
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 червня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/1215/21 Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Василяки Д.К., розглянувши в порядку спрощеного письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
встановив:
Позивач звернувся до суду з вказаним позовом, у якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо відмови в перерахунку та виплати позивачу пенсії з 05.03.2019 року, згідно довідки ГУ ДФС в Херсонській області про розмір грошового забезпечення із зазначенням відомостей про розміри щомісячних видів грошового забезпечення № 158/21-97-08-39 від 21.10.2020 р. для перерахунку пенсії станом на 05.03.2019 р.;
- Зобов`язати ГУ Пенсійного фонду України в Херсонській області, в установленому законом порядку, прийняти складену Головним управлінням ДФС в Херсонській області довідку про розмір грошового забезпечення за № 158/21-97-08-39 від 21.10.2020 р.;
- Зобов`язати ГУ Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсії з 05.03.2019 року, з урахуванням складових, вказаних в довідці Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі за № 158/21-97-08-39 від 21.10.2020 р. про розмір грошового забезпечення;
- Зобов`язати ГУ Пенсійного фонду України в Херсонській області провести перерахунок та сплатити різницю недоотриманих грошових коштів пенсії за період з 05.03.2019 року по 31.03.2021 року.;
- Встановити судовий контроль за виконанням рішення суду.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Херсонській області. 21.10.2020 року Головним управлінням Державної фіскальної служби в Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі виготовлено нову довідку № 158/21-97-08-39 про розмір грошового забезпечення. Позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії на підставі оновленої довідки. Однак, листом №4775-4643/Ш-03/8-2100/20 відповідач відмовив позивачу у здійсненні перерахунку та виплати пенсії з 01.04.2019 року на підставі оновленої довідки № 158/21-97-08-39 від 21.10.2020 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, із обов`язковим урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії. У зв`язку із чим позивач, просить позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Ухвалою Херсонського окружного адміністративного суду від 06.04.2021 року відкрито провадження у справі у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
21.04.2021 року на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач проти позовних вимог заперечив, вказав, що протиправні дії з боку Головного управління Пенсійного фонду України у Херсонській області відсутні. В задоволенні позовних вимог просив відмовити.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне: ОСОБА_1 перебуває на обліку та отримує пенсію у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Позивачу здійснено перерахунок пенсії 01.01.2018 року з урахуванням посадового окладу, окладу за спеціальним званням, надбавки за вислугу років.
21.10.2020 року, на запит позивача від 07.10.2020 року, Головним управлінням ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севатсополі підготувало нову довідку № 158/21-97-08-39 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 відповідно до якої: посадовий оклад – 5070 грн., оклад за військовим званням підполковник – 1410 грн., надбавка за вислугу років 45 % - 2916 грн., надбавка за роботу в умовах режимних обмежень у розмірі 15 % посадового окладу – 760,50 грн. Всього 10156,50 грн.
18.11.2020 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Херсонській області із заявою про перерахунок пенсії на підставі оновленої довідки від 21.10.2020 року № 158/21-97-08-39.
Листом № 4775-4643/Ш-03/8-2100/20 від 01.12.2020 Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області відмовило ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку та виплати пенсії з 01.04.2019 року на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, від 21.10.2020 року № 158/21-97-08-39, із обов`язковим урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.
Не погоджуючись з такими діями відповідача позивач звернувся до суду з даним позовом.
Оцінивши належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок наявних у матеріалах справи доказів у їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд приходить до наступних висновків: відповідно до преамбули Закону «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ держава гарантує перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення.
Відповідно до ч.3 ст.63 вказаного Закону усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
У відповідності до п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення військовослужбовців або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно з п. 24 Постанови Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1 «Про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії.
Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Згідно п. 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (затверджений постановою КМУ від 13 лютого 2008 р. № 45) перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Таким чином суд зазначає, що Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області повинно після отримання довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивачу від 21.10.2020 року № 158/21-97-08-39 перерахувати та виплачувати пенсію у розмірі який обчислений з грошового забезпечення, визначеного ГУ ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі станом на 05.03.2019 року.
Відповідно до ч.2 ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Таким чином суд дійшов висновку, Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області зобов`язано здійснити перерахунок розміру пенсії позивачу з 01.04.2019 року, а не з 05.03.2019 року., як зазначає позивач.
