
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 квітня 2021 р. Справа№200/1662/21-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Бабаш Г.П., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у порядку письмового провадження) в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області (ЄДРПОУ: 23346787, 84302, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Поштова, буд. 5) про визнання неправомірними дій, скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську, в якій просив:
- визнати неправомірною діяльність відповідача по відмові в перерахунку призначеного довічного грошового утримання;
- скасувати рішення відповідача від 02.02.2021 року № 31;
- зобов`язати відповідача здійснити перерахунок щомісячного довічного грошового утримання на підставі довідки про суддівську винагороду станом на 01 січня 2021 року № 04-497 від 25.01.2021 року, а також виплатити недоплачене довічне грошове утримання, починаючи з січня 2021 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідач безпідставно відмовив позивачу у перерахунку довічного грошового утримання з урахуванням показників довідки Територіального управління державної судової адміністрації в Донецькій області від 25.01.2021 року.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 18.02.2021 року позовну заяву залишено без руху для усунення виявлених судом недоліків.
Ухвалою суду від 01.03.2021 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного судового провадження.
Ухвалою суду від 29.03.2021 року у Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську витребувані додаткові докази по справі.
Представник відповідача до суду надав відзив проти адміністративного позову. У відзиві відповідач зазначив, що Рішенням Конституційного Суду України № 2-р/2020 визнано неконституційним пункт 25 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» № 1402. З 18.02.2020 року порядок перерахунку раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці регулюється частиною 4 статті 142 Закону - у разі зміни розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання. Після 18.02.2020 року збільшення розміру складових суддівської винагороди не відбулось. Отже відповідач просить відмовити в задоволенні позову.
Відповідно до статті 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наступне.
Позивач перебуває на обліку у Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську як отримувач щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.
В лютому 2020 року ОСОБА_1 звернувся до пенсійного органу з заявою про перерахунок, надавши довідку Територіального управління ДСА в Донецькій області від 04.02.2020 року. Згідно даної довідки станом на 01.01.2020 року його суддівська винагорода, яка враховується при призначенні/перерахунку щомісячного довічного грошового утримання складає 47259,00 грн.
Оскільки перерахунок позивачу не був зроблений, він звернувся з позовом до суду.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 29.04.2020 року у справі № 200/2515/20-а частково задоволено позов ОСОБА_1 та зобов`язано Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську зробити перерахунок призначеного щомісячного грошового утримання з 84% до 88% за останньою посадою судді з 01.03.2020 року. Рішення набрало законної сили 12.08.2020 року.
На виконання цього рішення 01.09.2020 року пенсійний фонд зробив перерахунок позивачу щомісячного довічного грошового утримання виходячи з середньомісячного заробітку 47259,00 грн. На даний час щомісячне довічне грошове утримання ОСОБА_1 складає 41619,60 грн.
26.01.2021 позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську з заявою про перерахунок довічного грошового утримання на підставі довідки Територіального управління ДСА в Донецькій області від 25.01.2021 року.
Рішенням Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську від 02.02.2021 року № 31 позивачу відмовлено у проведенні перерахунку розміру щомісячного довічного грошового утримання у зв`язку з тим, що зміни розміру складових суддівської винагороди не відбулось. Отже у позивача відсутнє право на здійснення перерахунку.
Позивач, вважаючи дії відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку щомісячного довічного грошового утримання протиправними, звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на таке.
16.06.2020 у справі № 620/1116/20 (№ Пз/9901/5/20) ухвалено Рішення Верховного Суду у зразковій справі щодо перерахунку щомісячного грошового утримання судді у відставці (http://reyestr.court.gov.ua/Review/89872243).
Це рішення суду є зразковим для справ, у яких: позивачі мають статус судді у відставці та не проходили (не пройшли) кваліфікаційне оцінювання суддів під час перебування на посаді судді та (або) не пропрацювали на посаді судді три роки після проходження кваліфікаційного оцінювання; відповідачем у них є один і той самий суб`єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи) – територіальні органи Пенсійного фонду України – Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі; спір виник з аналогічних підстав у відносинах, що регулюються одними нормами права (у зв`язку із відмовою відповідним територіальним органом Пенсійного фонду України здійснити перерахунок щомісячного грошового утримання судді у відставці після 18.02.2020 (дата ухвалення рішення Конституційного Суду України № 2-р/2020) з врахуванням розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді; позивачі заявили аналогічні позовні вимоги (по-різному висловлені, але однакові по суті: визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу – судді у відставці, який не проходив (не пройшов) кваліфікаційне оцінювання суддів та (або) не пропрацював на відповідній посаді судді три роки після проходження кваліфікаційного оцінювання, здійснити перерахунок та виплату щомісячного грошового утримання судді у відставці згідно із довідкою про суддівську винагороду працюючого на відповідній посаді судді, у правовідносинах, що виникли після дати ухвалення Конституційним Судом України рішення від 18.02.2020 № 2-р/2020.
Відповідно до положень частини третьої статті 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
У рішенні від 16.06.2020 у зразковій справі щодо перерахунку щомісячного грошового утримання судді у відставці за результатами розгляду зразкової справи № 620/1116/20 (№ Пз/9901/5/20) Верховним Судом викладені наступні правові висновки, які суд враховує при ухваленні рішення у даній типовій справі.
Так, рішенням Конституційного Суду України від 18.02.2020 № 2-р/2020 були визнані такими, що не відповідають Конституції України(є неконституційними), положення пункту 25 розділу ХІІ Прикінцеві та перехідних положень Закону №1402-VIII зі змінами.
