Постанова № 9624999, 15.07.2008, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
15.07.2008
Номер справи
11/45
Номер документу
9624999
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел.278-43-43, e-mail: inbox@adm.ki.court.gov.ua П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

15.07.2008 р. № 11/45

Відкритого акціонерного товариства "Київське автотранспортне підприємство 13061"

до Державної податкової інспекції у Голосіївському районі м. Києва

проскасування рішення про невизнання декларації з ПДВ як податкової декларації ,

Суддя Винокуров К.С.

Секретар судового засідання Давиденко Д.В.

Представники:

від позивача: Литвин Ю.А. (довіреність б/н від 14.02.2008 р.);

від відповідача: Комаринський О.М. (довіреність № 2177/9/10-017 від 04.06.2008 р.);

Старовойт О.І. (довіреність б/н від 18.06.2008 р.);

На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 15.07.2008 р. о 17 год. 15 хв. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено на 16.07.2008 р. про що повідомлено сторін після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч. 4 ст. 167 КАС України.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Відкрите акціонерне товариство «Київське автотранспортне підприємство 13061»(надалі ВАТ «КАТП 13061», позивач) звернулось до суду з позовом про скасування рішення Державної податкової інспекції у Голосіївському районі міста Києва (надалі ДПІ у Голосіївському районі міста Києва, відповідач) оформлене у вигляді листа № 14926/10/28-312 від 23.08.2007р. про невизнання поданої товариством декларації з податку на додану вартість за липень місяць 2007р. як податкової декларації.

Позовні вимоги обґрунтовані безпідставністю зробленого відповідачем висновку про невизнання поданої позивачем декларації як декларації, оскільки підстави визначені п. 5 пп. 4.1.2 п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»відсутні.

Посилання відповідача на невідповідність декларації вимогам п. 5.4 Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість позивач вважає таким, що не ґрунтується на вимогах закону, оскільки у поданій позивачем Довідці А-04/1-568 від 20.08.2007р. зазначено перелік виданих у липні векселів та вказано одну дату видачі цих векселів і одну дату погашення цих векселів. Навіть у разі незазначення у довідці термінів погашення векселів, ця обставина не є законодавчо встановленою підставою для невизнання контролюючим органом поданої декларації з ПДВ як податкової декларації.

Щодо неподання до податкової декларації копій погашених у звітному періоді податкових векселів, незазначення позивачем про їх подання, позивач вказує, що такі твердження відповідача не відповідають дійсності, оскільки копії податкових векселів подавались разом із декларацією, а в той же час жодною графою форми декларації з ПДВ не передбачено місця для інформування про додання до податкової декларації копій погашених векселів. В будь-якому випадку наведені відповідачем обставини не є такими що надають підстави для невизнання контролюючим органом поданої декларації з ПДВ як податкової декларації.

Відповідачем позову не визнано, заперечення викладені письмово та наявні у матеріалах справи. В обґрунтування наведених заперечень відповідач зазначає, що ВАТ «КАТП 13061»до декларації з ПДВ за звітний період «липень 2007р.»не було надано копії векселів і, відповідно в декларації з ПДВ не було зазначено про надання копій векселів. Порядком випуску, обігу та погашення векселів, які видаються на суму податку на додану вартість при імпорті товарів на митну територію України (розділ 5) передбачено, що … до податкової декларації платник податку додає перелік та копії погашених у звітному (податковому) періоді, за який подається декларація податкових векселів, суму зобовязань за якими відповідно сплачено чи включено до податкових зобовязань за цей звітний період.

Оскільки подана позивачем декларація з ПДВ за звітний період «липень 2007р.» не відповідала вимогам п. 5.4 Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого Наказом ДПА України № 166 від 30.05.2005р. (у редакції наказу від 15.06.2005р. № 213) платнику податків було направлено лист від 23.08.2007р. щодо невизнання декларації з ПДВ як податкової та пропозицію подати декларацію з ПДВ за звітний період «липень 2007р.».

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, адміністративний суд, -

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до листа ДПІ у Голосіївському районі міста Києва 14926/10/28-312 від 23.08.2007р. адресованого ВАТ «КАТП 13061»останньому повідомлено, що подана підприємством податкова декларація з податку на додану вартість за звітний період «липень 2007р.»не відповідає вимогам Порядку заповнення та подання декларації з податку на додану вартість (зі змінами та доповненнями), затвердженого Наказом ДПА України від 15.06.2005р. № 213. Згідно даного листа на підставі п. 4.1.2 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»декларація з податку на додану вартість за звітний період «липень 2007р.»не визнана як податкова декларація, а підприємству запропоновано подати податкову декларацію з податку на додану вартість за звітний період «липень 2007р.».

