
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"24" травня 2021 р. справа № 300/3508/20
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Микитин Н.М.,
при секретарі судового засідання Маковійчук С.М.,
за участю: представника позивача Громка В.Я.,
предстаників відповідача: Онуфрак Г.Д. , Непийводи В.В. ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом державного міського підприємства "Івано-Франківськтеплокомуненерго" до Управління західного офісу державної аудиторської служби в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування висновку моніторингу закупівель від 28.09.2020 № UA-2020-09-28-002114-b, -
ВСТАНОВИВ:
Державне міське підприємство "Івано-Франківськтеплокомуненерго" (надалі також - позивач, ДМП "Івано-Франківськтеплокомуненерго") 30.11.2020 звернулося до суду з адміністративним позовом до Управління західного офісу державної аудиторської служби в Івано-Франківській області (надалі також - відповідач) про визнання протиправним та скасування висновку моніторингу закупівель від 28.09.2020 № UA-2020-09-28-002114-b.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за результатами проведеного моніторингу, 16.11.2020 на офіційному електронному порталі закупівель оприлюднено висновок, яким Управління Західного офісу Держаудитслужби в Івано-Франківській області зобов`язує ДМП "Івано-Франківськтеплокомуненерго", як Замовника даної закупівлі, здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень в установленому законодавством порядку, зокрема шляхом вжиття заходів щодо розірвання договору. Однак, на думку позивача наведений висновок не відповідає вимогам законодавства та підлягає скасуванню, оскільки відповідачем в електронному порталі закупівель не наведено підстав, які слугували для прийняття рішення про початок моніторингу процедури закупівлі та не опубліковано жодного документу в якому містилися б такі підстави. Також, відповідачем не дотримано вимог п. 6 ст. 8 Закону, а саме оскаржуваний висновок моніторингу не містить: дати його складення; підпису посадової особи органу державного фінансового контролю; жодної відомості про затвердження керівником органу державного фінансового контролю або його заступником такого висновку. Крім того оскаржуваний висновок не містить інформації про: найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код замовника в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, щодо якого здійснювався моніторинг процедури закупівлі; назва предмета закупівлі із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником (у разі поділу на лоти такі відомості повинні зазначатися щодо кожного лота) та назви відповідних класифікаторів предмета закупівлі і частин предмета закупівлі (лотів) (за наявності) та його очікувана вартість; унікальний номер оголошення про проведення конкурентної процедури закупівлі, присвоєний електронною системою закупівель, та/або унікальний номер повідомлення про намір укласти договір про закупівлю у разі застосування переговорної процедури закупівлі. Додатково, представник позивача зазначає, що ним не порушено вимоги про мову оскільки вся тендерна документація викладена українською мовою, а щодо довідки про несудимість, то її наявність в даному випадку, є необов`язковою, оскільки учасником процедури закупівлі та стороною договору є юридична особа. З наведених підстав, просить позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 04.12.2020 дану позовну заяву залишено без руху у зв`язку з її невідповідністю вимогам, визначеним статтями 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України та надано десятиденний строк з дня вручення (отримання) копії цієї ухвали для усунення недоліків.
23.12.2020 позивачем зазначені в ухвалі про залишення позовної заяви без руху недоліки усунуто.
У зв`язку із усуненням позивачем недоліків позовної заяви, ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду 28.12.2020 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, згідно із правилами, встановленими статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України (а.с.23-24).
Ухвалою суду від 19.01.2021 клопотання представника позивача задоволено та постановлено здійснювати розгляд даної справи за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні з повідомленням учасників справи, згідно з правилами встановленими ст. 262 КАС України (а.с.58-59).
Згідно ухвали Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 18.02.2021, у задоволенні клопотання представника державного міського підприємства "Івано-Франківськтеплокомуненерго" про витребування оригіналів доказів - відмовлено.
