Постанова № 9677168, 31.05.2010, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.05.2010
Номер справи
2а-2471/10/1270
Номер документу
9677168
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Категорія № 6.6.4

ПОСТАНОВА

Іменем України

31 травня 2010 року Справа № 2а-2471/10/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі: судді: Островської О.П.,

при секретарі: Кірян О.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом прокурора Попаснянського району Луганської області в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції в Попаснянському районі Луганської області до Лисичанського управління магістральних нафтопродуктопроводів про стягнення податкового боргу з земельного податку в сумі 6888,38 грн., -

В С Т А Н О В И В:

01 квітня 2010 року прокурор Попаснянського району Луганської області в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції в Попаснянському районі Луганської області звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просив стягнути з Лисичанського управління магістральних нафтопродуктопроводів суму боргу з земельного податку з юридичних осіб у розмірі 6888,38 грн. на користь держави в особі ДПІ у Попаснянському районі.

Прокурор у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив задовольнити позов.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги у повному обсязі, пояснив, що за відповідачем утворилася заборгованість перед бюджетом зі сплати земельного податку на загальну суму 6888,38 грн. Просив стягнути цю суму.

Представник відповідача у судове засідання не зявився, про розгляд справи був повідомлений належним чином, надав суду відгук на позов, в якому послався на наступне. Відповідач не має змоги своєчасно сплатити земельний податок з огляду на таке. На підприємстві відсутні вільні грошові кошти, відповідач з 17.04.2000 та до цього часу перебуває в процедурі банкрутства. Мораторій на задоволення вимог кредиторів діє з 17.04.2000 та по цей час. Відповідач сплатить борг при наявності вільних коштів.

Суд, вислухавши думку прокурора, пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Законом України «Про систему оподаткування» визначено, що під податком і збором (обовязковим платежем) до бюджетів та до державних цільових фондів слід розуміти обовязковий внесок до бюджету відповідного рівня або державного цільового фонду, здійснюваний платниками у порядку і на умовах, що визначаються законами України про оподаткування. Платниками податків і зборів (обовязкових платежів) є юридичні і фізичні особи, на яких згідно з законами України покладено обовязок сплачувати податки і збори (обовязкові платежі). Платники податків і зборів (обовязкових платежів) зобовязані у числі іншого, сплачувати належні суми податків і зборів (обовязкових платежів) у встановлені законами терміни.

Право податкових органів на звернення до суду з позовом про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами передбачене ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні».

Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» платники податків і зборів (обовязкових платежів) зобовязані сплачувати належні суми податків і зборів у встановлені законом терміни.

Відповідно до п. 11 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» передбачена як одна з функцій податкового органу подання до судів позовів до підприємств, установ та організацій про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Відповідно до Закону України «Про плату за землю» податок це платіж з юридичних та фізичних осіб за користування земельною ділянкою. Згідно статті 2 цього Закону використання землі в Україні є платним. Платіж за землю здійснюється у вигляді земельного податку або орендної плати.

Законом України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181 визначений порядок погашення податкового боргу платника податків та порядок звернення стягнення на активи платника податків, який відповідно до ввідної частини є спеціальним законом з питань оподаткування, та встановлює порядок погашення зобовязань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами.

Також цим Законом запроваджене поняття податкового боргу, як податкового зобовязання, узгодженого платником податків або встановленого судом, але не сплаченого у встановлений строк, а також пені, нарахованої на суму такого податкового зобовязання.

Крім того, ним же визначено, що органами, уповноваженими здійснювати заходи з погашення податкового боргу, є виключно податкові органи.

Відповідно до п. 5.3.1 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Відповідно до п. 17.3 ст. 17 Закону № 2181 сплата (стягнення) штрафних санкцій, передбачених цією статтею, прирівнюється до сплати (стягнення) податку та оскарження їх сум.

Судом установлено, що відповідач Лисичанське управління магістральних нафтопродуктопроводів зареєстрований як юридична особа виконавчим комітетом Лисичанської міської ради 23.02.1993, рішення № 28 (а.с. 11, 12).

За відповідачем виник податковий борг перед бюджетом зі сплати земельного податку, який станом на 17.03.2010 склав 6888,39 грн. Вказана сума податкового боргу самостійно узгоджена платником шляхом подання в органи державної податкової служби податкових розрахунків.

Вказані обставини підтверджуються розрахунком податкових зобовязань, податковими розрахунками земельного податку, обліковою карткою платника.

Крім того, судом установлено, що відповідно до ухвали господарського суду Луганської області від 17.04.2000 відносно відповідача порушено процедуру банкрутства.

Відповідно до ст. 1 та 12 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», мораторій на задоволення вимог кредиторів це зупинення виконання боржником грошових зобовязань і зобовязань щодо сплати податків і зборів (обовязкових платежів), термін виконання яких настав до дня введення мораторію, а також припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобовязань та зобовязань щодо сплати податків і зборів (обовязкових платежів), застосованих до прийняття рішення про введення мораторію. Протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів не нараховуються неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобовязань та зобовязань щодо сплати податків і зборів (обовязкових платежів). З огляду на наведене, дія мораторію поширюється лише на задоволення вимог конкурсних кредиторів, мораторій не зупиняє виконання боржником грошових зобовязань і зобовязань щодо сплати податків і зборів (обовязкових платежів), які виникли після введення мораторію.

Таким чином, проведення процедури банкрутства відносно відповідача не є підставою для звільнення його від сплати поточних платежів до бюджету (податків та зборів).

За таких обставин, позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

Керуючись ст. ст. 161, 162, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов прокурора Попаснянського району Луганської області в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції в Попаснянському районі Луганської області задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з Лисичанського управління нафтопродуктопроводів (код ЄДРПОУ 05509369, 93117, Луганська область, м. Лисичанськ-17, р/р 2600830140007, Лисичанське відділення ПІБ, МФО 304416) на користь Державного бюджету України суму податкового боргу з земельного податку з юридичних осіб у розмірі 6888,38 грн. (шість тисяч вісімсот вісімдесят вісім грн. 38 коп.).

Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 цього Кодексу з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.

Повний текст постанови складено 31 травня 2010 року.

СуддяОстровська О.П.