Оскільки позивачу не були зрозумілими причини відмови ДПІ у Голосіївському районі міста Києва у визнанні декларації як декларації, позивач звернувся до відповідача з листом № А-04/1-640 від 30.08.2007р. у якому просив конкретизувати допущені підприємством помилки, якщо такі мають місце.

У відповідь позивачем від ДПІ у Голосіївському районі міста Києва отримано лист № 16340/10/28-312 від 19.09.2007р. у якому з приведенням норми п. 4.1.2 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»відповідач зазначив, що у випадку, якщо контролюючий орган звертається до платника податків з пропозицією надати нову податкову декларацію з виправленими показниками, то такий платник податків має право:

- надати таку нову декларацію разом із сплатою відповідного штрафу;

- оскаржити рішення податкового органу в порядку апеляційного узгодження.

Оскільки у отриманому листі відповідачем так і не було зазначено про помилки яких допустився позивач, повторно було направлено лист № А04/1-772 від 01.10.2007р. з проханням конкретизувати допущені помилки, на що у відповідь листом ДПІ у Голосіївському районі міста Києва № 17438/10/28-312 від 09.10.2007р. повторно було наведено норми п. 4.1.2 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», зазначено про право надати нову декларацію разом із сплатою відповідного штрафу, оскаржити рішення податкового органу в порядку апеляційного узгодження.

У листі ДПА у м. Києві № 4275/10/28-606, який був отриманий позивачем у відповідь на лист № А-04/1-884 від 19.10.2007р. було зазначено, що при розгляді питання стосовно порушення порядку подання декларації з податку на додану вартість слід користуватись нормами діючого законодавства.

У вказаному листі ДПА у м. Києві були приведені положення п. 1.11 ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» в якому дається визначення податкової декларації, викладено п. 4.1.2 п. 4.1 ст. 4 щодо випадку коли податкова звітність може бути невизнана контролюючим органом як податкова декларація.

З посиланням на п. 4.2, п. 5.4 Порядку заповнення та подання декларації з податку на додану вартість (зі змінами та доповненнями), затвердженого Наказом ДПА України від 15.06.2005р. № 213 зазначено також, що одночасно з декларацією повинні подаватися всі необхідні додатки до декларації, подання яких передбачено цим Порядком, а при поданні розрахунку суми бюджетного відшкодування також копії погашених податкових векселів, у разі їх наявності, та оригінали пятих основних аркушів (примірник декларанта) вантажних митних декларацій у разі наявності експортних операцій.

Суд не погоджується з висновком податкового органу щодо наявності підстав для невизнання податкової декларації за липень 2007р. податковою декларацією виходячи з наступного.

В силу положень п. 4.1.2 п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»прийняття податкової декларації є обов'язком контролюючого органу. Податкова декларація приймається без попередньої перевірки зазначених у ній показників через канцелярію, чий статус визначається відповідним нормативно-правовим актом. Відмова службової (посадової) особи контролюючого органу прийняти податкову декларацію з будь-яких причин або висування нею будь-яких передумов щодо такого прийняття (включаючи зміну показників такої декларації, зменшення або скасування від'ємного значення об'єктів оподаткування, сум бюджетних відшкодувань, незаконного збільшення податкових зобов'язань тощо) забороняється та розцінюється як перевищення службових повноважень такою особою, що тягне за собою її дисциплінарну та матеріальну відповідальність у порядку, визначеному законом.

Податкова звітність, отримана контролюючим органом від платника податків як податкова декларація, що заповнена ним всупереч правилам, зазначеним у затвердженому порядку її заповнення, може бути не визнана таким контролюючим органом як податкова декларація, якщо в ній не зазначено обов'язкових реквізитів, її не підписано відповідними посадовими особами, не скріплено печаткою платника податків. У цьому випадку, якщо контролюючий орган звертається до платника податків з письмовою пропозицією надати нову податкову декларацію з виправленими показниками (із зазначенням підстав неприйняття попередньої), то такий платник податків має право:

- надати таку нову декларацію разом зі сплатою відповідного штрафу;

- оскаржити рішення податкового органу в порядку апеляційного узгодження.

Податкова декларація, що подавалась позивачем до податкового органу (вх. ДПІ № 178781 від 20.08.2007р.) та була невизнана ним як податкова декларація, міститься у матеріалах справи у належним чином засвідченій копії. У вказаній декларації заповнені всі обовязкові реквізити (зазначено звітний період за який подається декларація, назва підприємства, індивідуальний податковий номер платника ПДВ, ідентифікаційний код, місцезнаходження підприємства …), декларація підписана керівником підприємства Бузік М.С. повноваження якого підтверджені Протоколом зборів спостережної ради № 30 ВАТ «КАТП 13061»від 24.06.2004р., Наказом по підприємству від 25.06.2004р., що надані на вимоги суду, декларація скріплена печаткою та вказані обставини відповідачем не заперечуються.

