ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
22.10.2007 р. № 7/182
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді АрсірійР.О., суддів: при секретарі судового засідання Ісіковій О.Г. вирішив адміністративну справу
Державна податкова інспекція у Деснянському районі м. Києва
доПриватне підприємство "Реаліс"
про продовження терміну застосування адміністративного арешту
Представники:
від позивачаБібік В.В. представник за дорученням
від відповідачаНе зявився
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Державна податкова інспекція у Деснянському районі м. Києва - звернулася до Окружного адміністративного суду в м. Києві з заявою про продовження строків адміністративного арешту активів Приватного підприємства „Реаліс”.
Вимоги заяви мотивовані наступним:
На підставі постанови помічника прокурора у Деснянському районі м. Києва позивач мав провести перевірку відповідача. Під час проведення підготовчих дій було встановлено, що приватне підприємство „Реаліс” за місцем реєстрації не знаходилось, тому за наявності податкового боргу позивач вважав за необхідне застосувати до відповідача адміністративний арешт активів.
16 жовтня 2007 р. на підставі п. "г" п.п. 9.1.2 ст. 9 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" заявником застосований повний адміністративний арешт активів Приватного підприємства „Реаліс”. 96-годинний строк адміністративного арешту активів закінчується 22.10.2007 р.
Державний орган вважає, що звільнення активів з під арешту призведе до їх зникнення, а тому просить про застосування повного адміністративного арешту на підставі рішення ДПІ у Деснянському районі м. Києва № 336-181-790 від 16.10.2007 р. до активів, які перебувають на рахунках №№ 26007303222401 МФО 30164 в АКБ „ТАС-КОМЕРЦБАНК” в м. Києві та на рахунку 26006310083801 МФО 322670 в КФ АКБ „Новий” в м. Києві та про продовження повного адміністративного арешту на строк до 5040 (пять тисяч сорок) годин.
На думку представника позивача адміністративний арешт має на меті збереження активів платника.
Відповідач, повідомлений належним чином про час та місце розгляду заяви про арешт активів в судове засідання представника не направив. За поясненнями представника заявника та наданих ним доказів керівні органи за місцем реєстрації відсутні, місце їх заходження невідомо. Таким чином суд, заперечень відповідача, щодо заяви не отримав.
За результатами розгляду документів і матеріалів поданих позивачем, пояснень його представника, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
ВСТАНОВИВ:
Помічником прокурора у Деснянському районі м. Києва у відношенні посадової особи (директора) Приватного підприємства „Реаліс” ОСОБА_2 за ознаками злочину, передбаченого ст. 366 ч. 1 КК України. Під час розслідування кримінальної справи було встановлено ознаки інших злочинних дій, зокрема передбачених ст. 202 ч. 1 КК України.
На підставі постанови помічника прокурора у Деснянському районі м. Києва позивач мав провести перевірку фактів отриманих під час проведення попереднього слідства, а саме встановити розмір доходу за період діяльності Приватного підприємства „Реаліс” за отриманою ліцензією на будівельну діяльність.
На виконання постанови від 20 червня 2007 р. позивачем видано наказ № 664 від 19.09.2007 р. про проведення позапланової виїзної перевірки в термін до 20.09.2007 р. про що видано направлення № 714/23 від 19.09.2007 р.
Допитаний у якості свідка ОСОБА_3 старший оперуповноважений ГВПМ ДПІ у Деснянському районі м. Києва пояснив, що повідомити посадових осіб Приватного підприємства „Реаліс” не виявилось можливим у звязку з їх відсутністю за місцем реєстрації підприємства. До того ж директор був відсутнім за місцем мешкання. Встановлено наявність рахунків підприємства у банківських установах.
За поясненнями представника позивача у Приватного підприємства „Реаліс” існує податковий борг в розмірі 1359,24грн. у той же час дослідженими в судовому засіданні доказами наявність податкового боргу не встановлено.
Відповідно до ст. 8 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", з метою захисту інтересів бюджетних споживачів активи платника податків, що має податковий борг, передаються у податкову заставу.
Як встановлює п.п. 8.2.1 п. 8.2 ст. 8 Закону № 2181-III, податкова застава виникає у разі несплати у строки, встановлені цим Законом, суми податкового зобов'язання, визначеної контролюючим органом, - з дня, наступного за останнім днем граничного строку такого погашення, визначеного у податковому повідомленні.
Документів, пояснень представника податкового органу, про застосування податкової застави суду не надано.
16.10.2007 р. Першим заступником Начальника ДПІ у Деснянському районі м.Києва від 15 серпня на підставі п. "г" п.п. 9.1.2 ст. 9 Закону № 2181 -III застосований повний адміністративний арешт активів Приватного підприємства „Реаліс” (код ЄДРПОУ 20079564).
Керівник відповідного податкового органу (його заступник) має право звернутися до суду з поданням про продовження строку арешту активів платника податків за наявності достатніх підстав вважати, що звільнення активів з-під адміністративного арешту може загрожувати їх зникненням або знищенням, а суд повинен прийняти відповідне рішення протягом 48 годин від моменту отримання зазначеного звернення.
У той же час застосування судом повного адміністративного арешту на підставі рішення податкового органу до активів платника податків, які перебувають на рахунках в банківський установі законодавством не передбачено, тому така вимога є безпідставною.
Відповідно до пп. 9.1.1 п. 9.1 ст. 9 Закону № 2181 адміністративний арешт активів платника податків є виключним способом забезпечення можливості погашення його податкового боргу.
Так, пп. 9.1.2 ст. 9 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" передбачає, що арешт активів може бути застосовано, зокрема, коли платник податків відмовляється від проведення документальної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб податкового органу до обстеження приміщень, що використовуються для одержання доходів або пов'язані з отриманням інших об'єктів оподаткування, електронних контрольно-касових апаратів, комп'ютерних систем, що застосовуються для розрахунків за готівку або з використанням карток платіжних систем, вагокасових комплексів, систем та засобів штрихового кодування.
Таким чином мають бути наявними дії платника податку, що дають підстави вважати про відмову від допуску посадових осіб податкового органу до обстеження приміщень.
Заявник у якості дій відповідача приводить факт відсутності керівних органів підприємства за адресою реєстрації, а директора за місцем мешкання. Але це, на думку суду, не може вважатися відмовою від проведення перевірки.
До того ж суду не надано відомостей ані про наявність податкового боргу, ані про наявність активів або інших доказів про їх існування, тому немає підстав побоюватись щодо їх зникнення або знищення; відсутній також звязок між адміністративним арештом та можливістю погашення податкового боргу.
Судом приймається до уваги також і те, що під час розслідування кримінальної справи факти ухилення від сплати податків не встановлювалися, а за поясненнями представника позивача відповідач, своєчасно подає до податкового органу податкову звітність.
За вимогами ст. 80 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Відповідно до ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Таким чином, суд не знаходить підстав для задоволення заяви державного органу.
Керуючись ст. ст. 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні подання Державної податкової інспекції у Деснянському районі м.Києва до Приватного підприємства „Реаліс” про застосування повного адміністративного арешту на підставі рішення ДПІ у Деснянському районі м. Києва № 336-181-790 від 16.10.2007 р. до активів, які перебувають на рахунках №№ 26007303222401 МФО 30164 в АКБ „ТАС-КОМЕРЦБАНК” в м. Києві та на рахунку 26006310083801 МФО 322670 в КФ АКБ „Новий” в м. Києві та продовження повного адміністративного арешту відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий - суддя Арсірій Р.О.