
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 квітня 2021 р. Справа№200/1313/21-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Хохленкова О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Слов`янського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (84122, Донецька область, місто Слов`янськ, пл..Соборна, 3, код ЄДРПОУ 37803258) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
УСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Слов`янського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що він, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , 26 листопада 2020 року звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до п.п.1 п. 2 статті 114 Закону України "Про загальне обов`язкове державне пенсійне страхування".
27 листопада 2020 року управління Пенсійного фонду прийняло рішення про відмову в призначенні пенсії зазначивши, що не надані довідки, уточнюючі пільговий характер роботи, атестацію робочих місць, тому стаж роботи на шахті ім. 60 річчя Великої Жовтневої соціалістичної революції ДП з 09 січня 1991 року по 15 липня 1994 року, з 01 серпня 1994 року по 01 грудня 1994 року в МПП "Мир", не зараховано до пільгового стажу.
Вважає дії відповідача щодо відмови в призначені пенсії неправомірними та просить суд:
скасувати рішення Слов`янського об`єднаного управління Пенсійного Фонду України Донецької області від 27 листопада 2020 року за №308 про відмову ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у перерахунку пенсії за віком на пільгових умовах за Списком 1, відповідно до п.п.1 пункту 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 9 липня 2003 року(із змінами, внесеними згідно із Законом № 2148 -VII від. 03.10.2017 року),
зобов`язати Слов`янське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву № 308 від 27 листопада 2020 року про перерахунок ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , пенсії за віком на пільгових умовах за Списком 1 відповідно до пункту 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, прийнявши до уваги вищевказані архівні довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутністю трудової книжки або відповідних записів у ній: з 09 січня 1991 року по 15 липня 1994 року на шахті ім. 60 - річчя Великої Жовтневої соціалістичної революції ДП "Донбасантрацит" перейменованої на шахту "Шахта "Новопавлівська" Державного підприємства "Донбасантрацит", з 01 серпня 1994 року по 01 грудня 1994 року в МПП "Мир", врахувавши ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , до трудового пільгового стажу період: з 09 січня 1991 року по 15 липня 1994 року і з 01 серпня 1994 року по 01 грудня 1994 року.
Ухвалою від 5 лютого 2021 року суд відкрив провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.
23 лютого 2021 року відповідач надав через канцелярію суду відзив на адміністративний позов, відповідно до якого просив суд відмовити в задоволені позовних вимог.
Свою позицію відповідач вмотивовував наступним.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 звернувся до Слов`янського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із заявою № 10072 від 26.11.2020 р. про призначення пенсії на пільгових умовах
27.11.2020 року Слов`янським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області було прийнято Рішення № 308 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії.
У зв`язку з тим, що позивач не надав довідки, уточнюючі пільговий характер роботи та надані документи про проведення атестації робочих місць завірені підписами відповідальних осіб та печатками органів, які створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому Законом, неможливо зарахувати до пільгового стажу жодного періоду роботи.
Крім того, в трудовій книжці позивача та в даних Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування відсутній спеціальний стаж з відповідним кодом , підстави що передбачено п.20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 р. № 637.
Не відповідає вимогам до п.2.4 «Інструкції про порядок ведення трудових книжок Працівників», затвердженої наказом Мінистерства праці України, Мінистерства соціального захисту України від 29.07.1993 р. № 58 трудова книжка позивача серії НОМЕР_2 від 22.02.1982 р. В записі про період роботи з 09.01.1991 р. по 15.07.1994 р. печатка на записі про звільнення не відповідає назві підприємства, в записі про період роботи з 01.08.1994 р. по 01.12.1994 р. на записі про звільнення відсутній підпис уповноваженої особи.
Виходячи з вищевикладеного управління не зараховує до загального стажу періоди роботи з 09.01.1991 р. по 15.07.1994 р. на шахті ім.60 річчя Великої Жовтневої соціалістичної революції ДП «Донбасантрацит», з 01.08.1994 р. по 01.12.1994 р. в МПП «Мир». Відповідно до наданих документів на момент звернення 26.11.2020 р. страховий стаж позивача складає 22 роки 00 місяців 07 днів.
