Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
20.09.2007 р. № 7/55
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді АрсірійР.О., при секретарі судового засідання Ісіковій О.Г. вирішив адміністративну справу
Київське обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в особі виконавчої дирекції
доКиївський обласний військовий комісаріат
про про стягнення заборгованості
Представники сторін:
Від позивача: Халупко С.І. представник за довіреністю
Від відповідача:Не зявився Київське обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в особі виконавчої дирекції позивач по справі звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Київського обласного військового комісаріату відповідач по справі про стягнення заборгованості по страхових внесках на загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності.
Позовні вимоги мотивовані тим, що на балансі відповідача знаходиться Броварський обєднаний міський військовий комісаріат, який зареєстрований як страхувальник в Броварській районній виконавчій дирекції Київського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності. Станом на 01.07.2007 р. бухгалтерією Броварський обєднаний міський військовий комісаріат подано звіт про нараховані внески, перерахування та витрати, повязані із загальнообовязковим державним соціальним страхуванням у звязку з тимчасовою втратою працездатності, в якому зазначено заборгованість за страхувальником на загальну суму 945,21 грн., з яких заборгованість по страхових внесках 213,19 грн., штрафні санкції 732,02 грн.
Зазначена заборгованість відповідачем сплачена не була.
У звязку з цим, позивач просить суд стягнути з відповідача заборгованість по внесках до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в розмірі 945,21 грн.
Ухвалою від 21.08.2007 року відкрито адміністративне провадження у справі з урахуванням вимог п. 6 Прикінцевих та перехідних положень, ст. ст. 17, 18, 20, 48, 50 Кодексу адміністративного судочинства України (який набрав чинності з 01.09.2005) справу № 7/55 призначено до судового розгляду на 04.09.2007 року.
Повноважний представник Позивача в судовому засіданні 04.09.2007 позовні вимоги підтримав у повному обсязі. Просив суд адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.
Повноважний представник відповідача в судове засідання 04.09.2007 не зявився, не зважаючи на те, що ухвалою від 21.08.2007 був належним чином повідомлений про час і місце розгляду справи, відзиву на позов не надав.
З урахуванням наведеного позивач стверджує, що вказана сума підлягала сплаті відповідачем на користь позивача. Оскільки відповідачем у визначений законом термін цього зроблено не було, то за таких обставин позивач просить стягнути вказану суму у примусовому порядку.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення їх представників, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва, -встановив:
Відповідно до Акта ревізії надходження, обліку та витрачання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності № 76 від 27.03.2007 за результатами проведеної перевірки зроблено висновки: надмірне нарахування допомоги в сумі 411,14 грн. не приймається до заліку, за порушення порядку витрачання страхових коштів належить накласти штраф у розмірі 50 % від надмірно нарахованої допомоги в сумі 205,57 грн., за несвоєчасне перерахування страхових внесків штраф у розмірі 50% - 106,60 грн. та пеня 8,71 грн. Загальна сума заборгованості згідно акта перевірки складає 732,02 грн., в т.ч. не прийнято до заліку 411,14 грн., штраф 50 % - 312,17 грн., пеня 8,71 грн.
У розрахунку пені та штрафу по внесках на державне соціальне страхування за 2006 рік по Броварському ОМВК, який є Додатком до Акта ревізії від 27.03.2007 зазначено, що сума простроченого платежу складає 213,19 грн.
Згідно з Рішенням № 4/17 Про застосування та зарахування до бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, відображення у звіті (ф.4-ФССзТВП сум фінансових (штрафних) санкцій, неправомірних витрат, донарахованих сум внесків та пені за порушення законодавства про загальнообовязкове державне соціальне страхування) від 30.03.2007 виявлено порушення п.20 «Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для виплат за загальнообовязковим державним соціальним страхуванням», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 № 1266 та ст.35 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням». У звязку з цим позивачем було нараховано пені в розмірі 8,71 грн., накладено штраф у розмірі 312,17 грн.; не прийнято до зарахування витрат у розмірі 411,14 грн.
