Єдиний державний реєстр судових рішень
Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 травня 2010 р. № 2-а- 3037/10/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Бабаєва А.І.
при секретарі судового засідання Глазуновій А.В.
за участі
представника позивача Одинцової Ю.С. (довіреність № хоцз-02-1132 від 24.02.2010 року)
представника відповідача Сердюк В.А. (довіреність від 02.02.2009 року)
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Харківського обласного центру зайнятості до акціонерного товариства закритого типу "Гея" про стягнення штрафу, -
В С Т А Н О В И В:
Харківський обласний центр зайнятості звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до акціонерного товариства закритого типу "Гея", в якому просить суд стягнути з акціонерного товариства закритого типу "Гея" штраф у розмірі 8364,28 грн.
В обґрунтування позову зазначило, що акціонерне товариство закритого типу "Гея" відповідно до вимог п.5 ст.20 Закону України "Про зайнятість населення" повинно було надати до Харківського міського центру зайнятості звітність за формою 4-ПН про фактичне вивільнення ОСОБА_3 та ОСОБА_4, які згідно з наказами акціонерного товариства закритого типу "Гея" від 30.11.2009 року за №290-ВК та №292-ВК були звільнені з роботи на підставі п.1 ст.40 КЗпП України. Відповідач вказаного звіту до РЦЗ не подав. Проведеною позивачем перевіркою було виявлено факт порушення п.5 ст.20 Закону України "Про зайнятість населення", про що складено акт №14 від 10.02.2010 року. Приписом №3 від 10.02.2010 року на відповідача було покладено обов'язок самостійно оплатити суму штрафу в розмірі 8364,28 грн. Відповідач вказаного припису не оскаржував, але суми накладеного цим приписом штрафу не оплатив.
В судове засідання представник позивача прибув, просив задовольнити позов.
Відповідач проти позову заперечував та просив відмовити у задоволенні позову.
В обґрунтування заперечень зазначив, що позивача відсутні повноваження на стягнення штрафів.
Представник відповідача в судове засідання прибув, проти позову заперечував. Зазначив, що факт порушення п. 5 ст. 20 Закону України "Про зайнятість населення" мав місце але позивач не має повноважень на стягнення сум штрафів.
Суд, дослідивши матеріали справи, заслухавши думку представника позивача та представника відповідача, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 26.11.1998 року акціонерне товариство закритого типу "Гея" зареєстроване в Харківському міському центрі зайнятості за №3587.
10 лютого 2010 року Харківським обласним центром зайнятості проведено перевірку акціонерного товариства закритого типу "Гея".
За результатом перевірки було складено Акт перевірки № 14 від 10.02.2010 року.
Згідно Акту перевірки АТЗТ "Гея" порушила вимоги ч. 5 ст. 20 Закону України "Про зайнятість населення" в частині неподання списків в десятиденний строк після вивільнення працівників (звіт про фактичне вивільнення працівників за формою 4-ПН).
На підставі акту перевірки Харківським обласним центром зайнятості винесено припис №3 від 10.02.2010 року та зобов'язано АТЗТ "Гея" оплатити штраф у розмірі річної заробітної плати кожного вивільненого працівника, інформація про якого не була за встановленою формою подана до центру зайнятості населення. Припис отриманий 22.02.2010 року керівником АТЗТ "Гея" під підпис.
Відповідно ч. 5 ст. 20 Заорану України "Про зайнятість населення" при вивільненні працівників (у тому числі працюючих пенсіонерів та інвалідів) у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, у тому числі ліквідацією, реорганізацією або перепрофілюванням підприємств, установ, організацій, скороченням чисельності або штату працівників, підприємства, установи, організації, незалежно від форми власності, повідомляють про це не пізніш як за два місяці в письмовій формі державну службу зайнятості, вказуючи підстави і строки вивільнення, найменування професій, спеціальностей, кваліфікації, розмір оплати праці, а в десятиденний строк після вивільнення - направляють списки фактично вивільнених працівників, зазначаючи в них інвалідів. У разі неподання або порушення строків подання цих даних стягується штраф у розмірі річної заробітної плати за кожного вивільненого працівника. Ці кошти зараховуються до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття і використовуються для фінансування заходів по працевлаштуванню та соціального захисту вивільнюваних працівників.
