Рішення № 97420509, 03.06.2021, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.06.2021
Номер справи
420/3036/21
Номер документу
97420509
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/3036/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 червня 2021 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Вовченко O.A., розглянувши за правилами спрощеного позовного в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Інституту Військово-Морських Сил Національного університету «Одеська морська академія» до Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців управління державної реєстрації юридичного департаменту Одеської міської ради про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду 01 березня 2021 року надійшла позовна заява Інституту Військово-Морських Сил Національного університету «Одеська морська академія» до Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців управління державної реєстрації юридичного департаменту Одеської міської ради про зобов`язання вчинити дії.

Ухвалою від 09 березня 2021 року позов Інституту Військово-Морських Сил Національного університету «Одеська морська академія» залишено без руху та встановлено позивачу 5-денний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії ухвали.

26 березня 2021 року ухвалою продовжено Інституту Військово-Морських Сил Національного університету «Одеська морська академія» строк для усунення недоліків позовної заяви та встановлено позивачу 5-денний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії ухвали.

До суду від позивача 30 березня 2021 року за вх. №15767/21 надійшов лист з позовною заявою (у 2-х примірниках), в якій позовні вимоги викладені в наступній редакції:

1. Визнати бездіяльність Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців управління державної реєстрації юридичного департаменту Одеської міської ради щодо виключення з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відомості про Інститут Військово-Морських Сил Національного університету «Одеська морська академія» код ЄДРПОУ 26614030 шляхом внесення відповідних змін до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань протиправною;

2. Зобов`язати Відділ державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців управління державної реєстрації юридичного департаменту Одеської міської ради виключити з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відомості про Інститут Військово-Морських Сил Національного університету «Одеська морська академія» код ЄДРПОУ 26614030 шляхом внесення відповідних змін до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

Ухвалою суду від 02.04.2021 року прийнято до розгляду позовну заяву Інституту Військово-Морських Сил Національного університету «Одеська морська академія» (вх. №15767/21), відкрито провадження у адміністративній справі та визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що з метою скасування запису про Інститут у ЄДР у відкритому доступі, 11.01.2021 командування Інституту звернулося із заявою до відповідача про скасування запису в ЄДР про філію (інший відокремлений підрозділ) - Інститут Військово-Морських Сил Національного університету «Одеська морська академія» код ЄДРПОУ 26614030 у зв`язку з подвійною реєстрацією та проханням видати довідку про скасування запису. 28.01.2021 Інститут на електронну пошту отримав відповідь від 27.01.2021 на свою заяву, якою відповідач відмовив у задоволенні заяви Інституту та повідомив, що скасування реєстраційних дій, записів в ЄДР проводяться на підставі судових рішень, що набрали законної сили. Вказує, що відомості про державну реєстрацію Інституту Військово-Морських Сил Національного університету «Одеська морська академія» становлять державну таємницю, а тому, з огляду на імперативні приписи частини 4 статті 7 Закону №755 IV, не повинні бути наявними в ЄДР.

16 квітня 2021 року до суду за вх. №19554/219 від відповідача надійшов відзив на позов, у якому зазначено, що Відділ є лише структурним підрозділом управління державної реєстрації юридичного департаменту Одеської міської ради, а тому не може бути відповідачем у справі. Безпосередньо Відділом не здійснюються реєстраційні дії, такі дії проводяться державними реєстраторами, що є незалежними в прийнятті рішень за результатом розгляду заяв у сфері державної реєстрації прав та фактично являються посадовими особами Департаменту. 05.08.2016 року державним реєстратором Чернегою О.В. шляхом проведення реєстраційної дії «Корегування» за заявою представника за довіреністю Дяговець Т.М. було включено відомості про відокремлений підрозділ юридичної особи Національний університет «Одеська морська академія» (код ЄДРПОУ 01127799) - Факультет військово-морських сил Національного університету «Одеська морська академія» (код ЄДРПОУ 26614030) на підставі поданих заявником від імені юридичної особи документів, відповідні документи містяться в матеріалах реєстраційної справи. Державний реєстратор під час проведення державної реєстрації на підставі перевірки вичерпного переліку документів лише засвідчує факт створення чи припинення юридичної особи. Законом не передбачено обов`язку державного реєстратора перевіряти віднесення будь-якої інформації про юридичну особу до державної таємниці. Державний реєстратор діяв в межах та у спосіб визначений Законом. Вказано, що скасування реєстраційної дії/запису в Єдиному державному реєстрі можливо лише у спосіб визначений чинним законодавством, зокрема ч.1 ст.25 Закону, а саме за умови надання заявником відповідного судового рішення, що набрало законної сили. Таким чином, в діях державного реєстратора Департаменту з відмови е скасуванні запису на підставі заяви позивача не вбачається ознак протиправної бездіяльності.

