Рішення № 97906019, 15.06.2021, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.06.2021
Номер справи
160/3343/21
Номер документу
97906019
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 червня 2021 року Справа № 160/3343/21 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіГорбалінського В.В. за участі секретаря судового засіданняСітайло О.В. за участі: представник позивача представник відповідача Тиховліс В.Р. Єгоров А.Є. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «ФІРМА «ФІДЕЯ» (49000, м. Дніпро, вул. Андрія Фабра, буд. 1А, оф. 10, ЄДРПОУ 41223117) до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (49600, м. Дніпро, пр. О. Поля, 57, ЄДРПОУ 43968079) треті особи: Публічне акціонерне товариство «МТБ БАНК» (68003, м. Чорноморськ, пр. Миру, 28, ЄДРПОУ 21650966), Акціонерне товариство «Банк Альянс» (04053, м. Київ, вул. Січових Стрільців, 50, ЄДРПОУ 14360506) про визнання рішень протиправними, -

ВСТАНОВИВ:

05.03.2021 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю “ФІРМА “ФІДЕЯ” до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків, треті особи: Публічне акціонерне товариство “МТБ БАНК”, Акціонерне товариство “Банк Альянс”, в якій позивач просить:

- визнати неправомірною відмову Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків у погашені простого векселя серії АА 2614538 від 16.11.2020 р., викладену у листі Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків № 732/6/32-00-04-02-01-09 від 18.02.2021 р.;

- визнати погашеним простий вексель серії АА 2614538 від 16.11.2020 р, виданий ТОВ “Фірма “Фідея”;

- визнати неправомірною відмову Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків у погашені простого векселя серії АА 2614541 від 16.11.2020 р., викладену у листі Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків № 733/6/32-00-04-02-01-09 від 18.02.2021 р.;

- визнати погашеним простий вексель серії АА 2614541 від 16.11.2020 р, виданий ТОВ “Фірма “Фідея”;

- визнати неправомірною відмову Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків у погашені простого векселя серії АА 2614542 від 16.11.2020 р., викладену у листі Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків № 734/6/32-00-04-02-01-09 від 18.02.2021 р.;

- визнати погашеним простий вексель серії АА 2614542 від 16.11.2020 р, виданий ТОВ “Фірма “Фідея”;

- визнати неправомірною відмову Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків у погашені простого векселя серії АА 2614539 від 16.11.2020 р., викладену у листі Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків № 735/6/32-00-04-02-01-09 від 18.02.2021 р.;

- визнати погашеним простий вексель серії АА 2614539 від 16.11.2020 р, виданий ТОВ “Фірма “Фідея”;

- визнати неправомірною відмову Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків у погашені простого векселя серії АА 2614898 від 16.11.2020 р., викладену у листі Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків № 736/6/32-00-04-02-01-09 від 18.02.2021 р.;

- визнати погашеним простий вексель серії АА 2614898 від 16.11.2020 р, виданий ТОВ “Фірма “Фідея”.

В обґрунтування позову позивачем зазначено, що рішення контролюючого органу щодо відмови у погашенні податкових векселів, які викладені у вимогах від 18.02.2021 р., винесені за відсутності правових підстав та є необґрунтованими та безпідставними, у зв`язку з чим останні підлягають скасуванню.

Ухвалою суду від 12.03.2021 року було відкрито провадження у справі та призначено розгляд останньої за правилами загального позовного провадження.

08.04.2021 року представником відповідача надано до суду письмовий відзив на позов, в якому останній проти задоволення позовних вимог заперечував, посилаючись на те, що під час аналізу наданих ТОВ «Фірма «Фідея» документів для погашення векселів та аналізу баз даних ДПС було встановлено невідповідність документів вимогам п.п.229.8.10 п.229.8 ст.229 ПК України. А тому, контролюючий орган не може підтвердити здійснення операцій, визначених у підпунктах 1) - 4) п.п.229.8.10 п.229.8 ст.229 ПК України по вищезазначених простих векселях та здійснення протесту таких векселів згідно із законодавством є правомірним та обґрунтованим.

19.04.2021 року на адресу суду від позивача надійшла письмова відповідь на відзив, в якій було підтримано позицію, викладену в адміністративному позові та зазначено, що відзив відповідача є законодавчо необґрунтованим та таким, що не спростовує доводи, викладені в позовній заяві як підстави для задоволення позову.

18.05.2021 року на адресу суду від контролюючого органу надійшли додаткові пояснення, в яких останній проти задоволення позовних вимог заперечував, та підтримано позицію, викладену у письмовому відзиві на позовну заяву, та зазначено, що міркування позивача ґрунтуються виключно на формальних запереченнях щодо встановлених обставин справи. Відповідачем повторно наголошено, що позивачем не дотримано порядок погашення заборгованості простих векселів, встановлений податковим законодавством.

18.05.2021 року Дніпропетровський окружний адміністративний суд ухвалив закрити підготовче провадження та призначити справу до судового розгляду по суті.

15.06.2021 року на адресу суду від контролюючого органу надійшли додаткові пояснення, в яких останній проти задоволення позовних вимог також заперечував, та підтримано позицію, викладену у письмовому відзиві на позовну заяву та у додаткових поясненнях. Відповідачем повторно наголошено, що міркування позивача ґрунтуються виключно на формальних запереченнях щодо встановлених обставин справи.

Представник позивача, в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, надав пояснення, аналогічні викладеним в позовній заяві та у відповіді на відзив, просив суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечував, посилаючись на письмовий відзив та додаткові пояснення, що містяться в матеріалах справи, у зв`язку з чим у задоволенні позовної заяви просив відмовити.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 17.11.2020 року Центральним управлінням офісу великих платників ДПС (правонаступник - Східне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків) було взято на податковий облік прості векселя від 16.11.2021 року - серія АА 2614538 на суму 12 374 005,01 грн., серія АА 2614539 на суму 12 374 005,01 грн., серія АА 2614541 на суму 12 374 005,01 грн., серія АА 2614898 на суму 12 374 005,01 грн., серія АА 2614542 на суму 14 768 977,20 грн.

На виконання вимог підпункту 229.8.10 пункту 229.8. статті 229 Податкового кодексу України ТОВ «ФІРМА «ФІДЕЯ» листами від 12.02.2021 р. № 12/02/21, № 12/02/21-2, № 12/02/21-3, № 12/02/21-4 та № 12/02/21-5 надало контролюючому органу первинні документи для погашення вищевказаних податкових векселів.