Відповідач скористався правом подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 14.01.2021 та міститься в матеріалах справи. Проти заявлених позовних вимог заперечив, вказавши, що на веб-порталі Уповноваженого органу опубліковано Висновок, який містить інформацію про дату його складання, електронно-цифровий підпис посадової особи органу державного фінансового контролю, відомість про затвердження керівником органу державного фінансового контролю висновку та всю інформацію, визначену Порядком №552, зокрема про: найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код замовника в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, щодо якого здійснювався моніторинг процедури закупівлі; назву предмета закупівлі із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником та назви відповідних класифікаторів предмета закупівлі та його очікувана вартість; унікальний номер оголошення про проведення конкурентної процедури закупівлі, присвоєний електронною системою закупівель. Відтак, в оскаржуваному висновку зазначено усі необхідні реквізити передбачені Порядком №552, та оприлюднено його у встановленому порядку. В зв`язку із наведеним просить суд в задоволенні позову відмовити повністю (а.с.31-39).
Згідно ухвали Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20.04.2021 в задоволенні заяви представника державного міського підприємства "Івано-Франківськтеплокомуненерго" про відвід судді Микитин Н.М. від розгляду справи №300/3508/20 за позовною заявою Державного міського підприємства "Івано-Франківськтеплокомуненерго" до Управління західного офісу державної аудиторської служби в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування висновку моніторингу закупівель - відмовлено.
29.04.2021 від представника відповідача надійшли пояснення, в яких зазначено, що з метою підтвердження відсутності підстав, передбачених пунктами 5, 6 частини першої статті 17 Закону №922, в додатку 2 тендерної документації Замовник вимагав від переможця надати: довідку у довільній формі про те, що юридичну особу, яка є учасником, не внесено до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов`язані з корупцією правопорушення та оригінал або нотаріально засвідчену копію довідки, виданої у поточному році, про те, що службова (посадова) особа учасника або фізична особа, яка є учасником, не була засуджена за злочин, вчинений з корисливих мотивів, судимість з якої не знято або не погашено у встановленому законом порядку, однак учасником ТОВ "Колійна техніка", якого замовник визначив переможцем торгів не надано вищезазначених довідок (а.с.125-127).
Представник позивача, у судовому засіданні, яке відбулося 24.05.2021 вимоги, викладені в позовній заяві підтримав в повному обсязі. Просив позов задовольнити.
Уповноважені представники відповідача в судовому засіданні, яке відбулося 24.05.2021 проти позову заперечили з мотивів наведених у відзиві та письмових поясненнях, просили суд у задоволенні позовних вимог відмовити.
Суд, розглянувши адміністративну справу, дослідивши наявні у матеріалах справи заяви по суті спору та долучені докази, проаналізувавши зміст норм матеріального права, які врегульовують спірні правовідносини, зазначає наступне.
На підставі наказу Управління Західного офісу Держаудитслужби в Івано-Франківській області від 28.10.2020 №76 (а.с.40) відповідно до частини другої статті 8 Закону України «Про публічні закупівлі» №922 проведено моніторинг процедури закупівлі державним підприємством "Івано-Франківськтеплокомуненерго" предмету "50530000-9 послуги з ремонту і технічного обслуговування техніки (капітальний ремонт когенераційної установки Caterpillar G3516 )", очікуваною вартістю 3200000,00 грн (оголошення, оприлюднене на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель ID: UA-2020-09-28-002114-b).
В результаті проведеного моніторингу, підставою якого були виявлені органом державного фінансового контролю ознаки порушень законодавства у сфері публічних закупівель в інформації, оприлюдненій в електронній системі закупівель, відповідачем сформовано Висновок про результати моніторингу закупівлі від 16.11.2020 № 76/2, який оприлюднено в електронній системі закупівель та який наявний у матеріалах справи (а.с.42-45, 48-52).
Предметом аналізу були наступні питання: назва предмета закупівлі із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником (у разі поділу на лоти такі відомості мають зазначатися щодо кожного лота) та назви відповідних класифікаторів предмета закупівлі і частин предмета закупівлі (лотів) (за наявності), а також його очікувана вартість.
