
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
24 травня 2021 р. Справа № 120/538/21-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитришеної Р.М., розглянувши письмово в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Вінницькій області про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки)
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшли матеріали позовної заяви ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління ДПС у Вінницькій області (далі - відповідач) про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки).
Позовні вимоги мотивовані протиправністю, на думку позивача, вимоги про сплату боргу (недоїмки) за №Ф-11978-17У від 18.02.2020, якою йому нараховано штрафні санкції та пеню за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску 31 098,79 грн. Мотивуючи позов, вказує, що підприємницьку діяльність припинено 31 січня 2017 року.
При цьому, 06 грудня 2016 року ГУ ДФС у Вінницькій області було видано вимогу про сплату боргу (недоїмки) № Ф-1814/17У на суму 14 298,94 грн. В подальшому, на підставі цієї вимоги Центральним ВДВС м. Вінниця ГТУЮ у Вінницькій області було відкрито виконавче провадження № 56343787 про стягнення з ОСОБА_1 на користь ГУ ДФС у Вінницькій області 14 298,94 гривень, що підтверджується постановою про відкриття виконавчого провадження від 18.05.2018.
Вказану вимогу № Ф-1814/17У на суму 14 298,94 грн виконано в повному обсязі 06.06.2018, про що державним виконавцем була винесена постанова про закінчення виконавчого провадження № 56343787 від 06.06.2018.
Оскільки позивач сплатив наявну заборгованість з ЄСВ, будь-які інші нарахування є протиправними на його думку.
Ухвалою від 29.01.2021 відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження (ст. 262 КАС України) без повідомлення сторін (у письмовому провадженні). Даною ухвалою установлено також строк для подання заяв по суті.
17.02.2021 на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому викладено заперечення щодо позовних вимог, які полягають у наступному.
Згідно реєстраційних даних ФОП ОСОБА_1 зареєстрований фізичною особою підприємцем з 09.06.2005. В період з 01.01.2012 по 01.01.2016 позивач знаходився на спрощеній системі оподаткування, з 01.02.2016 - на загальній системі оподаткування та припинив свою діяльність 31.01.2017.
На підставі вищезазначеного та згідно даних інтегрованої картки платника 71040000 (єдиний внесок для фізичних осіб підприємців) за ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) наявний борг по єдиному внеску: станом на 21.10.2013 Пенсійним фондом передано борг в сумі 10 644,25 грн за період з 2011 по червень 2013 року, також ГУ ДПС України нараховано за 3 квартал 2013 року - 4 квартал 2015 року єдиний внесок в сумі 12 778,38 грн, погашення якого відбулося 11.06.2018 в сумі 31 678,82 грн.
ГУ ДПС у Вінницькій області у відповідності до Закону № 2464 було прийнято рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № 0166725005 від 10.12.2019р. на суму 39 354,98 грн, та надіслано засобами поштового зв`язку.
25.02.2021 на адресу суду надійшла відповідь на відзив від позивача в якій останній виклав свої пояснення щодо наведених відповідачем у відзиві заперечень та мотиви їх відхилення. Позивач вказав на невідповідності, які, на його думку, підтверджують протиправність оскаржуваної вимоги.
21.05.2021 на адресу суду від представника відповідача надійшло клопотання про долучення доказів.
Суд приймає до уваги матеріали наданні представником відповідача, адже такі є необхідними задля встановлення обставин та об`єктивного розгляду справи.
В період з 11.05.2021 по 21.05.2021 суддя Дмитришена Р.М. перебувала у щорічній відпустці, у зв`язку з цим розгляд справи здійснюється після виходу її з відпустки.
Дослідивши наявні у справі докази та письмові аргументи, суд встановив наступне.
Згідно реєстраційних даних ФОП ОСОБА_1 з 09.06.2005 перебуває на обліку у Вінницькій державній податковій інспекції (м. Вінниця) Головного управління ДПС у Вінницькій області.