18.02.2021 року Східним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків за результатами аналізу поданих ТОВ «ФІРМА «ФІДЕЯ» первинних документів для погашення простих векселів складено вимоги про усунення порушень №732/6/32-00-04-02-01-09 від 18.02.2021 р., №735/6/32-00-04-02-01-09 від 18.02.2021 р., №733/6/32-00-04-02-01-09 від 18.02.2021 р., №736/6/32-00-04-02-01-09 від 18.02.2021 р., №734/6/32-00-04-02-01-09 від 18.02.2021 р.

У зазначених вимогах про усунення порушень зазначене те, що Східне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків не може підтвердити здійснення операцій, визначених у підпунктах 1)-4) п.п.229.8.10 п.229.8 ст.229 ПКУ та погасити податкові векселі від 16.11.2021 року - серія АА 2614538 на суму 12 374 005,01 грн., серія АА 2614539 на суму 12 374 005,01 грн., серія АА 2614541 на суму 12 374 005,01 грн., серія АА 2614898 на суму 12 374 005,01 грн., серія АА 2614542 на суму 14 768 977,20 грн. без сплати суми акцизного податку, яка визначена у податкових векселях.

Відтак, позивач, не погоджуючись із такими рішеннями контролюючого органу, вважаючи їх незаконним та протиправним, звернувся із даною позовною заявою до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, щодо компетенції контролюючих органів, повноважень і обов`язків їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальності за порушення податкового законодавства, врегульовані Податковим кодексом України (далі - ПК України), в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин.

Підпунктом 14.1.176 п.14.1 ст.14 ПК України визначено, що податковий вексель, авальований банком (податкова розписка) (далі - податковий вексель для цілей розділу VI цього Кодексу), - простий вексель, авальований банком, що видається векселедавцем: до отримання з акцизного складу спирту етилового, до отримання з нафтопереробного підприємства нафтопродуктів, речовин, що використовуються як компоненти моторних палив, або до ввезення нафтопродуктів на митну територію України і є забезпеченням виконання ним зобов`язання сплатити суму акцизного податку у строк, визначений статтями 225, 229 цього Кодексу.

Відповідно до пп.229.8.2 п.229.8 ст.229 ПК України для ввезення на митну територію України або реалізації вироблених в Україні бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів імпортер бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів (далі - імпортер) оформлює податковий вексель у трьох примірниках, а виробник бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів (далі - виробник) - у двох примірниках. Перший примірник подається до контролюючого органу (векселедержателя) за місцезнаходженням імпортера або виробника, другий примірник залишається імпортеру або виробнику, а третій примірник подається до контролюючого органу за місцем митного оформлення таких бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів.

Згідно із пп.229.8.3 п.229.8 ст.229 ПК України податковий вексель видається на суму акцизного податку, нарахованого на обсяг ввезених на митну територію України або вироблених в Україні бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів, виходячи із ставки, яка визначається як різниця між ставкою, встановленою підпунктом 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу із застосуванням підвищувального коефіцієнта 10, та ставкою, встановленою підпунктом 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу без застосування підвищувального коефіцієнта 10. До податкового векселя додається розрахунок суми акцизного податку.

Реалізація обсягів бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів суб`єктами господарювання, які отримали акцизні накладні, зареєстровані в Єдиному реєстрі акцизних накладних, із зазначенням в них реквізитів податкового векселя, виданого на суму акцизного податку, нарахованого на такі обсяги, здійснюється без сплати акцизного податку.

Підпунктом 229.8.10 п.229.8 ст.229 ПК України податковий вексель без сплати коштами зазначеної в ньому суми акцизного податку погашається у разі підтвердження факту цільового використання бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів протягом строку, на який виданий такий вексель, шляхом реєстрації акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних на операції з:

1) реалізації (заправлення повітряних суден) бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів, складених суб`єктами господарювання, які здійснюють авіапаливозабезпечення згідно з чинним сертифікатом на відповідність вимогам авіаційних правил України на здійснення наземного обслуговування, виданим уповноваженим органом з питань цивільної авіації;

2) реалізації бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів суб`єктам літакобудування, на яких поширюється дія норм статті 2 Закону України "Про розвиток літакобудівної промисловості", складених платником податку, який здійснює таку реалізацію;

3) реалізації бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів замовникам, які здійснили закупівлю для забезпечення потреб держави або територіальної громади відповідно до Закону України "Про публічні закупівлі", складених платником податку, який здійснює таку реалізацію;

4) реалізації бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів підприємствам, установам та організаціям системи державного резерву, складених платником податку, який здійснює таку реалізацію.

Акцизні накладні на такі операції складаються на підставі первинних документів.

Податковий вексель без сплати коштами зазначеної в ньому суми акцизного податку за операціями, визначеними у підпунктах 2-4 цього підпункту, погашається у разі подання до контролюючого органу копій первинних документів, що підтверджують здійснення таких операцій.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, після реєстрації акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних, складених на такі операції, автоматично враховує відповідні обсяги бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів для погашення відповідного податкового векселя.

Інформація про суб`єктів господарювання, які здійснюють авіапаливозабезпечення згідно з чинним сертифікатом на відповідність вимогам авіаційних правил України на здійснення наземного обслуговування, оприлюднюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільної авіації та використання повітряного простору України, на його офіційному веб-сайті.

Суб`єктами господарювання, які здійснюють авіапаливо забезпечення згідно з чинним сертифікатом на відповідність вимогам авіаційних правил України на здійснення наземного обслуговування, у складі декларації акцизного податку надається інформація про повітряні судна, які були заправлені, та про обсяги бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів, використані для заправлення таких суден.

Отже, вказаними положеннями законодавства передбачено, що для погашення податкового векселя платник податку зобов`язаний подати до контролюючого органу копії первинних документів, які будуть підтверджувати здійснення відповідних операцій, зазначених в підпункті 229.8.10 Податкового кодексу України.

Як встановлено судом, ТОВ «ФІРМА «ФІДЕЯ» було придбано паливо для реактивних двигунів (імпорт), що підтверджується копіями контрактів та митними деклараціями.

Матеріалами справи підтверджено, що ТОВ «ФІРМА «ФІДЕЯ» реалізовувало придбане паливо для реактивних двигунів на адресу ТОВ НВФ «МС АВІА-ГРЕЙД», що підтверджується договором поставки №2008/ДЖ від 20.08.2020 року.

