Рішення № 97387974, 03.06.2021, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.06.2021
Номер справи
360/2197/21
Номер документу
97387974
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

03 червня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/2197/21

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Пляшкова К.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду 23 квітня 2021 року надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - відповідач, ГУПФУ в Луганській області), в якому з урахуванням уточненого адміністративного позову заявлено такі позовні вимоги:

1) визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо непроведення позивачу щорічної індексації пенсії, починаючи з 01 березня 2019 року та щорічно;

2) перераховувати та виплачувати позивачу індексацію пенсії відповідно до статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», враховуючи коефіцієнт, що відповідає 50 % показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 % показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 12 липня 2019 року в адміністративній справі № 360/2449/19, яке набрало законної сили, адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково, визнано протиправним та скасовано рішення відповідача від 20 травня 2019 року № 18 про відмову у перерахунку пенсії, зобов`язано відповідача здійснити позивачу перерахунок призначеної пенсії з 10 травня 2018 року, з урахуванням індексації, з виплатою різниці, що утворилась з 10 травня 2018 року до моменту фактичного перерахунку.

Позивач вважає, що оскільки перерахунок пенсії, з урахуванням індексації, відбувся з 10 травня 2018 року, на виконання рішення суду, то право на щорічну індексацію пенсії у позивача, виникло з 01 березня 2019 року.

Індексація перерахованої за рішенням суду пенсії позивачеві не проведена, а відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» позивач має право на нарахування та виплату індексації пенсії, у зв`язку з чим останній звернувся до відповідача 04 квітня 2021 року із заявою про перерахунок та виплату індексації пенсії, починаючи з 01 березня 2019 року.

Листом від 22 квітня 2021 року № 1200-0306-8/9480 відповідач повідомив позивачу, що механізм проведення щорічного перерахунку пенсій визначено Порядком проведення перерахунку відповідно до частини другої статті 42 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», та те, що нормативно-правових актів, щодо індексації пенсій, призначених з урахуванням грошового забезпечення, який визначено відповідно до частини третьої статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Кабінетом Міністрів України до цього часу не прийнято.

Позивач з такою бездіяльністю не згоден, оскільки згідно з Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» пенсія є об`єктом індексації грошових доходів населення. Загальні положення щодо проведення індексації та перерахунку пенсії визначений статтею 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», згідно з якими з 01 березня 2019 року здійснюється перерахунок пенсій, призначених відповідно до цього Закону за зверненнями, які надійшли по 31 грудня включно року, що передує року, в якому проводиться перерахунок, та для обчислення розміру яких враховувався показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, станом на 01 жовтня 2017 року.

Також позивач вважає, що перерахунок пенсії на підставі рішення суду є відновленням порушеного права позивача на отримання належної йому виплати у встановленому законодавством розмірі та не може бути підставою для здійснення нової індексації із застосуванням нового рівня споживчих цін та, відповідно для встановлення нового базового місяця.

На підставі зазначеного, позивач просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Ухвалою від 30 квітня 2021 року позовну заяву залишено без руху та надано строк для усунення недоліків (арк. спр. 13).

Позивачем 06 травня 2021 року подано уточнену позовну заяву (арк. спр. 16-21).

Ухвалою від 11 травня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду після усунення її недоліків та відкрито провадження у справі, визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (арк. спр. 22-23).

Відповідач правом подання відзиву на позовну заяву не скористався.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд встановив таке.

Згідно з копіями виданих на ім`я позивача паспорта громадянина України, картки фізичної особи - платника податків, пенсійного посвідчення від 09.08.2016 серії НОМЕР_1 , посвідчення від 22.09.2015 серії НОМЕР_2 , встановлено такі дані про позивача: ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , має статус учасника бойових дій, отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (арк. спр. 6-10).

Позивач звернувся до ГУПФУ в Луганській області із заявою від 04 квітня 2021 року про індексацію пенсії з 01 березня 2019 року, на яку отримав лист від 22 квітня 2021 року № 1200-0306-8/9480 з відмовою, мотивованою тим, що нормативно-правових актів щодо індексації пенсій, призначених з урахуванням грошового забезпечення, яке визначено відповідно до частини третьої статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Кабінетом Міністрів України до цього часу не прийнято (арк. спр. 10–11, 34-35).

