
Справа № 420/3200/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 травня 2021 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Вовченко О.A., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради до житлово-будівельного кооперативу «ПРИМОРСЬКИЙ-8» про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язати вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного суду 03 березня 2021 року надійшла позовна заява Департаменту надання адміністративних послуг до Житлово-будівельного кооперативу «Приморський-8», в якій позивач просить суд зобов`язати житлово-будівельний кооператив «ПРИМОРСЬКИЙ-8» передати Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради картотеку з питань реєстрації фізичних осіб за адресою: м. Одеса, вул. Івана та Юрія Лип, буд. 6.
Ухвалою від 09 березня 2021 року позов Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради залишено без руху. Встановлено позивачу 5-денний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії ухвали.
17 березня 2021 року до суду від позивача за вх. №46594/21 надійшла уточнена позовна заява, в якій позовні вимоги викладені в наступній редакції: визнати протиправною бездіяльність житлово-будівельного кооперативу «ПРИМОРСЬКИЙ-8» та зобов`язати житлово-будівельний кооператив «ПРИМОРСЬКИЙ-8» передати Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради картотеку з питань реєстрації фізичних осіб за адресою: м. Одеса, вул. Івана та Юрія Лип, буд. 6.
22 березня 2021 року ухвалою прийнято до розгляду позовну заяву Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради (вх. №13261/21). Відкрито провадження у адміністративній справі та визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи. Встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі.
В обґрунтування позовних вимог позивач, посилаючись на Правила управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будівель і споруд, затверджених наказом Міністерства ЖКГ України від 02.02.2009 № 13, зазначає, що Департамент неодноразово звертався до відповідача із запитами щодо передачі діючої та архівної картотек з питань реєстрації фізичних осіб до Департаменту, про що свідчать листи від 13.04.2020 № 01-22/2538, 09.07.2020 № 01-22/3912, 26.08.2020 № 01-22/4578, 09.10.2020 № 01-22/5225, 21.10.2020 № 01-22/5411, однак, станом на день подання позову відповідь на жоден з направлених листів до Департаменту не надходила. Підтвердженням того, що будинок за адресою: м. Одеса, вул. Івана та Юрія Лип, буд. 6 знаходиться в управлінні ЖБК «ПРИМОРСЬКИЙ-8» є лист Малиновської районної адміністрації Одеської міської ради від 10.12.2020 І№ 3309/01-20. Позивач вказує, що станом на день подання позову відповідачем не виконано вимоги пункту 3 розділу II прикінцевих та перехідних положень Закону України № 888-VІІІ та не передано картотеку з питань реєстрації фізичних осіб до Департаменту, чим порушило встановлений публічний порядок управління.
Ухвалу суду від 22 березня 2021 року відповідачем отримано 23.04.2021 року, однак відзив на позов до суду станом на момент прийняття даного рішення до суду не надійшов.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Відповідно до листа Малиновської районної адміністрації Одеської міської ради від 10 грудня 2019 року № 3309/01-20 (а.с.23), будинок за адресою: м. Одеса, вул. Івана та Юрія Лип, буд. 6 знаходиться на обслуговуванні в ЖБК «ПРИМОРСЬКИЙ-8».
Так, відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, житлово-будівельний кооператив «ПРИМОРСЬКИЙ-8» (код ЄДРПОУ 20995516, скорочене найменування - ЖБК «ПРИМОРСЬКИЙ-8»), зареєстрований в якості юридичної особи 05.05.2005 року з основним видом діяльності за КВЕД 81.10 Комплексне обслуговування об`єктів (основний), місцезнаходження - 65074, Одеська обл., м. Одеса, вул. Гайдара, буд. 6.
