Постанова № 9625150, 26.08.2008, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
26.08.2008
Номер справи
7/274
Номер документу
9625150
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

26.08.2008 р. 18:50№ 7/274

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Арсірія Р.О. при секретарі судового засідання Жидачик А.П. вирішив адміністративну справу

Заступника прокурора Печерського району м. Києва

до Приватного підприємства "Агроінвесттехно"

прозвернення стягнення на активи в розмірі 19107,11 грн. ,

Представники сторін:

від позивача Ткач С.С. представник за довіреністю

від відповідача не з'явився

від Прокурора не з'явився

На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 26.08.2008 року о 18 год. 50 хв. проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Заступник прокурора Печерського району м. Києва в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва звернувся до суду з позовом про стягнення з Приватного підприємства "Агроінвесттехно" податкового боргу у розмірі 19107,11 грн. (по податку на додану вартість в сумі 18913,31 грн. та комунальному податку в сумі 193,80 грн.)

Ухвалою від 13.05.2008 р. було відкрито провадження в адміністративній справі та призначено судове засідання на 03.07.2008 р. об 11:45.

Позовні вимоги мотивовані тим, що на думку Позивача, податковий борг перед державним бюджетом України виник у звязку з порушенням Відповідачем податкового законодавства України по податку на додану вартість та комунальному податку.

У відповідності до п. 11 ст. 10 Закону України “Про державну податкову службу України” податкові органи подають позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках, коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Відповідач в жодне судове засідання не зявився, хоча й був належним чином повідомлений про дату, час та місце проведення судового засідання відповідно до вимог ст. 39 Кодексу адміністративного судочинства України. Заперечень чи пояснень суду по суті спору не надав.

За результатами розгляду документів і матеріалів поданих сторонами, пояснень їхніх представників, Окружний адміністративний суд м. Києва, встановив:

Приватне підприємство "Агроінвесттехно" зареєстроване Печерською районною в м. Києві державною адміністрацією 20.05.1997 року, код ЄДРПОУ 24914650.

Відповідно до поданих Приватним підприємством "Агроінвесттехно" до Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва податкових декларацій з податку на додану вартість та податкових розрахунків комунального податку, відповідачем було визначено до сплати наступні суми податкового зобовязання: декларація від 20.03.2007 року 3519,00 грн., декларація від 18.04.2007 року 9242,00 грн. (8115,00 грн. сума податку на додану вартість, що підлягає сплаті; 1127,00 грн. сума штрафу, нарахована платником податку самостійно внаслідок виправлення помилки), декларація від 16.02.2007 року 6052,00 грн., податковий розрахунок від 18.04.2007 року 15,30 грн., податковий розрахунок від 02.07.2007 року 11,90 грн., на загальну суму 18840,20 грн. (18813,00 грн. по податку на додану вартість; 27,20 грн. по комунальному податку). Враховуючи, що на день проведення податкового зобовязання в картці особового рахунку платника податку існувала переплата з податку на додану вартість в розмірі 0,06 грн. та комунального податку в розмірі 3,40 грн., то залишок загального податкового зобовязання становить 18836,74 грн. (18812,94 грн. з податку на додану вартість; 23,80 грн. комунального податку). Доказів сплати, зазначених у податкових деклараціях та податкових розрахунках самостійно узгоджених податкових зобовязань з податку на додану вартість та комунального податкуё відповідачем суду не надано.

Крім цього, позивачем були проведені перевірки дотримання відповідачем граничних термінів сплати узгодженого податкового зобовязання з податку на додану вартість за грудень 2006 року та вимог податкового законодавства в частині своєчасності подання податкових декларацій, розрахунків комунального податку.

У результаті зазначених перевірок були виявлені порушення норм податкового законодавства з податку на додану вартість, а саме: п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" та п.п.7.7.1 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість" щодо граничного терміну сплати податку на додану вартість за поданими деклараціями за грудень 2006 року; з комунального податку, а саме: п.п.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", ст.15 Декрету Кабінету Міністрів України "Про місцеві податки і збори" та п. 5.4 Рішення Київської міської ради народних депутатів "Про затвердження Положення про комунальний податок у м. Києві" щодо граничного строку подання податкового розрахунку по комунальному податку за ІІІ квартал 2007 року, про що були складені акти від 11.04.2007 року № 804/15-8, від 06.02.2008 року № 00171/15-1124.

На підставі зазначених актів перевірок позивачем були винесені податкові повідомлення-рішення: від 11.07.2007 року № 0007921508/0 про сплату штрафу за несвоєчасну сплату податку на додану вартість в розмірі 100,37 грн. (10% узгодженої суми податкового зобовязання, визначеною податковою декларацією з податку на додану вартість, сплаченої з затримкою); від 06.02.2008 року № 0001841511/0 про сплату штрафних санкцій за порушення граничного терміну подання податкових розрахунків по комунальному податку в розмірі 170, 00 грн.

Закон України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” є спеціальним законом з питань оподаткування, який встановлює порядок погашення зобовязань юридичних осіб або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обовязкових платежів), включаючи збір на обовязкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообовязкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення (далі - Закон).

Згідно пп.5.3.1 п. 5.3. ст. 5 Закону, платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого для подання податкової декларації. Граничний строк подання податкової декларації визначений пп. 4.1.4 п. 4.1 ст.4 зазначеного Закону України.

Згідно з п.1.2 ст. 1 Закону податкове зобовязання зобовязання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.

У відповідності до п.5.1 ст. 5 Закону податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку.