У вказаному рішенні (пункти 15-17) зазначено, що згідно з положеннями пункту 25 розділу XII Прикінцевих та перехідних положень Закону №1402 право на отримання щомісячного довічного грошового утримання у розмірі, визначеному цим Законом, має суддя, який за результатами кваліфікаційного оцінювання підтвердив відповідність займаній посаді (здатність здійснювати правосуддя у відповідному суді) або призначений на посаду судді за результатами конкурсу, проведеного після набрання чинності цим Законом, та працював на посаді судді щонайменше три роки з дня прийняття щодо нього відповідного рішення за результатами такого кваліфікаційного оцінювання або конкурсу.
В інших випадках, коли суддя іде у відставку після набрання чинності цим Законом, розмір щомісячного довічного грошового утримання становить 80 відсотків суддівської винагороди, обчисленої відповідно до положень Закону України від 07.07.2010 № 2453-VI «Про судоустрій і статус суддів». За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки грошового утримання судді, але не може бути більшим ніж 90 відсотків суддівської винагороди судді, обчисленої відповідно до зазначеного Закону.
Право судді на відставку є конституційною гарантією незалежності суддів (пункт 4 частини шостої статті 126 Конституції України).
Конституційний Суд України вважає, що щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці має бути співмірним із суддівською винагородою, яку отримує діючий суддя. У разі збільшення розміру такої винагороди перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці має здійснюватися автоматично. Встановлення різних підходів до порядку обчислення розміру щомісячного довічного грошового утримання суддів порушує статус суддів та гарантії їх незалежності. Запровадження згідно із положеннями пункту 25 розділу ХІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону №1402 різних підходів до порядку обчислення розміру щомісячного довічного грошового утримання суддів, які виходять у відставку, суперечить положенням частини першої статті 126 Основного Закону України щодо гарантування незалежності суддів Конституцією і законами України.
У зв`язку з викладеним, Конституційний Суд України рішенням від 18.02.2020 у справі № 2-р/2020 пункт 25 розділу XII Прикінцевих та перехідних положень Закону №1402-VIII, яким було передбачено, що право на отримання щомісячного довічного грошового утримання у розмірі, визначеному цим Законом, має суддя, який за результатами кваліфікаційного оцінювання підтвердив відповідність займаній посаді та працював на посаді судді щонайменше три роки з дня прийняття щодо нього відповідного рішення за результатами такого кваліфікаційного оцінювання або конкурсу, визнав неконституційним.
Згідно з частиною першою статті 91 Закону України від 13.07.2017 № 2136-VIII «Про Конституційний Суд України» закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Статтею 152 Конституції України передбачено, що закони та інші акти за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними повністю чи в окремій частині, якщо вони не відповідають Конституції України або якщо була порушена встановлена Конституцією України процедура їх розгляду, ухвалення або набрання ними чинності.
Верховний Суд неодноразово, зокрема у постановах від 06.03.2019 у справі № 638/12586/16-а та від 11.02.2020 у справі № 200/3958/19-а висловлював правовий висновок, відповідно до якого правовою підставою для перерахунку раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці є факт зміни грошового утримання/складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді.
Отже зміна розміру окладу судді, який є складовою суддівської винагороди, є підставою для перерахунку довічного грошового утримання судді у відставці.
Як вбачається з матеріалів справи, останній перерахунок довічного грошового утримання позивача відбувся, виходячи з даних про заробітну плату судді, який не пройшов кваліфікаційного оцінювання та не працював на посаді судді щонайменше три роки (47295,00 грн.).
Разом з цим, з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення від 18.02.2020 № 2-р/2020 Закон № 1402-VIII не містить норм, які б по-різному визначали порядок обчислення розміру щомісячного довічного грошового утримання суддів у відставці.
Відтак позивач має право на обчислення його грошового утримання, як для судді місцевого суду – 30 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року.
Позивач до заяви про перерахунок довічного грошового утримання судді у відставці від 26.01.2021 року долучив довідку Територіального управління ДСА в Донецькій області від 25.01.2021 року № 04-497 з зазначення суддівської винагороди станом на 01.01.2021 року в розмірі 104049,00 грн. Проте органом пенсійного фонду ця довідка не прийнята для перерахунку, що порушує право позивача на отримання належного довічного утримання.
У зв`язку з вищевикладеним, суд дійшов висновку, що позивач має право на перерахунок довічного грошового утримання судді у відставці на підставі довідки Територіального управління ДСА в Донецькій області від 25.01.2021 року № 04-497 про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з 01.01.2021 року.
За таких обставин та з урахуванням того, що дана справа є типовою, беручи до уваги правову позицію, висловлену Верховним Судом у зразковій справі №620/1116/20 (адміністративне провадження № Пз/9901/5/20), суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення адміністративного позову.
Отже для захисту прав позивача суд вважає необхідним задовольнити позов шляхом визнання неправомірним та скасування рішення пенсійного фонду від 02.02.2021 року № 31 та зобов`язання відповідача здійснити позивачу перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці відповідно до вищевказаної довідки, з урахуванням фактично виплачених сум, починаючи з 01.01.2021.
Згідно частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем при зверненні до суду сплачений судовий збір у розмірі 908,00 грн. Суд вважає необхідним стягнути сплачений судовий збір з Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області.
Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області (ЄДРПОУ: 23346787, 84302, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Поштова, буд. 5) про визнання неправомірними дій, скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправним рішення Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області від 02.02.2021 року № 31 щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.
Зобов`язати Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці відповідно до довідки Територіального управління ДСА в Донецькій області від 25.01.2021 року № 04-497 про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з урахуванням раніше виплачених сум з 01.01.2021 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області (ЄДРПОУ: 23346787, 84302, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Поштова, буд. 5) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 908,00 грн.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Г.П. Бабаш