
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 квітня 2021 р. Справа№200/326/21-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Ушенка С.В.,
при секретарі судового засідання – Кабановій О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ЄДРПОУ 42171861; 87548, Донецька обл., м. Маріуполь, вул. Зелінського, буд. 27-а) про визнання неправомірними дій та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання неправомірними дій щодо врахування величини оцінки одного року страхового стажу 1% при перерахунку пенсії з 01.10.2017 та зобов`язання виплачувати пенсію за віком з 01.10.2017 у розмірі 5504,19 грн. і провести індексацію розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що з 19.07.2017 перебуває на обліку в пенсійному органі та одержує пенсію за вислугу років, обчислену із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%, проте у зв`язку із набранням чинності Законом України від 03.10.2017 №2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» з 01.10.2017 відповідачем було автоматично здійснено перерахунок його пенсії із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. Такі дії позивач вважає незаконними, у зв`язку з чим звернувся з цим позовом до суду.
В матеріалах справи наявний відзив відповідача на позовну заяву, вмотивований тим, що Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії» від 03.10.2017 № 2148-VIII, який набрав чинності з 01.10.2017, до частини першої статті 25 Закону України № 1058 внесені зміни та визначено, що за період участі в системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного страхового стажу дорівнює 1%. З урахуванням внесених Законом № 2148-VIII змін до ст. 42 Закону України № 1058 з 01.10.2017 для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. З урахуванням внесених змін ОСОБА_1 було проведено перерахунок пенсії з 01.10.2017 та основний розмір пенсії склав 4077,10 грн. Зазначає, що оскільки розмір пенсії позивача після перерахунку зменшився, до зменшеного розміру пенсії встановлено доплату до старого розміру пенсії. Вважає, що позивачем пропущено строк звернення до суду з цим позовом та з урахуванням наведеного просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 18.01.2021 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідно до ухвали суду від 16.02.2021 справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначене на 16.03.2021.
16.03.2021 ухвалою Донецького окружного адміністративного суду закрито підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду по суті на 30.03.2021.
Розгляд адміністративної справи, призначеної на 30.03.2021, не відбувся у зв`язку із перебуванням судді Ушенка С.В. у щорічній основній відпустці.
Наступне судове засідання призначено на 14 квітня 2021 року.
У визначений день учасники справи, належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, у судове засідання не з`явилися, проте подали до суду клопотання про розгляд справи без їх участі.
Враховуючи приписи ч. 9 ст. 205 КАС України, суд здійснює розгляд справи у письмовому провадженні.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Позивач – ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .
Відповідач в даних правовідносинах є суб`єктом владних повноважень у відповідності до приписів п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України.
19.07.2017 позивач звернувся до управління із заявою про призначення пенсії за вислугу років відповідно до по п. «а» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (а.с. 38).
З протоколу 2695 від 03.10.2017 щодо призначення позивачу пенсії вбачається, що з 19.07.2017 йому призначено пенсію за вислугу років у загальному розмірі 5556,67 грн., з яких 5504,19 грн. розмір пенсії за вислугу років і 52,48 грн. доплата за понаднормовий стаж. При цьому, коефіцієнт стажу становить 0,39083, а коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1,35 становить 0,52763 (а.с. 32).
20.11.2020 позивач звернувся до Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із заявою про надання інформації про документи, на підставі яких йому призначено пенсію, і які знаходяться в матеріалах пенсійної справи (довідки для підтвердження стажу, довідки про заробітну плату) (а.с. 8).
Згідно листа Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (а.с. 9-10) від 24.11.2020 №1128-2323/М-04/8-0580/20 з 19.07.2017 позивачу призначено пенсію за вислугу років відповідно ст. 55 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Страховий стаж, який враховано по 30.06.2017, складає: 39 років 1 місяць 21 день. Коефіцієнт стажу складає 0,39083 ((39 років* 12)+1 місяць)) / (12 міс. * 100%) згідно статті 25 Закону. Коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1,35 складає 0,52763 (0,39083 х 1,35) згідно ст. 25 Закону.
Доплата за понаднормативний стаж розраховується згідно ст. 28 Закону № 1058, за якою за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам пенсія збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, що складає 4 роки.
Заробітна плата розрахована згідно ст. 40 Закону 1058 згідно даних персоніфікованого обліку з 01.07.2000 по 30.06.2017, індивідуальний коефіцієнт після оптимізації - 2,77120. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії - 10431,91 грн. (2,77120 *(3764,40 грн. (середня заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії).
Розмір пенсії з 19.07.2017 склав 5556,67 грн., з них:
5504,19 грн. - розмір пенсії за віком (10431,91 грн.*0,52763), ст.27 Закону;
52,48 грн. - доплата за понаднормативний стаж 4 роки (1312,00*4%).