За результатами аналізу питання повноти відображення інформації в оголошенні про проведення відкритих торгів установлено порушення вимог пункту 8 частини другої статті 21 Закону, а саме за результатами аналізу питання відповідності вимог тендерної документації вимогам Закону встановлено порушення норм частин третьої та шостої статті 17 Закону, пунктів 8, 11 та 18 частини другої статті 22 Закону, статей 29, 31, 41 та 43 Закону. За результатами аналізу питання розгляду тендерної пропозиції ТОВ «Колійна техніка» встановлено порушення вимоги пункту 3 частини першої статті 31 Закону. За результатами аналізу питання визначення предмета закупівлі, оприлюднення інформації про закупівлю, правильності заповнення форм документів, затверджених Уповноваженим органом, своєчасності укладання договору про закупівлю та його оприлюднення, відповідності умов договору умовам тендерної пропозиції переможця - порушень не встановлено.
Відтак, висновком про результати моніторингу закупівлі зафіксовано невідповідність тендерної документації вимогам Закону України «Про публічні закупівлі» та зобов`язано позивача здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень в установленому законодавством порядку, зокрема шляхом вжиття заходів щодо розірвання договору, та протягом п`яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про вжиття таких заходів.
Позивач, вважаючи протиправним висновок від 16.11.2020 № 76/2, звернувся в суд за захистом порушених прав із вимогою про визнання його протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.
У відповідності до вимог пункту 3 частини 1 статті 244 КАС України, визначаючи яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин суд зазначає, що при вирішенні даної справи керується нормами Законів та підзаконних нормативно-правових актів в тій редакції, яка чинна на момент виникнення чи дії конкретної події, обставини і врегулювання відповідних відносин.
Згідно із положеннями частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові та організаційні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні регламентовано Законом України від 26.01.1993 року №2939-XII "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" (далі - Закон №2939-XII).
Згідно зі статтею 1 цього Закону №2939-XII, здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Кабінетом Міністрів України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю (далі - орган державного фінансового контролю).
Відповідно до статті 5 Закону №2939-XII, контроль за дотриманням законодавства у сфері закупівель здійснюється шляхом проведення моніторингу закупівлі у порядку, встановленому Законом України "Про публічні закупівлі", проведення перевірки закупівель, а також під час державного фінансового аудиту та інспектування.
Порядок та підстави проведення органом державного фінансового контролю перевірок закупівель встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Перевірка закупівель у замовників проводиться за місцезнаходженням юридичної особи, що перевіряється, чи за місцем розташування об`єкта права власності, щодо якого проводиться перевірка, і полягає у документальному та фактичному аналізі дотримання замовником законодавства про закупівлі. Результати перевірки закупівель викладаються в акті перевірки закупівель.
Моніторинг закупівлі здійснюється за місцезнаходженням органу державного фінансового контролю.
Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади регулює Закон України "Про публічні закупівлі" від 25.12.2015 року №922-VIII, у редакції, чинній на день винесення спірного Висновку (надалі, також - Закон №922-VIII), метою якого є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.
Статтею 1 Закону №922-VIII визначено поняття, які застосовуються для цілей зазначеного закону, зокрема: моніторинг процедури закупівлі - це аналіз дотримання замовником законодавства у сфері публічних закупівель під час проведення процедури закупівлі, укладення договору про закупівлю та протягом його дії з метою запобігання порушенням законодавства у сфері публічних закупівель; тендерна документація - документація щодо умов проведення тендеру, що розробляється та затверджується замовником і оприлюднюється для вільного доступу в електронній системі закупівель; тендерна пропозиція - пропозиція щодо предмета закупівлі або його частини (лота), яку учасник процедури закупівлі подає замовнику відповідно до вимог тендерної документації.
Статтею 8 Закону №922-VIII визначений порядок здійснення моніторингу публічних закупівель.
Так, згідно з частиною 1 статті 8 Закону №922-VIII, моніторинг процедури закупівлі здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, та його міжрегіональні територіальні органи. Моніторинг процедури закупівлі здійснюється протягом проведення процедури закупівлі, укладення договору про закупівлю та його дії. Моніторинг процедури закупівлі не проводиться на відповідність тендерної документації вимогам частини четвертої статті 22 цього Закону. Моніторинг процедур закупівель здійснюється також щодо процедур закупівель, особливості яких передбачені у законах, що визначені у частинах восьмій та дев`ятій статті 3 цього Закону.
