
УХВАЛА
м. Вінниця
21 травня 2021 р. Справа № 120/3280/21-а
Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Альчук М.П., розглянувши матеріали справи за позовом ОСОБА_1 до військової частини А 1660 про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Вінницького окружного адміністративного суду знаходиться адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до військової частини А 1660 про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії.
Ухвалою від 19.04.2021 року відкрито провадження, розгляд справи вирішено здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання.
Від відповідача надійшло клопотання про залишення позову без розгляду, посилаючись на те, що позивачем пропущено строк звернення до суду з даним позовом, встановлений ст. 122 КАС України та на постанову Верховного Суду від 11.02.2021 у справі № 240/532/20.
Визначаючись стосовно заявленого клопотання, суд зазначає наступне.
В результаті виконання рішення у справі № 120/3023/20 останнє надходження коштів на картковий рахунок позивача від відповідача у розмірі 4413,50 грн. відбулося 17.12.2020 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Частиною 2 цієї статті передбачено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно з ч. 3 ст. 122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Отже, КАС України передбачає можливість встановлення цим Кодексом та іншими законами спеціальних строків звернення до адміністративного суду, які мають перевагу в застосуванні порівняно із загальним шестимісячним строком, визначеним у ч. 2 ст. 122 цього Кодексу.
Таким спеціальним строком для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби є місячний строк, установлений ч. 5 ст. 122 КАС України.
У такій категорії справ законодавець визначив строк в один місяць достатнім для того, щоб особа, яка вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушено її права, свободи чи інтереси, визначилася, чи звертатиметься вона до суду з позовом за їх захистом.
Оскільки виплата компенсації військовослужбовцям за невикористанні дні додаткової відпустки та виплати індексації грошового забезпечення є відносинами щодо проходження публічної служби, під час обчислення строку звернення до суду із позовом цієї категорії застосуванню підлягають положення спеціальної норми - ч. 5 ст. 122 КАС України.
Фактично розрахунок належних позивачу сум відбувся 17.12.2020 року в сумі 4413,50 грн.
До суду позивач звернувся 13.04.2021 року, тобто з пропуском цього строку.
Однак, як стверджує позивач, що ним не було пропущено строки звернення до суду, оскільки в порядку передбаченому ст. 383 КАС України він звертався до Вінницького окружного адміністративного суду із заявою про визнання дій військової частини протиправними щодо виконання рішення суду у справі № 120/3023/20.
За результатами розгляду якої Вінницьким окружним судом 11.01.2021 року винесено ухвалу про залишення заяви без задоволення. Вказана ухвала суду першої інстанції набула законної сили за результатами апеляційного оскарження від 06.04.2021 року. З підстав чого позивач зазначає, що строк звернення до суду ним пропущено не було.
У даному випадку такі доводи представника позивача суд оцінює критично, оскільки для вирішення трудового спору щодо стягнення середнього заробітку за весь час затримки по день фактичного розрахунку при звільненні встановлено місячний строк, перебіг якого розпочинається з дня, коли звільнений працівник дізнався або повинен був дізнатися про те, що власник або уповноважений ним орган, з вини якого сталася затримка виплати всіх належних при звільненні сум, фактично з ним розрахувався.
Незнання про порушення через байдужість до своїх прав або небажання дізнатися не є поважною причиною пропуску строку звернення до суду.
Відповідно до правових висновків Європейського Суду з прав людини, право на суд, одним з аспектів якого є право доступу до суду, не є абсолютним і може підлягати дозволеним за змістом обмеженням, зокрема, щодо умов прийнятності скарг. Такі обмеження не можуть зашкоджувати самій суті права доступу до суду, мають переслідувати легітимну мету, а також має бути обґрунтована пропорційність між застосованими засобами та поставленою метою (пункт 33 рішення у справі Перетяка та Шереметьєв проти України від 21.12.2010, заява №45783/05). Норми, що регулюють строки подачі скарг, безсумнівно, спрямовані на забезпечення належного здійснення правосуддя і юридичної визначеності. Зацікавлені особи мають розраховувати на те, що ці норми будуть застосовані (пункти 22-23 рішення у справі Мельник проти України від 28.03.2006, заява №23436/03).
Отже, встановлення процесуальних строків законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними передбачених Кодексом адміністративного судочинства України певних процесуальних дій.
Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов`язків. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними; після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.
Підстави пропуску строку можуть бути визнані поважними, строк поновлено лише у разі, якщо вони пов`язані з непереборними та об`єктивними перешкодами, труднощами, які не залежать від волі особи та унеможливили своєчасне, тобто у встановлений законом процесуальний строк подання позову, апеляційної, касаційної скарги.
Отже, тільки наявність об`єктивних перешкод для своєчасної реалізації права щодо оскарження дій, рішень, бездіяльності суб`єкта владних повноважень в порядку та у строк, встановлений процесуальним законом, може бути підставою для висновку про пропуск строку звернення з поважних причин.
Така позиція відповідає позиції Великої Палати Верховного Суду, викладеній у постанові від 24.02.2021 у справі №800/30/17, Верховного Суду, викладеній у постанові від 13.11.2018 у справі №804/958/17.
З огляду на викладене суд дійшов висновку, що позивачем пропущено строк звернення до адміністративного суду.
За приписами норм ч. 13 ст. 171 КАС України суддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п`яти днів з дня вручення позивачу ухвали.
Враховуючи вищевикладене, позовну заяву слід залишити без руху із встановленням позивачу строку для усунення недоліків шляхом надання до суду клопотання про поновлення строку звернення до адміністративного суду та доказів поважності причин його пропуску в частині позовних вимог про стягнення середнього заробітку.
У зв`язку з чим суд доходить до переконання про необґрунтованість клопотання відповідача про залишення позовної заяви без розгляду, а відтак, у його задоволенні слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 122, 123, 171, 248, 256 КАС України суд, -
УХВАЛИВ:
У задоволенні клопотання відповідача про залишення позовної заяви без розгляду відмовити.
Позов ОСОБА_1 до військової частини А 1660 про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії залишити без руху.
Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви 5 днів з дня отримання копії ухвали про залишення позовної заяви без руху, шляхом надання до суду клопотання про поновлення строку звернення до адміністративного суду та доказів поважності причин його пропуску.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.
Суддя Альчук Максим Петрович