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України
щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 №2148-VIII внесено зміни до Закону
1058-ІV, що передбачає низку змін у призначенні пенсій.
З 01.10.2017 проведено перерахунок пенсій із застосуванням показника величини оцінки одного року стажу в розмірі один відсоток.
Коефіцієнт стажу склав 0,39083 ((39 років* 12)+1 місяць))/(12 міс. 100%), згідно статті 25 Закону.
Розмір пенсії з 01.10.2017 склав 5556,67 грн., з них:
4077,10 грн. - розмір пенсії за віком (10431,91 грн.*0,39083), ст.27 Закону
52,48 грн. - доплата за понаднормативний стаж 4 роки (1312,00*4%);
1427,09 грн. - доплата до старого основного розміру пенсії з 01.10.2017.
З 01.03.2019 проведено індексацію пенсії.
Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії - 12205,33 грн. (2,77120 *(3764,40 грн. (середня заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії)* 17% індексації)=4404,35 грн.)
Розмір пенсії з 01.03.2019 склав 5556,67 грн., з них:
4702,09 грн. - розмір пенсії за віком (12205,33 грн.*0,39083), ст.27 Закону
52,48 грн. - доплата за понаднормативний стаж 4 роки (1312,00*4%);
733,98 грн. - доплата до старого основного розміру пенсії з 01.10.2017.
З 01.05.2020 проведено індексацію пенсії.
Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії - 13547,93 грн. (2,77120 *(4404,35 грн. (середня заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії)* 11% індексації)=4888,83 грн.).
Розмір пенсії з 01.05.2020 склав 5556,67 грн., з них:
5294,94 грн. - розмір пенсії за віком (13547,93 грн.*0,39083), ст. 27 Закону
65,52 грн. - доплата за понаднормативний стаж 4 роки (1638,00*4%);
196,21 грн. - доплата до старого основного розміру пенсії з 01.10.2017.
З 01.07.2020 проведено перерахунок у зв`язку зі зміною прожиткового мінімуму.
Розмір пенсії з 01.07.2020 склав 5556,67 грн., з них:
5294,94 грн. - розмір пенсії за віком (13547,93 грн.*0,39083), ст. 27 Закону
68,48 грн. - доплата за понаднормативний стаж 4 роки (1712,00*4%);
193,25 грн. - доплата до старого основного розміру пенсії з 01.10.2017.
Вважаючи свої права та інтереси порушеними, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи оцінку заявленим позовним вимогам, суд зазначає наступне.
Спірні правовідносини виникли у зв`язку із перерахунком пенсії позивача на підставі Закону № 2148-VIII. Під час перерахунку було застосовано величину оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. Позивач вважає, що має застосовуватися величина, яка була визначена раніше, під час призначення пенсії, - 1,35%.
Частиною 1 ст. 46 Конституції України передбачено, що громадяни України мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у старості та інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За приписами п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Умови і порядок призначення, перерахунку і виплати пенсій встановлюються Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) та іншими законами України.
Відповідно до ст. 27 Закону № 1058-IV розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп x Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
Коефіцієнт страхового стажу - величина, що визначається відповідно до цього Закону для обрахування страхового стажу при обчисленні розміру пенсії у солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування (статті 1 Закону №1058-IV).
Під час призначення пенсії позивачу індивідуальний коефіцієнт заробітної плати складав 0,52763, розмір пенсії складав 5556,67 грн., де:
5504,19 грн. - основний розмір пенсії за вислугу років (ст. 27) (10431,91 грн*0,52763);
52,48 грн. - доплата за понаднормовий стаж (абз.2 ч.І ст.28) (1312,00*4%).
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» щодо підвищення пенсії від 03 жовтня 2017 року № 2148-VІІІ внесені зміни в Закон № 1058 стосовно перерахунку призначених пенсій.
Згідно п. 4-3 розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.
У разі якщо внаслідок перерахунку, проведеного відповідно до цього Закону, розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Маріупольським об`єднаним управління Пенсійного фонду України Донецької області здійснено перерахунок пенсії позивача з 01 жовтня 2017 року, при цьому індивідуальний коефіцієнт заробітної плати останнього складав 0,39083, розмір пенсії складав 5556,67 грн., де:
4077,10 грн. - основний розмір пенсії за віком (ст.27) (10431,91 грн.*0,39083);
52,48 грн. - доплата за понаднормовий стаж (абз.2 ч. 1 ст.28) (за 4 роки 1312,00*4%);
1427,09 грн. - доплата до старого основного розміру пенсії.
