Постанова № 9792087, 25.02.2010, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.02.2010
Номер справи
7814/09/9104
Номер документу
9792087
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 лютого 2010 року №7814/09/9104

Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі :

головуючого судді: Ліщинського А.М.,

суддів: Носа С.П., Шавеля Р.М.

при секретарі судового засідання: Когутич Ю.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Калуської обєднаної державної податкової інспекції в Івано-Франківській області на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 30 січня 2009 року у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «555» ( далі- ТзОВ «555») до Калуської обєднаної державної податкової інспекції в Івано-Франківській області (далі Калуська ОДПІ) про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення, -

В С Т А Н О В И Л А:

29.01.2008 року ТзОВ «555» звернулось в суд з адміністративним позовом до Калуської ОДПІ в Івано-Франківській області про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення № 0003592301/1 від 16.01.2008 року в частині визначення податкового зобов'язання за платежем орендна плата з юридичних осіб в розмірі 22712,85 грн., в тому числі 15141,90 грн. за основним платежем та 7570,95 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями.

В позовній заяві покликається на те, що Калуською ОДПІ в Івано-Франківській області у період з 12.11.2007 року по 07.12.2007 року була проведена виїзна планова перевірка ТзОВ "555" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2006 року по 30.09.2007 року. За наслідками перевірки був складений акт № 1613/2301/25073164 від 14.12.2007 року. На підставі висновків, наведених в акті перевірки № 1613/2301/25073164 від 14.12.2007 року, Калуською ОДПІ в Івано-Франківській області прийнято податкове повідомлення-рішення № 0003592301/1 від 16.01.2008 року, яким ТзОВ «555» визначено суму податкового зобов'язання за платежем орендна плата з юридичних осіб в розмірі 25691,04 грн., в тому числі 17127,36 грн. за основним платежем та 8563,68 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями. Вважає, що ТзОВ «555» у відповідності з вимогами ч. І ст. 15 Закону України «Про оренду землі», ст. 125 Земельного кодексу України, ст. 18 Закону України «Про оренду землі» та п. 17 «Порядку державної реєстрації договорів оренди землі», затвердженого Постановою КМ України № 2073 від 25.12.1998 року, нараховувало та сплачувало орендну плату за земельні ділянки державної і комунальної власності згідно погоджених та належним чином зареєстрованих договорів оренди земельних ділянок з Калуською міською радою.

Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 30 січня 2009 року позов задоволено повністю. Визнано протиправним податкове повідомлення-рішення Калуської ОДПІ в Івано-Франківській області № 0003592301/1 від 16.01.2008 року в частині визначення податкового зобов'язання за платежем орендна плата з юридичних осіб в розмірі 22712,85 грн., в тому числі 15141,90 грн. за основним платежем та 7570,95 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями .

Калуська ОДПІ в Івано-Франківській області постанову оскаржила, не погодившись із зазначеним судовим рішенням, подала апеляційну скаргу, зазначивши, що оскаржувана постанова винесена з порушенням норм матеріального права, просить скасувати постанову та винести нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити.

В апеляційній скарзі покликається на те, що р ішенням Калуської міської ради від 28.03.2007 року № 246 « Про затвердження матеріалів коригування грошової оцінки землі м. Калуша» затверджено з 01.04.2007року матеріали коригування грошової оцінки землі м. Калуша.

Відповідно до п. 4 наведеного рішення міської ради, Калуську ОДПІ зобов'язано проводити перерахунок земельного податку та орендної плати за землю згідно поданих землекористувачами та власниками земель витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.

Однак, товариством не подано до податкової інспекції уточнені податкові декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2007 рік та не враховано коригування грошової оцінки землі орендованих земельних ділянок.

Особи які беруть участь у справі, в судове засідання на виклик суду не зявилися, що не перешкоджає розгляду справи в їх відсутності згідно з ч.4 ст. 196 КАС України.

Судова колегія заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши підстави апеляційної скарги, вважає за необхідне її задовольнити.

Відповідно до ст. 202 КАС України суд апеляційної інстанції скасовує судове рішення та ухвалює нове, коли має місце неповне зясування судом обставин, що мають значення для справи, недоведеність таких обставин, невідповідність висновків суду обставинам справи та порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи чи питання.

Задовольняючи позовні вимоги позивача, суд першої інстанції виходив з того, що орендні відносини в Україні регулюються Законом України «Про оренду землі».

