Ухвала суду № 9770407, 02.06.2010, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.06.2010
Номер справи
2-а-2766/09/2370
Номер документу
9770407
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2-а-2766/09/2370 Головуючий у 1-й інстанції: Гарань С.М.

Суддя-доповідач: Саприкіна І.В.

У Х В А Л А

Іменем України

"02" червня 2010 р. м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді: Саприкіної І.В.,

суддів: Данилової М.В., Ізмайлової Т.Л.,

при секретарі: Приходько Є.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу Приватного підприємства «Бізнес-Гранд»на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 22.06.2009 року у справі за їх позовом до Державної податкової інспекції у м. Черкаси про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення, -

В С Т А Н О В И Л А :

ПП «Бізнес-Гранд»звернулися до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ДПІ у м. Черкаси про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення №0007641504/0 від 22.04.2009р. щодо визначення суми податкового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб в розмірі 26 042, 78 грн.

Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 22.06.2009 року в позові відмовлено.

Не погоджуючись з вищезазначеною постановою, ПП «Бізнес-Гранд»подали апеляційну скаргу, в якій просять скасувати незаконну, на їх думку, постанову суду першої інстанції та постановити нову про задоволення позову в повному обсязі. В своїй апеляційній скарзі апелянт посилається на незаконність та необґрунтованість оскаржуваного рішення. Вважає, що судом першої інстанції неповно зясовані обставини, які мають істотне значення для справи, а встановлені судом висновки не відповідають обставинам справи, що є безумовною підставою для скасування рішення.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників процесу, що зявилися в судове засідання, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів знаходить, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Черкаський окружний адміністративний суд в своєму рішенні прийшов до висновку про необхідність відмови в позові.

Апеляційна інстанція повністю погоджується з доводами суду першої інстанції, з огляду на наступне:

Як вбачається з матеріалів справи, ПП «Бізнес-Гранд»зареєстровані як суб'єкт підприємницької виконавчим комітетом Черкаської міської ради та перебувають на обліку в ДПІ у м. Черкаси як платник податків і зборів, передбачених Законом України «Про систему оподаткування»№ 1251-XII від 25.06.1991р.

09.04.2009 року державними податковими ревізорами-інспекторами ДПІ у м. Черкаси була проведена планова виїзна перевірка ПП «Бізнес-Гранд»з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2008р. по 31.12.2008р. За результатами перевірки був складений акт № 579/23-2/22797750 від 09.04.2009р., згідно якого встановлено порушення вимог частини 4 статті 21 Закону України «Про оренду землі», в результаті чого занижено орендну плату за період з 01.01.2008р. по 31.12.2008р. в розмірі 17 361, 85 грн.

Податковим повідомленням-рішенням ДПІ у м. Черкаси №0007641504/0 від 22.04.2009р. на підставі акта перевірки № 579/23-2/22797750 від 09.04.2009р. встановлено порушення статті 21 Закону України «Про оренду землі»та, як наслідок, на підставі підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 та підпункту 17.1.3 пункту 17.1 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»№2181-111 від 21.12.2000р. визначено суму податкового зобов'язання з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 26 042, 78 грн., в тому числі за основним платежем зі сплати орендної плати з юридичних осіб 17 361, 85 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями 8 680,93 грн.

ПП «Бізнес-Гранд»є платником орендної плати за землю на підставі договорів оренди, укладених з Черкаською міською радою: від 18.06.2007 р. зареєстрованого у Черкаській регіональній філії ДП «Центр ДЗК»при Держкомземі України від 20.06.2007 р. за № 040777500174; від 12.11.2007 р., зареєстрованого у Черкаській регіональній філії ДП «Центр ДЗК»при Держкомземі України від 14.11.2007 р. за № 040777500; від 30.05.2006 р., зареєстрованого у Черкаській регіональній філії ДП «Центр ДЗК»при Держкомземі України 22.06.06 р. за № 040677500311; від 22.06.2006 р. за № 040677500311; від 03.12.2007 р., зареєстрованого у Черкаській регіональній філії ДП «Центр ДЗК»при Держкомземі України від 14.11.2007 р. за № 040777500352 відповідно до умов яких річна орендна плата за вказані вище земельні ділянки встановлюється у розмірі 2% від їх грошової оцінки (1% за земельну ділянку за договором від 30.05.2006 р.).

