Ухвала суду № 9786710, 10.03.2010, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.03.2010
Номер справи
2-а-40909/09/2070
Номер документу
9786710
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

61064, м.Харків, вул.Володарського, 46 (1 корпус)

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 березня 2010 р.Справа № 2-а-40909/09/2070

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Дюкарєвої С.В.

Суддів: Зеленського В.В. , Катунова В.В.

за участю секретаря судового засідання Житєньової Н. М.

представників позивача - Верещагін Є.В., Божко І.М.

представників відповідача - Тімченко А.В., Корнієвський О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Харкові на постанову Харківський окружний адміністративний суд від 28.10.2009р. по справі№2-а-40909/09/2070

за позовом Акціонерної компанії "Харківобленерго"

до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Харкові

про скасування податкового повідомлення - рішення,

ВСТАНОВИЛА:

Акціонерна компанія "Харківобленерго" звернулась до суду з позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Харкові, в якому з урахуванням уточнень просила скасувати податкове повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Харкові від 06.08.2009 року № 0000060843/0.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 28.10.2009 року зазначений позов задоволено.

Скасовано податкове повідомлення - рішення спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Харкові від 06 серпня 2009 року за № 0000060843/0..

Стягнуто з Державного бюджету України на користь Акціонерної компанії "Харківобленерго" витрати по сплаті державного мита в сумі 3,40 грн.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідачем подано апеляційну скаргу.

В апеляційній скарзі, посилаючись на порушення судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваної постанови норм матеріального та процесуального права, відповідач просить постанову Харківського окружного адміністративного суду від 28.10.2009 року скасувати та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач, зокрема, посилається на порушення судом першої інстанції приписів пп. 7.3.1 п. 7.3 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість", пп. 15.3.1 п. 15.3 ст. 15 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників позивача та відповідача, перевіривши в межах апеляційної скарги рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що Спеціалізованою державною податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків у м. Харкові проведено документальну невиїзну перевірку податкової декларації з податку на додану вартість за березень 2008 року, травень 2008 року, червень 2008 року, серпень 2008 року, вересень 2008 року, жовтень 2008 року, листопад 2008 року, грудень 2008 року, січень 2009 року, лютий 2009 року, березень 2009 року, квітень 2009 року, травень 2009 року АК «Харківобленерго».

За результатами перевірки складено акт від 27 липня 2009 року за № 2459/43-010/00131954 (а. с. 9-14). За висновками даного акту встановлено, що АК «Харківобленерго», здійснювала коригування податкових зобов'язань поточного місяця у бік зменшення по податковим накладним, період виписки яких більш ніж 1095 днів наступних за останнім днем граничного строку поданої податкової декларації з ПДВ, чим порушено п.п. 15.3.1. п.15.3 ст.15 Закону України від 21.12.2000 №2181-111 "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", із змінами та доповненнями. Сума коригувань податкових зобов'язань у бік зменшення по податковим накладним, період виписки яких більш ніж 1095 днів, становить 16 974,72 грн.

На підставі акту від 27 липня 2009 року за № 2459/43-010/00131954 Спеціалізованою державною податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків у м. Харкові було винесено податкове повідомлення - рішення від 06.08.2009р. №0000060843/0, яким визначено суму податкового зобов'язання (з урахуванням штрафних (фінансових ) санкцій) на загальну суму 25462 грн. 08 коп., з яких основний платіж - 16974,72 грн., штрафні (фінансові) санкції - 8487,36 грн. (а. с. 8).

Фактичною підставою для винесення Спеціалізованою державною податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків у м. Харкові податкового повідомлення - рішення від 06.08.2009р. №0000060843/0 став викладений в акті перевірки від 27 липня 2009 року за № 2459/43-010/00131954 висновок про порушення АК "Харківобленерго" п.п. 15.3.1. п.15.3 ст.15 Закону України від 21.12.2000 №2181-111 "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", яке полягало в здійсненні позивачем коригування податкових зобов'язань поточного місяця у бік зменшення по податковим накладним, період виписки яких більш ніж 1095 днів наступних за останнім днем граничного строку поданої податкової декларації з ПДВ.