За таких обставин, Управлінням просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
23 лютого 2021 року від представника відповідача надійшло клопотання про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою від 24 лютого 2021 року, суд перейшов зі спрощеного позовного провадження до розгляду справи за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою від 23 березня 2021 року, суд закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті на 21 квітня 2021 року о 10 год. 30 хв.
21 квітня 2021 року позивач в судове засідання не з`явився. Був повідомлений належним чином про дату, час та місце судового розгляду справи. Надав заяву про розгляд справи в його відсутність.
21 квітня 2021 року представник відповідача в судове засідання не з`явився. Був повідомлений належним чином про дату, час та місце судового розгляду справи.
Згідно з ч. 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України 9. якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Суд дослідивши подані матеріали справи встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є громадянином України, про що свідчить паспорт громадянина України серії НОМЕР_3 , виданий Краснолуцьким МВ УМВС України в Луганській області, РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації, згідно паспортних даних: АДРЕСА_2 .
Відповідач, Слов`янське об`єднане управління Пенсійного фонду України яке є юридичною особою код ЄДРПОУ 37803258, 84122, Донецька обл., м. Слов`янськ, площа Соборна, 3 та суб`єктом владних повноважень.
ОСОБА_1 звернувся до Слов`янського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із заявою № 10072 від 26.11.2020 р. про призначення пенсії на пільгових умовах
27.11.2020 року Слов`янським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області було прийнято Рішення № 308 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії.
Згідно трудової книжки НОМЕР_2 , ОСОБА_1 у спірний період з 09 січня 1991 року по 15 липня 1994 року, працював на посаді "гірник очисного забою" на шахті ім. 60 - річчя Великої Жовтневої соціалістичної революції ДП "Донбасантрацит" перейменованої на шахту "Шахта "Новопавлівська" Державного підприємства "Донбасантрацит" на підставі наказу МУП України від 01.06.1992 року, з 01.08.1994 року по 01.12.1994, "гірником очисного забою" на підприємстві МПП "Мир".
В записі про період роботи з 09.01.1991р. по 15.07.1994р. печатка на записі про звільненні не відповідає назві підприємства, в записі про період роботи з 01.08.1994р. по 01.12.1994р. на записі про звільненні відсутній підпис уповноваженої особи.
Згідно довідки № 192 від 18.02.2014 року про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, підтверджена праця з повним робочим днем під землею з 11.01.1991 року по 15.07.1994 рік.
Відповідно наказу № 1187 від 24.11.1993 року, підрозділ "Шахта "Новопавлівська" Державного підприємства "Донбасантрацит" про результати атестації робочих місць за умовами праці для визначення права на пільгове пенсійне забезпечення, з переліком робочих місць, виконання робот, професій, посад, яким підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення за списками №1, № 2 додається список де значиться "гірник очисного забою".
Згідно наказу "Шахта "Новопавлівська" Державного підприємства Донбасантрацит", наказ - 4 к від січня 1991 року про прийом, переводи, звільнення на шахті ім. 60 - річчя Великої Жовтневої соціалістичної революції ДП "Донбасантрацит", зазначено, що ОСОБА_1 прийнятий на роботу по переводу /таб. № -1376/ гірноробочим очисного забою з повним підземним робочим днем з погодинною тарифною ставкою з 11.01.1991 року
В довідці про перейменування вказано, що шахта ім. 60 - річчя Великої Жовтневої соціалістичної революції ДП "Донбасантрацит" перейменована на шахта "Шахта "Новопавлівська" Державного підприємства "Донбасантрацит" саме 01 червня 1992 року, тобто станом на час звільнення 15.07.1994 року, значиться "Шахта "Новопавлівська" Державного підприємства «Донбасантрацит».
Проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення з таких підстав.
В силу вимог ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначені Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003 р., у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин.