Підпунктом 5.4.1 пункту 5.4 статті 5 зазначеного Закону встановлено, що узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

У разі визначення податкового зобовязання контролюючим органом за підставами зазначеними у п.п. 4.2.2 п.4.2 ст. 4 Закону, платник податків зобовязаний погасити нараховану суму податкового зобовязання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник розпочинає процедуру апеляційного узгодження.

Відповідно до п.п. 5.2.1 п.5.2 ст. 5 Закону податкове зобовязання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту.

Згідно п.п. 5.4.1 п.5.4 ст. 5 Закону узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Відповідно до п.п.17.1.3 п.17.1 ст. 17 "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державним цільовим фондами", коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобовязання платника податків за підставами викладеними "б" п.п. 4.2.2 п.4.2 ст.4 цього Закону України, такий платник податків зобовязаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обовязкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше пятдесяти відсотків такої суми та не менше десяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.

Відповідно до п.п. 6.2.1 п.6.2 ст. 6 зазначеного Закону, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобовязання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

Перша податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків. обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк (п.п. “а” п.п. 6.2.3 п.6.2 ст. 6 Закону).

Друга податкова вимога надсилається не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки (п.п. “б” п.п. 6.2.3 п.6.2 ст. 6 Закону).

У разі коли податковий орган чи пошта не може вручити платнику податків податкові вимоги у звязку з незнаходженням посадових осіб, податковий орган розміщує податкові вимоги на дошці податкових оголошень. При цьому день розміщення такої податкової вимоги вважається днем її вручення (п.п. 6.2.4 п.6.2 ст. 6 Закону).

Державною податковою інспекцією у Печерському районі м. Києва у відповідності до п.6.2 ст.6 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, були винесені дві податкові вимоги: перша на суму 6051,00 грн. від 06.03.2007 року № 1/2434, друга на суму 18925,21 грн. від 04.06.2007 року № 2/5380, які були отримані відповідачем, але сплачені ним не були. Таким чином, позивачем було прийняте рішення про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу від 22.08.2007 року № 624/1.

Таким чином, податкова заборгованість відповідача перед бюджетом становить 18937,11 грн. (18812,94 грн. по податку на додану вартість самостійно визначену відповідачем у деклараціях, але не сплачену ним та 100,37 грн. штрафу по податку на додану вартість - 10% узгодженої суми податкового зобовязання, визначеною податковою декларацією з податку на додану вартість, сплаченої з затримкою, загальною сумою 18913,31 грн. по податку на додану вартість; 23,80 грн. по комунальному податку за ІІІ квартал 2007 року). Доказів сплати відповідачем зазначеної суми податкового боргу суду не надано.

Одночасно позивач у позовних вимогах просить суд стягнути з відповідача суму податкового зобовязання по комунальному податку у розмірі 170,00 грн. помилково зарахованих до загальної суми податкового боргу відпоідача, що не відповідає дійсності.

Як вже зазначалося вище, сума податкового зобовязання відповідача, що є предметом спору і підлягає задоволенню становить 18937,11 грн. (18913,31 грн. по податку на додану вартість; 23,80 грн. по комунальному податку). Всі інші суми, про які заявлено в позові, відносяться до іншого предмету спору, а саме є штрафними санкціями за порушення податкового законодавства в частині неподання або несвоєчасного подання податкових розрахунків по комунальному податку, що виявлені в результаті перевірок своєчасності подання податкової звітності, а отже, задоволенню в порядку стягнення податкового боргу, не підлягають.

Відповідальність за несвоєчасність сплати податкових зобовязань платники податків несуть у відповідності із законодавством України. Примусове стягнення податкового боргу передбачена законодавством України процедура погашення податкового боргу платника податків шляхом звернення стягнення на активи відповідного платника податків.

У той же час штрафні санкції за порушення порядку подання податкової звітності є адміністративно-господарськими санкціями та стягуються відповідно до вимог ст. ст. 238-250 Господарського кодексу України.

За викладених обставин, Окружний адміністративний суд м. Києва вважає позовні вимоги обґрунтованими в частині стягнення податкової заборгованості за несплату самостійно узгодженого податкового зобовязання, визначеного податковими деклараціями з податку на додану вартість та податковими розрахунками комунального податку, порушення граничного строку сплати податку на додану вартість та такими, що підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги і заперечення. Відповідно до ч. 2 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони субєкта підприємницької діяльності, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені витрати, повязані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.

Згідно з ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Оскільки спір вирішено на користь субєкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача субєкта владних повноважень, повязаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 71, 94, 97, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва задовольнити частково.

Стягнути з Приватного підприємства "Агроінвесттехно", код ЄДРПОУ 33998196 (юридична адреса: м. Київ, вул. Патріса Лумумби,15), суму податкового боргу, з розрахункового рахунку: № 260083883901/980, в ЗАТ "Банк Петрокоммерц-Україна" м. Київ, МФО 300120.

Податок на додану вартість у сумі 18913,31 грн. та комунальний податок у сумі 23,80 грн. шляхом перерахування коштів: по податку на додану вартість в сумі 18913,31 грн. на бюджетних рахунок № 31112029700007 (одержувач: ВДК у Печерському районі м. Києва, код 26077922 в УДК у м. Києві, МФО 820019, код платежу 14010100); по комунальному податку в сумі 23,80 грн. на бюджетних рахунок № 314108288700007 (одержувач: ВДК у Печерському районі м. Києва, код 26077922 в УДК у м. Києві, МФО 820019, код платежу 16010200).

В іншій частині позову відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Повний текст постанови виготовлено та підписано 03.09.2008 року.

Суддя Арсірій Р.О.