Таким чином загальна сума штрафних санкцій, яка підлягала оплаті протягом 10 днів з моменту отримання рішення складала 732,02 грн., а також сума прострочених платежів складала 213,19 грн.
Відповідно до ст. 1 Закону № 2240-ІІІ власник або уповноважений ним орган, громадяни, зобовязані сплачувати страхові внески відрахування на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням.
Згідно ст. 4 Закону № 2240-ІІІ застраховані громадяни України, іноземці, особи без громадянства та члени їх сімей, які проживають в Україні мають право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за загальнообовязковим державним соціальним страхуванням у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням.
Стаття 6 Закону № 2240-ІІІ передбачає, що загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, підлягають особи, які працюють на умовах трудового договору (контракту) на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності та господарювання або у фізичних осіб, у тому числі в іноземних дипломатичних та консульських установах, інших представництвах нерезидентів, а також обрані на виборні посади в органах державної влади, органах місцевого самоврядування та в інших органах.
Згідно зі ст.19 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням»джерелами формування коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, зокрема, є страхові внески страхувальників-роботодавців і застрахованих осіб, що сплачуються на умовах і в порядку, передбачених цим Законом; суми не прийнятих до зарахування витрат страхувальника за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, пені, штрафів та інших фінансових санкцій, застосованих до страхувальників та посадових осіб відповідно до цього Закону та інших актів законодавства.
Відповідно до ст. 20 Закону № 2240-ІІІ кошти загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, спрямовуються на:
1) виплату застрахованим особам допомоги по тимчасовій непрацездатності, вагітності та пологах, при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, на поховання;
2) фінансування санаторно-курортного лікування та оздоровлення застрахованих осіб і членів їх сімей;
3) утворення резерву страхових коштів у розрахунку на місяць для фінансування матеріального забезпечення застрахованих осіб;
4) забезпечення поточної діяльності та утримання органів Фонду, розвиток його матеріально-технічної бази.
Згідно з ст. 28 Закону України “Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленим народженням та похованням” страховик має право, в тому числі здійснювати перевірку правильності нарахування і повноти сплати страхових внесків та використання страхових коштів на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, у фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників; накладати фінансової санкції та адміністративні штрафи, передбачені цим Законом та іншими актами законодавства.
Відповідно до п.2 ч.2 ст.27 Закону України “Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленим народженням та похованням” страхувальник зобовязаний нараховувати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Згідно з ч. 3, 6 п. 1 ст. 28 Закону № 2240-ІІІ Фонд має право здійснювати перевірку правильності нарахування і повноти сплати страхових внесків та використання страхових коштів на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, у фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників та накладати фінансові санкції та адміністративні штрафи, передбачені цим Законом та іншими актами законодавства.
Відповідно до ст.23 Закону України “Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленим народженням та похованням” якщо страхувальники несвоєчасно чи не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені статтею 30 цього Закону.
Згідно з ст.30 Закону України “Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленим народженням та похованням” страхувальник-роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків, у тому числі страхових внесків, що сплачують застраховані особи через рахунки роботодавців, а також за порушення порядку використання страхових коштів. Фізична особа, яка не має статусу підприємця та використовує найману працю, додатково несе відповідальність за ухилення від взяття на облік як платника страхових внесків. У разі несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальником (у тому числі фізичною особою, яка не має статусу підприємця та використовує найману працю, через ухилення від подання заяви про взяття на облік як платника страхових внесків) або неповної їх сплати страхувальник сплачує суму донарахованих контролюючим органом страхових внесків (недоїмки), штраф та пеню. За несвоєчасність сплати страхувальником страхових внесків на нього накладається штраф у розмірі 50 відсотків суми належних до сплати страхових внесків за весь період, який минув з дня, коли страхувальника було взято на облік.
Отже, з вказаного положення законодавства, що страховик має право приймати рішення щодо стягнення з страхувальника донарахованих страхових внесків, накладати на страхувальника штраф у випадку несвоєчасного внесення останнім страхових внесків в розмірі 50 відсотків суми належних до сплати страхових внесків, а також пеню.
