Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
22.04.2008 р. 13:20№ 7/288
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Арсірія Р.О. при секретарі судового засідання Ісікова О.Г. вирішив адміністративну справу
Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва
до Приватного підприємства "Каталог універсал"
прозвернення стягнення на активи ,
Представники:
від позивачаМарченко Ю.О., за довіреністю
від відповідачане зявився
Державна податкова інспекція у Печерському районі м. Києва звернулась з позовом до Приватного підприємства “Каталог Універсал” про стягнення 41368,30 грн.
28.02.2008р. позивач подав заяву про збільшення позовних вимог, згідно якої просив стягнути з Приватного підприємства “Каталог Універсал” 44725,15 грн. податкового боргу.
Позовні вимоги мотивовані тим, що податковий борг перед державним бюджетом України виник у звязку із несплатою податкових зобовязань визначених відповідачем у податкових деклараціях з податку на прибуток підприємства, деклараціях з податку на додану вартість, розрахунків комунального податку, розрахунків податку з реклами.
У відповідності до п.5.1 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку.
Обґрунтовуючи свої вимоги позивач посилається на п.п. 3.1.1 п.3.1 ст. 3 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” відповідно до якого, активи платника податків можуть бути примусово стягнуті в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду. Відповідно до цього позивач звернувся з позовом до Окружного адміністративного суду м. Києва.
Відповідач, належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, своїм правом на участь повноважного представника в судовому засіданні не скористався.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва, -встановив:
Приватне підприємство «Каталог Універсал»(надалі ПП “Каталог Універсал”) зареєстроване Печерською районною в м. Києві державною адміністрацією 03.03.2005 року, код ЄДРПОУ 33402117.
Як свідчать матеріали справи ПП «Каталог Універсал»подано до ДПІ у Печерському районі м. Києва декларації з податку на прибуток підприємства, згідно яких відповідачем визначено до сплати наступні податкові зобовязання: декларація № 356951 від 09.11.2006 5794,04 грн.; декларація № 408231 від 20.12.2006 1827,00 грн.; декларація № 496910 від 09.02.2007р. 1523,00 грн.; декларація № 138006 від 11.05.2007 1701,00 грн.; декларація № 462563 від 20.12.2007 560,00 грн.
Відповідно до поданих ПП «Каталог Універсал»до ДПІ у Печерському районі м. Києва податкових декларацій з податку на додану вартість, відповідачем було визначено до сплати наступні суми податкового зобовязання: декларація № 377785 від 20.11.2006 1611,00 грн., декларація № 408230 від 20.12.2006 1920,00 грн., декларація № 458593 від 19.01.2007 550,00 грн., декларація № 19516 від 19.02.2007 532,00 грн., декларація № 36830 від 16.03.2007 388,00 грн., декларація № 107310 від 20.04.2007 375,00 грн., декларація № 147101 від 18.05.2007 458,00 грн., декларація № 172759 від 19.06.2007 524,00 грн., декларація № 239219 від 20.07.2007 2235,00 грн., декларація № 310346 від 20.09.2007 1650,00 грн., декларація № 408119 від 22.10.2007 23,00 грн., декларація № 424867 від 21.11.2007 576,00 грн., декларація № 462562 від 20.12.2007 512,00 грн., декларація № 514273 від 18.01.2008 163,00 грн.
Згідно поданих ПП «Каталог Універсал»до ДПІ у Печерському районі м. Києва розрахунків податку з реклами, відповідачем були визначені наступні суми податкових зобовязань належні до сплати у бюджет: розрахунок № 377784 від 20.11.2006 2888,57 грн., розрахунок № 408228 від 20.12.2006 2380,06 грн., розрахунок № 458611 від 19.01.2007 602,00 грн., розрахунок № 19515 від 19.02.2007 377,50 грн., розрахунок № 36842 від 16.03.2007 138,06 грн., розрахунок № 107283 від 20.04.2007 952,06 грн., розрахунок № 147082 від 18.05.2007 1180,06 грн., розрахунок № 172798 від 19.06.2007 1485,00 грн., розрахунок № 239218 від 20.07.2007 3276,00 грн., розрахунок № 287823 від 20.08.2007 2322,00 грн., № 310347 від 20.09.2007 1725,00 грн., розрахунок № 520516 від 18.01.2008 185,00 грн., розрахунок № 462561 від 20.12.2007 55,20 грн., розрахунок № 424883 від 22.11.2007 235,00 грн., розрахунок № 418118 від 22.10.2008 1052,20 грн.
Відповідно до поданих ПП «Каталог Універсал»до податкової інспекції розрахунків комунального податку, відповідачем були визначені наступні суми податкових зобовязань: розрахунок № 107320 від 20.04.2007 11,90 грн., розрахунок № 240553 від 20.07.2007 13,60 грн., розрахунок № 529876 від 18.01.2008 5,10 грн., розрахунок № 418087 від 22.10.2007 6,80 грн.
