
Справа № 766/15216/20
н/п 2/766/7776/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 травня 2021 року Херсонський міський суд Херсонської області у складі:
головуючого судді Майдан С.І.
за участю секретаря Романенко І.О.,
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у м.Херсоні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Комфорт» про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
встановив:
Позивач звернувся до суду з вказаним позовом, свої позовні вимоги обґрунтував тим, що позивач зареєстрований та фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 , разом із ним також зареєстрована його дружина. ОСОБА_1 має статус учасника бойових дій. Згідно відповіді Управління праці та соціального захисту населення Корабельної районної у м.Херсоні ради №3784/26 від 17.09.2020 року позивач перебуває на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» з 16.09.2020 року. Відповідно до п.5 ч.1 ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасник бойових дій, зокрема, надається 75-процентна знижка плати за користування житлом (квартирна плата) в межах норм, передбачених чинним законодавством (21 кв.м загальної площі житла на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв.м. метра на сім`ю). Враховуючи вищевикладене, позивач має право на 75% знижку з оплати за послугу з управління багатоквартирним будинком на площу 52,5 кв.м. У період з січня 2017 року по вересень 2019 року, всупереч вказаній нормі, ОСББ «Комфорт» не врахувало позивачу пільгу у розмірі 75% за послугу з управління багатоквартирним будинком. В результаті цього було здійснено безпідставне нарахування заборгованості, яка станом на 01.09.2020 року складає 1185,64 грн. Безпідставне нарахування заборгованості за послугу з управління багатоквартирним будинком суттєво обмежує позивача в його конституційному праві на соціальний захист, а саме: позбавляє можливості отримати пільгу в грошовій формі. У зв`язку з викладеним, позивач просить зобов`язати ОСББ «Комфорт» здійснити перерахунок нарахованих та сплачених послуг з управління багатоквартирним будинком за адресою: АДРЕСА_1 , з урахуванням 75-процентної знижки плати користування житлово-комунальними послугами ОСОБА_1 , як учаснику бойових дій, починаючи з 01.01.2017 року до постановлення судового рішення Херсонським міським судом Херсонської області.
Ухвалою суду від 06.10.2020 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Представник відповідача надав до суду відзив, в якому зазначив, що ОСОБА_1 проживає за вказаною адресою і є співвласником ОСББ «Комфорт». Позивач користується пільгою ветерана війни і, як учаснику бойових дій, йому надається 75% знижка плати на управління багатоквартирного будинку з площі квартири 52,5 м2, а за 1,2 м2 - 100% від суми внесків. За 2019 рік позивач сплатив 464,36 грн, а нараховано - 861,52 грн. З жовтня 2019 року пільги почало нараховувати Управління праці та соціального захисту населення Корабельної у м.Херсоні ради. За жовтень, листопад та грудень 2019 року нарахування було у січні 2020 року у розмірі 891,27 грн, тобто на 01.02.2020 року борг скоротився до 393,06 грн за рахунок держави, а не позивача. Але з січня по червень 2020 року позивач отримував пільгу на банківську картку і повинен був сплатити за послуги на управління будинком в сумі 1100,85 грн, а сплатив 132,29 грн. При наявності боргу більше трьох місяців Управління соцзахисту з липня 2020 року перераховує пільги у грошовій безготівковій формі. З вище наведеного вбачається, що ОСОБА_1 отримуючи пільги на сплату послуг на управління будинком, де проживає, не сплачує за надані послуги в повній мірі. Таким чином, позові вимоги позивача безпідставні, оскільки позивач не виконує вимоги нормативно-правових актів органів державної влади, не підтверджені належними та допустимими доказами, а отже не підлягають задоволенню.