Згідно ч. 1 ст. 114 Закону № 1058- ІV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Згідно з п. 2 Розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону № 1058-IV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовам праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
Положення Закону № 1788-XII підлягають застосуванню з врахуванням висновків рішення Конституційного Суду України від 23.01.2020 р. № 1-р/2020 у справі за конституційним поданням 49 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень розділу I, пункту 2 розділу III „Прикінцеві положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 2 березня 2015 року № 213-VIII.
Згідно зі ст. 13, ч. 2 ст. 14, пункти "б"-"г" статті 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 року № 1788-XII в редакції до внесення змін Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 р. № 213-VIII для осіб, які працювали до 1 квітня 2015 року на посадах, визначених у вказаних нормах, а саме:
На пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи:
а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць:
чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах;
жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи із особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці - жінкам.
Відповідно до Списку №1 виробництв, цехів, професій та посад на підземних роботах, на роботах зі шкідливими умовами праці та в гарячих цехах, робота в яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та у пільгових розмірах, затверджених постановою Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року №1173, до нього включено Гірничі роботи.
Всі працівники, інжерно-технічні робітники та службовці, зайняті повний робочий день на підземних роботах з видобутку вугілля, руди, сланцю, нафти, озокириту, газу, графіту, асбесту, солі, слюди на інших рудних та нерудних копалин ..., а також всі працівники, зайняті повний робочий день під землею на обслуговуванні вказаних вище працівників.
Аналогічні положення містяться у затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 № 36 Списку №1).
Позивачем додано до заяви трудову книжку. З зазначеного загального та пільгового стажу відповідачем не враховано періоди роботи з 09.01.1991 р. по 15.07.1994 р. печатка на записі про звільненні не відповідає назві підприємства, в записі про період роботи з 01.08.1994р. по 01.12.1994р. на записі про звільненні відсутній підпис уповноваженої особи.
З цього приводу суд зазначає наступне.
Ст. 62 Закону №1788-XII визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно з пунктами 1-3 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 р. №637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків. За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи. За відсутності зазначених у цьому пункті документів для підтвердження трудового стажу приймаються членські квитки профспілок. При цьому підтверджуються періоди роботи лише за той час, за який є відмітки про сплату членських внесків.
П. 10 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 р. №383, передбачено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637.
Згідно з п. 20 Порядку №637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Згідно з відомостями трудової книжки ОСОБА_1 в ній міститься запис про те, що у спірний період з 09 січня 1991 року по 15 липня 1994 року, працював на посаді "гірник очисного забою" на шахті ім. 60 - річчя Великої Жовтневої соціалістичної революції ДП "Донбасантрацит" перейменованої на шахту "Шахта "Новопавлівська" Державного підприємства "Донбасантрацит" на підставі наказу МУП України від 01.06.1992 року, з 01.08.1994 року по 01.12.1994, "гірником очисного забою" на підприємстві МПП "Мир".
Відповідно з наданою копією трудової книжки позивача в записі про період роботи з 09.01.1991р. по 15.07.1994р. печатка на записі про звільненні не відповідає назві підприємства, в записі про період роботи, з 01.08.1994р. по 01.12.1994р. на записі про звільненні відсутній підпис уповноваженої особи, інших виправлень запис не містить.
З цього приводу суд зазначає наступне.
Порядок ведення трудових книжок встановлений Інструкцією про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України та Міністерства соціального захисту населення України від 29 липня 1993 за №58 (далі-Інструкція №58).
Відповідно до п. 2.12. Інструкції №58 після зазначення дати заповнення трудової книжки працівник своїм підписом завіряє правильність внесених відомостей.
Відповідно до п.2.4 Інструкції №58 визначено, що усі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого строку, а в разі звільнення - у день звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження).
Ведення трудових книжок працівників підприємства, усі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження), оскільки записи до трудової книжки вносяться виключно власником або уповноваженим ним органом, наявність неправильно занесених записів до трудової, не може ставитись в провину власнику трудової книжки.