Також, ТОВ «ФІРМА «ФІДЕЯ» реалізовувало придбане паливо для реактивних двигунів на адресу Міністерства оборони України, що підтверджується договором про постачання для державних потреб нафти і дистилятів, для техніки спеціального призначення №286/1/20/62 від 20.10.2020 року.

На підтвердження факту цільового використання бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів, що передбачено підпунктом 229.8.10 п.229.8 ст.229 ПК України, ТОВ «ФІРМА «ФІДЕЯ» до контролюючого органу надані такі первинні документи: Копія простого векселя серія АА №2614538; Копія контракту №CD-FF/310119 від 31.01.2019 р.; Копія митної декларації №UA903180/2020/002074; Копія митної декларації №UA903180/2020/002075; Копія митної декларації №UA903180/2020/002050; Копія митної декларації №UA903180/2021/000081; Копія митної декларації №UA903180/2021/000056; Копія контракту №CD-FF/310119 від 31.01.2019 р.; Копія специфікації №65 від 19.01.2021 р.; Копія специфікації №61 від 29.12.2020 р.; Копія специфікації №54 від 23.11.2020 р.; Копія специфікації №51 від 17.11.2020 р.; Копія специфікації №53 від 23.11.2020 р.; Копія фінального інвойсу №CDM-D6926-343-53-FN від 23.11.2020 р.; Копія фінального інвойсу №CDM-D6926-308-54-FN від 23.11.2020 р.; Копія фінального інвойсу №CDM-D6926-343-51-FN від 17.11.2020 р.; Копія фінального інвойсу №CDM-D6926-308-65-FN від 19.01.2021 р.; Копія фінального інвойсу №CDM-D6926-308-61-FN від 29.12.2020 р.; Копія фінального інвойсу №CDM-D6926-343-51-FN від 17.11.2020 р.; Копія простого векселя серія АА №2614539; Копія митної декларації №UA903180/2020/002114; Копія митної декларації №UA903180/2020/002199; Копія митної декларації №UA903180/2020/002237; Копія контракту №CD-FF/310119 від 31.01.2019 р.; Копія специфікації №56 від 27.11.2020 р.; Копія специфікації №57 від 10.12.2020 р.; Копія специфікації №58 від 14.12.2020 р.; Копія фінального інвойсу №CDM-D6926-308-56-FN від 27.11.2020 р.; Копія фінального інвойсу №CDM-D6926-308-57-FN від 10.12.2020 р.; Копія фінального інвойсу №CDM-D6926-308-58-FN від 14.12.2021 р.; Копія простого векселя серія АА №2614541; Копія митної декларації №UA903180/2020/002087; Копія митної декларації №UA903180/2020/002095; Копія митної декларації №UA903180/2020/002230; Копія митної декларації №UA903180/2020/002236; Копія фінального інвойсу №CD-D6926-308-58FN від 14.12.2020 р.; Копія фінального інвойсу №CD-D6926-308-54FN від 23.11.2020 р.; Копія фінального інвойсу №CDM-221119-1-55 від 25.11.2020 р.; Копія специфікації №54 до контракту №CD-FF/310119, DD.31/01/2019 від 23.11.2020 р; Копія специфікації №5 8 до контракту №CD-FF/310119, DD.31/01 /2019 від 14.12.2020 р; Копія специфікації №55 до контракту №CD-FF/310119, DD.31/01/2019 від 25.11.2020; Копія простого векселя серія АА №2614898; Копія митної декларації №UA903180/2020/002314; Копія митної декларації №UA903180/2021/000067; Копія митної декларації №UA903180/2021/000054; Копія фінального інвойсу №CDM-D6926-308-61-FN від 29.12.2020 р.; Копія фінального інвойсу №CDM-D6926-308-64-FN від 29.12.2020 р.; Копія специфікації №60 до контракту №CD-FF/310119, DD.31/01/2019 від 24.12.2020 р.; Копія специфікації №61 до контракту №CD-FF/310119, DD.31/01/2019 від 29.12.2020 р.; Копія специфікації №64 до контракту №CD-FF/310119, DD.31/01/2019 від 15.01.2021; Копія простого векселя серія АА №2614542; Копія митної декларації №UA903180/2020/002266; Копія митної декларації №UA903180/2021/000066; Копія митної декларації №UA903180/2021/000058; Копія контракту №CD-FF/310119 від 31.01.2019 р.; Копія специфікації №59 від 18.12.2020 р.; Копія специфікації №63 від 13.01.2021 р.; Копія специфікації №64 від 15.01.2021 р.; Копія фінального інвойсу №CDM-D6926-308-63-FN від 13.01.2021 р.; Копія фінального інвойсу №CDM-D6926-308-64-FN від 15.01.2021 р.; Копія фінального інвойсу №CDM-D6926-308-59-FN від 18.12.2020 р.; Копія договору про постачання для державних потреб нафти і дистилятів (09130000-9) (авіаційний гас), для техніки спеціального призначення (за кошти Державного бюджету України) №286/1/20/62 від 28.08.2020 р. з додатками; Видаткова накладна №5372 від 21.12.2020; Рахунок на оплату №1959 від 21.12.2020; Акт прийому передачі №377 військового майна 28.12.2020; Повідомлення-підтвердження №350/119/1/1761 від 30.12.2020; Ттн №14825 від 20.12.2020; Ттн №14826 від 20.12.2020; Ттн №14824 20.12.2020; Ттн №14821 від 20.12.2020; Ттн №14823 від 20.12.2020; Ттн №14827 від 20.12.2020; Ттн №14854 від 20.12.2020; Видаткова накладна №5329 від 21.12.2020; Рахунок на оплату №1957 від 21.12.2020; Повідомлення-підтвердження №289 від 28.12.2020; Акт приймання-передачі №1 від 28.12-2020; Ттн №14816 від 20.12.2020; Видаткова накладна №5392 від 23.12.2020; Рахунок на оплату №1975 від 23.12.2020; Повідомлення-підтвердження №290 від28.12.2020; Акт приймання-передачі №2 від 28.12-2020; Ттн №14831 від 21.12.2020; Ттн №14830 від 21.12.2020; Ттн №14840 від 21.12.2020; Ттн №14839 