Спеціальним законом з питань оподаткування, який встановлює порядок погашення зобовязань юридичних осіб або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обовязкових платежів), включаючи збір на обовязкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообовязкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення є Закон України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” (далі по тексту Закон).
Згідно з п.1.2 ст. 1 Закону податкове зобовязання зобовязання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.
У відповідності до п.5.1 ст. 5 Закону податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку.
Підпунктом 5.4.1 пункту 5.4 статті 5 зазначеного Закону встановлено, що узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Суд також враховує те, що Державною податковою інспекцією у Печерському районі м. Києва (далі ДПІ у Печерському районі м. Києва) було проведено перевірку з питань дотримання граничних термінів сплати узгодженого податкового зобовязання з податку на прибуток підприємств за І півріччя 2006 року.
За результатами проведеної перевірки було складено Акт № 2173/1503 від 12.12.2006.
Під час перевірки виявлено порушення п.16.4 ст. 16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств ”, п.п. 5.3.1 п.5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»та відповідно до п.п. 17.1.7 п.17.1 ст. 17 зазначеного Закону застосовано штраф у розмірі 10 відсотків узгодженої суми податкового зобовязання сплаченого із затримкою.
На підставі вказаного акту позивачем винесено податкове повідомлення-рішення № 0021401503/0 від 12.12.2006р., згідно якого відповідачу нараховано до сплати в бюджет податкове зобовязання з податку на прибуток в сумі 120,88 грн.
Відповідно до п.п. 4.2.2 п.4.2 ст. 4 вищевказаного Закону, контролюючий орган зобовязаний самостійно визначити суму податкового зобовязання платника податків у разі, зокрема, якщо дані документальних перевірок результатів свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобовязань, заявлених у податкових деклараціях.
У разі визначення податкового зобовязання контролюючим органом за підставами зазначеними у п.п. 4.2.2 п.4.2 ст. 4 Закону, платник податків зобовязаний погасити нараховану суму податкового зобовязання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник розпочинає процедуру апеляційного узгодження.
Відповідно до п.п. 5.2.1 п.5.2 ст. 5 Закону податкове зобовязання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту.
У разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган невірно визначив суму податкового зобов'язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству з питань оподаткування або виходить за межі його компетенції, встановленої законом, такий платник податків має право звернутися до контролюючого органу із скаргою про перегляд цього рішення, яка подається у письмовій формі та може супроводжуватися документами, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати. Скарга повинна бути подана контролюючому органу протягом десяти календарних днів, наступних за днем отримання платником податків податкового повідомлення або іншого рішення контролюючого органу, що оскаржується. Контролюючий орган зобов'язаний прийняти вмотивоване рішення та надіслати його протягом двадцяти календарних днів від дня отримання скарги платника податків на його адресу поштою з повідомленням про вручення або надати йому під розписку. У разі коли контролюючий орган надсилає платнику податків рішення про повне або часткове незадоволення його скарги, такий платник податків має право звернутися протягом десяти календарних днів, наступних за днем отримання відповіді, з повторною скаргою до контролюючого органу вищого рівня, а при повторному повному або частковому незадоволенні скарги - до контролюючого органу вищого рівня із дотриманням зазначеного десятиденного строку для кожного випадку оскарження та зазначеного двадцятиденного строку для відповіді на нього (п.п. 5.2.2 п. 5.2 ст. 5 Закону).
Заява, подана із дотриманням строків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту, зупиняє виконання платником податків податкових зобов'язань, визначених у податковому повідомленні, на строк від дня подання такої заяви до контролюючого органу до дня закінчення процедури адміністративного оскарження. Протягом зазначеного строку податкові вимоги з податку, що оскаржується, не надсилаються, а сума податкового зобов'язання, що оскаржується, вважається неузгодженою (п.п. 5.2.3 п.5.2 ст. 5 Закону).
Процедура адміністративного оскарження закінчується, у тому числі, останнім днем строку, передбаченого підпунктом 5.2.2 цього пункту для подання заяви про перегляд рішення контролюючого органу, у разі коли така заява не була подана у зазначений строк.
День закінчення процедури адміністративного оскарження вважається днем узгодження податкового зобовязання платника податків. При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу податкове зобовязання вважається неузгодженим до розгляду судом справи по суті та прийняття відповідного рішення (п.п. 5.2.4 п.5.2 ст. 5 Закону).
Також, відповідно до п.п. 5.2.5 п.5.2 ст. 5 Закону платник податків має право оскаржити до суду рішення контролюючого органу про нарахування податкового зобовязання у будь-який момент після отримання відповідного податкового повідомлення.
Жодних доказів оскарження в судовому порядку податкового повідомлення-рішення на підставі яких, зокрема, позивач просить стягнути суму заборгованості матеріали справи не містять. Таким чином визначені в них зобовязання є узгодженими станом на час розгляду справи.