Посилання відповідача на невідповідність декларації вимогам п. 5.4 Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість з тих підстав, що у поданій позивачем Довідці А-04/1-568 від 20.08.2007р. (довідка до податкової декларації з податку на додану вартість ВАТ КАТП-13061 за липень 2007р.) зазначено перелік виданих у липні векселів та вказано одну дату видачі цих векселів і одну дату погашення цих векселів, а також до декларації не було надано копії векселів і, відповідно в декларації з ПДВ не було зазначено про надання копій векселів судом не приймається, оскільки вказані обставини не є підставами для невизнання контролюючим органом поданої декларації з ПДВ як податкової декларації.

Окрім того, як встановлено під час розгляду справи позивачем у даному випадку порушень не допускалось, оскільки як стверджує позивач копії податкових векселів подавались разом із декларацією, натомість у податковій декларації відсутня графа яка б передбачала інформування податкового органу про надання в якості додатків податкових векселів. У відповідності до п. 5.4 Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, якщо платником у звітному періоді видано більше одного податкового векселя, то до декларації цим платником додається довідка (перелік) довільної форми, засвідчена підписом керівника чи головного бухгалтера та печаткою, у якій зазначаються суми податку та терміни погашення кожного векселя. Довідка А-04/1-568 від 20.08.2007р., як те і передбачено складена позивачем у довільній формі та у ній зазначено перелік виданих у липні 2007р. податкових векселів та вказано одну дату видачі цих векселів і одну дату погашення цих векселів, оскільки всі векселі були видані одною датою 30.07.2007р. та мали однаковий строк погашення 28.08.2007р..

Порядок заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість затверджений Наказом ДПА від 30.05.1997р. № 166 «Про затвердження форми податкової декларації та Порядку її заповнення і подання» (із змінами та доповненнями в редакції Наказу від 15.06.2005р. № 213) передбачає (п. 7):

7.1 податкові декларації приймаються без попередньої перевірки зазначених у них показників.

7.2. Зареєстровані в податковій інспекції (адміністрації) декларації підлягають документальній невиїзній (камеральній) перевірці.

7.3. За результатами перевірки робиться відповідний запис у розділі IV податкової декларації та складається Акт про результати документальної невиїзної (камеральної) перевірки податкової декларації з податку на додану вартість за формою, визначеною в додатку 2 до цього Порядку

7.4. Документальну невиїзну (камеральну) перевірку даних, заявлених у податковій звітності з податку на додану вартість, податковий орган проводить протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації.

За наявності достатніх підстав уважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого самого строку провести позапланову виїзну (документальну) перевірку платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування.

За таких обставин, в разі, якщо невірно заповнені показники, або такі не відповідають дійсному обліку платника податків, в разі виявлення податковим органом недоліків у заповненій декларації податковий орган наділений правом провести перевірку камеральну і скласти акт (п. 7.3), провести позапланову виїзну (документальну) перевірку (п. 7.4 Порядку).

Враховуючи все вищевикладене, зважаючи на відсутність обставин з якими закон повязує підстави невизнання податкової декларації як податкової декларації у відповідності до пп. 4.1.2 п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»щодо поданої позивачем податкової декларації за липень 2007р. (вх. ДПІ № 178781 від 20.08.2007р.) суд вважає обґрунтованими заявлені позивачем вимоги щодо скасування рішення ДПІ у Голосіївському районі міста Києва оформленого листом № 14926/10/28-312 від 23.08.2007р. про невизнання поданої ВАТ «КАТП-13061»декларації з податку на додану вартість за липень місяць 2007р. як податкової декларації.

Керуючись ст.ст. 9, 69-71, 94, 97, 158-163 КАС України, адміністративний суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Скасувати рішення Державної податкової інспекції у Голосіївському районі міста Києва оформлене листом № 14926/10/28-312 від 23.08.2007р. про невизнання поданої Відкритим акціонерним товариством «Київське автотранспортне підприємство 13061»(код ЄДРПОУ 05440979) декларації з податку на додану вартість за липень місяць 2007р. як податкової декларації.

3. Стягнути з рахунків державного бюджету України на користь Відкритого акціонерного товариства «Київське автотранспортне підприємство 13061»(03022, м. Київ, вул. Васильківська 24, код ЄДРПОУ 05440979) 3, 40 грн. (три гривні 40 копійок) судових витрат.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження або апеляційної скарги в порядку, встановленому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку та в строки, встановлені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя К.С. Винокуров

Дата складення та підписання постанови в повному обсязі 16.07.2008.