Рішення № 96409823, 20.04.2021, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.04.2021
Номер справи
460/9159/20
Номер документу
96409823
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

20 квітня 2021 року м. Рівне №460/9159/20

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Нор У.М. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1 доМіністерства соціальної політики України про зобов`язання вчинення певних дій, відшкодування моральної шкоди, -В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Міністерства соціальної політики України (далі - відповідач) про зобов`язання вчинення певних дій, в якому просить:

на підставі абзаців 3-14 та 20-23 позовної заяви визнати факт порушення конституційних прав позивача;

на підставі доказів наведених у абзацах 3-15 позовної заяви визнати факт піддання позивача дискримінації;

на підставі доказів наведених у абзацах 3-15 позовної заяви та враховуючи аргументи абзаців 16-17б позовної заяви визначити факт порушення права "законних очікувань" заснованих на нормах національного права вказаних у абзацах 9-10.5 позовної заяви;

на підставі доказів наведених у абзацах 3-15 позовної заяви та враховуючи аргументи абзаців 16-17б позовної заяви визначити факт порушення права позивача на мирне володіння майном заснованого на міжнародних нормах права, зокрема передбачених у додатку до Конвенції з прав людини - Стаття 1 Протоколу 1;

зобов`язати Мінсоцполітики виплатити позивачу соціальну допомогу за період дії карантину плюс один місяць після завершення починаючи з липня 2020 року в якому вона перестала надходити на підставі викладених у абзацах 3-12в позовної заяви доводах у розмірі триста дев`яносто чотири гривні 00 копійок за кожен місяць починаючи з липня 2020 року плюс один місяць після повного завершення карантину (тобто вже не менше ніж за сім місяців з урахуванням абзацу 6а позовної заяви, у сумі дві тисячі сімсот п`ятдесят вісім гривень 00 копійок);

стягнути на користь позивача моральну шкоду з Держави Україна у особі Державна казначейська служба України (Адреса: 01601, м. Київ, вул. Бастіонна, 6 Код ЄДРПОУ 37567646) за рахунок коштів Державного бюджету шляхом списання в безспірному порядку на користь позивача з єдиного казначейського рахунку Державного бюджету України у розмірі Двісті двадцять п`ять тисяч гривень у відповідності, до доданої заяви Про відшкодування моральної шкоди - Додаток 4;

відшкодувати позивачу та стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства соціальної політики України (Адреса:м. Київ, вул. Еспланадна, 8/10, 01601; Код ЄДРПОУ 37567866) на користь Позивача судові витрати у відповідності до Орієнтовного розрахунку розміру судових витрат доданого до позовної заяви у додатку 5, у розмірі п`яти тисяч триста тридцяти п`яти гривень.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, з липня 2020 року позивачу зупинена виплата соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї у розмірі 394, 00 грн. Вважає такі дії протиправними, оскільки відповідно до прикінцевих положень Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям", строк виплати соціальної допомоги продовжується без подання необхідних документів на період здійснення заходів щодо запобіганню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19). Вказує, що подальший перерахунок розміру виплаченої державної соціальної допомоги здійснюється на підстави заяви та необхідних документів поданих після закінчення терміну дії зазначених заходів. Узв`язку з тим, що його конституційні права порушені просив позов задовольнити у повному обсязі.

Ухвалою суду від 22.01.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, відповідачу запропоновано у п`ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали подати відзив на позовну заяву.

Відповідач належним чином повідомлений про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення. У зазначений в ухвалі строк відзив на позовну заяву не подав.

Відзив відповідачем не подано, а відтак у відповідності до вимог ч.6 ст.162 Кодексу адміністративного судочинства України справа розглядається за наявними у ній матеріалами.

Враховуючи, що розгляд справи здійснюється у порядку письмового провадження, то відповідно до ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

З`ясувавши доводи та аргументи позивача, на яких ґрунтуються його вимоги, перевіривши їх дослідженими доказами, оцінивши у сукупності на підставі чинного законодавства, суд встановив та врахував таке.

ОСОБА_1 з січня 2020 року по липень 2020 року виплачувалася державна допомога малозабезпеченим сім`ям у розмірі 394,00 грн (а.с.35-42).

30.08.2020 позивач, у зв`язку із припиненням виплати державної допомоги малозабезпеченим сім`ям звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Костопільської районної державної адміністрації щодо призначення та виплати такої допомоги з липня 2020 року.

Листом від 10.09.2020 №05-08/2636 Управління повідомило про відмову в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям з 01.07.2020, у зв`язку із перевищенням середньомісячного сукупного доходу (а.с.16-17).