З матеріалів електронної бази даних, наданих ГУПФУ в Луганській області до матеріалів справи, судом встановлено, що позивачу з 25 червня 2016 року призначено пенсію за вислугу років у розмірі 70 % грошового забезпечення (протокол від 21 липня 2016 року за пенсійною справою № 1213009309); з 01 серпня 2016 року здійснено перерахунок пенсії у зв`язку з первинним призначенням пенсії (розпорядження про перерахунок пенсії з 01.08.2016 та розрахунок на доплату від 20.07.2016); з 01 грудня 2016 року здійснено перерахунок пенсії - зміна сімейного стану/збільшення кількості утриманців (розпорядження про перерахунок пенсії з 01.12.2016 та розрахунок на доплату від07.11.2016); з 01 липня 2017 року здійснено перерахунок - новий пенсійний лист (розпорядження про перерахунок з 01.07.2017); з 01 жовтня 2018 року здійснено перерахунок пенсії - новий пенсійний лист (розпорядження про перерахунок від 01.10.2018); з 01 травня 2019 року здійснено перерахунок пенсії - уточнення анкетних даних (розпорядження про перерахунок з 01.05.2019); з 01 грудня 2019 року здійснено перерахунок пенсії – рішення суду (розпорядження про перерахунок з 01.12.2019, розрахунок на доплату від 22.11.2019, розрахунок на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 12 липня 2019 року по справі № 360/2449/19) (арк. спр. 28-33).

Дослідженням рішення Луганського окружного адміністративного суду від 12 липня 2019 року у справі № 360/2449/19, яке набрало законної сили з 26 вересня 2019 року, встановлено, що цим рішенням суду визнано протиправним та скасовано рішення ГУПФУ в Луганській області від 20 травня 2019 року № 18 про відмову у перерахунку пенсії; зобов`язано ГУПФУ в Луганській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок призначеної пенсії з 10 травня 2018 року з урахування індексації на підставі довідки ЛК ГУМВС України у Луганській області від 26.04.2019 № 443/111/22-2019 ЛК та довідки ЛК Старобільського РВ ГУМВС України у Луганській області від 26.04.2019 № 6777, з виплатою різниці, що утворилась з 10 травня 2018 року до моменту фактичного перерахунку; у задоволенні решти позовних вимог відмовлено (арк. спр. 36-40, 41).

З описової частини рішення суду з`ясовано, що спірним питанням у справі № 360/2449/19 була наявність у позивача прав на включення до розміру грошового забезпечення, з якого обчислена пенсія, індексації грошового забезпечення за 24 календарні місяці служби перед звільненням у розмірі 3875,35 грн згідно з довідками ЛК ГУМВС України у Луганській області від 26.04.2019 № 443/111/22-2019 ЛК та ЛК Старобільського РВ ГУМВС України у Луганській області від 26.04.2019 № 6777.

Спірним питанням у даній адміністративній справі є наявність у позивача права на індексацію пенсії, призначеної за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням грошового забезпечення, визначеного відповідно до частини третьої статті 43 цього Закону.

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначає Закон України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі – Закон № 2262-ХІІ).

Згідно з частиною першою статті 43 Закону № 2262-ХІІ пенсії, які призначаються відповідно до цього Закону особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, який одержували військовослужбовці до призову на строкову військову службу чи після звільнення з військової служби до звернення за пенсією, або до середньомісячного грошового забезпечення, одержуваного військовослужбовцями в період проходження військової служби за контрактом. При цьому середньомісячний заробіток (грошове забезпечення) для обчислення їм пенсій визначається в порядку, встановленому Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до частини третьої статті 43 Закону № 2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Статтею 64 Закону № 2262-ХІІ визначено, що призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей пенсії підвищуються відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення».

За визначенням статті 1 Закону України від 03.07.1991 № 1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення» (далі – Закон № 1282-XII) індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг;

індекс споживчих цін - показник, що характеризує динаміку загального рівня цін на товари та послуги, які купує населення для невиробничого споживання;

поріг індексації - величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.

Відповідно до частин першої та п`ятої статті 2 Закону № 1282-XII індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України, і які не мають разового характеру, у тому числі й пенсії.

