
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
23 квітня 2021 р. Справа №805/4710/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тарасенка І.М., розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про зобов`язання подати звіт та накладення штрафу на керівника відповідача, -
В С Т А Н О В И В:
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 14 серпня 2018 року, адміністративний позов ОСОБА_1 до Лівобережного об`єднаного управління Пенсійного фонду України, Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про зобов`язання вчинити дії щодо перерахунку пенсії – задоволено частково. Зобов`язано Маріупольське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області зробити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням вимог законодавства, яке діяло на момент оформлення ним пенсії, тобто станом на 01.02.2007 року та зобов`язано Маріупольське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області зробити перерахунок пенсії та виплатити ОСОБА_1 недоотриману пенсію з 06.02.2018 року до моменту здійснення перерахунку.
Вказане судове рішення набрало законної сили 12 листопада 2018 року.
22 листопада 2018 року по справі були видані виконавчі листи.
Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 18 лютого 2021 року, застосовано судовий контроль за виконанням судового рішення у справі № 805/4710/18-а шляхом зобов`язання Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області подати до Донецького окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 14 серпня 2018 року по справі ь№ 805/4710/18-а у місячний строк з дня отримання копії цієї постанови.
16 березня 2021 року на адресу суду надійшов звіт Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про виконання рішення суду від 09.03.2021 року.
У вказаному звіті відповідач вказав, що у зв`язку із тим, що після проведення перерахунку розмір пенсії позивача зменшився, ОСОБА_1 18 січня 2019 року було направлено повідомлення про результати перерахунку. ОСОБА_1 було запрошено до управління для вирішення питання доцільності проведення даного перерахунку. Оскільки згоди на зменшення пенсії ОСОБА_1 не надано, виплати пенсії позивачу проводяться за матеріалами пенсійної справи. Таким чином, відповідач зазначає, що Маріупольським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області рішення суду було виконано добровільно та в повному обсязі відповідно до повноважень, покладених ч. 2 ст. 19 Конституції України.
14 квітня 2021 року позивач звернувся із заявою, в якій просив суд в межах встановленого судового контролю за виконанням рішення Донецького окружного адміністративного суду від 14.08.2018 року у справі № 805/4710/18-а зобов`язати Маріупольське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області подати до суду звіт про виконання рішення суду у встановлений судом строк, а також за наслідками розгляду заяви накласти на керівника цього суб`єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Позивач аргументував вказану заяву тим, що в результаті умисного невиконання службовими особами Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області рішення Донецького окружного адміністративного суду від 14.08.2018 року, що набрало законної сили та численні, штучно створені перешкоджання його виконанню, конституційним правам позивача заподіяно істотну шкоду у вигляді невиплати йому пенсії згідно рішення суду.
Представники сторін до судового засідання не з`явились.
Позивач надав суду заяву про розгляд справи без його участі.
Статтею 129-1 Конституції України визначено, що судове рішення ухвалюється судом іменем України та є обов`язковим до виконання. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до ст. ст. 14, 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Порядок встановлення судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах, визначені ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України.
Так, відповідно до частин 1 вказаної статті, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Положення вказаної статті не розкривають умови, за яких суд має право зобов`язати суб`єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення.
Очевидно, що такими умовами можуть бути невиконання, виконання не у повному обсязі або не у спосіб встановлений судом судового рішення всупереч вимог Конституції та закону.
Основним призначенням стадії виконання судового рішення є фактичне втілення судових присуджень у певні матеріальні блага, яких особа була протиправно позбавлена до отримання судового захисту, а здійснення лише перерахунку пенсії, та не здійснення її виплати не свідчить про повне виконання рішення суду, у зв`язку з цим наявні підстави для встановлення нового строку подання звіту або накладення на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штрафу. Вказане узгоджується з висновком Верховного Суду, викладеним в ухвалі від 04.05.2020 у справі № 160/3586/19.
Таким чином, враховуючи, що рішення суду від 14.08.2018 року, яке набрало законної сили ще 12.11.2018 року, на момент розгляду звіту про виконання рішення суду відповідачем не виконано, з метою повного захисту прав, свобод та інтересів позивача, суд вважає за необхідне відповідно до ч. 2 ст.382 Кодексу адміністративного судочинства України, відмовити у прийнятті звіту про виконання рішення суду від 09.03.2021 року у справі № 805/4710/18-а та встановити відповідачеві новий строк для подання звіту про виконання рішення у даній справі - до 22.06.2021 року.
В той же час суд не вбачає підстав для задоволення заяви позивача в частині накладення штрафу на керівника Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, враховуючи наступне.
Згідно ч. 2 ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Тобто за приписами вказаної норми накладення штрафу є правом суду.
При цьому, вирішуючи заяву щодо накладення штрафу судом враховано, що відповідно до статті 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Як вбачається зі звіту відповідача, він не здійснив перерахунок пенсії позивачу, оскільки останнім не надано згоди на зменшення пенсії після її перерахунку.
За таких обставин суд, приходить до висновку про відсутність підстав для застосування особисто до керівника Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області такого заходу реагування, як штраф, в порядку та розмірах, передбаченими статтею 382 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому вважає за необхідне у задоволенні заяви позивача в частині накладення штрафу на керівника Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області відмовити.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 248, 293, 382 КАС України, -
У Х В А Л И В:
Заяву ОСОБА_1 про накладення штрафу та встановлення нового строку для подання звіту про виконання рішення у адміністративній справі № 805/4710/18-а - задовольнити частково.
Відмовити у прийнятті звіту Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про виконання судового рішення від 09.03.2021 року у справі № 805/4710/18-а.
Встановити новий строк для подання Маріупольському об`єднаному управлінню Пенсійного фонду України Донецької області звіту про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 14.08.2018 року в адміністративній справі № 805/4710/18-а – до 22.06.2021 року.
У задоволенні іншої частини заяви ОСОБА_1 – відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали.
Суддя І.М. Тарасенко