Враховуючи викладене, відповідач просив суд у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи та обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення та докази, якими вони підтверджуються, суд вважає, що адміністративний позов слід задовольнити з наступних підстав.

Інститут Військово-Морських Сил Національного університету «Одеська морська академія» є філією (іншим відокремленим підрозділом) Національного університету «Одеська морська академія», дані про яку 28 серпня 2014 року внесено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, що підтверджується довідкою Головного управління оборонного та мобілізаційного планування Генерального штабу Збройних Сил України з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) №151/16 від 16.12.2016 року (а.с.7).

Як зазначено відповідачем та не заперечується позивачем, запис від 05.08.2016 року №1556777001900552 про створення Інституту Військово-Морських Сил Національного університету «Одеська морська академія» вносився до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та громадських формувань державним реєстратором Чернегою О.В.

Позивач листом від 11.01.2021 року №460/50 (а.с.8-9) звернувся до Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців управління державної реєстрації юридичного департаменту Одеської міської ради з вимогою про скасування його реєстрації як філії (іншого відокремленого підрозділу) в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Відповідач 27.01.2021 року листом №вх.181-21 (а.с.10-11) повідомив позивача, що у відділу немає правових підстав для скасування запису про Інститут Військово-Морських Сил Національного університету «Одеська морська академія» в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, оскільки внесення будь-яких записів до ЄДР відбувається лише у визначений Законом спосіб.

Не погодившись з діями відповідача позивач звернувся до суду з метою вирішення даного питання в судовому порядку.

Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб-підприємців регулюються Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» від 15.05.2003 №755-IV.

Частиною 1 статті 3 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» (далі – Закон) (в редакції, чинній на момент внесення інформації про позивача до реєстру) визначено, що дія цього Закону поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, та фізичних осіб – підприємців.

Відомості про відокремлені підрозділи юридичної особи залучаються до її реєстраційної справи та включаються до Єдиного державного реєстру (ч.1 ст.28 Закону, в редакції, чинній на момент внесення інформації про позивача до реєстру).

Згідно з п.4 ч.1 ст.1 вказаного Закону (в чинній редакції) державна реєстрація юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців (далі - державна реєстрація) - офіційне визнання шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, засвідчення факту наявності відповідного статусу громадського об`єднання, професійної спілки, її організації або об`єднання, політичної партії, організації роботодавців, об`єднань організацій роботодавців та їхньої символіки, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, про юридичну особу та фізичну особу - підприємця, а також проведення інших реєстраційних дій, передбачених цим Законом.

Відповідно до частин 3, 4 статті 28 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» (в редакції, чинній на момент внесення інформації про позивача до реєстру) виконавчий орган юридичної особи або уповноважена ним особа зобов`язані подати (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення) державному реєстратору за місцезнаходженням юридичної особи заповнену реєстраційну картку про створення відокремленого підрозділу та рішення органу управління юридичної особи про створення відокремленого підрозділу або повідомлення встановленого зразка про закриття відокремленого підрозділу. Державному реєстратору забороняється вимагати для включення до Єдиного державного реєстру відомостей про відокремлені підрозділи юридичної особи документи, якщо вони не передбачені частиною третьою цієї статті.

Згідно частини 4 статті 16 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців» (в редакції, чинній на момент внесення інформації про позивача до реєстру) до Єдиного державного реєстру не заносяться відомості, що становлять державну таємницю.

Відповідно до частини 4 статті 10 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) відомості, що містяться в Єдиному державному реєстрі, використовуються для ідентифікації юридичної особи або її відокремленого підрозділу, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, фізичної особи - підприємця, у тому числі під час провадження ними господарської діяльності та відкриття рахунків у банках та інших фінансових установах.

Згідно з частиною 1 статті 11 Закону (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) відомості, що містяться в Єдиному державному реєстрі, є відкритими і загальнодоступними (крім реєстраційних номерів облікових карток платників податків та паспортних даних) та у випадках, передбачених цим Законом, за їх надання стягується плата.

Відповідно до частини 4 статті 7 Закону (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) до Єдиного державного реєстру не вносяться відомості, що становлять державну таємницю.

