Постанова № 9629071, 28.11.2007, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
28.11.2007
Номер справи
7/115
Номер документу
9629071
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

28.11.2007 р. № 7/115

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді АрсірійР.О. при секретарі судового засідання Ісіковій О.Г. вирішив адміністративну справу

Товариство з обмеженою відповідальністю "ГазАвто"

доДержавна податкова інспекція у Дніпровському районі м.Києва

про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій

ВСТАНОВИВ:

Представники:

від позивачаОстровська О.С., за довіреністю

від відповідачаМоскаленко Г.В., за довіреністю Товариство з обмеженою відповідальністю “ГазАвто” (надалі ТОВ “ГазАвто”, позивач) звернулось до суду з позовною заявою про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій Державної податкової інспекції у Дніпровському районі м.Києва (надалі ДПІ у Дніпровському районі м. Києва, відповідач) № 0001272340/0 від 22.03.2007р.

У своїй позовній заяві позивач посилається на те, що оспорюване рішення, прийняте на підставі акту перевірки № 3391/23-30727218/115 від 03.03.2007р. щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу субєктами підприємницької діяльності, було прийняте відповідачем внаслідок невірного тлумачення правових норм.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відпуск скрапленого газу за талонами після попереднього розрахунку у безготівковій або готівковій формі за договорами купівлі-продажу, не є розрахунковою операцією у розумінні ст. 2 Закону України “Про платіжні системи та переказ грошей в Україні”, оскільки талони не є засобом валютно-фінансових відносин та не відносяться до платіжних документів виражених у валюті України. Стосовно готівкових коштів у розмірі 339,01 грн., то позивач зазначає, що вони були знайдені в особистих речах оператора шляхом проведення незаконного обшуку.

Відповідач проти позову заперечує посилаючись на порушення позивачем п.1 ст. 17, ст. 22 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”. У запереченні на позов зазначає, що позивачем проведено розрахункові операції із використанням талонів на загальну суму 3049,10 грн. без використання реєстратора розрахункових операцій, незабезпечено відповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення їх представників, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва, -встановив:

Державною податковою інспекцією у Святошинському районі м. Києва було проведено перевірку господарської одиниці позивача автозаправної станції, розташованої за адресою: м. Київ, вул. Пшенична, 1-а, яка належить ТОВ “ГазАвто” щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу, за результатами якої було складено акт перевірки № 3391/23-30727218/115 від 24.02.2007р.

В акті перевірки вказано, що при закупівлі 28,42л газу на загальну суму 47,75 грн. розрахункова операція не проведена через реєстратор розрахункових операцій. Також, в акті зазначено про невідповідність готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій і становить 339,01 грн. Розрахункові операції із використанням талонів на загальну суму 3 049,20 грн. проведені без використання ресторатора розрахункових операцій.

На підставі акта перевірки Державною податковою інспекцією у Дніпровському районі м. Києва прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 22.03.2007р. № 0001272340/0, згідно якого до ТОВ “ГазАвто” на підставі п.1 ст. 17, ст. 22 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 17179,80 грн.

Матеріали справи свідчать, що АЗС ТОВ “ГазАвто”, при продажу газу використовує реєстратор розрахункових операцій “Датекс”.

У відповідності до п.1, п.2 ст. 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; а також видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.

Даний Закон не містить обмеженого переліку засобів проведення безготівкових операцій і в той же час не звільняє від обовязку проведення розрахункових операцій через реєстратор розрахункових операцій.

Стаття 2 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” містить визначення терміну “розрахункова операція”, яка визначається як приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг). Місцем реалізації товару (газу) і була АЗС ТОВ “ГазАвто”.

Талони при здійсненні операцій з продажу газу не можуть використовуватись лише як акт прийому-передачі, оскільки право власності на товар (газ) може виникнути лише при передачі газу. Факт передачі права власності від позивача до контрагентів підтверджується поверненням талону продавцю ТОВ “ГазАвто”. Відповідно відсутність талону позбавляє права на отримання газу. Таким чином, придбання за безготівкові кошти талонів на газ не звільняє позивача від обовязку проведення операцій по відпуску товару за такими талонами через реєстратор розрахункових операцій.

Пунктом 13 статті 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” встановлено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.

Згідно п.1 ст. 17 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки.

Відповідно до ст. 22 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.

Згідно акту перевірки № 3391/23-30727218/115 від 24.02.2007р. невідповідність коштів складає 3049,20 грн. За таких підстав, суд вважає, що рішення ДПІ у Дніпровському районі м. Києва районі № 0001272340/0 від 22.03.2007р. про застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 15 246,00 грн. було прийняте у відповідності до ст. 22 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, є правомірним.

Розглядаючи спір по суті, суд також відзначає наступне.

Так, в акті перевірки № 3391/23-30727218/115 від 24.02.2007р., вказано сума готівкових коштів на місці проведення розрахункових операцій становить 359,00 грн., сума коштів занесена у денному звіті реєстратора розрахункових операцій становить 19,99 грн. Невідповідність складає 339,01 грн.; не проведено через реєстратор розрахункових операцій 47,75 грн.

В абз. 26 ст. 2 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” встановлено, що місце проведення розрахунків - місце, де здійснюються розрахунки із покупцем за продані товари (надані послуги) та зберігаються отримані за реалізовані товари (надані послуги) готівкові кошти, а також місце отримання покупцем попередньо оплачених товарів (послуг) із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо.

Закон України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” не передбачає подвійного тлумачення поняття “місце проведення розрахунків”.

Матеріалами справи підтверджено, що готівкові кошти у розмірі 339,01грн. були вилучені у оператора-заправника ОСОБА_3, який працює на АЗС ТОВ “ГазАвто”, шляхом проведення незаконного особистого обшуку.

Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п. 3 ст. 70 Кодексу адміністративного судочинства України Докази, одержані з порушенням закону, судом при вирішенні справи не беруться до уваги.

Також відповідачем не було надано доказів не проведення через реєстратор розрахункових операцій коштів у сумі 47,75 грн.

Відповідно до ч.1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.

Згідно з ч.2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Всупереч наведеним вимогам відповідач як субєкт владних повноважень не довів правомірності прийнятого ним спірного податкового повідомлення-рішення.

Отже, у відповідача не було підстав визначати позивачу оспорюваним рішенням штрафні (фінансові) санкції у розмірі 1933,80 грн., передбачених п.1 ст. 17, ст. 22 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”.

Враховуючи всі наведені обставини в їх сукупності, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.

Керуючись ст.ст. 9, 69-71, 94, 97, 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю “ГазАвто” до Державної податкової інспекції у Дніпровському районі м. Києва про скасування рішення від 22.03.2007р. № 0001272340/0 задовольнити частково.

Скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Дніпровському районі м. Києва № 0001272340/0 від 22.03.2007р. в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 1933 грн. 80 коп.

В іншій частині позову відмовити.

Присудити судові витрати на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “ГазАвто” (02183, м. Київ, вул. Кибальчича, 3-б) 0,38 коп. за рахунок Державного бюджету України.

Постанова відповідно до ч.1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Дата складення та підписання постанови в повному обсязі 07 грудня 2007 року.

Головуючий - суддя Арсірій Р.О.