
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 червня 2021 року справа №380/6752/21
м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
Головуючого-судді Сакалоша В.М.,
секретаря судового засідання Наум`як Х.О.,
за участю:
представника позивача Мелень М.П.,
представника відповідача Капка Н.Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Стрийської міської ради про визнання протиправним рішення,-
в с т а н о в и в:
на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Стрийської міської ради (82400, Львівська область, м. Стрий, вул. Шевченка, 71), в якій позивач просить суд:
- визнати рішення ХХХХVІІІ сесії VІІ демократичного скликання Дашавської селищної ради від 20.10.2020 №2958 «Про затвердження існуючих розмірів доріг комунальної власності Дашавської селищної ради» протиправним та нечинним.
Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що Рішення Дашавської селищної ради №2958 від 20.10.2020 року суперечить генеральному плану с. Олексичі та чинному рішенню Дашавської селищної ради № 34 від 05.08.2002 року,яким затверджено акт комісії по сільському господарству при Дашавській селипщій раді від 01.08.2002 року, відповідно до якого ширина вулиці спільного користування, яка проходить між присадибами ОСОБА_2 та ОСОБА_3 (в даний час АДРЕСА_2 згідно генплану забудови с. Олексичі. Тому позивач вважає, що вищевказане рішення є протиправним та просить визнати його нечинним.
Відповідач відзив на позовну заяву не надав.
Ухвалою суду від 27.04.2021 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито спрощене позовне провадження у справі та призначено судове засідання для розгляду справи по суті.
Представник позивач в судовому засіданні просив позовні вимоги задовольнити в повному обсязі, представник відповідача просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Дослідивши доводи позивача, викладені в позовній заяві, подані письмові докази, суд встановив наступне.
Рішенням ПІ сесії IV демократичного скликання Дашавської селищної ради від
05.08.2002 року № 34 затверджено акт комісії по сільському господарству при Дашавській
селищній раді від 01.08.2002 року, згідно якого ширина вулиці спільного користування, яка
проходить між присадибами ОСОБА_2 та ОСОБА_3
(в даний час АДРЕСА_2 згідно генплану забудови с. Олексичі.
Рішенням ХХХХУШ сесії VII демократичного скликання Дашавської селищної ради від 20.10.2020 року №2958 «Про затвердження існуючих розмірів доріг комунальної власності Дашавської селищної ради» затверджено фактичні розміри вулиць (доріг) комунальної власності Дашавської селищної ради, які склались станом на 01.10.2020 р.
Рішення Дашавської селищної ради №2958 від 20.10.2020 року суперечить генеральному плану с. Олексичі та чинному рішенню Дашавської селищної ради № 34 від 05.08.2002 року,яким затверджено акт комісії по сільському господарству при Дашавській селипщій раді від 01.08.2002 року, відповідно до якого ширина вулиці спільного користування, яка проходить між присадибами ОСОБА_2 та ОСОБА_3 (в даний час АДРЕСА_2 згідно генплану забудови с. Олексичі.
04 лютого 2021 року сім жителів села Олексичі Стрийського району Львівської області, в тому числі позивач, звернулися до Стрийського міського голови Олега Канівця із заявою, в якій просили Стрийську міську раду, яка є правонаступником Дашавської селищної ради, відмінити рішенням ХХХХУШ сесії VII демократичного скликання Дашавської селищної ради від 20.10.2020 року №2958 «Про затвердження існуючих розмірів доріг комунальної власності Дашавської селищної ради».
Станом на час подання позовної заяви до суду позивач та інші заявники не отримали відповідь на вищеазначену заяву від 04.02.2021 року.
12 квітня 2021 року позивач звернувся до Сгрийського міського голови Олега Канівця із запитом, в якому просив надати йому належним чином завірену копію рішення ХХХХУШ сесії VII демократичного скликання Дашавської селищної ради від 20.10.2020 року №2958 «Про затвердження існуючих розмірів доріг комунальної власності Дашавської селищної ради».
16 квітня 2021 року виконавчий комітет Стрийської міської ради надав позивачу копію оскаржуваного рішення Дашавської селищної ради від 20.10.2020 року №2958, що підтверджується листом виконавчого комітету Стрийської міської ради від 16.04.2021 № 3.22\48 про надання публічної інформації.
Позивач не погоджуючись з вищезазначеним рішенням звернувся до суду із означеним позовом.
Вирішуючи спір суд виходить з наступного:
Згідно ст.8 Конституції України , в Україні визнається і діє принцип верховенства права.
Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 ст.4 Європейської Хартії місцевого самоврядування, ратифікованою Україною 15 липня 1997 року, встановлено, що місцеві власті в межах закону мають повне право вільно вирішувати будь-яке питання, яке не вилучене із сфери їхньої компетенції і вирішення якого не доручено жодному іншому органу.
За приписом статті 144 Конституції України, органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідній території. Рішення органів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції чи законам України зупиняються у встановленому законом порядку з одночасним зверненням до суду.