Згідно із ст. 8 Закону України «Про державну таємницю» від 21.01.1994 №3855-XII та пунктом 1.4.4 наказу Служби безпеки України «Про затвердження Зводу відомостей, що становлять державну таємницю» від 12.08.2005 №440 (чинний станом на момент виникнення спірних правовідносин), відомості про дислокацію, систему охорони, оборони, організаційно-штатну структуру, чисельність особового складу військових частин (установ) мирного часу, які не підлягають розголошенню згідно з міжнародними зобов`язаннями України становлять державну таємницю.

Відповідно до пункту 1.4.4 наказу Служби безпеки України «Про затвердження Зводу відомостей, що становлять державну таємницю» від 12.08.2005 №440 відомостями, що становлять державну таємницю є: відомості про діючі або перспективні: бойовий склад, організаційно-штатну структуру, дислокацію, систему охорони, оборони, чисельність особового складу військових частин (установ) на мирний час (за винятком відомостей про дійсне найменування з`єднань, військових частин, установ (організацій) ЗС, військових навчальних закладів, а також їх місце розташування із зазначенням населених пунктів та географічних координат і їх підпорядкованості, відомостей про загальну штатну чисельність військовослужбовців за штатом мирного часу, озброєння та військову техніку, які надаються державам-учасницям відповідно до прийнятих Україною міжнародних зобов`язань за Договором про звичайні збройні сили в Європі, Віденським документом 2011 року про заходи зміцнення довіри та безпеки та Глобальним обміном воєнною інформацією, а також відомостей щодо військових навчальних закладів, квартирно-експлуатаційних органів, військових представництв, закладів культури та спортивних закладів).

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 8 Закону України «Про державну таємницю», до державної таємниці у порядку, встановленому цим Законом, відноситься інформація у сфері оборони:

про зміст стратегічних і оперативних планів та інших документів бойового управління, підготовку та проведення військових операцій, стратегічне та мобілізаційне розгортання військ, а також про інші найважливіші показники, які характеризують організацію, чисельність, дислокацію, бойову і мобілізаційну готовність, бойову та іншу військову підготовку, озброєння та матеріально-технічне забезпечення Збройних Сил України та інших військових формувань;

про дислокацію, характеристики пунктів управління, зміст заходів загальнодержавного та регіонального, у разі необхідності міського і районного рівня, щодо приведення у готовність єдиної державної системи цивільного захисту населення і територій до виконання завдань в особливий період та про організацію системи зв`язку (оповіщення) в особливий період, можливості населених пунктів, регіонів і окремих об`єктів щодо евакуації, розосередження населення і забезпечення його життєдіяльності; забезпечення виробничої діяльності об`єктів національної економіки у воєнний час;

про геодезичні, гравіметричні, картографічні та гідрометеорологічні дані і характеристики, які мають значення для оборони країни;

про застосування систем озброєння, підготовку та проведення військових операцій;

про винаходи, дослідження і розробку нових зразків озброєння в інтересах забезпечення національної безпеки і оборони та про результати таких досліджень і розробок;

про заходи та показники розвитку Збройних Сил України та їх спроможностей;

про склад, завдання та матеріально-технічне забезпечення розвідувального органу Міністерства оборони України та зібрану і створену ним інформацію в результаті його діяльності.

За приписами частини 3 статті 10, частини 1 статті 12 Закону України «Про державну таємницю» інформація вважається державною таємницею з часу опублікування Зводу відомостей, що становлять державну таємницю, до якого включена ця інформація, чи зміни до нього у порядку, встановленому цим Законом. Звід відомостей, що становлять державну таємницю, формує Служба безпеки України на підставі рішень державних експертів з питань таємниць. Зазначений Звід та зміни до нього набирають чинності з моменту опублікування в офіційних виданнях України.

Суду не надано доказів, що керівником позивача під час подання заяви на проведення реєстраційних дій або внесення змін до відомостей про юридичну особу була надана державному реєстратору інформація про те, що відомості, які вносяться відносно позивача, містять державну таємницю.

Крім того, Законом не передбачено обов`язку державного реєстратора перевіряти віднесення тієї чи іншої інформації про юридичну особу до державної таємниці.

Проте, відомості про державну реєстрацію Інституту Військово-Морських Сил Національного університету «Одеська морська академія» становлять державну таємницю, а тому з огляду на імперативні приписи ч.4 ст.7 Закону не повинні бути наявними в Єдиному державному реєстрі.