Відповідно ч.1 ст. 93 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

Справляння плати за землю, а також відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння плати за землю здійснюється відповідно до Закону України «Про плату за землю» оренда засноване на договорі строкове платне володіння, користування земельною ділянкою.

Відповідно до статті 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі-це договір, за яким орендодавець зобовязаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобовязаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Відповідно до ст. 25 Закону України «Про оренду землі» орендар земельної ділянки зобовязаний у пятиденний строк після державної реєстрації договору оренди земельної ділянки державної або комунальної власності надати копію договору відповідному органу державної податкової служби.

У позивача були відсутні підстави для нарахування та сплати орендної плати за земельні ділянки, які визначені в додатках до договорів оренди земельних ділянок.

Проте, колегія суддів вважає, що даний висновок суду першої інстанції не можна визнати обґрунтованим.

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, що позивач є платником земельного податку та орендної плати за землю відповідно до рішенням Калуської міської ради.

Рішенням Калуської міської ради № 246 від 28.03.2007 року «Про затвердження матеріалів коригування грошової оцінки землі м.Калуша» враховуючи дане рішення, ТзОВ «555» подано до Калуської ОДПІ податковий розрахунок земельного податку за земельні ділянки 0.1430 га та 0.569 га та враховано коригування грошової оцінки цих ділянок. Однак, товариством не подано до податкової інспекції уточнені податкові декларації орендної плати за земельної ділянки державної і комунальної власності за 2007 рік.

На підставі акту перевірки № 1613/2301/25073164 від 14.12.2007 року Калуською ОДПІ було прийнято податкове повідомлення-рішення № 0003592301/1 від 16.01.2008 року визначено суму податкового зобов'язання за платежем орендна плата з юридичних осіб в розмірі 22712,85 грн., в тому числі 15141,90 грн. за основним платежем та 7570,95 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями.

Відповідно до положень ст. 2 Закону України "Про плату за землю" використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.

Згідно з ст. 13 вищезгаданого Закону підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.

Рішенням Калуської міської ради № 246 від 28.03.2007 року «Про затвердження матеріалів коригування грошової оцінки землі м.Калуша» затверджено з 01.04.2007 року матеріали коригування грошової оцінки землі в м.Калуша на що погодився позивач, оскільки поставив свої підписи на додатках до договору оренди землі.

Відповідно до п.40 Додатка до договорів оренди землі, за несвоєчасне надання Калуській ОДПІ розрахунку орендної плати на поточний рік до орендаря застосовуються штрафні санкції згідно з чинним законодавством.

Колегія суддів дійшла обґрунтованого висновку про правомірність визначення спірним податковим повідомленням - рішенням штрафних (фінансових) санкцій враховуючи наступне.

Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності відноситься до загальнодержавних податків і зборів (обов'язкових платежів) згідно з п. 8 ч. 1 ст. 14 Закону України "Про систему оподаткування", а тому порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, передбачений Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", розповсюджується також на оренду плату.

Відповідно до підпункту 17.1.3 п. 17.1 ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, викладеними у підпункті "б" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати (заниження суми податкового зобов'язання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов'язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше п'ятдесяти відсотків такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.

Згідно з підпунктом "б" підпункту 4.2.2 п. 4.2 ст. 4 вищезазначеного Закону контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі, якщо дані документальних перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових деклараціях.

За таких обставин справи, колегія суддів приходить до переконання, що суд першої інстанції прийшов до помилкового висновку, оскільки відповідач правомірно здійснив донарахування позивачу суми податкового зобов'язання з орендної плати внаслідок виявленого під час перевірки заниження суми податкового зобов'язання, заявленого в податковій декларації, застосування до позивача штрафних санкцій на підставі підпункту 17.1.3 п. 17.1 ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" спірним податковим повідомленням-рішенням є правомірним.

Судова колегія вважає, що доводи апеляційної скарги не являються суттєвими і не складають підстави для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи.

Керуючись статтями 160 ч.3, 195, 196, 198 п.3, 202, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,-

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу Калуської обєднаної державної податкової інспекції в Івано-Франківській області задовольнити, а постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 30 січня 2009 року у справі № 2-а-502/08 скасувати та прийняти нову, якою в позові відмовити .

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Повний текст постанови виготовлено 02.03.2010 року.

Головуючий суддя А.М.Ліщинський

Судді С.П.Нос

Р.М. Шавель