Ст. 2 Закону України «Про оренду землі», визначено, що відносини, пов'язані з орендою землі регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Згідно з ст. 124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Частиною 2 ст. 21 Закону України «Про оренду землі»передбачено, що розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Закону України "Про плату за землю").

Відповідно до ч. 4 статті 21 Закону України «Про оренду землі», в редакції, яка діяла до 2008 року, річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою за розмір земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю»та перевищувати 10 відсотків їх нормативної грошової оцінки.

Пунктом 8 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 28 грудня 2007 року №107-VI було внесено зміни до Закону України «Про оренду землі», відповідно до яких з 1 січня 2008 року частина 4 ст. 21 зазначеного Закону була викладена в новій редакції, а саме: "Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою:

- для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю";

- для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю".

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 3 червня 2008 року №309-VI до ч. 4 ст. 21 Закону України «Про оренду землі»були внесені аналогічні зміни, а пункт 8 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»було виключено.

В Прикінцевих положеннях Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" встановлено, що цей Закон набирає чинності з дня його опублікування та застосовується з дня втрати чинності відповідними положеннями розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», які були визнані неконституційними рішенням Конституційного Суду України від 22.05.08р. № Ю-рп/2008.

Відповідно до п. 5 зазначеного рішення Конституційного Суду України положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, а не з дня прийняття Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», як зазначається ПП «Бізнес-Гранд»в адміністративному позові та апеляційній скарзі.

Таким чином, протягом 2008 року діяла нова редакція ст. 21 Закону України «Про оренду землі», якою і повинні були керуватись ПП «Бізнес-Гранд», визначаючи розмір орендної плати за землю.

Розміри та порядок плати за використання земельних ресурсів, а також відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, визначені Законом України "Про плату за землю".

Ст. 7 зазначеного Закону визначено, що ставки земельного податку з_земель, грошову оцінку яких встановлено, встановлюються у розмірі одного відсотка від їх грошової оцінки.

Абзацом 2 п. 13 вказаних договорів оренди передбачено, що у разі проведення щорічної оцінки землі, внесення інших змін на підставі вимог діючого законодавства, а також в разі будь-яких змін Черкаською міською радою розмірів орендної плати, що діють в м. Черкаси, розмір грошової оцінки земельної ділянки та розмір щорічної орендної плати змінюватиметься без внесення змін та доповнень до цього договору. В інших випадках у встановленому порядку вносяться зміни до цього договору.

В договорі від 30.05.2006 р. в п. 4.2. передбачено, що розмір грошової оцінки та орендної плати не є сталим і змінюється в зв'язку з проведенням щорічної індексації та внесенням змін на підставі вимог діючого законодавства. В таких випадках розмір грошової оцінки земельної ділянки та розмір щорічної орендної плати змінюватиметься без внесення змін та доповнень до цього договору.

Таким чином, з врахуванням норм чинного законодавства та п. 4.2 Договору оренди землі від 30.05.06 р. та п. 13 Договорів оренди від 03.12.2007 р.; від 18.06.2007 р.; від 12.11.2007 р. ПП «Бізнес-Гранд»повинні розраховувати річну орендну плату з врахуванням мінімального розміру орендної плати, передбаченого ч. 4 ст. 21 Закону України «Про оренду землі»(тобто 3% від грошової оцінки земельної ділянки).

Проаналізувавши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів знаходить, що судом першої інстанції зроблено правильний висновок про необхідність відмови в позові.

Згідно зі ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Таким чином, апеляційна скарга Приватного підприємства «Бізнес-Гранд»на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 22.06.2009 року у справі за їх позовом до Державної податкової інспекції у м. Черкаси про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення без змін.

Керуючись ст.ст. 2, 198, 200, 205, 206 КАС України, судова колегія, -

У Х В А Л И Л А:

В задоволенні апеляційної скарги Приватного підприємства «Бізнес-Гранд»відмовити.

Постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 22.06.2009 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом одного місяця шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя:

Судді:

Повний текст ухвали виготовлено 07.06.2010 року.