Відповідно до частини 2 цієї ж статті Закону, рішення про початок моніторингу процедури закупівлі приймає керівник органу державного фінансового контролю або його заступник (або уповноважена керівником особа) за наявності однієї або декількох із таких підстав: 1) дані автоматичних індикаторів ризиків; 2) інформація, отримана від органів державної влади, народних депутатів України, органів місцевого самоврядування, про наявність ознак порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель; 3) повідомлення в засобах масової інформації, що містять відомості про наявність ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель; 4) виявлені органом державного фінансового контролю ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель в інформації, оприлюдненій в електронній системі закупівель; 5) інформація, отримана від громадських об`єднань, про наявність ознак порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, виявлених за результатами громадського контролю у сфері публічних закупівель відповідно до статті 7 цього Закону. Для аналізу даних, що свідчать про ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, може використовуватися: інформація, оприлюднена в електронній системі закупівель; інформація, що міститься в єдиних державних реєстрах; інформація в базах даних, відкритих для доступу центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.
Згідно з частиною третьою статті 8 Закону №922-VIII, повідомлення про прийняття рішення про початок моніторингу процедури закупівлі орган державного фінансового контролю оприлюднює в електронній системі закупівель протягом двох робочих днів з дня прийняття такого рішення із зазначенням унікального номера оголошення про проведення конкурентної процедури закупівлі, присвоєного електронною системою закупівель, та/або унікального номера повідомлення про намір укласти договір про закупівлю у разі застосування переговорної процедури закупівлі, а також опису підстав для здійснення моніторингу процедури закупівлі.
Повідомлення про початок моніторингу процедури закупівлі не зупиняє проведення процедур закупівель, визначених цим Законом.
Частиною четвертою статті 8 згаданого Закону встановлено, що строк здійснення моніторингу процедури закупівлі не може перевищувати 15 робочих днів з наступного робочого дня від дати оприлюднення повідомлення про початок моніторингу процедури закупівлі в електронній системі закупівель.
При цьому, протягом строку проведення моніторингу процедури закупівлі посадова особа органу державного фінансового контролю, відповідальна за проведення моніторингу процедури закупівель, має право через електронну систему закупівель запитувати у замовника пояснення (інформацію, документи) щодо прийнятих рішень та/або вчинених дій чи бездіяльності, які є предметом дослідження в рамках моніторингу процедури закупівлі. Усі такі запити про надання пояснень автоматично оприлюднюються електронною системою закупівель. Замовник протягом трьох робочих днів з дня оприлюднення запиту про надання пояснень щодо прийнятих рішень та/або вчинених дій чи бездіяльності, які є предметом дослідження в рамках моніторингу процедури закупівлі, повинен надати відповідні пояснення (інформацію, документи) через електронну систему закупівель.
Замовник у межах строку здійснення моніторингу процедури закупівлі має право з власної ініціативи надавати пояснення щодо прийнятих рішень та/або вчинених дій чи бездіяльності, які є предметом дослідження в рамках моніторингу процедури закупівлі (частина 5 статті 8 вказаного Закону) .
Відповідно до частин 6 та 7 статті 8 Закону №922-VIII, за результатами моніторингу процедури закупівлі посадова особа органу державного фінансового контролю складає та підписує висновок про результати моніторингу процедури закупівлі, що затверджується керівником органу державного фінансового контролю або його заступником. Такий висновок підлягає оприлюдненню в електронній системі закупівель протягом трьох робочих днів з дня його складання.
У висновку обов`язково зазначаються:
1) найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код замовника в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, щодо якого здійснювався моніторинг процедури закупівлі;
2) назва предмета закупівлі із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником (у разі поділу на лоти такі відомості повинні зазначатися щодо кожного лота) та назви відповідних класифікаторів предмета закупівлі і частин предмета закупівлі (лотів) (за наявності) та його очікувана вартість;
3) унікальний номер оголошення про проведення конкурентної процедури закупівлі, присвоєний електронною системою закупівель, та/або унікальний номер повідомлення про намір укласти договір про закупівлю у разі застосування переговорної процедури закупівлі;
4) опис порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, виявленого за результатами моніторингу процедури закупівлі;
5) зобов`язання щодо усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель.
У висновку може зазначатися додаткова інформація, визначена органом державного фінансового контролю.
Якщо за результатами моніторингу процедури закупівлі не виявлено порушень законодавства у сфері публічних закупівель, у висновку зазначається інформація про відсутність порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель.
