Постанова № 9759128, 26.05.2010, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.05.2010
Номер справи
509/10/2070
Номер документу
9759128
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

26 травня 2010 р. № 2-а- 509/10/2070

Харківський окружний адміністративний суд

в складі: головуючого судді Білової О.В.,

за участю секретаря судового засідання Романенко Т.С.,

за участю представників: позивача Мусійко В.М., відповідача Івах В.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Харкові справу за адміністративним позовом Підприємства Харківської облспоживспілки “Богодухівський ринок” до Державної податкової інспекції у Богодухівському районі Харківської області про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій,-

В С Т А Н О В И В:

Підприємство Харківської облспоживспілки “Богодухівський ринок” звернулося до суду з адміністративним позовом до Державної податкової адміністрації у Харківській області, Державної податкової інспекції у Богодухівському районі Харківської області про скасування рішення Державної податкової інспекції у Богодухівському районі Харківської області про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 12 січня 2010 року у розмірі 24679,50 грн.

В судовому засіданні позивачем були надані уточнення до адміністративного позову, в яких позивач в якості відповідача визначив Державну податкову інспекцію у Богодухівському районі Харківської області. Ухвалою від 07.04.2010 року зазначені уточнення були прийняті судом.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує наступним. Державною податковою адміністрацією у Харківській області 18 грудня 2009 року відповідно до направлення № 14928 від 17 грудня 2009 року була проведена планова перевірка ПХОСС «Богодухівський ринок»з питань дотримання встановленого порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, за наслідками якої складено Акт перевірки від 21.12.2009р. № 11735/20/40/23/01563254. Згідно Акту встановлено порушення: ст. 2, п.1,2 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР, а саме: проведення розрахункових операцій через РРО із роздрукуванням розрахункових документів невстановленої форми, а саме відсутній обов'язковий реквізит «назва господарської одиниці», на загальну суму 4935,90 грн.

12 січня 2010 р. Державної податкової інспекції у Богодухівському районі Харківської області прийнято рішення за №0000012380 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 24679,50 грн.

Позивач не згоден з винесеним рішенням та посилається на те, що штрафні санкції були нараховані незаконно в звязку з тим, що Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»не передбачає застосування до господарюючого суб'єкта штрафних санкцій в разі невідповідності розрахункового документа вимогам Положення про форму та зміст розрахункових документів, затвердженого наказом ДПА України від 01.12.2000 №614. Однак відповідач в рішенні від 12.01.2010 року послався на невідповідність роздрукованого фіскального касового чеку у зв'язку з відсутністю певних окремих реквізитів - напис «каса підприємства», як на підставу для застосування штрафних санкцій за формою розрахункового документа. На думку позивача, жоден нормативний документ не передбачає такий зміст порушення, як невідповідність роздрукованого позивачем розрахункового документа вимогам вищезазначеного Положення.

В ході судового розгляду справи представником відповідача надані заперечення проти адміністративного позову, відповідно до яких ДПІ у Богодухівському районі вважає позовні вимоги необґрунтованими, та такими, що не підлягають задоволенню з наступних підстав. Перевіркою, проведеною 18.12.2009 року, встановлено порушення ст. 2, п.1,2 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг". Відповідач зазначає, що відповідно п.п. 2.1. п. 2 Положення про форму та зміст розрахункових документів, затвердженим наказом ДПА України від 01.12.2000 року №614 до змісту розрахункових документів визначають обовязкові реквізити розрахункових документів. У разі відсутності хоча б одного з обовязкових реквізитів, а також недотримання сфери призначення документ не є розрахунковим. Згідно з п.п. 3.2 вказаного положення одним із обовязкових реквізитів касового чеку є назва господарської одиниці, якою є назва котра зазначена в дозволі на розміщення господарської одиниці. У позивача, щодо дозвільних документів назва господарської одиниці визначена як „каса підприємства”. Позивачем не були дотримані вказані вимоги, що унеможливлює визнання таких паперових носіїв відповідними розрахунковими документами.