Приймаючи рішення про задоволення позову, суд першої інстанції виходив з того, що в силу п. п. «б» п.п.4.2.2 п.4.2 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», норм Інструкції про порядок застосування штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби (затверджена наказом Державної податкової адміністрації України від 17.03.2001р. №110, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 23.03.2001р. за №268/5459), норм Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій (затверджений наказом Державної податкової адміністрації України від 21.06.2001р. №253, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 06.07.2001р. за №567/5758), правова специфіка податкових повідомлень рішень (рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій) як актів органів державної податкової служби України (правових актів індивідуальної дії) полягає у тому, що владний припис таких правових актів індивідуальної дії міститься безпосередньо в самому податковому повідомленні-рішенні або рішенні про застосування штрафних (фінансових) санкцій, а мотиви його винесення (тобто обставини, яким керувався суб'єкт владних повноважень) - у відповідному акті перевірки, на підставі якого і приймався такий правовий акт індивідуальної дії.

В акті ДПІ констатовано факт порушення позивачем п.п.15.3.1 п.15.3 ст.15 Закону України від 21.12.2000 №2181-111 «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», який обґрунтовується тим, що заяви на повернення надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) або на їх відшкодування у випадках, передбачених податковими законами, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, наступного за днем здійснення такої переплати або втримання права на таке відшкодування, однак не наведено жодного доводу про наявність у АК "Харківобленерго" переплати з податку на додану вартість, звернення позивача з заявою на відшкодування податку з бюджету у будь-який спосіб.

На підставі викладеного, суд першої інстанції не знайшов підстав для визнання правильним висновку відповідача про порушення АК "Харківобленерго" п.п.15.3.1 п.15.3 ст.15 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», а тому дійшов висновку про задоволення позову.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

Відповідно п.п. 15.3.1. п.15.3 ст.15 Закону України від 21.12.2000 №2181-111 "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" заяви на повернення надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) або на їх відшкодування у випадках, передбачених податковими законами, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, наступного за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.

Відповідно до роз'яснень, наданих в наказі ДПА України від 25.04.2003 р. № 197 переплатою вважаються суми податків, зборів (обов'язкових платежів), які на певну дату зараховані до бюджету понад узгоджені суми податкових зобов'язань (у тому числі штрафних санкцій), граничний термін сплати яких настав на таку дату.

Згідно з п. п. 7.7.3, 7.7.4 п. 7.7 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" та п. 5 сумісного наказу ДПА України, Міністерства Фінансів, Державного казначейства України від 03.02.2005 р. № 58/78/22 "Про затвердження Порядку взаємодії органів державної податкової служби України, фінансових органів та органів Державного казначейства України в процесі звернення помилково та/або надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) платникам податків", повернення помилково та/або надміру сплачених податків, зборів обов'язкових платежів) у випадках, передбачених податковими законами, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (за винятком повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб) або шляхом заявлення відповідного відшкодування у податковій декларації, які можуть бути подані не пізніше 1095 дня, наступного за днем виникнення такої переплати.

Відповідно до п. п. 3.1.1 п. 3.1. ст. 3 та п. 4.5 ст. 4 Закону України "Про податок на додану вартість" у випадку якщо покупцем були повернуті відвантажені раніше товари або здійснюється будь-яка сума компенсації їх вартості, а також у випадку повернення отриманих авансів (внаслідок чого буде відсутній об'єкт оподаткування), суми податкового зобов'язання постачальником повинні бути скориговані. У випадку здійснення коригування сум податкових зобов'язань постачальник товарів (послуг) виписує розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної. Зазначений розрахунок коригування складається в момент зміни податкових зобов'язань, тобто в день повернення коштів або в день повернення товарів (залежно від того, яка подія відбулася раніше).

З урахуванням викладеного, колегія суддів зазначає, що висновки суду першої інстанції про відсутність порушення з боку АК "Харківобленерго" приписів п.п.15.3.1 п.15.3 ст.15 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» відповідають фактичним обставинам справи і зібраним доказам, яким суд першої інстанції дав об'єктивну оцінку.

Отже, колегія суддів підтверджує, що при прийнятті судового рішення у справі суд першої інстанції дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.

Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують.

Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Харкові залишити без задоволення.

Постанову Харківський окружний адміністративний суд від 28.10.2009р. по справі№2-а-40909/09/2070 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом місяця з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя(підпис)Дюкарєва С.В.

Судді(підпис)

(підпис)Зеленський В.В. Катунов В.В. Повний текст ухвали виготовлений 15.03.2010 р. ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Дюкарєва С.В.