від 21.12.2020; Рахунок на оплату №1976 від 23.12.2020; Акт приймання-передачі №1 від 30.12.2020 р.; Повідомлення-підтвердження №343/1/4 від 11.01.2021; Ттн №14851 від 21.12.2020; Ттн№14856 від 21.12.2020; Ттн №14854 від 21.12.2020; Ттн №14855 від 21.12.2020; Видаткова накладна №5448 від 30.12.2020; Рахунок на оплату №2002 від 30.12.2020; Акт приймання №1 від 11.01.2021; Повідомлення-підтвердження №350/119/1/32 від 12.01.2021; Ттн №14949 29.12.2020; Ттн №14953 30.12.2020; Ттн №14952 29.12.2020; Копія договору оренди № 01/12-18 від 01.12.2018 р та додаткової угоди до нього від 30.12.2020 р.; Копія Договору поставки між ТОВ «ФІРМА «ФІДЕЯ» та ТОВ НВФ «МС АВІА-ГРЕЙД» №2008/ДЖ від 20.08.2020 р.; Копія Додаткової угоди від 30.12.2020 р. до договору поставки № 2008/ДЖ від 20.08.2020 р.; Копія специфікації № 14 від 23.12.2020 р. до договору №2008/ДЖ від 20.08.2020 р.; Копія специфікації № 15 від 23.12.2020 р. до договору №2008/ДЖ від 20.08.2020 р.; Копія специфікації № 16 від 23.12.2020 р. до договору №2008/ДЖ від 20.08.2020 р.; Копія специфікації № 17 від 23.12.2020 р. до договору №2008/ДЖ від 20.08.2020 р.; Копія сертифікату розробника авіаційної техніки № UA.21J.0038 від 30.10.2014 р. з додатком; Копія сертифікату схвалення організації з технічного обслуговування та ремонту номер UA.145B.0417 від 28.09.2017 р.; Копія видаткової накладної № 271 від 01.02.2021 р.; Копія акту приймання-передачі № 271 від 01.02.2021 р.; Копія видаткової накладної № 272 від 01.02.2021 р.; Копія акту приймання-передачі № 272 від 01.02.2021 р.; Копія видаткової накладної № 273 від 10.02.2021 р.; Копія акту приймання-передачі № 273 від 10.02.2021 р.; Копія видаткової накладної № 274 від 10.02.2021 р.; Копія акту приймання-передачі № 274 від 10.02.2021 р.; Копія видаткової накладної № 275 від 01.02.2021 р.; Копія акту приймання-передачі № 275 від 01.02.2021 р.; Акцизна накладна форми «П» №14 від 01.02.2021 р.; Акцизна накладна форми «П» №15 від 01.02.2021 р.; Акцизна накладна форми «П» №16 від 01.02.2021 р.; Акцизна накладна форми «П» №17 від 01.02.2021 р.; Акцизна накладна форми «П» №18 від 01.02.2021 р.; Акцизна накладна форми «П» №19 від 01.02.2021 р.; Акцизна накладна форми «П» №20 від 01.02.2021 р.; Акцизна накладна форми «П» №21 від 01.02.2021 р.; Акцизна накладна форми «П» №22 від 01.02.2021 р.; Акцизна накладна форми «П» №23 від 01.02.2021 р.; Акцизна накладна форми «П» №24 від 01.02.2021 р.; Акцизна накладна форми «П» №25 від 01.02.2021 р.; Акцизна накладна форми «П» №26 від 01.02.2021 р.; Акцизна накладна форми «П» №26 від 10.02.2021 р.; Акцизна накладна форми «П» №27 від 01.02.2021 р.; Акцизна накладна форми «П» №27 від 10.02.2021 р.; Акцизна накладна форми «П» №28 від 01.02.2021 р.; Акцизна накладна форми «П» №28 від 10.02.2021 р.; Акцизна накладна форми «П» №29 від 01.02.2021 р.; Акцизна накладна форми «П» №29 від 10.02.2021 р.; Акцизна накладна форми «П» №30 від 01.02.2021 р.; Акцизна накладна форми «П» №30 від 10.02.2021 р.; Акцизна накладна форми «П» №31 від 01.02.2021 р.; Акцизна накладна форми «П» №111 від 21.12.2020; Акцизна накладна форми «П» № 114 від 21.12.2020; Акцизна накладна форми «П» № 115 від 21.12.2020; Акцизна накладна форми «П» № 110 від 21.12.2020; Акцизна накладна форми «П» № 112 від 21.12.2020; Акцизна накладна форми «П» № 116 від 21.12.2020; Акцизна накладна форми «П» №113 від 21.12.2020; Акцизна накладна форми «П» №102 від 21.12.2020; Акцизна накладна форми «П» №107 від 21.12.2020; Акцизна накладна форми «П» №106 від 21.12.2020; Акцизна накладна форми «П» №100 від 21.12.2020; Акцизна накладна форми «П» №104 від 23.12.2020; Акцизна накладна форми «П» №100 від 23.12.2020; Акцизна накладна форми «П» №101 від 23.12.2020; Акцизна накладна форми «П» №105 від 23.12.2020; Акцизна накладна форми «П» №103 від 23.12.2020; Акцизна накладна форми «П» №102 від 23.12.2020; Акцизна накладна форми «П» №100 від 30.12.2020; Акцизна накладна форми «П» №101 від 30.12.2020; Акцизна накладна форми «П» №101 від 30.12.2020; Акцизна накладна форми «П» №111 від 21.12.2020; Акцизна накладна форми «П» №117 від 23.12.2020; Акцизна накладна форми «П» №122 від 21.12.2020; Акцизна накладна форми «П» №118 від 21.12.2020; Акцизна накладна форми «П» №123 від 21.12.2020; Акцизна накладна форми «П» №120 від 21.12.2020; Акцизна накладна форми «П» №121 від 21.12.2020; Акцизна накладна форми «П» №119 від 21.12.2020; Акцизна накладна форми «П» №115 від 21.12.2020; Акцизна накладна форми «П» №112 від 23.12.2020; Акцизна накладна форми «П» №110 від 23.12.2020; Акцизна накладна форми «П» №113 від 23.12.2020; Акцизна накладна форми «П» №109 від 23.12.2020; Акцизна накладна форми «П» №117 від 23.12.2020; Акцизна накладна форми «П» №114 від 23.12.2020; Акцизна накладна форми «П» №116 від 23.12.2020; Акцизна накладна форми «П» №104 від 23.12.2020; Акцизна накладна форми «П» №103 від 30.12.2020; Акцизна накладна форми «П» №105 від 30.12.2020