В період з 01.01.2012 по 01.01.2016 позивач перебував на спрощеній системі оподаткування, а з 01.02.2016 на загальній системі оподаткування.
31.01.2017 позивач припинив підприємницьку діяльність, що підтверджується відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Згідно даних інтегрованої картки платника податків - ФОП ОСОБА_1 , станом на 31.12.2012 за останнім рахується сальдо на початок року у сумі 10 644,25 грн (борг переданий ПФУ України), який в подальшому зростав, у зв`язку із несплатою.
Станом на грудень 2016 року у позивача був наявний податковий борг у сумі 23 422,63 грн.
06.12.2016 Головним управлінням ДФС у Вінницькій області сформовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-1814/17У на суму 14 298,94 грн.
Погашення заборгованості здійснювалось позивачем наступними платежами: 06.06.2018 - 9123,69 грн, 11.06.2018 - 8256,19 грн; 11.06.2018 - 14 298,94 грн, що в сукупності становить 31 678,82 грн.
З огляду на сплату заборгованості ГУ ДПС у Вінницькій області 10.12.2019 прийнято рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0166725005. Згідно із яким за період з 22.03.2013 по 11.06.2018 позивачу нараховано штраф у розмірі 1686,09 грн та за період з 21.01.2015 по 11.06.2018 штраф у розмірі 1312,36 грн, та нараховано пеню у розмірі 36 356,53 грн.
Станом на 31.01.2020 за позивачем рахується заборгованість у сумі 31 098,79 грн (36 356,53 грн - 5257,74 грн (сплачено/повернуто пені), вказані відомості містяться в інтегрованій картці платника.
18.02.2020 Головним управлінням ДПС у Вінницькій області сформовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-11978-17У на суму 31 098,79 грн.
Вважаючи протиправною вказану вимогу, позивач звернувся до суду з позовом про її скасування.
Визначаючись щодо спірних правовідносин, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначені Законом України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування від 8 липня 2010 року № 2464-VI (далі - Закон № 2464-VI).
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 1 Закону №2464-VI, єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування - це консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Згідно з частиною другою статті 2 Закону №2464-VI виключно цим Законом визначаються принципи збору та ведення обліку єдиного внеску, платники єдиного внеску, порядок нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску, розмір єдиного внеску, орган, що здійснює збір та веде облік єдиного внеску, його повноваження та відповідальність, склад, порядок ведення та використання даних Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, порядок здійснення державного нагляду за збором та веденням обліку єдиного внеску.
Пунктом 4 частини 1 ст. 4 Закону №2464-VІ визначено, що платниками єдиного внеску є фізичні особи підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, незалежно від того, чи є такі особи найманими працівниками.
Порядок обчислення та строки сплати єдиного внеску передбачені статтею 9 Закону №2464-VІ, зокрема, абзацом 3 частини 8 зазначеної статті передбачено, що платники єдиного внеску, зазначені у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.
Єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону, які обрали спрощену систему оподаткування, - на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску (абз. 1 п.2 ст. 7 Закону №2464-VІ).
Відповідно до абзацу 2 п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону №2464-VІ у разі, якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному кварталі або окремому місяці звітного кварталу, такий платник зобов`язаний визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
Процедура нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування унормована Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженої Наказом Мінфіну України від 20 квітня 2015 року №449, зареєстрована в Мін`юсті України 21 квітня 2016 року за №609/28739 (далі - Інструкція).
Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" платник єдиного внеску зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок. Платники єдиного внеску зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця (частина 8 статті 9 зазначеного Закону).
Частиною 11 статті 25 Закону №2464-VI передбачено, що за донарахування територіальним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків зазначеної суми за кожний повний або неповний звітний період, за який донараховано таку суму, але не більш як 50 відсотків суми донарахованого єдиного внеску.
Відповідно до Розділу VI Інструкції до платників, які не виконали визначені Законом обов`язки щодо нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску, застосовуються заходи впливу та стягнення.