Департамент надання адміністративних послуг Одеської міської ради звертався до ЖБК «ПРИМОРСЬКИЙ-8» із запитами щодо передачі діючої та архівної картотек з питань реєстрації фізичних осіб: поквартирні картки (форми Б) та картки реєстрації осіб (форми А) та/або будинкові книги (у випадку ведення таких замість по квартирних карток та карток реєстрації осіб) а також картки реєстрації осіб (додатки 4) та адресні картки осіб (додатки 5) за адресою м. Одеса, вул. Івана та Юрія Лип, буд. 6:
- від 09.10.2020 року № 01-22/5225 (а.с.17), який відповідачем отримано 12.11.2020 року (а.с.18-19);
- від 21.10.2020 року № 01-22/5411 (а.с.20), який відповідачем отримано 12.11.2020 року (а.с.21-22).
При цьому, суд не приймає до уваги запити позивача від 13.04.2020 року № 01-22/2538 (а.с.14), від 09.07.2020 року № 01-22/3912 (а.с.15) та від 26.08.2020 року № 01-22/4578 (а.с.16), оскільки доказів їх направлення та/або вручення відповідачу позивачем до суду не надано.
Як зазначає позивач, ні відповіді на зазначені запити від 09.10.2020 року та від 21.10.2020 року, ані картотеки за запитуваною адресою до Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради від ЖБК «ПРИМОРСЬКИЙ-8» не надходило.
Позивач зазначає, що вказані вище обставини унеможливлюють опрацювання Департаментом запитів (звернень) адвокатів, нотаріусів, органів державної виконавчої служби, прокуратури, органів національної поліції, військкоматів, судів при виконанні ними повноважень, тому звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи спірні правовідносини, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
29 грудня 2015 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг» від 10.12.2015 року №888-VIII (далі - Закон № 888-VIII), яким були внесені зміни, в тому числі, до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» № 280/97-ВР від 21.05.1997 року (далі – Закон № 280/97-ВР), зокрема доповнено статтею 37-1 «Повноваження у сфері реєстрації місця проживання фізичних осіб».
Так, вказаною статтею 37-1 Закону № 280/97-ВР передбачено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать делеговані повноваження: 1) формування та ведення реєстру територіальної громади відповідно до закону.
Законом № 888-VIII також внесені зміни до Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», а саме у статті 3 абзац сьомий викладено в такій редакції: «орган реєстрації - виконавчий орган сільської, селищної або міської ради, сільський голова (у разі якщо відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено), що здійснює реєстрацію, зняття з реєстрації місця проживання особи на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради».
Рішенням Одеської міської ради «Про здійснення виконавчим органом Одеської міської ради на території міста Одеси повноважень органу реєстрації, передбачених Законом України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» від 16.03.2016 року № 421 органом реєстрації місця проживання на території м. Одеса визначено Департамент надання адміністративних послуг Одеської міської ради.
Згідно з пп.1.1 п.1 Положення про Департамент надання адміністративних послуг Одеської міської ради, затвердженого рішенням Одеської міської ради від 30.01.2019 року № 4187-VII, Департамент є виконавчим органом Одеської міської ради і створюється відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» для виконання повноважень, віднесених до відання виконавчих органів Одеської міської ради щодо надання адміністративних послуг.
Статтею 11 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» (в редакції Закону № 888-VIII), розмежовані повноваження органів реєстрації та державних органів у сфері реєстрації фізичних осіб.
Відповідно до вказаної статті, орган реєстрації здійснює: формування та ведення Реєстру територіальних громад; реєстрацію та зняття з реєстрації місця проживання/перебування осіб у межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці; передачу інформації та/або внесення у встановленому законом порядку відомостей про реєстрацію та зняття з реєстрації місця проживання/перебування до Єдиного державного демографічного реєстру.
З викладеного вбачається, що органи місцевого самоврядування наділені адміністративними повноваженнями щодо: формування та ведення Реєстру територіальних громад; реєстрації та зняття з реєстрації місця проживання/перебування осіб у межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці; передачі інформації та/або внесення у встановленому законом порядку відомостей про реєстрацію та зняття з реєстрації місця проживання/перебування до Єдиного державного демографічного реєстру.
Крім того, пунктом 3 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №888-VIII було зобов`язано житлово-експлуатаційні організації, інші підприємства, установи та організації, що забезпечували або забезпечують ведення картотек з питань реєстрації фізичних осіб, передати таки картотеки до 4 квітня 2016 року відповідним виконавчим органам сільських, селищних, міських рад.