01.03.2019 Маріупольським об`єднаним управління Пенсійного фонду України Донецької області здйснено перерахунок пенсії позивача (індексація заробітку), при цьому індивідуальний коефіцієнт його заробітної плати складав 0,39083, розмір пенсії складав 5556,67 грн., де:
4702,09 грн. - основний розмір пенсії за віком (ст.27) (12205,33 грн.*0,39083);
52,48 грн. - доплата за понаднормовий стаж (абз.2 ч.І ст.28) (за 4 роки 1312,00*4%);
733,98 грн. - доплата до старого основного розміру пенсії.
01.05.2020 Маріупольським об`єднаним управління Пенсійного фонду України Донецької області здійснено перерахунок пенсії позивача (індексація заробітку), при цьому індивідуальний коефіцієнт його заробітної плати складав 0,39083, розмір пенсії складав 5556,67 грн., де:
5294,94 грн. - основний розмір пенсії за віком (ст.27) (13547,93 грн.*0,39083);
65,52 грн. - доплата за понаднормовий стаж (абз.2 ч. 1 ст.28) (за 4 роки 1638,00*4%);
196,21 грн. - доплата до старого основного розміру пенсії.
Відповідно до статті 4 Закону № 1058-IV законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України «Про недержавне пенсійне забезпечення», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.
Виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються: види пенсійного забезпечення; умови участі в пенсійній системі чи її рівнях; пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат; джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення; умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.
Для обчислення розміру пенсії позивача до 01.10.2017 відповідно до статті 25 Закону № 1058-IV враховано коефіцієнт страхового стажу, який визначається із заокругленням до п`яти знаків після коми за формулою: Кс = (См х Вс) : (100% х 12), де: Кс - коефіцієнт страхового стажу; См - сума місяців страхового стажу; Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі тільки в солідарній системі величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1,35%.
Як вбачається з матеріалів справи, з урахуванням наведених норм при призначенні пенсії позивачу для обчислення розміру його пенсії враховано коефіцієнт страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії» від 03.10.2017 № 2148-VІІІ, який в цій частині набрав чинності з 01.10.2017, до частини першої статті 25 Закону № 1058-IV були внесені зміни та визначено, що за період участі в системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%.
З урахуванням внесених Законом № 2148-VIII змін до ст. 25 Закону № 1058-IV з 01.01.2017 коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п`яти знаків після коми за формулою: Кс - коефіцієнт страхового стажу; См - сума місяців страхового стажу; Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі в системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%. Коефіцієнт страхового стажу з урахуванням періодів до набрання чинності цим Законом не може перевищувати 0,75, а з урахуванням страхового стажу, передбаченого абзацом десятим ч. 3 ст. 24 цього Закону, - 0,85.
Також Законом № 2148-VІІІ Прикінцеві положення Закону № 1058 доповнено пунктом 4-3, яким передбачено, що пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.
Таким чином, оскільки пенсія позивачу була призначена у липні 2017 року, тобто до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», тому відповідач правомірно здійснив її перерахунок з 01 жовтня 2017 року відповідно до пункту 4-3 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.
Згідно з Преамбулою Закону № 1058-IV саме цей Закон регулює відносини щодо призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду. Зміна умов і норм загальнообов`язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.
Частиною першою статті 7 Закону № 1058-IV передбачено, що загальнообов`язкове державне пенсійне страхування здійснюється, зокрема, за принципом законодавчого визначення умов і порядку здійснення загальнообов`язкового державного пенсійного страхування.
Частиною першою статті 58 Закону № 1058-IV передбачено, що Пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій тощо.
Згідно з частиною першою статті 63 Закону № 1058-IV виконавчими органами управління Пенсійного фонду є виконавча дирекція Пенсійного фонду та підвідомчі їй територіальні органи, до яких відносяться головні управління Пенсійного фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, управління Пенсійного фонду в районах, містах, районах у містах.
Відповідно до частини другої статті 64 Закону № 1058-IV на виконавчу дирекцію Пенсійного фонду покладено обов`язок здійснювати функції щодо призначення (перерахунку), забезпечення своєчасного та в повному обсязі фінансування і виплати пенсій та надання соціальних послуг.
За змістом вказаних норм органи Пенсійного фонду України здійснюють призначення та перерахунок призначених пенсій виключно на умовах і у порядку, визначених законом.
Оскільки умови перерахунку пенсій з 01.10.2017, призначених відповідно до Закону № 1058-IV, врегульовано пунктом 4-3 Прикінцевих положень Закону №1058-IV, відповідач правомірно застосував при перерахунку пенсії позивача величину оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1%.
За встановлених обставин суд дійшов висновку, що відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначений пунктом 4-3 Прикінцевих положень Закону №1058-IV, тому перерахунок пенсії позивача з 01.10.2017 та в подальшому із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1% є правомірним.