Позивач надав до суду відповідь на відзив, згідно якої позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити. З наданих відповідачем розрахунків вбачається, що нарахування внесків на обслуговування житлового будинку дійсно проведене з грубим порушенням конституційного права позивача на соціальний захист, а саме: за 2017 рік нарахована до сплати позивачу сума склала 567,24 грн, в той час яка мала б складати 378,24 грн; за 2018 рік нарахована до сплати позивачу сума склала 862,59 грн, але мала складати 457,03 грн. Вищезазначені надмірні нарахування призвели до протиправного нарахування та накопичення заборгованості за позивачем. Оскільки заборгованість обліковується відповідачем наростаючим підсумком, така заборгованість протиправно відображається у періодах 2019-2020 років. Відповідач вказує, що за жовтень, листопад і грудень 2019 року нарахування пільги відбулося у січні 2020 року в розмірі 891,27 грн, тобто борг скоротився до 396,06 грн станом на лютий 2020 року, але, якби плата за обслуговування будинку обліковувалася з урахуванням пільги, як це передбачено законом, то станом на лютий 2020 року по рахунку позивача мала б обліковуватися переплата в сумі 236,82 грн, а не заборгованість. Враховуючи викладене, позивач вважає, що зобов`язання відповідача здійснити перерахунок нарахованих та сплачених послуг з управління багатоквартирним будинком з урахуванням 75-процентної знижки плати за користування житлово-комунальними послугами ОСОБА_1 , як учаснику бойових дій, починаючи з 01.01.2017 року до постановлення судового рішення є необхідним для захисту його порушеного конституційного права на соціальний захист.
Представник відповідача надав до суду заперечення, згідно якого вважає позовні вимоги пред`явлені не до того відповідача, що є самостійною підставою для відмови у задоволенні позову, а по суті вважають, що позовні вимоги є незаконними. Позивачем не спростовані твердження відповідача про відсутність обов`язку Об`єднання за рахунок інших співвласників надавати пільги на сплату внесків на управління будинком, також не спростовано розрахунок представника Об`єднання щодо заборгованості позивача перед ОСББ. Крім того, позивачем не спростовано тієї обставини, що ним отримувалися цільові кошти від держави через уповноважений орган місцевого самоврядування на особистий рахунок для сплати внесків на управління будинком, які він витрачав на власний розсуд, а не сплачував за призначенням. Управлінням праці та соціального захисту населення Корабельної у м. Херсоні ради, на підставі роз`яснень Мінрегіорозвитку від 19.03.2012 року за вих.№7/10-4357 та рішення Виконавчого комітету Херсонської міської ради №565 від 20.12.2011 року, затверджувались розрахунки ОСББ «Комфорт» внесків на управління будинком, з яких розраховано відшкодування витрат на соціальний захист громадян. В даному спорі, вважаємо, ОСББ «Комфорт» не є відповідачем, оскільки не надає пільг на сплату внесків на управління будинком, а лише взаємодіє з Управлінням праці та соціального захисту населення Корабельної у м.Херсоні ради в частині надання інформації щодо розміру внесків та їх складових. В свою чергу зазначений орган приймає рішення щодо розміру компенсації пільговим категоріям населення та порядку їх надання.
Зважаючи на те, що справа розглядалась за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, відповідно до ч. 2 статті 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, що згідно копії паспорту серії НОМЕР_1 , виданого 12.09.1997 року Комсомольським РВ ХМУ УМВС України в Херсонській області, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 з 30.10.1998 року.
Згідно посвідчення серії НОМЕР_2 від 19.03.2018 року, ОСОБА_1 має статус учасника бойових дій.
Згідно відповіді Управління праці та соціального захисту населення Корабельної районної у м.Херсоні ради №3784/26 від 17.09.2020 року, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», як учасник бойових дій з 16.09.2004 року. 04.05.2020 року ОСББ «Комфорт» надано лист №6 від 04.05.2020 року з інформацією про суму простроченої ОСОБА_1 заборгованості з оплати послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій у розмірі 956,91 грн.
Згідно п.5 ч.1 ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасникам бойових дій надається 75-процента знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання.