При цьому, як видно з матеріалів справи, контролюючий орган, приймаючи оскаржувані відмови в погашені податкового векселя вказав про таке.

Під час аналізу, наданих ТОВ «Фірма «Фідея» документів для погашення векселю, та аналізу баз даних ДПС було встановлено, що рішенням від 16.02.2021 року №7709 про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості ТОВ НВФ "МС АВІА-ГРЕЙД" (код ЄДРПОУ 37359102) встановлена відповідність платника податку критеріям ризиковості на підставі п.8 Критеріїв ризиковості платника податку, затверджених Постановою Кабінету Міністрів від 11.12.2019р. № 1165 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному державному реєстрі податкових накладних».

Крім того, в системі електронного адміністрування реалізації пального (далі - СЕАРП) ТОВ «Фірма «Фідея» зареєстровано акцизні накладні на реалізацію пального із посиланням на податкові векселі з акцизного складу, розташованого за адресою м. Миколаїв, вул. Космонавтів, 1-Н (уніфікований номер 1008300) на користь ТОВ НВФ "МС АВІА-ГРЕЙД" через трубопровідний транспорт. При цьому у ТОВ НВФ "МС АВІА-ГРЕЙД" за адресою м. Миколаїв, вул. Космонавтів, 1-Н відсутній зареєстрований акцизний паливний склад та документів щодо фактичного зберігання палива на зазначеному складі підприємством не надано.

Також вказано, що за даними аналізу поданих документів для погашення простого векселя АА2614541 від 16.11.2021р. відповідно листа від 12.02.2021 №12/02/21-3 (вх. від 12.02.2021 № 793/6) встановлено, що ТОВ «Фірма «Фідея» надало видаткову накладну № 272 від 01.02.2021 р. та акт прийому-передачі товару № 272 від 01.02.2021 за договором № 2008/ДЖ від 20.08.2020р., які не містять підпису директора ТОВ «Фірма «Фідея», завіреною печаткою підприємства.

Окремо, також контролюючий орган зазначив, що серед документів, які надані для погашення векселю серії А2614542 від 16.11.2020, відсутні акти прийому-передачі продукції по договору від 28.08.2020 № 286/1/20/62, які зазначені у листі від 12.02.2021 №12/02/21-5 (вх. від 12.02.2021 № 789/6), відсутня товарно-транспортна накладна на відпуск нафтопродуктів № 14822, від 20.12.2020, яка зазначена у акті приймання військового майна № 377 від 28.12.2020р.

Крім того, контролюючим органом вказано, що для підтвердження реалізації пального для реактивних двигунів на умовах п. 229.8 ст. 229 Податкового кодексу України працівниками ГУ ДПС у Миколаївській області, ГУ ДПС у Одеській області, ГУ ДПС у Херсонській області, ГУ ДПС у м. Києві, ГУ ДПС у Дніпропетровській області проведено фактичні перевірки ТОВ «Фірма «Фідея» (код ЄДРПОУ 41223117) за адресами розташування акцизних складів, зареєстрованих в Реєстрі платників акцизного податку з реалізації пального та спирту етилового, а саме:

- м. Миколаїв Інгульський р-н, вул. Космонавтів, 1- н, (уніфікований номер акцизного складу - 1008300);

- Дніпропетровська обл., м. Кам`янське, Заводський р-н, вул. Аношкіна, буд. 118/117 (уніфікований номер акцизного склад - 1008301);

- Дніпропетровська обл., м., Кам`янське Західний проїзд, буд. 5 (уніфікований номер акцизного складу - 1008302);

- Одеська обл., Біляївський р-н, с. Вигода, вул. Енергетиків, буд. 8 (уніфікований номер акцизного складу - 1008303).

За результатами виїздів встановлено відсутність посадових осіб та їх представників за зазначеними адресами, а також за податковою адресою: м. Дніпро, вул. Андрія Фарба, 1 А, офіс 10, про що складені акти :

- про неможливість проведення перевірки у зв`язку з відсутністю платника податків за місцезнаходженням за адресою реєстрації акцизного складу - м. Миколаїв, Інгульський р-н, вул. Космонавтів, 1- Н;

- про неможливість проведення фактичної перевірки за адресою акцизного складу - Одеська обл., Біляївський р-н, с. Вигода, вул. Енергетиків, буд. 8;

- відмову в допуску до проведення фактичної перевірки ТОВ «Фірма «Фідея» за місцем здійснення господарської діяльності (місцезнаходженням) ТОВ «Фірма «Фідея» - Дніпропетровська обл., м. Кам`янське, Західний проїзд, буд. 5;

- про неможливість проведення перевірки, у зв`язку з відсутністю ТОВ «Фірма «Фідея» та посадових осіб за місцезнаходженням: Дніпропетровська обл., м. Кам`янське, Заводський р-н, вул. Аношкіна, буд. 181/117.

Відтак, контролюючий орган вказав, що зазначене унеможливило проведення в рамках фактичних перевірок інвентаризації пального, підтвердження його наявності, а також реалізації в умовах п. 229.8 ст. 229 Податкового Кодексу України.

Враховуючи вищенаведене, Східне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків вказало про неможливість підтвердження здійснення операцій визначених у підпунктах 1) - 4) п.п.229.8.10 п.229.8 ст.229 ПКУ та погасити податкові векселі без сплати суми акцизного податку, яка визначена у податковому векселі.

Втім, такі доводи відповідача суд оцінює критично, оскільки матеріалами справи підтверджується, що позивачем надано усі наявні у нього первинні документи, які підтверджують здійснення відповідних операцій, зазначених в підпункті 229.8.10 Податкового кодексу України, в тому числі і зареєстровані акцизні накладні.

Так, щодо тверджень відповідача, що рішенням від 16.02.2021 року №7709 про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості ТОВ НВФ "МС АВІА-ГРЕЙД" (код ЄДРПОУ 37359102) встановлена відповідність платника податку критеріям ризиковості на підставі п.8 Критеріїв ризиковості платника податку, суд зазначає про таке.

Як встановлено судом, рішення податкового органу про відповідність ТОВ НВФ «МС Авіа-Грейд», як платника податку на додану вартість, критеріям ризиковості прийнято 16.02.2021 року за №7709.

При цьому, матеріалами справи підтвердженого, що господарські операції з передачі пального від позивача до ТОВ НВФ «МС Авіа-Грейд» відбувались 01.02.2021 року та 10.02.2021 року, тобто до моменту винесення рішення відповідачем від 16.02.2021 № 7709 про відповідність ТОВ НВФ «МС Авіа-Грейд» критеріям ризиковості платника податку на додану вартість.

Таким чином, на момент передачі пального ТОВ НВФ «МС Авіа-Грейд» не відповідала критеріям ризиковості і у податкового органу не було підстав вважати вказане підприємство ризиковим.