Між тим, у трудовій книжці позивача, щодо спірних періодів, зроблені відповідні записи, відображені відповідні відомості про особу, яка вчинила ці записи, міститься, наказ, печатка та дата. Достовірність записів сумніву не викликає.
В свою чергу, неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки та іншої документації з вини адміністрації підприємства не може бути підставою для позбавлення позивача його конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсії за віком.
Правова позиція щодо того, що недотримання правил ведення трудової книжки може мати негативні наслідки саме для особи, яка допустила такі порушення, викладена в постанові Верховного Суду від 06.02.2018 по справі № 677/277/17.
Також Верховний Суд у постановах від 24.05.2018 у справі №490/12392/16-а та від 04.09.2018 у справі № 423/1881/17 висловив позицію про те, що певні недоліки щодо заповнення трудової книжки не можуть бути підставою для неврахування відповідного періоду роботи для обрахунку стажу при призначенні пенсії.
Окрім цього, позивач надав до суду уточнюючу довідку №192 від 18.02.2014 року архівного фонду Відокремлений підрозділ "Шахта "Новопавлівська" Державного підприємства "Донбасантрацит" про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній, зазначено, що в період з 11.01.1991 року по 15.07.1994 року позивач працював гірником очисного забою підземного видобувної дільниці № 5, "Шахта "Новопавлівська" Державного підприємства "Донбасантрацит".
Відповідно наказу № 1187 від 24.11.1993 року, підрозділ "Шахта "Новопавлівська" Державного підприємства "Донбасантрацит"про результати атестації робочих місць за умовами праці для визначення права на пільгове пенсійне забезпечення, з переліком робочих місць, виконання робот, професій, посад, яким підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення за списками №1, № 2 додається список де значиться "гірник очисного забою".
Згідно наказу "Шахта "Новопавлівська" Державного підприємства Донбасантрацит", наказ - 4 к від січня 1991 року про прийом, переводи, звільнення на шахті ім. 60 - річчя Великої Жовтневої соціалістичної революції ДП "Донбасантрацит", зазначено, що позивач прийнятий на роботу по переводу /таб. № -1376/ гірничим очисного забою з повним підземним робочим днем з погодинною тарифною ставкою з 11.01.1991 року
В довідці про перейменування вказано, що шахта ім. 60 - річчя Великої Жовтневої соціалістичної революції ДП "Донбасантрацит" перейменована на шахта "Шахта "Новопавлівська" Державного підприємства "Донбасантрацит" саме 01 червня 1992 року, тобто станом на мій час звільнення 15.07.1994 року, значиться "Шахта "Новопавлівська" Державного підприємства "Донбасантрацит"/ наказ МУП України № 57 від 01.06.1992 року).
Отже, позивачем вчинено усі дії та подано усі документи, необхідні для призначення пенсії.
Те, що і позивач, і відповідач позбавлені можливості провести перевірку відповідності запису довідки первинним документам, не покладає надмірного тягаря та обов`язку на позивача, оскільки довідка видана належним органом та містить усі необхідні реквізити та відомості.
Щодо атестації робочого місця суд зазначає, що згідно п. 3 Порядку до пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.
Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 р. № 442 та розробленими на виконання цієї постанови Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 01.09.1992 р. № 41.
Основна мета атестації, як випливає із зазначених нормативних актів, полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Згідно з п. 4 Порядку проведення атестації та підпунктом 1.5 пункту 1 Методичних рекомендацій періодичність проведення атестації робочих місць визначається безпосередньо колективним договором підприємства і проводиться не рідше одного разу на 5 років.
Атестація має проводитися у передбачені пунктом 4 Порядку, а відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства чи організації.
Результати атестації використовуються при встановленні пенсій за віком на пільгових умовах, пільг і компенсацій за рахунок підприємств та організацій, обґрунтуванні пропозицій про внесення змін і доповнень до Списків № 1 і 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення, а також для розробки заходів щодо поліпшення умов праці та оздоровлення працюючих.
Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що своєчасно проведена атестація робочих місць за умовами праці є одним із заходів соціального захисту працівників, який має сприяти реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Згідно з правовою позицією Великої Палати Верховного Суду, висловленої у постанові від 19.02.2020 р. у справі №520/15025/16-а... особи, які зайняті на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2, але з вини власника на таких підприємствах не було проведено атестацію робочого місця, мають право на зарахування стажу роботи на таких посадах до спеціального стажу, необхідного для призначення пенсії за віком на пільгових умовах Списком № 2, відповідно до пункту "б" статті 13 Закону № 1788-XII.
Цей висновок є також застосовним і щодо осіб, зайнятих на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 1.
При цьому на працівника, зайнятого на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, не можна покладати відповідальність за непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць за умовами праці. Непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємств або уповноваженим ним органом не може позбавляти громадян їх конституційного права на соціальний захист, у тому числі щодо надання пенсій за віком на пільгових умовах. Контроль за додержанням підприємствами правил проведення атестації робочих місць за умовами праці покладається на відповідні повноважні державні контролюючі органи, зокрема Держпраці.
Отже, Велика Палата Верховного Суду вважає, що непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємства не може бути підставою для відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. Відповідальність за непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць покладається на власника підприємства, а не працівника. При цьому контролюючу функцію у відносинах щодо проведення атестації робочих місць на підприємстві виконує держава в особі відповідних контролюючих органів, а не працівник.
Вказана правова позиція, враховуючи відсутність можливості отримання інформації на підтвердження проведення чи непроведення атестації робочого місця позивача, суд також не може погодитися з посиланням відповідача на відсутність доказів проведення атестації робочого місця як на підстав у відмови у призначенні позову пенсії на пільгових умовах.
З системного аналізу положень Кодексу адміністративного судочинства України вбачається, що законодавством передбачено право суду у випадку встановлення порушення прав позивача зобов`язувати суб`єкта владних повноважень приймати рішення або вчиняти певні дії.
Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст.77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Приписами статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог.
Згідно абзацу другому частини 4 статті 245 КАС Україні у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
У відповідності до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Тож, сплачена позивачем сума судового збору у розмірі 908 грн. підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень.
Керуючись Конституцією України та Кодексом адміністративного судочинства України, суд –
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Слов`янського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (84122, Донецька область, місто Слов`янськ, пл..Соборна, 3, код ЄДРПОУ 37803258) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Слов`янського об`єднаного управління Пенсійного Фонду України Донецької області від 27 листопада 2020 року за №308 про відмову ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у перерахунку пенсії за віком на пільгових умовах за Списком 1, відповідно до п.п.1 пункту 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 9 липня 2003 року(із змінами, внесеними згідно із Законом № 2148 -VII від. 03.10.2017 року).
Зобов`язати Слов`янське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (84122, Донецька область, місто Слов`янськ, пл..Соборна, 3, код ЄДРПОУ 37803258) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) № 308 від 27 листопада 2020 року про перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах за Списком 1 відповідно до пункту 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, прийнявши до уваги вищевказані архівні довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутністю трудової книжки або відповідних записів у ній: з 09 січня 1991 року по 15 липня 1994 року на шахті ім. 60 - річчя Великої Жовтневої соціалістичної революції ДП "Донбасантрацит" перейменованої на шахту "Шахта "Новопавлівська" Державного підприємства "Донбасантрацит", з 01 серпня 1994 року по 01 грудня 1994 року в МПП "Мир", врахувавши ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , до трудового пільгового стажу період: з 09 січня 1991 року по 15 липня 1994 року і з 01 серпня 1994 року по 01 грудня 1994 року.
Стягнути з Слов`янського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (84122, Донецька область, місто Слов`янськ, пл..Соборна, 3, код ЄДРПОУ 37803258) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) суму судового збору в розмірі 908 (дев`ятсот вісім) гривень.
Повний текст рішення складено та підписано суддею головуючим 21 квітня 2021 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної
сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя О.В. Хохленков