Ухвала суду № 96278931, 14.04.2021, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.04.2021
Номер справи
580/1436/21
Номер документу
96278931
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

м. Черкаси

14 квітня 2021 року Справа № 580/1436/21

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Паламар П.Г. розглянувши у письмовому провадженні заяву про забезпечення позову у справі за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Виноградської сільськох ради Лисянського району Черкаської області, треті особи – ДП “Черкаський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою”, ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 про визнання протиправним та скасування рішення і зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До суду звернувся адвокат Перебийніс Світлана Василівна в інтересах ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ) з адміністративним позовом до Виноградської сільської ради Лисянського району Черкаської області (19400, Черкаська область, Корсунь-Шевченківський район, с. Шендерівка, пр. Чернечий, 10), в якому просить:

-визнати протиправним та скасувати рішення Виноградської сільської ради Лисянського району Черкаської області № 6-18/УІІІ від 26.02.2021 “Про відмову на поділ земельної ділянки”;

-визнати протиправним та скасувати рішення Виноградської сільської ради Лисянського району Черкаської області № 6-19/УІІІ від 26.02.2021 “Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 ”.

-визнати протиправним та скасувати рішення Виноградської сільської ради Лисянського району Черкаської області № 6-20/УІІІ від 26.02.2021 “Про надання дозволу громадянам на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність із земель комунальної власності сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства”.

-зобов`язати Виноградську сільську раду Лисянського району Черкаської області повторно розглянути заяву начальника Лисянського РВ ДП “Черкаський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою” І.В.Книша від 27.01.2021 року № 60 про надання дозволу на поділ земельної ділянки комунальної власності, площею 4,2809 га з кадастровим номером 7122884400:05:001:061, яка розташована в адмінмежах Виноградської сільської ради за межами населеного пункту с. Розкошівка, Виноградської територіальної громади Звенигородського району Черкаської області.

14.04.2021 до суду від представника позивачів надійшло клопотання про забезпечення позову, в якому позивачі просять винести ухвалу, якою вжити заходів забезпечення позову шляхом:

1. зупинення дії рішення Виноградської сільської ради Лисянського району Черкаської області № 6-19/VIII від 26.02.2021 “Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ОСОБА_5 ” - до набрання судовим рішенням законної сили;

2. зупинення дії рішення Виноградської сільської ради Лисянського району Черкаської області № 6-20/VIII від 26.02.2021 “Про надання дозволу громадянам на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність із земель комунальної власності сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства” - до набрання судовим рішенням законної сили.

Обґрунтовуючи заяву, зазначено, що наказом Головного управління Держгеокадастру України в Черкаській області було надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення на підставі чого був розроблений проект землеустрою. Однак, відповідачем відмовлено у наданні дозволу на поділ земельної ділянки, та одночасно надано дозвіл на розробку проекту землеустрою іншим громадянам. Вважаючи вказані дії протиправними, заявник оскаржив відмову в судовому порядку при цьому вказує, що подання позовної заяви і відкриття провадження в адміністративній справі може не забезпечити належним чином відновлення порушених прав, оскільки сільська рада вживає дій спрямовані на реалізацію права власності земельною ділянкою іншим громадянам, що в свою чергу призведе до неможливості або істотно ускладнити виконання прийнятого судом рішення, так як не зупинить дію оскаржуваного рішення.

Вирішуючи вказану заяву, суд виходить з наступного.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 153 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) заява про забезпечення позову подається після відкриття провадження у справі - до суду, у провадженні якого перебуває справа.

Згідно ч. 1 ст. 154 КАС України заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.

Приписами ч. 1 статті 150 КАС України встановлено, що суд за заявою учасника справи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.

Частиною 2 статті 150 Кодексу адміністративного судочинства України забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:

1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду;

2) або очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.

Суд зазначає, що забезпечення адміністративного позову - це вжиття судом, у провадженні якого знаходиться справа, до прийняття у справі судового рішення по суті заходів щодо створення можливості реального виконання у майбутньому рішення суду, якщо його буде прийнято на користь позивача.

Обов`язковою умовою застосування заходів забезпечення позову є достатнє обґрунтування того, що невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду, а також якщо очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень.

При цьому, заявник повинен обґрунтувати причини звернення із заявою про забезпечення позову, у зв`язку із чим, обов`язковим є подання доказів наявності фактичних обставин, з якими пов`язується застосування певного заходу забезпечення позову.

Таким чином, суд повинен у кожному випадку, виходячи з конкретних доказів, встановити, чи є хоча б одна з названих обставин, і оцінити, чи не може застосуванням заходів забезпечення позову бути завдано ще більшої шкоди, ніж та, якій можна запобігти.

Відповідно до ч. 1 ст. 118 Земельного кодексу України громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

Частиною 5 ст. 79-1 Земельного кодексу України встановлено, що формування земельних ділянок (крім випадків, визначених у частинах шостій - сьомій цієї статті) здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок.

Згідно п. 107 порядку ведення Державного земельного кадастру затвердженого постановою КМУ від 17.10.2012 №1051 державна реєстрація земельної ділянки здійснюється під час її формування за результатами складення документації із землеустрою після її погодження у встановленому порядку та до прийняття рішення про її затвердження органом державної влади або органом місцевого самоврядування (у разі, коли згідно із законом така документація підлягає затвердженню таким органом) шляхом відкриття Поземельної книги на таку земельну ділянку відповідно до пунктів 49-54 цього Порядку.

Частиною 9 ст. 118 Земельного кодексу України встановлено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Досліджуючи зміст поданої заяви та додатків до неї, судом не виявлено обставин, які б свідчили про наявність очевидних ознак протиправності дій сільської ради, оскільки законодавством не передбачаються обмеження в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою декільком особам по одній земельній ділянці.

Крім того, суд звертає увагу, що реєстрація земельної ділянки здійснюється під час її формування за результатами складення документації із землеустрою після її погодження у встановленому порядку, проте реєстрація земельної ділянки не означає прийняття позитивного рішення про надання її у власність.

При цьому, з наданих доказів та враховуючи норми чинного законодавства, суд на етапі реєстрації земельної ділянки не вбачає обставин, які б вказували на можливість завдання шкоди правам та інтересам заявників у наслідок невжиття заходів забезпечення позову.

Будь-яких прийнятних та достатніх доказів, які б свідчили, що невжиття заходів які можуть істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду у справі №580/1436/21, за захистом яких останній звернувся у своїй заяві про забезпечення позову суду не надано.

Отже, з урахуванням викладеного, суд не вбачає підстав для задоволення заяви про забезпечення позову.

Керуючись ст. 77, 78, 90, 150-154, 241, 243, 248, 256, 294, 295 КАС України, суд,

УХВАЛИВ:

В задоволенні заяви про забезпечення позову відмовити повністю.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом п`ятнадцяти днів з дня її підписання.

Суддя П.Г. Паламар