Індексація пенсій здійснюється шляхом їх підвищення відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до частини другої статті 42 Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон № 1058-ІV) для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір, дата та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

Згідно з пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 (далі – Порядок № 124), цим Порядком відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон) визначено механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Відповідно до пункту 2 Порядку № 124 перерахунку підлягають пенсії, обчислені:

відповідно до Закону;

відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі відшкодування фактичних збитків;

з урахуванням заробітку (грошового забезпечення), який визначено відповідно до частини першої статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

У пункті 3 Порядку № 124 визначено, що перерахунку підлягають пенсії, призначені за зверненнями, які надійшли:

по 31 грудня включно року, що передує року, в якому проводиться перерахунок, крім тих, які на дату проведення перерахунку переведено з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на умовах, визначених абзацом третім частини третьої статті 45 Закону (за зверненнями, які надійшли з 1 січня року, в якому проводиться перерахунок);

в період з 1 січня року, в якому проводиться перерахунок, до дати, з якої проводиться перерахунок, обчислені відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі відшкодування фактичних збитків.

Згідно з абзацами першим та другим пункту 5 Порядку № 124 у 2019 році перерахунок пенсій у зв`язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 р. на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку.

Кожен наступний перерахунок у зв`язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

З положень статті 63 Закону № 2262-ХІІ та частини п`ятої статті 2 Закону № 1282-XII судом встановлено, що всі пенсії, у тому числі призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, підлягають індексації, шляхом їх підвищення в порядку, визначеному статтею 42 Закону № 1058-ІV.

В свою чергу, абзацом четвертим частини другої статті 42 Закону № 1058-ІV право приймати рішення про розмір, дату та порядок такого збільшення пенсій у межах бюджету Пенсійного фонду законодавцем делеговано Кабінету Міністрів України.

Суд також зауважує, що право особи на підвищення пенсії (індексацію) законодавець пов`язує з настанням певних обставин, які тягнуть за собою обов`язок відповідача провести індексацію пенсії (підвищення), - прийняття Кабінетом Міністрів України відповідного рішення.

На час виникнення спірних правовідносин єдиним нормативно-правовим актом Кабінету Міністрів України (рішенням), яким визначено механізм підвищення пенсій є Порядок № 124.

Однак, Порядком № 124 визначений вичерпний перелік пенсій, що підлягають індексації (підвищенню) згідно з цим Порядком, а саме ті, які обчислені: 1) відповідно до Закону № 1058-ІV; 2) відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі відшкодування фактичних збитків; 3) з урахуванням заробітку (грошового забезпечення), який визначено відповідно до частини першої статті 43 Закону № 2262-ХІІ.

З пенсійного посвідчення позивача та електронної бази даних ГУПФУ в Луганській області судом встановлено, що ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону № 2262-ХІІ як особі, яка має право на пенсію за цим Законом та необхідну вислугу на службі в Національній поліції. Відповідно, обчислення пенсії позивача здійснено з урахуванням грошового забезпечення, визначеного відповідно до частини третьої статті 43 Закону № 2262-ХІІ. Отже, суд дійшов висновку, що дія Порядку № 124 не поширюється на пенсію позивача.

Механізм підвищення (індексації) інших пенсій Кабінетом Міністрів України на даний час не вирішений, тобто питання індексації інших пенсій, ніж визначені Порядком № 124, на даний час залишається неврегульованим.

За таких обставин суд дійшов висновку, що на час виникнення спірних правовідносин у позивача було відсутнє право на індексацію пенсії, а його позовні вимоги не ґрунтуються на положеннях законодавства, яким врегульовано спірні правовідносини, тому відповідач правомірно листом від 22 квітня 2021 року № 1200-0306-8/9480 відмовив позивачу в її проведенні.

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов`язаний оцінити, виконуючи свої зобов`язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Інші твердження позивача не спростовують встановлених судом обставин, тому не впливають на результат розгляду справи.

За встановлених в цій справі фактичних обставин та з урахуванням правового регулювання спірних правовідносин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та в їх задоволенні слід відмовити.

Питання про розподіл судових витрат відповідно до вимог статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судом не вирішується, оскільки позивач згідно з пунктом 13 частини першої статті 5 Закону України від 08 липня 2011 року № 3674-VІ «Про судовий збір» від сплати судового збору звільнений.

Керуючись статтями 72-77, 90, 241-246, 250, 255, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (місцезнаходження: 93404, Луганська область, місто Сєвєродонецьк, вулиця Шевченка, будинок 9, код за ЄДРПОУ 21782461) про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя К.О. Пляшкова