Частиною третьою статті 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Згідно статті 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Відповідно до вимог пунктів 34, 42, 44 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин; затвердження в установленому порядку місцевих містобудівних програм, генеральних планів забудови відповідних населених пунктів, іншої містобудівної документації; встановлення відповідно до законодавства правил з питань благоустрою території населеного пункту, забезпечення в ньому чистоти і порядку, торгівлі на ринках, додержання тиші в громадських місцях, за порушення яких передбачено адміністративну відповідальність.
Частиною першою статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань, а також засідань постійних комісій ради.
За приписом частини 17 статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сесії ради проводяться гласно із забезпеченням права кожного бути присутнім на них, крім випадків, передбачених законодавством. Порядок доступу до засідань визначається радою відповідно до закону. Протоколи сесії ради є відкритими та оприлюднюються і надаються на запит відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації".
Згідно частини 1 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Відповідно до положень частини 2 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.
За правилами частини З статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням. Результати поіменного голосування підлягають обов`язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". На офіційному веб-сайті ради розміщуються в день голосування і зберігаються протягом необмеженого строку всі результати поіменних голосувань. Результати поіменного голосування є невід`ємною частиною протоколу сесії ради.
Частиною 5 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що акти органів тат посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію.
Згідно частини 11 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов`язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації». Проекти актів органів місцевого самоврядування оприлюднюються в порядку, передбаченому Законом України «Про доступ до публічної інформації», крім випадків виникнення надзвичайних ситуацій та інші невідкладних випадків, передбачених законом, коли ті проекти актів оприлюднюються негайно після іх підготовки.
В актах та проектах актів органів та посадових осіб місцевого самоврядування не може бути обмежено доступ до інформації про витрати чи інше розпорядження бюджетними коштами, володіння, користування чи розпорядження державним чи комунальним майном, у тому числі про умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримують ці кошти або майно, а також до іншої інформації, обмеження доступу до якої заборонено законом.
Зі змісту оскаржуваного рішення Дашавської селищної ради від 20.10.2020 року № 2958 вбачається, що при вирішенні питання щодо утримання доріг і вулиць комунальної власності селищної ради орган місцевого самоврядування керувався ДБН В.2.3-5:2018, Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 309 від 19.11.2018 р. п.8.5., п.10.2 зі змінами, ЗУ «Про автомобільні дороги» ст.17, враховуючи те, що розроблення детальних планів забудови житлових будинків проводилось із врахуванням вже існуючих меж вулиць.
ДБН В.2.3-5:2018, які набрали чинності від 01.09.2018, встановлюють вимоги па проекіування та будівництво вулиць і доріг населених пунктів.
Пунктом 8.1 розділу VIII Технічних правил визначено, що Технічний паспорт - це документ, у якому фіксують первісні технічні і експлуатаційні параметри побудованої або реконструйованої вулиці (дороги) і штучні споруди на основі акта про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта та проектно-технічної документації.
Технічний паспорт періодично доповнюють даними технічного обліку. До технічного паспорта вносять всі поточні зміни, спричинені проведенням ремонтних робіт.
Зберігається документація, яка з`являється в процесі експлуатації споруди: акти спеціальних технічних оглядів, звіти спеціалізованих організацій про обстеження споруд під час приймання в експлуатацію і повторних технічних оглядів, документація про виконані капітальні ремонти тощо.
Відповідно до вимог пункту 8.2 розділу VIII Технічних правил, технічному обліку і паспортизації підлягають усі вулиці (дороги), штучні споруди вулично-дорожньої мережі.
Кожну вулицю (дорогу) обліковують і паспортизують окремо. Паспортизацію майданів здійснюють аналогічно паспортизації вулиць (доріг).
Згідно пункту 8.4 розділу VIII Технічних правил, технічний паспорт нової або реконструйованої і введеної в експлуатацію вулиці (дороги) складають після затвердження акта про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта.
Пунктом 8.5 розділу VIII Технічних правил передбачено, що якщо технічний паспорт складають уперше для вулиці (дороги), що вже давно експлуатується, то за первісні приймають наявні на момент складання технічного паспорта її технічні та експлуатаційні параметри.
Відповідно до вимог пункту 8.6 розділу VIII Технічних правил, технічний паспорт повинен містити відомості -по всіх конструктивних елементах, об`єктах і спорудах благоустрою, інженерного обладнання, торговельно-побутового призначення і рекламоносіях у межах червоних ліній вулиць (доріг).
Згідно пункту 8.7 розділу VIII Технічних правил, технічний облік виконують за результатами натурних обстежень, які проводять відповідно до положень розділу III цих Технічних правил, а також за наслідками виконуваних ремонтних робіт та робіт з утримання.
За правилами пункту 8.8 розділу VIII Технічних правил, дані технічного обліку вулиці (дороги) заносять до її технічного паспорта станом на перше січня наступного року.
Відповідно до вимог пункту 10.1 розділу X Технічних правил, під час проведення робіт з ремонту та утримання вулиць та доріг повинні бути заплановані та узгоджені з ДАІ заходи з організації і забезпечення безпеки руху автотранспорту і пішоходів па підставі вимог діючих правил, норм та стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху.