Окрім цього, суд вказує, що підпунктом 229.8.10 пункту 229.8. ст. 229 Податкового кодексу України, зокрема, визначено, що податковий вексель без сплати коштами зазначеної в ньому суми акцизного податку за операціями, визначеними у підпунктах 2-4 цього підпункту, погашається на підставі копій первинних документів та договорів на реалізацію пального, що підтверджують реалізацію пального по всьому ланцюгу реалізації пального від виробника/імпортера до суб`єктів, визначених у підпунктах 2-4 цього підпункту, поданих до контролюючого органу, та акцизних накладних, складених на такі операції та зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних.

Відтак, суд вказує, що податкова інформація про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платників податків не може слугувати підставою для відмови у погашення податкового векселя, а тому суд доходить висновку про безпідставність та необґрунтованість таких тверджень відповідача.

Щодо тверджень контролюючого органу, що у ТОВ НВФ "МС АВІА-ГРЕЙД" за адресою м. Миколаїв, вул. Космонавтів, 1-Н відсутній зареєстрований акцизний паливний склад, а документів щодо фактичного зберігання палива на зазначеному складі підприємством не надано, суд зазначає про таке.

Як вже зазначалося судом, підпунктом 229.8.10 пункту 229.8. ст. 229 Податкового кодексу України, зокрема, визначено, що податковий вексель без сплати коштами зазначеної в ньому суми акцизного податку за операціями, визначеними у підпунктах 2-4 цього підпункту, погашається на підставі копій первинних документів та договорів на реалізацію пального, що підтверджують реалізацію пального по всьому ланцюгу реалізації пального від виробника/імпортера до суб`єктів, визначених у підпунктах 2-4 цього підпункту, поданих до контролюючого органу, та акцизних накладних, складених на такі операції та зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних.

Таким чином, суд вказує, що наявність/відсутність інформації у контролюючого органу щодо реєстрації акцизного складу у контрагента позивача не може сама по собі свідчити про неможливість такої господарської операції.

Так, суд звертає увагу, що відповідачем не спростовано факт того, що, як позивачем, так і контрагентом позивача - ТОВ НВФ «МС Авіа-грейд» в системі електронного адміністрування пального на виконання норм ст. 231 Податкового кодексу України зареєстровано як перший, так і другий примірник акцизної накладної, що, у розумінні вимог підпунктом 229.8.10 пункту 229.8. ст. 229 Податкового кодексу України, вказує на реалізацію пального на адресу ТОВ НВФ «МС Авіа-грейд».

Крім того, суд вказує, що за адресою: м. Миколаїв, вул. Космонавтів, 1-Н зареєстровано акцизний склад позивача, що підтверджується змістом акту від 16.02.2021 року за №178/14-29-09-02-12/41223117.

Відтак, суд вказує, що підтвердження факту реалізації бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів не включає в себе необхідність підтвердження позивачем господарських взаємовідносин із його контрагентом щодо підстав та умов зберігання пального цим контрагентом.

Таким чином, суд доходить висновку про безпідставність та необґрунтованість тверджень відповідача, що у ТОВ НВФ "МС АВІА-ГРЕЙД" за адресою м. Миколаїв, вул. Космонавтів, 1-Н відсутній зареєстрований акцизний паливний склад та відсутні документи щодо фактичного зберігання палива на зазначеному складі підприємством.

Щодо доводів податкової, що працівниками ГУ ДПС у Миколаївській області, ГУ ДПС у Одеській області, ГУ ДПС у Херсонській області, ГУ ДПС у м. Києві, ГУ ДПС у Дніпропетровській області проведено фактичні перевірки ТОВ «Фірма «Фідея» (код ЄДРПОУ 41223117) за адресами розташування акцизних складів зареєстрованих в Реєстрі платників акцизного податку з реалізації пального та спирту етилового, а за результатами виїздів встановлені відсутність посадових осіб та їх представників за зазначеними адресами, суд зазначає про таке.

Як видно з матеріалів справи та не спростовано відповідачем у ТОВ «Фірма «Фідея» (код ЄДРПОУ 41223117) за адресами: м. Миколаїв Інгульський р-н, вул. Космонавтів, 1- н, (уніфікований номер акцизного складу - 1008300); Дніпропетровська обл., м. Кам`янське, Заводський р-н, вул. Аношкіна, буд. 118/117 (уніфікований номер акцизного склад - 1008301); Дніпропетровська обл., м., Кам`янське Західний проїзд, буд. 5 (уніфікований номер акцизного складу - 1008302); Одеська обл., Біляївський р-н, с. Вигода, вул. Енергетиків, буд. 8 (уніфікований номер акцизного складу - 1008303) – розташовано акцизні склади.

За результатами виїздів встановлені відсутність посадових осіб та їх представників за зазначеними адресами, а також за податковою адресою: м. Дніпро, вул. Андрія Фарба, 1 А, офіс 10, про що складені акти :

- про неможливість проведення перевірки у зв`язку з відсутністю платника податків за місцезнаходженням за адресою реєстрації акцизного складу - м. Миколаїв, Інгульський р-н, вул. Космонавтів, 1- Н;

- про неможливість проведення фактичної перевірки за адресою акцизного складу - Одеська обл., Біляївський р-н, с. Вигода, вул. Енергетиків, буд. 8;

- відмову в допуску до проведення фактичної перевірки ТОВ «Фірма «Фідея» за місцем здійснення господарської діяльності (місцезнаходженням) ТОВ «Фірма «Фідея» - Дніпропетровська обл., м. Кам`янське, Західний проїзд, буд. 5;

- про неможливість проведення перевірки, у зв`язку з відсутністю ТОВ «Фірма «Фідея» та посадових осіб за місцезнаходженням: Дніпропетровська обл., м. Кам`янське, Заводський р-н, вул. Аношкіна, буд. 181/117.

Як зазначив відповідач, зазначене унеможливило проведення в рамках фактичних перевірок інвентаризації пального, підтвердження його наявності, а також реалізації в умовах п. 229.8 ст. 229 Податкового Кодексу України.

Пунктом 230.1 ст. 230 ПК України визначено, що акцизні склади утворюються з метою підвищення ефективності роботи із запобігання та боротьби з незаконним виробництвом і обігом спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів, пального, посилення контролю за повнотою та своєчасністю надходжень до бюджету акцизного податку.

Акцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, навантаження-розвантаження, зберігання пального, повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками рівня таких товарів (продукції) у резервуарі (далі - рівнемір-лічильник), які зареєстровані в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі.

Відпуск пального без наявності витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників забороняється.