За правилами частини восьмої статті 8 цього ж Закону, замовник має право протягом трьох робочих днів з дня оприлюднення висновку одноразово звернутися до органу державного фінансового контролю за роз`ясненням змісту висновку та його зобов`язань, визначених у висновку.
Протягом п`яти робочих днів з дня оприлюднення органом державного фінансового контролю висновку замовник оприлюднює через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку, або аргументовані заперечення до висновку, або інформацію про причини неможливості усунення виявлених порушень.
Разом з тим, у разі незгоди замовника з інформацією, викладеною у висновку, він має право оскаржити висновок до суду протягом 10 робочих днів з дня його оприлюднення, про що зазначається в електронній системі закупівель протягом наступного робочого дня з дня оскарження висновку до суду. Замовник зазначає в електронній системі закупівель про відкриття провадження у справі протягом наступного робочого дня з дня отримання інформації про відкриття такого провадження та номер такого провадження (частина десята статті 8 Закону №922-VIII).
Суд зазначає, що підставою для здійснення моніторингу закупівель органом державного фінансового контролю є рішення про початок моніторингу процедури закупівлі, яке прийняв керівник органу державного фінансового контролю за наявності однієї або декількох із таких підстав, а саме: виявлених органом державного фінансового контролю ознак порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель в інформації, оприлюдненій в електронній системі закупівель.
Згідно наказу Управління Західного офісу Держаудитслужби в Івано-Франківській області від 28.10.2020 №76, наведено підстави, які слугували для прийняття рішення про початок моніторингу процедури закупівлі, зокрема: виявлені органом державного фінансового контролю ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель в інформації, оприлюдненій в електронній системі закупівель, що відповідає п. 4 ч.2 статті 8 Закону №922-VIII(а.с.40). Також вказана підстава наведена у п. 5 розділу І оскаржуваного висновку(а.с. 48).
В зв`язку із наведеним, позивач безпідставно стверджує, що оскаржуваний висновок не відповідає вимогам законодавства і підлягає скасуванню через відсутність підстав для проведення такого моніторингу.
Відповідно до частини 19 статті 8 Закону №922-VIII, форма висновку та порядок його заповнення визначаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.
Так, форма висновку та порядок його заповнення визначено наказом Міністерства фінансів України від 08.09.2020р№ 552 «Про затвердження форми висновку про результати моніторингу закупівлі та порядку його заповнення», який зареєстровано у Міністерстві юстиції України 01.10.2020р. за № 958/35241 (надалі, також - Порядок № 552).
Відповідно до пунктів 3, 4, 5 Розділу І Порядку заповнення форми висновку про результати моніторингу процедури закупівлі, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 08 вересня 2020 року № 552, висновок складається у формі електронного документа і заповнюється відповідно до затвердженої Мінфіном форми висновку про результати моніторингу процедури закупівлі в електронній системі закупівель.
Підпис та затвердження висновку здійснюється шляхом накладення кваліфікованого електронного підпису з дотриманням вимог законодавства в сфері електронного документообігу та електронних довірчих послуг.
Для оприлюднення підписаний та затверджений висновок завантажується в електронну систему закупівель, на форму висновку накладається кваліфікований електронний підпис посадової особи органу державного фінансового контролю, яка здійснила моніторинг процедури закупівлі.
Відповідно до абзацу 2 частини 2 статті 17 Закону України «Про електронні довірчі послуги», органи державної влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації державної форми власності, державні реєстратори, нотаріуси та інші суб`єкти, уповноважені державою на здійснення функцій державного реєстратора, для засвідчення чинності відкритого ключа використовують лише кваліфікований сертифікат відкритого ключа, а для реалізації повноважень, спрямованих на набуття, зміну чи припинення прав та/або обов`язків фізичної або юридичної особи відповідно до закону, застосовують виключно засоби кваліфікованого електронного підпису чи печатки, які мають вбудовані апаратно-програмні засоби, що забезпечують захист записаних на них даних від несанкціонованого доступу, від безпосереднього ознайомлення із значенням параметрів особистих ключів та їх копіювання.