За змістом положень пункту 24 Порядку № 3-1 органи ПФУ не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм іншими органами довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у таких довідках (висновок Верховного Суду України викладений у постанові від 25.11.2014 р. у справі №21-322а14).
Дискреційне повноваження може полягати у виборі діяти, чи бездіяти, а якщо діяти, то у виборі варіанту рішення чи дії серед варіантів, що прямо або опосередковано закріплені у законі. Важливою ознакою такого вибору є те, що він здійснюється без необхідності узгодження варіанту вибору із будь-ким.
Враховуючи порядок дій пенсійного органу передбачений постановою КМУ № 45 від 2008 р. (в редакції чинної на час спірних правовідносин) та Порядком № 3-1, ГУПФУ не має дискреційного повноваження щодо перерахунку пенсії позивачу після отримання довідки від 21.10.2020 року № 158/21-97-08-39 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивачу.
Особи, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, створених відповідно до законів України, а також члени їхніх сімей мають спеціальний статус та особливі умови соціального захисту.
Крім того, суд зазначає, що позовна вимога щодо зобов`язання відповідача провести перерахунок та сплатити позивачу різницю недоотриманих грошових коштів пенсії за період з 05.03.2019 року по 31.03.2021 року, задоволенню не підлягає, виходячи із наступного: право на захист - це суб`єктивне право певної особи, тобто вид і міра її можливої (дозволеної) поведінки із захисту своїх прав. Воно випливає з конституційного положення: "Права і свободи людини і громадянина захищаються судом" (ст. 55 Конституції України).
Отже, кожна особа має право на захист свого права у разі його порушення, невизнання чи оспорювання у сфері цивільних, господарських, публічно-правових відносин та за наявності неврегульованих питань.
Порушення права означає необґрунтовану заборону на його реалізацію або встановлення перешкод у його реалізації, або значне обмеження можливостей його реалізації тощо.
Відповідно до частини першої статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Із системного аналізу вказаних норм випливає, що суд захищає лише порушені, невизнані або оспорювані права, свободи та інтереси учасників адміністративних правовідносин, а не можливість їх порушення в майбутньому.
Отже, вимога про зобов`язання провести перерахунок та сплатити позивачу різницю недоотриманих грошових коштів пенсії за період з 05.03.2019 року по 31.03.2021 року на думку суду, є передчасною, адже спір в цій частині фактично не існує, оскільки відповідний перерахунок з урахуванням висновків, викладених у цьому рішенні ще не проведено.
Щодо встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, суд вважає за необхідне зазначити про наступне: частиною другою статті 14 КАС України визначено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.
Згідно з положеннями частини першої статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
З аналізу викладених норм вбачається, що зобов`язання суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом суду, а не його обов`язком.
З огляду на викладене, а також приймаючи до уваги предмет спору та обставини даної справи, суд дійшов до висновку про відсутність підстав для встановлення судового контролю щодо виконання рішення в даній справі, оскільки позивачем не наведено доводів та не надано доказів, які свідчать про те, що відповідач ухилятиметься від виконання рішення суду.
У зв`язку з вищевикладеним суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Судовий збір розподілено відповідно до ст. 139 КАС України.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позовну заяву ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73005, м.Херсон, вул. 28 Армії, 6, код. ЄДРПОУ 21295057) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73005, м.Херсон, вул. 28 Армії, 6, код. ЄДРПОУ 21295057) щодо відмови ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) у перерахунку та виплаті основного розміру пенсії з 01.04.2019 року на підставі оновленої довідки наданої ГУ ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі від 21.10.2020 року № 158/21-97-08-39.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73005, м.Херсон, вул. 28 Армії, 6, код. ЄДРПОУ 21295057) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) з 01.04.2019 року на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, наданої ГУ ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі від 21.10.2020 року № 158/21-97-08-39 у відповідності до вимог ст.ст.43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. № 2262-ХІІ, положень постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 № 704, з урахуванням раніше виплачених сум.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73005, м.Херсон, вул. 28 Армії, 6, код. ЄДРПОУ 21295057) на користь ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 908 (дев`ятсот вісім),00 грн., шляхом безспірного списання.
В іншій частині позовних вимог – відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Д.К. Василяка
кат. 112010201