Судом встановлено, що 30 листопада 2009 року наказами акціонерного товариства закритого типу "Гея" №290-ВК та №292-ВК ОСОБА_4 та ОСОБА_3 звільнені на підставі п.1 ст.40 КЗпП України. АТЗТ "Гея" не повідомило про фактичне вивільнення працівників Харківській МЦЗ.
Отже, відповідачем були порушені вимоги п.5 ст.20 Закону України "Про зайнятість населення" в частині не повідомлення відповідний орган центру зайнятості про наступне вивільнення своїх працівників.
Таким чином у акціонерного товариства закритого типу "Гея" утворилась заборгованість перед Фондом загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського обласного центру зайнятості по сплаті штрафу у розмірі 8364,28 грн., яка до теперішнього часу не сплачена та на думку суду підлягає стягненню, як законна та обґрунтована.
Щодо твердження відповідача про відсутність у позивача повноважень на стягнення сум штрафів суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 12 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладаються на центр зайнятості АРК Крим обласні, Київські і Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості.
Частиною 4 статті 18 Закону України "Про зайнятість населення" передбачено, що у складі державної служби зайнятості створюється інспекція, що здійснює контроль за виконанням законодавства про зайнятість підприємствами, установами й організаціями, незалежно від форм власності і господарювання, фермерами та іншими роботодавцями.
Відповідно до ст. 34 Закону України "Про зайнятість населення" контроль за законодавства України про зайнятість населення здійснюється інспекціями служби зайнятості.
Пунктом 2 Положення про інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення, затвердженого постановою КМУ №47 від 24.06.1991р. (далі-Положення) передбачено, що інспекція складається з інспекції Державного центру зайнятості Мінпраці, інспекцій центрів зайнятості АРК Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських центрів зайнятості на правах підрозділів відповідних центрів зайнятості. У містах з населенням понад 500 тис. чоловік створюється структурний підрозділ інспекції обласного центру зайнятості
Підпунктом «г»пункту 8 Положення передбачене право інспекції застосовувати економічні санкції до підприємств, установ і організацій усіх форм власності, за факт порушення законодавства про зайнятість населення, передбачені статтями 5 і 20 Закону України "Про зайнятість населення" і за недодержання вимог статей 8 і 18 зазначеного Закону.
Суд зазначає, що Харківський обласний центр зайнятості є робочим органом виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, в свою чергу інспекція по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення є структурним підрозділом Харківського обласного центру зайнятості.
Враховуючи вище зазначене суд вважає Харківський обласний центр зайнятості повноважною особою щодо застосування та стягнення санкцій за порушення вимог Закону України "Про зайнятість населення".
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.128, ст.158, ст.159, ст.160, ст.163, ст.185, ст.186 ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов Харківського обласного центру зайнятості до акціонерного товариства закритого типу "Гея" про стягнення штрафу - задовольнити.
Стягнути з акціонерного товариства закритого типу "Гея" (61010, м. Харків, вул. Гордієнківська, б. 23, р/р 26005030890400 у АТ "Укрсиббанк" в м. Харкові, код 14103904 ) на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського обласного центру зайнятості суму штрафу у розмірі 8364 (вісім тисяч триста шістдесят чотири) грн. 28 коп.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд протягом 10 днів з дня її проголошення, шляхом подання заяви про апеляційне оскарження, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАСУ з дня складання постанови в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі зави про апеляційне оскарження. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку.
Суддя Бабаєв А.І.
Повний текст постанови виготовлений 26.05.2010 року.