Суд зазначає, що з копії висновку №76/2 від 16.11.2020, наданого відповідачем до матеріалів справи та який опубліковано на веб-порталі Уповноваженого органу вбачається, що такий складений та підписаний 16.11.2020, головним державним аудитором відділу контролю у сфері закупівель Ганною Онуфрак, начальником відділу контролю у сфері закупівель Оленою Петрин та затверджений начальником Управління Західного офісу Держаудитслужби в Івано-франківській області Генадієм Буковським , а також затверджений останнім. Вказаний висновок оприлюднено в електронній системі закупівель 16.11.2020 за посиланням https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2020-09-28-002114-b, про що свідчить накладання кваліфікованого електронного підпису з дотриманням вимог законодавства в сфері електронного документообігу та електронних довірчих послуг, є ідентичними за своїм змістом та формами одного і того ж документа (а.с.16-19, 42-51).
Також, оскаржуваний висновок містить: найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код замовника в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, щодо якого здійснювався моніторинг процедури закупівлі; назву предмета закупівлі із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником та назви відповідних класифікаторів предмета закупівлі та його очікувана вартість; унікальний номер оголошення про проведення конкурентної процедури закупівлі, присвоєний електронною системою закупівель.
Крім того, суд зазначає, порівнюючи тексти висновку наданого позивачем та відповідачем, то суд вказує на те, що позивач не вірно завантажив висновок моніторингу закупівлі №76/2 від 16.11.2020, в зв`язку із чим такий не містить дати складання, підпису посадової особи органу ДФК, жодної відомості про затвердження керівником органу державного фінансового контролю та або його заступником такого висновку.
В зв`язку із вищенаведеним, суд дійшов висновку, що в оскаржуваному висновку зазначено усі необхідні реквізити передбачені Порядком №552, та оприлюднено його у встановленому порядку.
Відтак, твердження позивача щодо порушень органом державного фінансового контролю вимог щодо кінцевого оформлення результатів роботи та неналежного підписання висновку про результати моніторингу процедури закупівлі №76/2 від 16.11.2020, який оприлюднений в електронній системі закупівель 16.11.2020, є помилковим та не обґрунтованим.
Щодо встановленого під час проведення моніторингу порушення ДМП "Івано-Франківськтеплокомуненерго" вимоги про мову, суд зазначає наступне.
Частина 1 статті 21 Закону №922 передбачає, що оголошення про проведення відкритих торгів безоплатно оприлюднюється в електронній системі закупівель відповідно до статті 10 цього Закону.
Згідно з пунктом 8 частини другої статті 21 Закону №922-VIII, оголошення про проведення відкритих торгів повинно містити наступну інформацію: мова (мови), якою (якими) повинні готуватися тендерні пропозиції.
Водночас, матеріалами справи підтверджується, що опубліковане на веб-порталі https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2020-09-28-002114-b, оголошення про проведення відкритих торгів не містить інформацію про мову, якою повинні готуватися тендерні пропозиції.
Крім того, твердження позивача що вся тендерна документація є викладена на українській мові, є помилковою, оскільки в оскаржуваному висновку не зазначалось про порушення замовником законодавства про публічні закупівлі в частині оприлюднення тендерної документації не українською мовою.
Відтак, суд зазначає, що трактування органом державного фінансового контролю відсутності в оголошенні про проведення відкритих торгів інформації про мову (мови), якою (якими) повинні готуватися тендерні пропозиції, як порушення вимог пункту 8 частини 2 статті 21 Закону №922-VIII, є обґрунтованим.
Стосовно, посилань позивача на те, що наявність довідки про несудимість, є необов`язковою, оскільки учасником процедури закупівлі та стороною договору є юридична особа, суд зазначає наступне.
