Постанова № 9759069, 11.05.2010, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.05.2010
Номер справи
3610/10/2070
Номер документу
9759069
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 2а- 3610/10/2070

ХАРКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 травня 2010 р. м. Харків

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Шевченко О.В.,

при секретарі - Нікітенко Л.Ю.,

за участі представників: позивача - Абашнік І.В., відповідача - Копилова С.В., Козир Л.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Харківській області до Нечволодівської сільської ради Куп'янського району Харківської області про стягнення коштів,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Державна інспекція з контролю за цінами Харківської області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд стягнути з Нечволодівської сільської ради Купянського району Харківської області кошти у сумі 2569,62 грн. згідно з рішенням Держінспекції цін № 138 від 12 грудня 2008р. «Про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін».

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Державна інспекція з контролю за цінами в Харківській області перевіркою, проведеною з 18 по 25 листопада 2008р. у Нечволодівській сільській раді встановила порушення рішення ІІІ сесії V скликання Нечволодівської сільської ради Купянського району від 13.07.2006р. «Про затвердження тарифів на водопостачання», а саме завищення тарифів на послуги з водопостачання для населення та суб'єктів господарювання за рахунок їх передчасного введення. Перевіркою встановлено, що Нечволодівська сільська рада здійснювала розрахунки із споживачами за послуги з централізованого водопостачання за новими тарифами, введеними в дію з 01.07.2008р., затвердженими рішенням ХХІІ сесії V скликання Нечволодівської сільської ради «Про затвердження тарифів на водопостачання»лише 15.07.08р. Так за період з 01 по 14 липня 2008р. Нечволодівська сільська рада повинна була проводити розрахунки із споживачами за послуги з централізованого водопостачання із застосуванням затверджених рішенням ІІІ сесії V скликання Нечволодівської сільської ради Купянського району від 13.07.2006 р. «Про затвердження тарифів на водопостачання», а саме: для населення 1,58 грн. за 1 куб. м., для бюджетних установ 1,20 грн. за 1 куб. м., для інших споживачів 2,05 грн. за 1 куб. м., а застосовувались тарифи встановлені рішенням XXІІ сесії V скликання Нечволодівської сільської ради «Про затвердження тарифів на водопостачання»: для населення: 3,61 грн. за 1 куб. м., для бюджетних установ 3,61 грн. за 1 куб. м., для інших споживачів 3,61 грн. за 1 куб. м. Таким чином, за період з 01 по 14 липня 2008р. Нечволодівська сільська рада необґрунтовано отримала виручку у розмірі 856,54 грн. Згідно з Інструкцією «Про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами», затвердженою наказам Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України і Міністерства фінансів України від 03.12.01р. за №298/519 підставою для застосування відповідних санкцій за порушення державної дисципліни цін є одержання субєктом господарювання необґрунтованої виручки в результаті застосування завищених цін.

Відповідно до ст.14 Закону України «Про ціни і ціноутворення»необґрунтовано одержана суб'єктом господарювання виручка в результаті порушення державної дисципліни цін підлягає вилученню і зараховується в дохід відповідного бюджету із застосуванням штрафу у двократному розмірі необґрунтовано одержаної виручки за належністю. Отже, необґрунтовано одержана сума виручки разом зі штрафом складає 2569,62 грн.

За наслідками перевірки Державною інспекцією цін було прийняте рішення №138 від 12.12.08 р. про застосування до Нечволодівської сільської ради економічних санкцій на суму 2569,62 грн.

Представник позивача в судовому засіданні вимоги адміністративного позову підтримала у повному обсязі, просила суд позов задовольнити.

Представники відповідача в судовому засіданні проти задоволення адміністративного позову заперечували, зазначили, що рішенням XXІІ сесії V скликання Нечволодівської сільської ради «Про затвердження тарифів на водопостачання»від 15.07.2008р. затверджено висновок Державної інспекції з контролю за цінами в Харківській області від 02.07.2008р. про економічну обґрунтованість розрахунку планових витрат на послуги з водопостачання для населення, бюджетних та інших споживачів с. Нечволодівка, тоді як тарифи правомірно почали застосовуватися з 02.07.2008р.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін по справі, дослідивши матеріали справи, встановив наступне.

Відповідно до ч.2 ст.13 Закону України «Про ціни та ціноутворення»контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Урядом України. Вказані органи здійснюють контроль у взаємодії з профспілками, спілками споживачів та іншими громадськими організаціями.

З 18.11.2008 по 25.11.2008р. в Нечволодівській сільській раді Купянського району Державна інспекція з контролю за цінами в Харківській області проводила перевірку з питань дотримання державної дисципліни цін при встановленні та застосування тарифів на послуги централізованого водопостачання та водовідведення, з питань достовірності поданих розрахункових матеріалів для отримання висновків щодо їх економічного обґрунтування, виконання вимог Постанови КМ України від 22.02.1995р. №135 щодо формування і застосування цін на продукцію, роботи та послуги, здійснення заходів з посилення контролю за недопущенням застосування монопольних дискримінаційних цін.