В пункті 6.5. розділу 6 Інструкції про порядок надходження, обліку та витрачання коштів Фонду, затвердженої Постановою Правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності № 16 від 26.06.2001 р., передбачено, що відповідальність за нецільове використання коштів, недостовірність бухгалтерського обліку, розрахункових документів, несвоєчасність внесення коштів до Фонду, а також за недостовірність даних у звітах по коштах Фонду покладається на платників страхових внесків та отримувачів коштів Фонду.
Як встановлено судом, Позивачем на підставі Акта ревізії надходження, обліку та витрачання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності № 76 від 27.03.2007. було прийнято рішення №4/17, відповідно до якого було визначено суму платежу та вирішено стягнути з Відповідача у вигляді донарахованих внесків, пені, неправомірних витрат на допомоги та інших платежів платежі та штрафні санкції в розмірі 945,21 грн.
Згідно п. 16.1. розділу 16 Інструкції про порядок проведення ревізій та перевірок по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженої Постановою Правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності № 38 від 19.09.2001 р., обов'язок доведення того, що будь-яке нарахування сум фінансових та штрафних санкцій за матеріалами ревізій, здійснене робочим органом Фонду, є помилковим, покладається на платника страхових внесків. У разі коли платник страхових внесків вважає, що орган Фонду невірно визначив суму фінансових та штрафних санкцій або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, або виходить за межі його компетенції, встановленої законодавством, такий страхувальник має право звернутися до органу Фонду із скаргою про перегляд цього рішення, яка подається у письмовій формі та може супроводжуватися документами, розрахунками та доказами, які страхувальник вважає за потрібне надати. Скарга повинна бути подана органу Фонду протягом десяти календарних днів, наступних за днем отримання страхувальником рішення органу Фонду, що оскаржується. Остаточне рішення Виконавчої дирекції Фонду за заявою страхувальника не підлягає подальшому адміністративному оскарженню, але може бути оскаржене у судовому порядку. Пункт 16.2. вищевказаної Інструкції зобовязує страхувальника письмово повідомляти орган Фонду про кожний випадок судового оскарження його рішень.
У суду відсутні відомості щодо скасування в установленому порядку вказаного рішення, отже на час вирішення спору воно є чинним, на підтвердження іншого Відповідачем суду не подано будь-яких документів.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Ч. 4 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України покладено обовязок на суб'єкта владних повноважень подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
З огляду на це, суд вважає, що Позивачем повністю виконано вимоги, встановлені ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України в частині доказування та обґрунтування правомірності його дій.
Таким чином, проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість вимог, викладених в адміністративному позові та наявності достатніх правових підстав для їх задоволення у повному обсязі.
Відповідно до ч.1 ст.162 Кодексу адміністративного судочинства України, при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.
Відповідно до ч.1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати присуджуються на користь Позивача.
Враховуючи вищевикладене, ст.ст. 2, 7, 17, 94, 158, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
П О С Т А Н О В И В:.
1. Адміністративний позов Київського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в особі виконавчої дирекції задовольнити у повному обсязі.
2. Стягнути з Київського обласного військового комісаріату (р/р 254493020001 в АБ «Банк Регіонального Розвитку», МФО 300540, р/р35218010000842, р/р 37116013000842 в Управлінні Держказначейства у Київській області, МФО 821018, ЄДРПОУ 0791662, вул. Артема, м. Київ) на користь Київського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в особі виконавчої дирекції (р/р 37172200900001 в Управлінні Держказначейства у Київській області, МФО 821018, код 21615608 ) заборгованості по страхових внесках, штрафу та пені в розмірі 945,21 грн. (девятисот сорока пяти гривень двадцять однієї копійки).
3. Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
4. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Дата складення та підписання постанови у повному обсязі 05 жовтня 2007 року.
Головуючий - суддя Арсірій Р.О.