Представник позивача - Підприємства Харківської облспоживспілки “Богодухівський ринок” Мусійко В.М. в судовому засіданні уточнені позовні вимоги підтримав в повному обсязі, зазначив, що не вважає проведення перевірки незаконним, про що зазначено в позовній заяві; позов обґрунтовує лише незгодою з наявністю порушення порядку заповнення касових чеків.

Представник відповідача - Державної податкової інспекції у Богодухівському районі Харківської області Івах В.С. заперечувала проти задоволення адміністративного позову з підстав, що зазначені в запереченнях до позову.

Суд, вислухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, встановив такі обставини.

Державною податковою інспекцією у Богодухівському районі Харківської області проведена документальна планова перевірка з метою здійснення контролю за додержанням субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари, наявністю свідоцтва про державну реєстрацію, торгових патентів та ліцензій Підприємства Харківської облспоживспілки “Богодухівський ринок” з 18.12.2009 року по 23.12.2009 року, відповідно до направлення №14928 від 17.12.2009 року (а.с. 14). За результатами вказаної перевірки складено акт від 21.12.2009 року № 11735/20/40/23/01563254 (а.с. 12-13)

Відповідно до висновків акту перевірки встановлені порушення щодо проведення розрахункових операцій через РРО, які здійснювались із роздрукуванням розрахункових документів невстановленої форми, а саме відсутній обов'язковий реквізит «назва господарської одиниці” - на загальну суму 4935,90 грн.

На підставі зазначеного акту ДПІ у Богодухівському районі Харківської області було прийнято рішення від 12.01.2010 року №0000012380 про застосування до Підприємства Харківської облспоживспілки “Богодухівський ринок” фінансової санкції у розмірі 24679,50 грн. (а.с. 7).

Згідно ч. 1 ст. 15 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.

Відповідно до ч. 1,2 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: 1) проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; 2) видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції;

Вимоги до змісту розрахункових документів встановлені в Положенні про форму та зміст розрахункових документів, затвердженому наказом ДПА України від 01.12.2000 р. № 614 (далі - Положення № 614), норми якого визначають обов'язкові реквізити розрахункових документів. У разі відсутності хоча б одного з обов'язкових реквізитів, а також недотримання сфери призначення, документ не є розрахунковим.

Відповідно до п. 3.1. Положення № 614, фіскальний касовий чек на товари (послуги) (далі - касовий чек) - це розрахунковий документ, надрукований реєстратором розрахункових операцій при проведенні розрахунків за продані товари (надані послуги).

Пунктом 3.2. Положення № 614 встановлені обов'язкові реквізити касового чеку, якими є: назва господарської одиниці; адреса господарської одиниці; для СГ, що зареєстровані як платники ПДВ, - індивідуальний податковий номер платника ПДВ, який надається згідно з Законом України "Про податок на додану вартість"; перед номером друкуються великі літери "ПН"; для СГ, що не є платниками ПДВ, - ідентифікаційний код за ЄДРПОУ або ідентифікаційний номер за ДРФО, перед яким друкуються великі літери "ІД"; якщо кількість придбаного товару (отриманої послуги) не дорівнює одиниці виміру, - то кількість, вартість придбаного товару (отриманої послуги); вартість одиниці виміру товару (послуги); найменування товару (послуги); літерне позначення ставки ПДВ праворуч від надрукованої вартості товару (послуги); позначення форми оплати (готівкою, карткою, у кредит, чеками тощо) та суму коштів за даною формою оплати; загальну вартість придбаних товарів (отриманих послуг) у межах чека, перед якою друкується слово "СУМА" або "УСЬОГО"; для СГ, що зареєстровані як платники ПДВ, окремим рядком - літерне позначення ставки ПДВ, розмір ставки ПДВ у відсотках, загальну суму ПДВ за всіма зазначеними в чеку товарами (послугами), на початку рядка - великі літери "ПДВ"; порядковий номер касового чека, дату (день, місяць, рік) та час (година, хвилина) проведення розрахункової операції; фіскальний номер реєстратора розрахункових операцій, перед яким друкуються великі літери "ФН"; напис "ФІСКАЛЬНИЙ ЧЕК" та логотип виробника.