В силу положень пунктів 5 та 6 частини 1 статті 17 Закону N 922-VIII, Замовник приймає рішення про відмову учаснику в участі у процедурі закупівлі та зобов`язаний відхилити тендерну пропозицію учасника або відмовити в участі у переговорній процедурі закупівлі (крім випадків, зазначених у пунктах 2, 4, 5 частини другої статті 40 цього Закону) в разі, якщо:
- фізична особа, яка є учасником процедури закупівлі, була засуджена за кримінальне правопорушення, вчинене з корисливих мотивів (зокрема, пов`язане з хабарництвом та відмиванням коштів), судимість з якої не знято або не погашено у встановленому законом порядку;
- службова (посадова) особа учасника процедури закупівлі, яка підписала тендерну пропозицію (або уповноважена на підписання договору в разі переговорної процедури закупівлі), була засуджена за кримінальне правопорушення, вчинене з корисливих мотивів (зокрема, пов`язане з хабарництвом, шахрайством та відмиванням коштів), судимість з якої не знято або не погашено у встановленому законом порядку.
Судом встановлено, що з метою підтвердження відсутності підстав, передбачених пунктами 5, 6 частини першої статті 17 Закону №922, в додатку 2 ТД Замовник вимагав від переможця надати :
- довідку у довільній формі про те, що юридичну особу, яка є учасником, не внесено до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов`язані з корупцією правопорушення;
- оригінал або нотаріально засвідчену копію довідки, виданої у поточному році, про те, що службова (посадова) особа учасника або фізична особа, яка є учасником, не була засуджена за злочин, вчинений з корисливих мотивів, судимість з якої не знято або не погашено у встановленому законом порядку (довідку можна отримати у сервісному центрі МВС) (а.с.132-133).
Натомість, учасником ТОВ «Колійна техніка», якого замовник визначив переможцем торгів, не надано вищезазначеної довідки про несудимість, що переліком документів, які були надані товариством, серед яких натомість подано заявку на отримання довідки про несудимість від 28.10.2020 (а.с.134).
Відтак, в зв`язку із тим, що позивач самостійно визначив обов`язкове подання відповідних документів, з метою підтвердження відсутності підстав, передбачених пунктами 5, 6 частини першої статті 17 Закону №922, однак тендерна пропозиція учасника-переможця не містила вказаної довідки про несудимість.
В частині твердження представника позивача про можливий вплив рішенням у цій справі на права, обов`язки та інтереси ТОВ «Колійна техніка», з огляду на зобов`язання позивача розірвати укладений за результатами тендеру договір із ТОВ «Колійна техніка», то суд звертає увагу на те, що відповідно до інформації яка міститься на сайті офіційного майданчику Прозоро, вказаний договір виконано, а кінцевим строком його виконання було 31.12.2020(а.с. 137).
Решта доводів та аргументів учасників справи не впливають на результати вирішення спору по суті, не спростовують встановлених судом обставин у спірних правовідносинах та викладених висновків суду.
У рішення ЄСПЛ по справі «Ґарсія Руіз проти Іспанії» (Garcia Ruiz v. Spain), заява № 30544/96, п. 26, ECHR 1999-1, Суд зазначив, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довід.
Згідно пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
З огляду на зазначене та оцінюючи у сукупності встановлені обставини і перевіривши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку про правомірність висновку моніторингу закупівель Управління Західного офісу Держаудитслужби в Івано-Франківській області від 28.09.2020 № UA-2020-09-28-002114-b.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Згідно з частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Суд також враховує частину 2 статті 2 КАС України, відповідно до приписів якої у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до вимог статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Тобто, ці норми одночасно покладають обов`язок на сторін доводити суду обґрунтованість своїх тверджень або заперечень.
Належних і достатніх доказів, які б спростовували доводи відповідача, позивач під час розгляду справи не надав.
Враховуючи вищевикладене, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, суд дійшов висновку, що у спірних правовідносинах відповідач діяв з дотриманням вимог частини 2 статті 2 КАС України, а тому позовні вимоги є необґрунтованими, а позов таким що не підлягає до задоволення.
Оскільки в задоволенні позову відмовлено, згідно приписів статті 139 КАСУ підстави для стягнення судових витрат з відповідача у суду відсутні.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Учасники справи:
позивач - Державне міське підприємство "Івано-Франківськтеплокомуненерго" (код ЄДРПОУ 03346058, вул. Б. Хмельницького, 59 А, м. Івано-Франківськ, 76000);
відповідач - Управління західного офісу державної аудиторської служби в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 40913619, вул. Василіянок, 48, м. Івано-Франківськ, 76018).
Суддя /підпис/ Микитин Н.М.
Рішення складене в повному обсязі 31 травня 2021 р.