Згідно статті 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод.
Відповідно до правової позиції Конституційного Суду України, викладеної в Рішенні від 26 грудня 2011 року N 20-рп/2011, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з частиною першою статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави.
Відповідно до правової позиції Конституційного Суду України, викладеної в Рішенні від 25.01.2012 №3-рп/2012, зміна механізму нарахування соціальних виплат та допомоги повинна відбуватися відповідно до критеріїв пропорційності та справедливості і є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів власне сутність змісту права на соціальний захист.
Таким чином, законодавець має право в залежності від фінансової ситуації в державі зменшувати обсяг встановлених прав, але до тієї межі, за якою ставиться під сумнів сутність права на соціальний захист.
Як встановлено судом, відповідно до наведених норм розмір перерахованої позивачу пенсії з 01.10.2017 визначено на підставі коефіцієнту страхового стажу позивача з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1%, а не з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1,35%, оскільки було внесено відповідні зміни до законодавства.
Пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України № 2148-VIII визначено, у разі якщо внаслідок перерахунку, проведеного відповідно до цього Закону, розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі. Аналогічні положення містить також пункт 4 Прикінцевих положень Закону №1058-IV.
Після перерахунку пенсії індивідуальний коефіцієнт стажу складає 0,39083.
Необхідно зазначити, що при зменшенні величини оцінки одного року страхового стажу з 1,35% до 1% одночасно було підвищено розмір середньої заробітної плати, який використовується при обчисленні пенсій. З 01.10.2017 перерахунок раніше призначених пенсій здійснено із використанням більшого показника середньої заробітної плати, як при попередньому перерахунку. Також на виконання пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України № 2148-VIII та пункту 4 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV розмір пенсії позивача не зменшився. Відтак, вказані зміни не погіршили умов отримання пенсії позивачем, а тому посилання позивача на порушення його права є необґрунтованим.
Крім того, суд зазначає, що згідно частини першої статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини як джерело права.
Європейський суд з прав людини неодноразово висловлював свою позицію щодо обмеження (звуження) соціальних прав та гарантій державами - учасницями Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року.
Зокрема, в Рішенні від 03 червня 2014 року (Заява № 43331/12, справа "Великода В.Н. проти України") Європейський суд з прав людини зауважив на змінюваності законодавства про соціальне забезпечення, а також наголосив на тому, що положення статті 1 Першого протоколу до Конвенції не встановлює жодних обмежень свободи Договірних держав вирішувати, запроваджувати чи ні будь-які форми системи соціального забезпечення та не гарантує як таке право на будь-які соціальні виплати у певному розмірі.
Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини у справі "Кечко проти України" (рішення від 08 листопада 2005 року) в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчувати виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство.
Відтак, зменшення величини оцінки одного року страхового стажу, визначене законом, не порушує правових позицій Європейського Суду з прав людини.
Отже, одним з визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень.
За встановлених обставин суд дійшов висновку, що відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначений пунктом 4-3 Прикінцевих положень Закону №1058-IV, тому перерахунок пенсії позивача із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1% є правомірним, відтак, у задоволенні позовних вимог в частині визнання протиправними дії Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо врахування величини оцінки одного року страхового стажу 1% при здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 , з 01 жовтня 2017 року, слід відмовити.
Вищезазначений висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постановах від 12.11.2020 по справі № 260/401/19 та від 05.02.2020 №822/3781/17.
Оскільки суд дійшов висновку, що перерахунок пенсії ОСОБА_1 із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1% здійснено відповідачем правомірно, тому у суду відсутні законні підстави для зобов`язання відповідача виплачувати позивачу пенсію з 01.10.2017 у розмірі 5504,19 грн. і провести індексацію розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124, а тому в задоволенні позовних вимог в цій частині також слід відмовити.
На підставі викладеного суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позову в повному обсязі.
Стосовно розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Як вбачається з матеріалів справи та підтверджується квитанцією №30206602 від 30.12.2020, позивач за подання адміністративного позову сплатив 840,80 грн. судового збору.
Оскільки у задоволенні позовних вимог відмовлено, відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати відшкодуванню не підлягають.
Керуючись ст.ст.2-15, 19-20, 42-48, 72-77, 90, 139, 118, 159-165, 199, 205, 244-250, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ЄДРПОУ 42171861; 87548, Донецька обл., м. Маріуполь, вул. Зелінського, буд. 27-а) про визнання неправомірними дій та зобов`язання вчинити певні дії, - відмовити у повному обсязі.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 27 квітня 2021 року, його вступну та резолютивну частини проголошено у судовому засіданні 14 квітня 2021 року.
Суддя С.В. Ушенко