Відповідно до п. 1 Положення № 614 господарська одиниця - стаціонарний або пересувний об'єкт, у т. ч. транспортний засіб, де реалізуються товари чи надаються послуги та здійснюються розрахункові операції. Назва господарської одиниці - назва, яка зазначена в дозволі на розміщення господарської одиниці (договорі оренди, іншому документі на право власності або користування господарською одиницею)

Судом встановлено, що касовий апарат використовується позивачем в касі підприємства. Так, згідно реєстраційного посвідчення на касовий апарат №2004000373 від 30 липня 2004 року і довідки про реєстрацію книги обліку розрахункових операцій №2004000373р, що призначена для використання з зазначеним касовим апаратом, назва господарської одиниці значиться як «каса підприємства»(а.с. 41,42).

Як встановлено судом з книги обліку розрахункових операцій №2004000373р, оригінал якої був оглянутий в судовому засіданні, копії аркушів якої долучені до матеріалів справи (а.с.64-66), починаючи з 19.12.2009 року Z-звіт містить такий реквізит, як назва господарської одиниці «каса підприємства».

Суд зазначає, що законодавчо встановлена вимога щодо необхідності зазначення назви господарської одиниці, в якій використовується касовий апарат, є необхідною умовою можливості співставлення виданих касових чеків з тією касою, в якій відбулася зазначена операція з приймання або видачі готівкових коштів.

Відповідно до п. 1 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, зокрема, у разі у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції.

При цьому, виходячи з правового характеру спірних правовідносин та їх субєктного складу, суд зазначає, що на спірні відносини щодо дотримання позивачем порядку здійснення розрахункових операцій при наданні послуг розповсюджуються норми Господарського кодексу України, який визначає основні засади господарювання в Україні і регулює господарські відносини, що виникають у процесі організації та здійснення господарської діяльності між субєктами господарювання, а також між цими субєктами та іншими учасниками відносин у сфері господарювання.

Так, відповідно до ст. 238 Господарського кодексу України, за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до субєктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення субєкта господарювання та ліквідацію його наслідків.

Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.

Стаття 250 Господарського кодексу України встановлює строки застосування адміністративно-господарських санкцій. Відповідно до вказаної статті адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до субєкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушень, але не пізніше як через один рік з дня порушення цим субєктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.

Державною податковою інспекцією у Богодухівському районі Харківської області було виявлено порушення позивачем порядку здійснення розрахунків за надані послуги під час перевірки, результати якої оформлені актом від 21.12.2009 року. Адміністративно-господарські санкції, передбачені п. 1 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», застосовані до позивача 12.01.2010 року, тобто в межах строків, встановлених ст. 250 ГК України.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З огляду на наведене, суд приходить до висновку про відповідність дій відповідача вимогам ч. 3 ст. 2 КАС України, відсутність підстав для визнання рішення Державної податкової інспекції у Богодухівському районі Харківської області про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 12 січня 2010 р. №0000012380 недійсним, оскільки нараховані відповідачем штрафні санкції застосовані правомірно, в межах повноважень податкового органу та строку застосування адміністративно-господарських санкцій, встановленого ст. 250 Господарського кодексу України.

На підставі викладеного, позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню.

Відповідно до норм ст. 94 КАС України судовий збір позивачу не повертається.

На підставі вищезазначеного, керуючись ст.ст. 3, 15, 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», Положенням про форму та зміст розрахункових документів, затвердженим наказом ДПА України від 01.12.2000 р. № 614, ст.ст. 238, 250 Господарського кодексу України, ст. ст. 2, 8-14, 17, 50, 71, 86, 94, 157, 159, 160-164, 167, 186 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні адміністративного позову Підприємства Харківської облспоживспілки “Богодухівський ринок” до Державної податкової інспекції у Богодухівському районі Харківської області про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в десятиденний строк з дня складання постанови в повному обсязі та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, з одночасною подачею її копії до суду апеляційної інстанції, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі заяви про апеляційне оскарження чи апеляційної скарги.

Повний текст постанови виготовлено 28 травня 2010 року.

<Сума задоволення ><Текст >

Суддя Білова О.В.