операцій, розрахункові книжки або книги обліку розрахункових операцій, здійснюються у порядку, передбаченому законодавством України, в даному випадку Закону України «Про державну податкову службу в Україні».

На думку апелянта відповідач порушив вимоги ч.11 ст.11-1 даного закону, оскільки в направленні на перевірку зазначено, що перевірку потрібно провести з 16.01.2009 року по 30.01.2009 року, а згідно норми закону перевірка не повинна перевищувати 5 днів.

Вказані твердження апелянта колегія суддів вважає безпідставними, оскільки час з 16.01.2009 року по 30.01.2009 року визначає період проведення перевірки , а сама перевірка проводилася один день 21.01.2009 року, що не суперечить вказаним вище вимогам закону.

Безпідставними є твердження апелянта про відсутність у відповідача компетенції проводити перевірки порядку ведення операцій з готівкою.

Відповідно до ст.ст. 2 та 3 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» штрафні санкції, передбачені цим Указом, застосовуються до осіб, зазначених у ст.1 цього Указу, органами державної податкової служби на підставі матеріалів проведених ними перевірок і подань державної контрольно-ревізійної служби, фінансових органів та органів Міністерства внутрішніх справ України в установленому законодавством порядку та в розмірах, чинних на день завершення перевірок або на день одержання органами державної податкової служби зазначених подань. Контроль за додержанням особами, зазначеними у ст.1 цього Указу (крім банків), норм з регулювання обігу готівки в національній валюті, що встановлюються Національним банком України, здійснюють органи державної податкової служби, державної контрольно-ревізійної служби, Міністерства внутрішніх справ України та фінансові органи, а банками - Національний банк України.

Твердження апелянта, що ТОВ не порушувало Положення №637 спростовуються матеріалами справи.

Перевіркою встановлено, що в касовій книзі ТОВ за період з 15.01.2009р. по 20.01.2009р. відсутні записи про оприбуткування готівки (торгівельної виручки). З пояснень головного бухгалтера аптеки ТОВ «Віра-Фарм» вбачається, що касова книга підприємства з 15.01.2009 року по 20.01.2009 року не заповнювалася, ПКО та РКО не виписувалися, оскільки головний бухгалтер був відсутній на робочому місці, а готівкова виручка здавалася в банк, що підтверджується відповідними квитанціями.

Пунктом 2.6 розділу 2 Положення №637 передбачено, що уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК). Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.

Згідно з п.4.1 Положення, для забезпечення здійснення розрахунків готівкою підприємства повинні мати касу (приміщення або місце здійснення готівкових розрахунків), а усі надходження і видачу готівки в національній валюті відображати у касовій книзі (п. 4.2 Положення №637).

Отже, оприбуткування готівки в касі підприємства, яке проводить готівкові розрахунки із застосуванням РРО (використання РК), є здійснення обліку такої готівки у книзі обліку розрахункових операцій (на підставі фіскальних звітних чеків або даних РК) та відображення надходження цієї готівки у касовій книзі підприємства. За поясненнями головного бухгалтера вказані дії в період з 15.01.2009 року по 20.01.2009 року не учинялися.

Відповідальність за вказане порушення передбачене ст.1 Указу Президента України від 12.06.1995, № 436/95 "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки», а саме: у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу, зокрема: за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми (5 х 43067,33 грн. = 215 336,35 грн.)

Викладене свідчить про обґрунтованість та законність рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №02000622305 від 02.02.2009 року в розмірі 215 336,65 грн.

На підставі викладено та, приймаючи до уваги, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, керуючись ст.ст. 198, 200, 205, 206 КАСУ, суд

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову окружного адміністративного суду м. Києва від 21.09.2009 року без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядок і строки, визначені ст. 212 КАС України.

Головуючий суддя:

Судді:

В повному обсязі ухвала виготовлена 07.06.10 р.