За змістом п. 12 підрозділу 5 розділу XX ПК України, норми п. 230.1 ст. 230 цього Кодексу щодо обладнання акцизних складів, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, навантаження-розвантаження, зберігання пального, витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками застосовуються з 1 січня 2017 року.

Відповідно до вимог ст. 230 ПК України постановою Кабінету Міністрів України від 22.11.2017 року №891 затверджено Порядок ведення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі, передачі облікових даних з них електронними засобами зв`язку (далі - Порядок №891).

Резервуар - законодавчо регульований засіб вимірювальної техніки у вигляді стаціонарної споруди або ємності, який призначений для здійснення операцій з обігу пального та його зберігання та для якого встановлена залежність його місткості від абсолютної висоти рівня пального в резервуарі, що оформлено у вигляді градуювальної таблиці (п.п. 3 п. 2 Порядку №891).

Відповідно до п.п. 4 п. 2 Порядку №891 обіг пального - будь-які операції, що передбачають: фізичне отримання розпорядником акцизного складу пального з переходом права власності чи без переходу права власності на пальне (операції з виробництва, придбання, комісії, доручення, відповідального зберігання та інші операції); фізичний відпуск (відвантаження) розпорядником акцизного складу пального з переходом права власності чи без переходу права власності на пальне (операції з реалізації, комісії, доручення, відповідального зберігання та інші операції).

Враховуючи норми п. 22 підрозділу 5 розділу ПК України та п. 12 підрозділу 5 розділу XX ПК України, розпорядники акцизних складів відповідно до вимог цього Кодексу зобов`язані обладнати акцизні склади витратомірами-лічильниками та/або рівнемірами-лічильниками та зареєструвати їх в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарів.

Тобто, при визначенні загальної місткості розташованих на акцизному складі резервуарів беруться до уваги стаціонарні споруди або ємності, які призначені для здійснення операцій, що передбачають фізичне отримання розпорядником акцизного складу пального чи/або фізичний відпуск (відвантаження) розпорядником акцизного складу пального з переходом права власності чи без переходу права власності на пальне та його зберігання, при цьому акцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізація пального, повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірами-лічильниками на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованому на акцизному складі.

За відсутності обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівнемірами-лічильниками та відсутності реєстрації їх в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі у встановлений строк виключає можливість проведення суб`єктом здійснення операцій з обігу пального та його зберігання.

Дані про фактичні залишки пального та про обсяг обігу пального формуються після проведення останньої операції з обігу пального у звітній добі, але не пізніше 23 години 59 хвилин цієї доби, до початку здійснення операцій з обігу пального у добу, що настає за звітною добою, та подаються до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, не пізніше 23 години 59 хвилин доби, що настає за звітною добою.

Відповідно до абзацу тридцятого п.п. 230.1.3 п. 230.1 ст. 230 ПК України дані про залишки пального та про обсяг обігу пального подаються електронними засобами зв`язку у формі електронних документів, яка затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Формат даних та структура Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі затверджено наказом Міністерства фінансів України від 27.11.2018 року №944.

Водночас, відповідальність за порушення правил обліку, виробництва та обігу пального або спирту етилового на акцизних складах визначена статтею 128-1 ПК України.

Враховуючи вищевикладене, суд не приймає до уваги доводи відповідача, оскільки вказаними вище нормами Податкового кодексу України встановлено обов`язок суб`єкта обладнати акцизні склади витратомірами-лічильниками та/або рівнемірами-лічильниками та зареєструвати їх в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі.

Так, контролюючим органом не надано до суду доказів того, що акцизні склади позивача не були обладнані витратомірами-лічильниками і рівнемірами-лічильниками.

Також, контролюючим органом не надано до суду доказів того, що такі витратоміри-лічильники і рівнеміри-лічильники не зареєстровані позивачем у структура Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників і рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі.

Окрім цього, відповідачем не надано доказів притягнення позивача до відповідальності за порушення правил обліку, виробництва та обігу пального або спирту етилового на акцизних складах визначена статтею 128-1 ПК України.

Відтак, суд доходить висновку про необґрунтованість тверджень податкової щодо неможливості проведення інвентаризації пального, підтвердження його наявності, а також реалізації в умовах п. 229.8 ст. 229 Податкового Кодексу України.

Посилання на акти про неможливість проведення фактичної перевірки, в даному випадку не можуть виступати окремою підставою для твердження про відсутність фактичної реалізації пального позивачем в умовах п. 229.8 ст. 229 Податкового Кодексу України.

Крім того, суд не приймає до уваги посилання податкового органу на окремі недоліки в оформленні первинних документів платника податків, оскільки формальні недоліки в первинних документах повинні оцінюватися в сукупності з іншими обставинами справи. Перевагу необхідно надавати реальності здійснення господарської операції та її економічному змісту. Первинні документи повинні оцінюватися з урахуванням специфіки кожної господарської операції - умов перевезення, зберігання товарів, змісту послуг, що надаються, тощо. При цьому, сама собою наявність, або відсутність окремих документів, а також помилки у їх оформленні, не є підставою для висновків про відсутність господарської операції, якщо з інших даних вбачається, що фактичний рух активів або зміни у власному капіталі чи зобов`язаннях платника податків, у зв`язку з його господарською діяльністю, мали місце.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного суду від 10.06.2021 року у справі № 822/1238/14.

Відтак, доводи контролюючого органу, що за даними аналізу поданих документів для погашення простого векселя АА2614541 від 16.11.2021р. відповідно листа від 12.02.2021 №12/02/21-3 (вх. від 12.02.2021 № 793/6) встановлено, що ТОВ «Фірма «Фідея» надало видаткову накладну № 272 від 01.02.2021 р. та акт прийому-передачі товару № 272 від 01.02.2021 за договором № 2008/ДЖ від 20.08.2020р., які не містять підпису директора ТОВ «Фірма «Фідея» завіреною печаткою підприємства, а також те, що серед документів, які надані для погашення векселю серії А2614542 від 16.11.2020 відсутні акти прийому-передачі продукції по договору від 28.08.2020 № 286/1/20/62, які зазначені у листі від 12.02.2021 №12/02/21-5 (вх. від 12.02.2021 № 789/6), відсутня товарно-транспортна накладна на відпуск нафтопродуктів № 14822, від 20.12.2020, яка зазначена у акті приймання військового майна № 377 від 28.12.2020р. є такими, що самі по собі не впливають на суть та реальність реалізація пального у відповідності до вимог підпункту 229.8.10 пункту 229.8. ст. 229 Податкового кодексу України.

