
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про відмову у встановленні способу і порядку виконання судового рішення
08 червня 2021 року Справа № 480/4495/20
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Осіпової О.О., розглянувши в письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Суми заяву Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення державної виконавчої служби у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) про встановлення способу і порядку виконання судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 29 жовтня 2020 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про зобов`язання вчинити дії задоволено. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) провести ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) перерахунок та виплату пенсії в розмірі 85 % грошового забезпечення відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції“ та відповідно до довідки № 11/204-483 від 21.03.2018 р., про розмір грошового забезпечення, чинним за січень 2016 року, яка виготовлена Ліквідаційною комісією УМВС України в Сумській області, починаючи з 1 січня 2016 року. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір в розмірі 840,80 грн. (вісімсот сорок грн. вісімдесят коп.).
27.05.2021 р. до суду надійшла заява Відділу примусового виконання рішень управління забезпечення державної виконавчої служби у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми), в якій просить встановити порядок виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 15.01.2021 по справі № 480/4495/20, про зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії в розмірі 85 % грошового забезпечення відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та відповідно до довідки № 11/204-483 від 21.03.2018 р., про розмір грошового забезпечення, чинним за січень 2016 року, яка виготовлена Ліквідаційною комісією УМВС України в Сумській області, починаючи з 1 січня 2016 року, визначивши, що “з Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на користь ОСОБА_2 стягнути перераховані кошти з 01.01.2020 по 28.02.2021 в сумі 10857,42 грн., без застосування механізму виплати перерахованої пенсії, визначеного постановою Кабінету Міністрів України “Про затвердження бюджету Пенсійного фонду України на 2020 рік” від 24.01.2020 № 22.
Заява обґрунтована тим, що 26.03.2021 державним виконавцем, на підставі ст.ст.3,4,24,25,26,27 Закону України “Про виконавче провадження”, винесено постанову про відкриття виконавчого провадження. Згідно листа Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 12.04.2021 встановлено, що на виконання рішення у грудні 2020 здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2016. Розмір пенсії після проведеного перерахунку склав 5855,12 грн. Сума перерахованих коштів за період з 01.01.2016 по 31.12.2020 становить 61995,00 грн. Виплата нарахованих коштів буде забезпечена у разі їх надходження з Пенсійного фонду України до головного управління на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду.
Таким чином, зазначені обставини позбавляють державного виконавця можливості виконати рішення суду без участі боржника.
Ухвалою від 31.05.2021 вищевказану заяву було призначено до розгляду у судовому засіданні на 08.06.2021.
Державний виконавець та сторони у судове засідання не з`явились, про дату, час та місце розгляду заяви повідомлялись належним чином.
З урахуванням положень ч. 4 ст.229 КАС України фіксування судового засідання у справі не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи та доводи поданої заяви, суд відмовляє в її задоволенні, виходячи із наступного.
Згідно зі ст.124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов`язковими до виконання на всій території України.
Відповідно до ч. 2 ст.14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.
Положеннями ст.370 КАС України встановлено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Конституційний Суд України, розглядаючи справу № 1-7/2013 у рішенні від 26.06.2013, звернув увагу, що вже неодноразово зазначав про те, що виконання судового рішення є невід`ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (пункт 2 мотивувальної частини рішення від 13.12.2012 року № 18-рп/2012); невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (пункт 3 мотивувальної частини рішення від 25.04.2012 року № 11-рп/2012).
Згідно зі статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод та практику Суду як джерело права.
Європейський суд з прав людини в пункті 40 рішення у справі "Горнсбі проти Греції" зазначив, що право на суд було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної держави допускала невиконання остаточного та обов`язкового судового рішення на шкоду одній зі сторін.
Якщо адміністративний (виконавчий) орган відмовляється виконувати, не виконує чи затягує виконання судового рішення, то передбачені статтею 6 гарантії, які забезпечуються стороні на етапі судового розгляду справи, фактично втрачають свій сенс (рішення у справі "Піалопулос та інші проти Греції", пункт 68).