Вважаючи відмову в наданні соціальної допомоги протиправною та такою, що порушує його конституційні права, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України пенсії, інші виплати соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Закон України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" (далі по тексту - Закон №1768-ІІІ в редакції чинній на момент призначення позивачу державної соціальної допомоги) спрямований на реалізацію конституційних гарантій права громадян на соціальний захист - забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму шляхом надання грошової допомоги найменш соціально захищеним сім`ям.

В розумінні статті 1 Закону №1768-ІІІ, державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям (далі - державна соціальна допомога) - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї; малозабезпечена сім`я - сім`я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї;

Відповідно до абзацу 6 статті 1 Закону №1768-ІІІ, середньомісячний сукупний доход сім`ї - обчислений у середньому за місяць доход усіх членів сім`ї з усіх джерел надходжень протягом шести місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги, крім допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування. До сукупного доходу сім`ї не враховується грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, на час її проведення, безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, на час здійснення зазначених заходів.

Порядок призначення та виплати державної соціальної допомоги встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Умови призначення і виплати малозабезпеченим сім`ям державної соціальної допомоги, передбаченої Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям", врегульовано Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року №250 (далі - Порядок №250).

Пунктом 2 Порядку №250 визначено, що державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям (далі - соціальна допомога) призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім`ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї.

Відповідно до вимог частини 1 статті 6 Закону №1768-III та пункту 20 Порядку №250 зазначено, що державна соціальна допомога призначається на шість місяців.

Відповідно до п. 14 Порядку, Розмір соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім`ї та її середньомісячним сукупним доходом, але не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім`ї. Середньомісячний сукупний дохід сім`ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги, що затверджується Мінсоцполітики, Мінекономіки, Мінфіном, Держстатом, МОНмолодьспортом.

Згідно з п.15 Порядку, розмір соціальної допомоги визначається з урахуванням рівня забезпечення прожиткового мінімуму.

Згідно з ст. 1 Закону України «Про прожитковий мінімум», прожитковий мінімум - вартісна величина достатнього для забезпечення нормального функціонування організму людини, збереження його здоров`я набору продуктів харчування (далі - набір продуктів харчування), а також мінімального набору непродовольчих товарів (далі - набір непродовольчих товарів) та мінімального набору послуг (далі - набір послуг), необхідних для задоволення основних соціальних і культурних потреб особистості. Прожитковий мінімум визначається нормативним методом у розрахунку на місяць на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення: дітей віком до 6 років; дітей віком від 6 до 18 років; працездатних осіб; осіб, які втратили працездатність. До працездатних осіб відносяться особи, які не досягни встановленого законом пенсійного віку. До осіб, які втратили працездатність, відносяться особи, які досягли встановленого законом пенсійного віку, особи, які досягли пенсійного віку, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, та непрацюючі особи, визнані особами з інвалідністю в установленому порядку.

Стаття 9 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» передбачає, що у 2020 році рівень забезпечення прожиткового мінімуму для призначення допомоги відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" у відсотковому співвідношенні до прожиткового мінімуму для основних соціальних і демографічних груп населення становить: для працездатних осіб - 25 відсотків; для дітей: з 1 січня 2020 року - 85 відсотків, з 1 липня - 130 відсотків; для осіб, які втратили працездатність, та осіб з інвалідністю -100 відсотків відповідного прожиткового мінімуму.

Відповідно до ст.7 «Про Державний бюджет України на 2020 рік», прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня 2020 року - 1638 гривень, з 1 липня -1712 гривень, з 1 грудня - 1769 гривень.

Відповідно до підпункту 5.3. пункту 5 Методики обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги, затвердженої наказом Держкомстату, Мінфіну, Мінпраці, Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Державного комітету молодіжної політики, спорту і туризму України від 15.11.2001 №486/202/524/455/3370, до сукупного доходу сімей (одержувачів) входять: стипендії, пенсії, допомога.

Загальна сума сукупного доходу одержувачів допомоги включає в себе суму всіх доходів кожної особи, яка враховується при наданні допомоги, визначених на підставі наданих документів за останні шість календарних місяців або два квартали, що передують місяцю звернення за призначенням соціальної допомоги, якщо інше не передбачене законодавством. Середньомісячний сукупний дохід усіх осіб, які враховуються при наданні допомоги, провадиться шляхом ділення загальної суми сукупного доходу одержувачів допомоги на 6, якщо інше не передбачене законодавством (п. 9.1, 9.3 Методики обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги, затвердженої наказом Держкомстату, Мінфіну, Мінпраці, Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Державного комітету молодіжноїполітики, спорту і туризму України від 15.11.2001 №486/202/524/455/3370).