Відповідно до частини 1 статті 25 Закону, Державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі:

1) документів, що подаються заявником для державної реєстрації;

2) судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі, а також що надійшли в електронній формі від суду або державної виконавчої служби відповідно до Закону України "Про виконавче провадження" щодо:

визнання повністю або частково недійсними рішень засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу;

визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи;

заборони (скасування заборони) вчинення реєстраційних дій;

накладення/зняття арешту корпоративних прав;

зобов`язання вчинення реєстраційних дій;

скасування реєстраційної дії/запису в Єдиному державному реєстрі;

виділу юридичної особи;

провадження у справах про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом, прийнятих відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом";

припинення юридичної особи, що не пов`язано з банкрутством юридичної особи;

відміни державної реєстрації припинення юридичної особи;

припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, що не пов`язано з банкрутством юридичної особи;

відміни державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця;

відміни в порядку апеляційного/касаційного оскарження судового рішення, на підставі якого вчинено реєстраційну дію;

3) рішень, прийнятих за результатами оскарження в адміністративному порядку відповідно до статті 34 цього Закону.

Таким чином, відповідно до п.1 ч.1 ст.25 Закону реєстраційна дія, зокрема щодо скасування запису про юридичну особу в Єдиному державному реєстрі може здійснюватись на підставі документів, що подаються заявником для державної реєстрації.

Однак, чинним законодавством не передбачено встановленої форми заяви про виключення відомостей про відокремлений підрозділ з Єдиного державного реєстру у зв`язку з тим, що вони містять державну таємницю.

Відтак, суд доходить висновку, що отримавши від позивача заяву про те, що інформація, яка міститься в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо Інституту Військово-Морських Сил Національного університету «Одеська морська академія» містить державну таємницю, відповідач на підставі такої заяви повинен був вжити заходи щодо скасування в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань запису про Інститут Військово-Морських Сил Національного університету «Одеська морська академія».

Однак, враховуючи те, що Законом не передбачено можливості виключення з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відомостей про юридичну особу чи відокремлений підрозділ, та що позивач у своєму листі від 11.01.2021 року №460/50 просив скасувати відповідний запис а не виключити його, а відтак слід відмовити у задоволенні вимоги позивача щодо визнання бездіяльність Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців управління державної реєстрації юридичного департаменту Одеської міської ради щодо виключення з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відомості про Інститут Військово-Морських Сил Національного університету «Одеська морська академія» код ЄДРПОУ 26614030 шляхом внесення відповідних змін до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань протиправною.

Відповідно до ст. 55 Конституції України, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.

Завданням адміністративного судочинства згідно з ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб`єкта державної реєстрації можуть бути оскаржені до Міністерства юстиції України та його територіальних органів або до суду.

Згідно п.2 ч.1 ст.25 Закону державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі або заборону (скасування заборони) вчинення реєстраційних дій, а також надійшли в електронній формі від суду або державної виконавчої служби відповідно до Закону України "Про виконавче провадження".

Відповідно до ч. 2 ст. 245 КАС України, суд у разі задоволення позову може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень, про визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматись від вчинення певних дій, про визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

Суд, враховуючи встановлені вище обставини, вважає за доцільне задовольнити похідну вимогу позивача з урахуванням вимог статті 9 КАС України шляхом зобов`язання Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців управління державної реєстрації юридичного департаменту Одеської міської ради скасувати запис від 05 серпня 2016 року № 15567770019009552 про Інститут Військово-Морських Сил Національного університету «Одеська морська академія» (код ЄДРПОУ ВП 26614030) в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

За таких обставин, враховуючи вищевикладене у сукупності, позовна заява Інституту Військово-Морських Сил Національного університету «Одеська морська академія» підлягає задоволенню частково.

Відповідно до ч.2 ст.139 КАС України, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Керуючись ст.ст. 7, 9, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов Інституту Військово-Морських Сил Національного університету «Одеська морська академія» – задовольнити частково.

Зобов`язати Відділ державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців управління державної реєстрації юридичного департаменту Одеської міської ради скасувати запис від 05 серпня 2016 року № 15567770019009552 про Інститут Військово-Морських Сил Національного університету «Одеська морська академія» (код ЄДРПОУ ВП 26614030) в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

В іншій частині позовних вимог – відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Одеський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач - Інституту Військово-Морських Сил Національного університету «Одеська морська академія» (вул. Дідріхсона, 8, м.Одеса, 65029, код ЄДРПОУ ВП 26614030).

Відповідач - Відділ державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців управління державної реєстрації юридичного департаменту Одеської міської ради (вул.Черняховського, 6, м.Одеса, 65009, код ЄДРПОУ ВП 26302537).

Суддя О.А. Вовченко