У разі виявлення платником своєчасно не нарахованих сум єдиного внеску такі платники зобов`язані самостійно обчислити ці внески, відобразити у звітності, що подається платником до органів доходів і зборів, та сплатити їх. До такого платника застосовуються штрафні санкції у порядку і розмірах, визначених розділом VII цієї Інструкції.
Сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені Законом, обчислена органами доходів і зборів у випадках, передбачених Законом, є недоїмкою. Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
Суд зазначає, що 10.12.2019 ГУ ДПС у Вінницькій області винесено рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасного перерахування) єдиного внеску №0166725005.
Вказане рішення винесене на підставі ч. 10 та п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасного перерахування) єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування застосовано до позивача за період з 22.03.2013 по 11.06.2018 штраф у розмірі 1686,09 грн та за період з 21.01.2015 по 11.06.2018 штраф у розмірі 1312,36 грн, та нараховано пеню у розмірі 36 356,53 грн.
Дане рішення надіслане на адресу позивача засобами поштового зв`язку на адресу: АДРЕСА_1 , однак, поштове відправлення, яким воно направлялося, 31.12.2019 повернулося на адресу контролюючого органу із відміткою "не проживає".
В подальшому, 18.02.2020 Головним управлінням ДПС у Вінницькій області сформовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-11978-17У на суму 31 098,79 грн.
Згідно із матеріалів справи, за позивачем в інтегрованій картці платника по коду платежу 71040000 станом 31.12.2012 рахувалась заборгованість у сумі 10 644,25 грн (борг переданий ПФУ України), який в подальшому зростав, у зв`язку із його несплатою.
Станом на грудень 2016 року у позивача був наявний податковий борг у сумі 23 422,63 грн.
06.12.2016 Головним управлінням ДФС у Вінницькій області сформовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-1814/17У на суму 14 298,94 грн.
Погашення заборгованості здійснювалось позивачем наступними платежами: 06.06.2018 - 9123,69 грн, 11.06.2018 - 8256,19 грн; 11.06.2018 - 14 298,94 грн, що в сукупності становить 31 678,82 грн.
Суд звертає увагу, що відповідно до положень Закону №2464, платники єдиного внеску зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця (частина 8 статті 9 зазначеного Закону).
Натомість, заборгованість у позивача виникла у 2013 році, яка погашена останнім у 2018 році за матеріалами виконавчого провадження, вказана обставина підтверджена позивачем.
Після погашення такої заборгованості відповідачем винесено рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасного перерахування) єдиного внеску.
Вказане рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасного перерахування) єдиного внеску сформоване відповідно до Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, яка затверджена наказом Міністерства фінансів України 20.04.2015 № 449 (зареєстрована в Міністерстві юстиції України 07 травня 2015 року за № 508/26953).
Частиною 10 статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" встановлено, що на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Відповідно абзацу першого частини тринадцятої статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.
Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що розмір нарахованої пені залежить від кожного дня прострочення платежу та від суми самої недоїмки.
Відтак, оскільки належними та допустимими доказами доведено період, за який нараховано пеню/штрафні санкції та у якому розмірі, то суд вважає необґрунтованими мотиви позивача щодо безпідставності прийнятого рішення - вимоги про сплату боргу (недоїмки).
При цьому, суд враховує, що рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасного перерахування) єдиного внеску №0166725005 від 10.12.2019, яке є передумовою винесення вимоги про сплату боргу (недоїмки), не скасовано та не оскаржено в судовому порядку, а відтак є чинним.
Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
В силу вимог частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З огляду на викладене, суд вважає, оскаржувана вимога про сплату боргу (недоїмки) є правомірною та не підлягає скасуванню. Відтак, позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 - відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Реквізити: ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 ); Головне управління ДПС у Вінницькій області (код ЄДРПОУ - 43142454, місцезнаходження: вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21028).
Суддя Дмитришена Руслана Миколаївна