У відповідності зі ст.ст. 12, 13 ЦПК України, суд розглядає справи на принципах змагальності і диспозитивності, у межах заявлених позовних вимог на підставі доказів, наданих сторонами.
Ст.6 ЦК України передбачено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об`єднань власників жилих і нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов`язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку визначено Законом України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку».
Відповідно до ст.1 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», об`єднання співвласників багатоквартирного будинку юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.
Згідно ст.4 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами. Основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.
Відповідно до ст.10 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», вищим органом управління об`єднання є загальні збори. Рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов`язковим для всіх співвласників. До виключної компетенції загальних зборів співвласників відноситься затвердження кошторису, балансу об`єднання та річного звіту, визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників.
Згідно норм ст.22 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» передбачено, що для забезпечення утримання та експлуатації багатоквартирного будинку, користування спільним майном у такому будинку, включаючи поточний ремонт, утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, водопостачання та водовідведення, теплопостачання і опалення, вивезення побутових відходів, об`єднання за рішенням загальних зборів має право: задовольняти зазначені потреби самостійно шляхом самозабезпечення; визначати управителя, виконавців окремих житлово-комунальних послуг, з якими усі співвласники укладають відповідні договори; виступати колективним споживачем (замовником) усіх або частини житлово-комунальних послуг.
Згідно зі ст.18 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», об`єднання відповідно до цього Закону та статуту зобов`язане забезпечувати належний санітарний, протипожежний і технічний стан спільного майна, що належить співвласникам.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», споживач має право, зокрема, одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг. Такому праву прямо відповідає визначений п.5 ч.3 ст.20 Закону № 1875-ІVобов`язок споживача оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Таким чином, згідно із зазначеними нормами закону, споживачі зобов`язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Відсутність письмово оформленого договору між позивачем та відповідачем не позбавляє позивача обов`язку оплачувати надані йому послуги.
З наданих відповідачем розрахунків вбачається, що позивач користується пільгою ветерана війни і, як учаснику бойових дій, йому надається 75% знижка плати на управління багатоквартирного будинку з площі квартири 52,5 м2, а за 1,2 м2 - 100% від суми внесків. За 2019 рік позивач сплатив 464,36 грн, а нараховано - 861,52 грн. З жовтня 2019 року пільги почало нараховувати Управління праці та соціального захисту населення Корабельної у м.Херсоні ради. За жовтень, листопад та грудень 2019 року нарахування було у січні 2020 року у розмірі 891,27 грн, тобто на 01.02.2020 року борг скоротився до 393,06 грн за рахунок держави, а не позивача. З січня по червень 2020 року позивач повинен був сплатити за послуги на управління будинком в сумі 1100,85 грн, а сплатив 132,29 грн.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 отримуючи пільги на сплату послуг на управління будинком, де проживає, не сплачує за надані послуги в повній мірі.
Жодних належних та допустимих доказів того, що ОСББ «Комфорт» не виконує своїх зобов`язань та не надає (або надає неякісно) послуги з управління багатоквартирного житлового будинку, за які нараховує плату, позивачем суду не надано.
Таким чином, позові вимоги позивача безпідставні, оскільки позивач не виконує вимоги нормативно-правових актів органів державної влади, не підтверджені належними та допустимими доказами, а отже не підлягають задоволенню.
Згідно ст.76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Відповідно до ст.77 ЦПК України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
Згідно ч.1 ст.81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч.1 ст.83 ЦПК України, сторони та інші учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду.
Відповідно до ч.1, 2 та 3 ст.89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку, що у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 слід відмовити.
Керуючись ст.ст.12, 13, 19, 81, 259, 264, 265, 268, 274, 279, 355 ЦПК України, суд
вирішив:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Комфорт» про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до апеляційного суду Херсонської області в порядку ст. 355 ЦПК України.
У відповідності до п.п.15.5 ч.1 Розділу ХІІІ Перехідних положень ЦПК України в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через Херсонський міський суд Херсонської області.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: С.І. Майдан