Зокрема, постановою Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 №632 «Деякі питання виплати державної соціальної допомоги» затверджено Порядок обчислення середньомісячного сукупного доходу сім`ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги (надалі - Порядок №632).

Вказаною постановою внесено зміни до Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №250 від 24.02.2003.

Відповідно до п.9 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям (Порядок №250), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України N250 від 24.02.2003 в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 р. № 632 (в чинній редакції на момент звернення позивача, а саме в редакції від 24.07.2020), середньомісячний сукупний дохід малозабезпеченої сім`ї - обчислений у середньому за місяць дохід усіх членів малозабезпеченої сім`ї, одержаний ними протягом шести місяців. Шість місяців становлять два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (далі - період, за який враховуються доходи). Середньомісячний сукупний дохід малозабезпеченої сім`ї для призначення державної соціальної допомоги визначається відповідно до Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім`ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 року № 632.

Відповідно до абз. 5 п. 4 Порядку №632 (в чинній редакції на момент звернення позивача, а саме в редакції від 24.07.2020), до середньомісячного сукупного доходу враховуються такі доходи: пенсія, щомісячне довічне грошове утримання суддів у відставці; соціальні виплати, які призначаються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчими органами міських рад міст обласного значення, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення), у тому числі житлова субсидія та пільги на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива та скрапленого газу.

Отже, з 01.07.2020 при розрахунку державної соціальної допомоги до середньомісячного сукупного доходу включається розмір житлової субсидії та пільг на оплату житлово-комунальних послуг.

З 01.07.2020 року для працездатних осіб розмір прожиткового мінімуму для нарахування державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям становить 549,25 грн.

Суд зазначає, що при обчисленні сукупного доходу ОСОБА_1 вроховуються доходи одержані ним протягом шести місяців, які становлять два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначення державної соціальної допомоги.

Доходи ОСОБА_1 за ІV квартал 2019 року і І квартал 2020 року становлять: компенсація непрацюючій працездатній особі на догляд за особою з інвалідністю 1 групи в сумі 202, 73 грн та розмір жилової субсидії на оплату житлово-комунальних послуг в сумі 11793,69 грн.

Отже, середньомісячний сукупний дохід позивача становить 1999,35 грн ((202,73 грн. + 11793,69):6), що перевищує рівень прожиткового мінімуму для нарахування державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.

Суд не бере до уваги посилання позивача на прикінцеві положення Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" про те, що виплата державної соціальної допомоги продовжується без подання необхідних документів на період здійснення заходів щодо запобіганню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), позаяк підставою відмови у надання вказаної допомоги стало перевищення середньмісячного сукупного доходу сім`ї, а не відсутність звернення позивача з заявою з необхідним пакетом документів для виплати зазначеної допомоги.

Підсумовуючи наведене, суд дійшов висновку, що у задоволенні позовних вимог про зобов`язання Міністерства соціальної політики України виплатити ОСОБА_1 соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям за період карантину плюс один місяць після його завершення, починаючи з липня 2020 року на загальну суму 2758, 00 грн. належить відмовити.

Щодо позовних вимог ОСОБА_1 щодо визнання факту порушення конституційних прав, факту піддання дискримінації, факту порушення права "законних очікувань" заснованих на нормах національного права, та факту порушення права на мирне володіння майном заснованого на міжнародних нормах права, суд зазначає, що вони поглинаються позовними вимогами позивача, та, оскільки у ході розгляду справи судом не встановлено порушення прав позивача, не є такими, що підлягають до задоволення також.

Позовна вимога про стягнення на користь позивача моральної шкоди є похідною від інших заявлених вимог, в задоволенні яких відмовлено, а тому в суду немає підстав для задоволення позовних вимог у частині стягнення моральної шкоди.

Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

У сукупності викладених обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки доказів, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов до висновку про необґрунтованість позовних вимог та відсутність підстав для їх задоволення.

Підстави для розподілу судових витрат у відповідності до вимог ст.139 КАС України відсутні.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В :

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Міністерства соціальної політики України (01601, м.Київ, вул.Еспланадна, 8/10, код ЄДРПОУ 37567866) про зобов`язання вчинення певних дій, відшкодування моральної шкоди відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складений 20 квітня 2021 року

Суддя У.М. Нор