При цьому, суд додатково вказує, що видаткова накладна № 272 від 01.02.2021 р. та акт прийому-передачі товару № 272 від 01.02.2021 за договором № 2008/ДЖ від 20.08.2020р. містять підпис директора ТОВ «Фірма «Фідея» (Головачов Є.Г.) та завірені печаткою підприємства, що підтверджується наявними матеріалами справи.

Окремо суд, вказує, що доводи відповідача, які були зазначені під час розгляду справи, що відповідно до наданих до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків 12.02.2021 року о 15:40 листів для погашення простих векселів №12/02/21-4 (вексель АА 2614898) та № 12/02/21-2 (вексель АА 2614539) від 12.02.2021) з документами, а саме: акцизними накладними №19, 20, 21, 22, 23 та 24 від 01.02.2021 року на реалізацію палива авіаційного для газотурбінних двигунів JET А-1 (код згідно з УКТ ЗЕД 2710 19 21 00) на користь ТОВ НВФ "МС АВІА-ГРЕЙД" встановлено, що за даними системи електронного адміністрування реалізації пального дані акцизні накладні були зареєстровані значно пізніше, ніж відбулася передача продукції, яка була предметом господарських операцій Позивача із ТОВ НВФ «МС АВІА-ГРЕЙД» також не заслуговують на увагу, з огляду на таке.

Як встановлено судом та не заперечується відповідачем, ТОВ «Фірма «Фідея» здійснила реєстрацію акцизних накладних, складених на підставі підпункту 229.8.10 пункту 229.8. ст.229 Податкового кодексу України. Так, суд акцентує увагу, що акцизні накладні по господарським операціям з реалізації палива із ТОВ НВФ "МС АВІА-ГРЕЙД" та Міністерством оборони України є зареєстрованими у повному обсязі, що також не спростовано відповідачем.

Втім, нормами Податкового кодексу не обмежується граничний термін реєстрації акцизних накладних, проте, за порушення строків реєстрації акцизних накладних ст. 120-2 Податкового кодексу України встановлено штрафні санкції.

Таким чином, норми ПК України не містять імперативної норми, яка б не дозволяла платнику зареєструвати акцизні накладні з пропуском строку реєстрації.

Враховуючи вищенаведені обставини справи та норми права, суд зробив висновок, що позивачем було надано відповідачу всі необхідні документи у строк, який передбачений чинним законодавством, для погашення відповідних податкових векселів, зокрема, первинні документи, які підтверджують постачання палива по всього ланцюгу постачання, а відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не довів прийняття ним рішень на підставі, у межах та у спосіб, що передбаченні чинним законодавством України, з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), не довів та не вказав мотивів не врахування ним інших первинних документів, недоліків до яких він не мав.

Відтак, суд доходить висновку, що відмови Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків у погашені простих векселів від 16.11.2021 року - серія АА 2614538 на суму 12 374 005,01 грн., серія АА 2614539 на суму 12 374 005,01 грн., серія АА 2614541 на суму 12 374 005,01 грн., серія АА 2614898 на суму 12 374 005,01 грн., серія АА 2614542 на суму 14 768 977,20 грн., не ґрунтуються на положеннях Податкового кодексу України та є протиправними і підлягають скасуванню, та як наслідок, суд встановивши достатність наданих позивачем первинних документів, що підтверджують факт цільового використання придбаного палива для реактивних двигунів, вважає за необхідне зобов`язати Східне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків прийняти рішення щодо погашення таких простих векселів.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Згідно з ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовної заяви.

Відповідно до частини 1 статті 143 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Керуючись ст. ст. 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «ФІРМА «ФІДЕЯ» (49000, м. Дніпро, вул. Андрія Фабра, буд. 1А, оф. 10, ЄДРПОУ 41223117) до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (49600, м. Дніпро, пр. О. Поля, 57, ЄДРПОУ 43968079) треті особи: Публічне акціонерне товариство «МТБ БАНК» (68003, м. Чорноморськ, пр. Миру, 28, ЄДРПОУ 21650966), Акціонерне товариство «Банк Альянс» (04053, м. Київ, вул. Січових Стрільців, 50, ЄДРПОУ 14360506) про визнання рішень протиправними - задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків у погашені простого векселя серії АА 2614538 від 16.11.2020 р., викладену у листі Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків № 732/6/32-00-04-02-01-09 від 18.02.2021 р.

Зобов`язати Східне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків прийняти рішення щодо погашення простого векселю серії АА 2614538 від 16.11.2020 р., виданого ТОВ “Фірма “Фідея”.

Визнати протиправною відмову Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків у погашені простого векселя серії АА 2614541 від 16.11.2020 р., викладену у листі Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків № 733/6/32-00-04-02-01-09 від 18.02.2021 р.

Зобов`язати Східне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків прийняти рішення щодо погашення простого векселю серії АА 2614541 від 16.11.2020 р., виданого ТОВ “Фірма “Фідея”.

Визнати протиправною відмову Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків у погашені простого векселя серії АА 2614542 від 16.11.2020 р., викладену у листі Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків № 734/6/32-00-04-02-01-09 від 18.02.2021 р.

Зобов`язати Східне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків прийняти рішення щодо погашення простого векселю серії АА 2614542 від 16.11.2020 р., виданого ТОВ “Фірма “Фідея”

Визнати протиправною відмову Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків у погашені простого векселя серії АА 2614539 від 16.11.2020 р., викладену у листі Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків № 735/6/32-00-04-02-01-09 від 18.02.2021 р.

Зобов`язати Східне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків прийняти рішення щодо погашення простого векселю серії АА 2614539 від 16.11.2020 р., виданого ТОВ “Фірма “Фідея”.

Визнати протиправною відмову Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків у погашені простого векселя серії АА 2614898 від 16.11.2020 р., викладену у листі Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків № 736/6/32-00-04-02-01-09 від 18.02.2021 р.;

Зобов`язати Східне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків прийняти рішення щодо погашення простого векселю серії АА 2614898 від 16.11.2020 р., виданого ТОВ “Фірма “Фідея”.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (49600, м. Дніпро, пр. О. Поля, 57, ЄДРПОУ 43968079) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ФІРМА «ФІДЕЯ» (49000, м. Дніпро, вул. Андрія Фабра, буд. 1А, оф. 10, ЄДРПОУ 41223117) судовий збір у розмірі 11350,00 грн.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення суду складений 25 червня 2021 року.

Суддя В.В. Горбалінський