За результатами перевірки складено акт № 00685 від 25.11.2008р., відповідно до якого встановлено порушення відповідачем рішення ІІІ сесії V скликання Нечволодівської сільської ради від 13.07.2006р. «Про затвердження тарифів на послуги водопостачання», а саме завищення тарифів на послуги водопостачання для населення та субєктів господарювання за рахунок їх передчасного введення.

За період з 01.07.2008 по 14.07.2008р. Нечволодівською сільською радою був застосований завищений тариф на послуги з водопостачання для населення та суб'єктів господарювання шляхом їх передчасного введення в дію, що призвело до необґрунтованого одержання виручки у розмірі 856,54 грн.

Відповідно до ч.1 ст.14 Закону України «Про ціни і ціноутворення»вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду.

Порядок застосування відповідних санкцій за порушення законодавства про ціноутворення передбачено Інструкцією «Про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами», яка затверджена Наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України і Міністерства фінансів України від 03.12.2001 р. № 298/519, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 18.12.2001р. №1047/6238.

Згідно з п. 1.4 вищезазначеної Інструкції підставою для застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є одержання суб'єктами господарювання необґрунтованої виручки в результаті включення у вартість продукції та послуг, тарифи на які регулюються, фактично не виконаних або виконаних не в повному обсязі послуг (робіт).

На підставі п. 1.6. Інструкції необґрунтовано одержані суб'єктами господарювання внаслідок порушень порядку встановлення і застосування цін, суми виручки та штрафи підлягають вилученню згідно із законодавством на підставі рішень, прийнятих органами державного контролю за цінами.

На підставі акту № 00685 від 25.11.2008р. начальником Державної інспекції з контролю за цінами Харківської області 12.12.2008 р. було прийнято рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін № 138 «Про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін»в розмірі 2569,62 грн., з яких необґрунтовано отримана виручка - 856,54 грн., та штраф в розмірі 1713,08 грн.

З урахуванням викладеного, суд прийшов до висновку, що Нечволодівська сільська рада Куп'янського району необґрунтовано одержала виручку в сумі 856,54 грн. в результаті завищення тарифів на послуги водопостачання для населення та суб'єктів господарювання за рахунок їх передчасного введення.

Суд зазначає, що рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін № 138 «Про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін»відповідачем в адміністративному порядку та до суду не оскаржене, є чинним рішенням органу державної влади та підлягає виконанню.

Щодо посилання представників відповідача на те, що рішенням XXІІ сесії V скликання Нечволодівської сільської ради «Про затвердження тарифів на водопостачання»від 15.07.2008р. затверджено висновок Державної інспекції з контролю за цінами в Харківській області від 02.07.2008р. про економічну обґрунтованість розрахунку планових витрат на послуги з водопостачання для населення, бюджетних та інших споживачів с. Нечволодівка, а нові тарифи правомірно застосовуються з 01.07.2008р., суд зазначає наступне.

Згідно п.п. 1, 10 ст.47 Закону України «Про місцеве самоврядування»постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету. За результатами вивчення і розгляду питань постійні комісії готують висновки і рекомендації. Висновки і рекомендації постійної комісії приймаються більшістю голосів від загального складу комісії і підписуються головою комісії, а в разі його відсутності - заступником голови або секретарем комісії. Протоколи засідань комісії підписуються головою і секретарем комісії.

Комісією з питань соціально-економічного розвитку території Нечволодівської сільської ради прийняте рішення просити чергову сесію сільської ради затвердити тарифи на послуги з водопостачання та норми споживання води для населення та організацій з 02.07.2008р. з моменту одержання висновку щодо розрахунку економічних обґрунтованих планових витрат на виробництво житлово-комунальних послуг, про що складено відповідний протокол від 02.07.2008 року.

Рішенням ХХІІІ сесії V скликання Нечволодівської сільської ради «Про затвердження тарифів на послуги водопостачання»від 15.07.08р. затверджено тарифи на послуги з водопостачання.

З урахуванням ознак (загальнообовязковий характер, відсутність персоніфікації, розрахунок на багатократне застосування), суд дійшов висновку про нормативно-правовий характер рішення Нечволодівської сільської ради «Про затвердження тарифів на послуги водопостачання»від 15.07.08р.

Відповідно до ч.5 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування», рішення ради нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо радою не встановлено більш пізній строк введення цих рішень у дію.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що відповідачем необґрунтовано завищено тарифи на послуги з водопостачання для населення та субєктів господарювання за рахунок їх передчасного ведення.

Керуючись ст. ст. 2, 8-14, 71, 94, 159, 160-164, 167, 186 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Державної інспекції з контролю за цінами в Харківській області до Нечволодівської сільської ради Куп'янського району Харківської області про стягнення коштів задовольнити повному обсязі.

Стягнути з Нечволодівської сільської ради Куп'янського району Харківської області на користь Державного бюджету України, код бюджетної класифікації 21081100, сим. звіт. 106, р/р 31113106700329 УДК у Куп'янському районі ГУДКУ в Харківській області, код 24134515, МФО 851011 - 2569 (дві тисячі п'ятсот шістдесят дев'ять) грн. 62 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративному суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в десятиденний строк з дня складення постанови у повному обсязі та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, з подачею її копії до суду апеляційної інстанції, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження чи апеляційної скарги.

Повний текст постанови виготовлено 17 травня 2010 року.

Суддя Шевченко О.В.