Пунктом 10.2 розділу X Технічних правил встановлено, що при плануванні заходів з організації і забезпечення безпеки руху повинні враховуватись такі фактори: а) господарське значення автомобільних доріг; б) інтенсивність, склад та швидкісний режим руху; в) результати щомісячного аналізу ДТП; г) результати обстежень стану доріг та штучних споруд, які за потреби створюються балансоутримувачами вулиць та доріг; г) приписи ДАІ.
Згідно преамбули Закону України «Про автомобільні дороги» цей Закон визначає правові, економічні, організаційні та соціальні засади забезпечення функціонування автомобільних доріг, їх будівництва, реконструкції, ремонту та утримання в інтересах держави і користувачів автомобільних доріг.
За приписом статті 17 Закону України «Про автомобільні дороги», управління функціонуванням та розвитком вулиць і доріг міст та інших населених пунктів здійснюється відповідними органами місцевого самоврядування, у віданні яких вони знаходяться.
Частиною першою статті 18 Закону України «Про автомобільні дороги» визначено, що складовими вулиць і доріг міст та інших населених пунктів є: проїзна частина вулиць і доріг, трамвайне полотно, дорожнє покриття, штучні споруди, споруди дорожнього водовідводу, технічні засоби організації дорожнього руху, зупинки міського транспорту, стоянки таксі, тротуари, пішохідні та велосипедні доріжки, зелені насадження, наземні та підземні мережі, майданчики для паркування, а частиною другою цієї статі встановлено, що межі вулиці за її шириною визначаються "червоними лініями". Розташування будь-яких об`єктів, будівель, споруд або їх частин у межах "червоних ліній" вулиці не допускається.
Статтею 19 Закону України «Про автомобільні дороги» визначено, що основними обов`язками органів місцевого самоврядування у частині управління функціонуванням і розвитком вулиць і доріг міст та інших населених пунктів є: 1) забезпечення безперервних, безпечних, економічних та зручних умов руху транспортних засобів і пішоходів вулицями і дорогами міст та інших населених пунктів; 2) організація будівництва, реконструкції, ремонту та утримання вулиць і доріг міст та інших населених пунктів за встановленими для них будівельними нормами, правилами та нормами; 3) видача дозволів на прокладання нових та ремонт існуючих мереж у межах "червоних ліній" вулиць і доріг міст та інших населених пунктів; 4) завчасне оповіщення учасників руху і мешканців міст та інших населених пунктів про строки та порядок тимчасового обмеження або припинення руху транспортних засобів; 5) здійснення статистичного обліку та паспортизації вулиць і доріг міст та інших населених пунктів; 6) забезпечення дотримання норм природоохоронного законодавства у процесі будівництва, реконструкції, ремонту та утримання вулиць і доріг міст та інших збитків користувачам вулиць і доріг міст та інших населених пунктів, що виникли через їх незадовільний стан, у порядку, визначеному законом; 5) забезпечення проведення аудиту або перевірки безпеки автомобільних доріг згідно з вимогами цього Закону, інших актів законодавства України, національних стандартів України, а також вжиття необхідних заходів за результатами проведення аудиту безпеки автомобільних доріг або перевірки безпеки автомобільних доріг.
Відповідно до вимог частини першої статті 55 Конституції України, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Реченням першим частини 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини та основних свобод встановлено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обгрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
В ході розгляду справи судом встановлено, стороною відповідача не спростовано, що рішенням ХХХХVІІІ сесії ІV демократичного скликання Дашавської селищної ради від 20.10.2020 року № 2958 «Про затвердження існуючих розмірів доріг комунальної власності Дашавської селищної ради» було протиправно визначено ширину вулиці спільного користування.
Враховуючи наведені обставини , суд дійшов до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню в частині, щодо визначення ширини вулиці спільного користування .протиправним.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно зі ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Згідно з ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оскільки у даній справі оспорюються рішення прийняті відповідачем, суб`єктом владних повноважень, суд відповідно до вимог ч. 2 ст. 2 КАС України, перевіряє чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З урахуванням вищенаведених норм чинного законодавства та фактичних обставин справи суд дійшов висновку, що відповідач, який є суб`єктом владних повноважень, при ухваленні рішень діяв без урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, без дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямовані ці рішення (дія), що призвело до безпідставного податкового навантаження на позивача.
З огляду на викладене, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню частково.
Відповідно до вимог ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Керуючись ст. ст. 72, 73, 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд, -
в и р і ш и в:
Позов задовольнити частково.
Визнати рішення ХХХХVІІІ сесії VІІ демократичного скликання Дашавської селищної ради від 20.10.2020 №2958 «Про затвердження існуючих розмірів доріг комунальної власності Дашавської селищної ради» протиправним в частині визначення ширини вулиці спільного користування.
В решті вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Стрийської міської ради (82400, м.Стрий,вул.Шевченка 71, код ЄДРПОУ: 26256903) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) судовий збір в сумі 454 грн. (чотириста п`ятдесят чотири) грн 00 коп
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський окружний адміністративний суд до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено та підписано 23.06.2021.
Суддя В.М. Сакалош