Конституційний Суд України бере до уваги практику Європейського суду з прав людини, який, зокрема, в рішенні у справі "Шмалько проти України" від 20.07.2004 року вказав, що право на виконання судового рішення є складовою права на судовий захист, передбаченого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, для цілей якої виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватися як складова частина судового розгляду (пункт 43).
Право на судовий захист є конституційною гарантією прав і свобод людини і громадянина, а обов`язкове виконання судових рішень - складовою права на справедливий судовий захист.
Отже, обов`язок виконати судове рішення виникає з моменту набрання ним законної сили.
Таким чином, у відповідності до зазначених правових норм, зокрема, Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, рішення Сумського окружного адміністративного суду від 29 жовтня 2020 року у справі №480/4495/20 є обов`язковим до виконання на всій території України.
Як вбачається з матеріалів справи, на виконання судового рішення, 15 січня 2021 року судом видано виконавчий лист.
Постановою державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) 22.03.2021 відкрито виконавче провадження № 64897000 з примусового виконання виконавчого листа у справі № 480/4495/20 (а.с.45).
Як свідчать матеріали справи та зміст заяви державного виконавця, рішення суду у даній справі залишається невиконаним.
Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області подало до відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області лист від 12.04.2021 р. про виконання рішення суду у справі № 480/4495/20, в якому зазначено, що головним управлінням у грудні 2020 здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2016 р. Розмір пенсії після проведеного перерахунку склав 5855,12 грн. Сума перерахованих коштів за період з 01.01.2016 по 31.12.2020 становить 61995,00 грн. Виплата нарахованих коштів буде забезпечена у разі їх надходження з Пенсійного фонду України до головного управління на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду.
Таким чином, посилаючись на ці обставини, державний виконавець звернувся до суду із заявою про встановлення способу і порядку виконання рішення, в якій просить встановити порядок виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 15.01.2021 по справі № 480/4495/20, про зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії в розмірі 85 % грошового забезпечення відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та відповідно до довідки № 11/204-483 від 21.03.2018 р., про розмір грошового забезпечення, чинним за січень 2016 року, яка виготовлена Ліквідаційною комісією УМВС України в Сумській області, починаючи з 1 січня 2016 року, визначивши, що “з Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на користь ОСОБА_2 стягнути перераховані кошти з 01.01.2020 по 28.02.2021 в сумі 10857,42 грн., без застосування механізму виплати перерахованої пенсії, визначеного постановою Кабінету Міністрів України “Про затвердження бюджету Пенсійного фонду України на 2020 рік” від 24.01.2020 № 22.
Втім, суд, аналізуючи норми ст.378 КАС України у системному зв`язку із нормами, які гарантують право на судовий захист і передбачають форми й способи його реалізації, дійшов висновку, що в контексті спірних правовідносин, обставини, якими обґрунтовується необхідність встановлення способу і порядку виконання судового рішення, не можуть бути підставами для такого встановлення, адже обраний позивачем спосіб захисту порушеного права не може бути змінений на стадії виконання судового рішення і поза межами судового розгляду позову по суті.
Зокрема, суд зазначає, що судовим рішенням від 29 жовтня 2020 року у справі №480/4495/20 встановлено спосіб виконання рішення, а саме: зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії в розмірі 85 % грошового забезпечення відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції“ та відповідно до довідки № 11/204-483 від 21.03.2018 р., про розмір грошового забезпечення, чинним за січень 2016 року, яка виготовлена Ліквідаційною комісією УМВС України в Сумській області, починаючи з 1 січня 2016 року.
Судом встановлено, що на даний час відповідачем здійснено часткове виконання рішення суду, а саме проведено перерахунок пенсії позивача.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для встановлення способу і порядку виконання судового рішення в адміністративній справі № 480/4495/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про зобов`язання вчинити дії.
Таким чином, суд відмовляє у задоволенні заяви про встановлення способу і порядку виконання судового рішення у даній справі.
Керуючись ст. ст. 248, 256, 295, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
У задоволенні заяви відділу примусового виконання рішення Управління забезпечення державної виконавчої служби у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) про встановлення способу і порядку виконання рішення в адміністративній справі №480/4495/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про зобов`язання вчинити дії - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Суддя О.О. Осіпова