Житлово-будівельник кооператив «ПРИМОРСЬКИЙ-8» належить до таких суб`єктів, які повинні були виконати приписи пункту 3 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 888-VIII в частині передачі Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради картотеки мешканців будинку № 6 по вул. Ільфа і Петрова в місті Одесі.
Доказів на спростування вказаного відповідачем до суду не надано.
Внаслідок набуття чинності Закону № 888-VIII відповідач зобов`язаний передати позивачу, як органу реєстрації фізичних осіб за місцем місця проживання на території міста Одеси, наявну в нього картотеку поквартирного обліку фізичних осіб у вказаному будинку.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в України» під реєстром територіальної громади розуміється база даних, призначена для зберігання, обробки, використання визначеної цим Законом інформації, що створюється, ведеться та адмініструється органом реєстрації для обліку осіб, які проживають на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.
Як зазначає позивач, інформація, яка міститься в реєстрі територіальної громади, перш за все, необхідна для створення ефективної та прозорої системи сервісного обслуговування населення, відсутності необхідності отримання різноманітних довідок, витягів, виписок, які видаються як державними органами так і органами місцевого самоврядування, а також відповідними підприємствами, установами, організаціями для отримання тієї чи іншої адміністративної послуги. Вказані вище обставини унеможливлюють опрацювання Департаментом запитів (звернень) адвокатів, нотаріусів, органів державної виконавчої служби, прокуратури, органів національної поліції, військкоматів, судів при виконанні ними повноважень. Актуальна інформація щодо реєстраційних дій відносно місця проживання повинна міститися виключно в Реєстрі територіальної громади міста Одеси. Відсутність відомостей про громадян в Реєстрі територіальної громади міста Одеси може створити негативні юридичні наслідки під час реалізації громадянами своїх прав у сфері реєстрації місця проживання/перебування, отримання адміністративних послуг, вчинення правочинів (заповіти, акти цивільного стану), нарахування соціальних пільг.
На підставі вищевикладеного, враховуючи ненадання до суду доказів передачі картотеки поквартирного обліку за адресою м. Одеса, вул. Івана та Юрія Лип, буд. 6 відповідачем до Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради, суд доходить висновку про обґрунтованість позовних вимог позивача в частині зобов`язання житлово-будівельний кооператив «ПРИМОРСЬКИЙ-8» передати Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради картотеку з питань реєстрації фізичних осіб за адресою: м. Одеса, вул. Івана та Юрія Лип, буд. 6.
При цьому вимоги позивача в частині визнання протиправною бездіяльність житлово-будівельного кооперативу «ПРИМОРСЬКИЙ-8» задоволенню не підлягають, оскільки позивачем у позовній заяві не конкретизовано, які саме дії відповідача слід визнати протиправними, та жодним чином не обґрунтовано вимоги в цій частині.
Решта доводів позивача висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.
Відповідно до ч.1 ст.72 та ч.2 ст.73 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
Частиною 1 ст.77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
За таких обставин, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, на підставі наданих сторонами доказів, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню частково.
Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
У зв`язку з викладеним відсутні підстави для стягнення судового збору з відповідача на користь позивача.
Керуючись ст.ст. 7, 9, 241-246, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради – задовольнити частково.
Зобов`язати житлово-будівельний кооператив «ПРИМОРСЬКИЙ-8» передати Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради картотеку з питань реєстрації фізичних осіб за адресою: м. Одеса, вул. Івана та Юрія Лип, буд. 6.
В задоволенні решти позовних вимог – відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Одеський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач – Департамент надання адміністративних послуг Одеської міської ради (вул.Косовська, 2-Д, м.Одеса, 65017, код ЄДРПОУ 38226516).
Відповідач - житлово-будівельний кооператив «ПРИМОРСЬКИЙ-8» (вул.Гайдара, буд.6, м.Одеса, 65074, код ЄДРПОУ 20995516).
Суддя Вовченко O.A.