Згідно п.п. 5.4.1 п.5.4 ст. 5 Закону узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Відповідно до п.п. 6.2.1 п.6.2 ст. 6 зазначеного Закону, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобовязання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Перша податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків. обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк (п.п. “а” п.п. 6.2.3 п.6.2 ст. 6 Закону).
Друга податкова вимога надсилається не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки (п.п. “б” п.п. 6.2.3 п.6.2 ст. 6 Закону).
У разі коли податковий орган чи пошта не може вручити платнику податків податкові вимоги у звязку з незнаходженням посадових осіб, податковий орган розміщує податкові вимоги на дошці податкових оголошень. При цьому день розміщення такої податкової вимоги вважається днем її вручення (п.п. 6.2.4 п.6.2 ст. 6 Закону).
Виконуючи зазначену норму Закону, позивач надіслав відповідачу першу та другу податкову вимогу № 1/8845 від 03.11.2006р. та № 2/10333 від 15.12.2006р. відповідно.
Зазначені податкові вимоги відповідачем не оскаржувались, податковим органом не відкликані і є чинними на час розгляду справи. При цьому сплата податкового боргу в повному обсязі не відбулась.
Отже, податкова заборгованість ПП «Каталог Універсал»перед бюджетом становить 44725,15 грн., а саме: по податку на прибуток 11525,92 грн., з податку на додану вартість 14327,97 грн., по податку з реклами 18854,11 грн., по комунальному податку 34,00 грн.
Відповідальність за несвоєчасність сплати податкових зобовязань платники податків несуть у відповідності із законодавством України. Примусове стягнення податкового боргу передбачена законодавством України процедура погашення податкового боргу платника податків шляхом звернення стягнення на активи відповідного платника податків.
Як вказано у п. 1.7 ст. 1 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, активи платника податків - кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать юридичній або фізичній особі за правом власності або повного господарського відання.
Згідно п.п. 3.1.1 п.3.1 ст. 3 Закону активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду. В інших випадках платники податків самостійно визначають черговість та форми задоволення претензій кредиторів за рахунок активів, вільних від заставних зобовязань забезпечення боргу.
Відповідно до зазначених норм та користуючись правом передбаченим п.11 ст. 10 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з активів відповідача заборгованості перед бюджетом.
За викладених обставин, Окружний адміністративний суд м. Києва вважає позовні вимоги обґрунтованими та доведеними відповідними доказами, а позовну заяву такою, що підлягає задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги і заперечення.
Відповідач у судові засідання не зявився, по суті позову не заперечив, доказів які б спростовували позовні вимоги не надав.
Відповідно до ч. 2 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони субєкта підприємницької діяльності, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені витрати, повязані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.
Згідно з ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Оскільки спір вирішено на користь субєкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача субєкта владних повноважень, повязаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 71, 94, 97, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Приватного підприємства “Каталог Універсал” (м. Київ, вул. Грушевського, 28/2 н.п. №43, код ЄДРПОУ 33402117, р/р № 26057052602082, № 26007060103879 в Ф «РОЗРАХ.ЦЕНТР»ЗАТКБ ПРИВАТБАНКУ, м. Київ, р/р № 26009010003980 в КИЇВСЬКА Ф ВАТ КБ «ПІВДЕНКОМБАНК», м. Київ, р/р № 26008200317001 в ДН.Ф ВАТ КБ «ПРИЧОРНОМОРЯ»м. Дніпропетровськ) на користь Держави суму заборгованості перед бюджетом в розмірі 44725,15 грн. шляхом зарахування грошових коштів:
по податку на додану вартість в сумі 14327,97 грн. на бюджетний рахунок - № 31112029700007 (одержувач: УДК у Печерському районі м. Києва, код 26077922, в ГУ ДКУ у м. Києві, МФО 820019, код платежу 14010100);
по податку на прибуток в сумі 11525,92 грн. на бюджетний рахунок - № 31110009700007 (одержувач: УДК у Печерському районі м. Києва, код 26077922, в ГУ ДКУ у м. Києві, МФО 820019, код платежу 11021000);
по податку з реклами в сумі 18854,11 грн. на бюджетний рахунок - № 33215827700007 (одержувач: УДК у Печерському районі м. Києва, код 26077922, в ГУ ДКУ у м. Києві, МФО 820019, код платежу 16010100);
по комунальному податку в сумі 34,00 грн. на бюджетний рахунок - № 31410828700007 (одержувач: УДК у Печерському районі м. Києва, код 26077922, в ГУ ДКУ у м. Києві, МФО 820019, код платежу 16010200).
Відповідно до ч.1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Дата складення та підписання постанови в повному обсязі 14 травня 2008 року.
Суддя Арсірій Р.О.