Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
01.07.2008 р. № 10/229
За позовом Державної інспекції з контролю за цінами в м. Києві
доДержавного підприємства «Київський ремонтно-механічний завод»
простягнення санкцій
Суддя Ковзель П.О.
Секретар Сулім А.В.
Обставини справи:
Позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить стягнути з відповідача в доход Державного бюджету України 8745,24 грн., провести перерахунки громадянам, які проживають в окремих кімнатах у гуртожитку по провулку Поліському, 11.
В подальшому позивач звернувся до суду з заявою про уточнення позовних вимог, в якій просить стягнути з відповідача в доход Державного бюджету України 7023,21 грн., провести перерахунки громадянам, які проживають в окремих кімнатах у гуртожитку у відповідності д вимог припису Державної інспекції з контролю за цінами в м. Києві №84 від 25.05.2007 «Про усунення порушення державної дисципліни цін».
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав.
Представник відповідача позовні вимоги визнав повністю.
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 01.07.2008 проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено на 04.07.2008, про що повідомлено сторонам після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч. 4 ст. 167 КАС України.
Розглянувши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Державною інспекцією з контролю за цінами в м. Києві проведено перевірку додержання державної дисципліни цін Державним підприємством «Київський ремонтно-механічний завод»з березня 2006 року по лютий 2007 року.
В ході перевірки встановлено, що відповідач в порушення вимог п.2 ст.7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»та ст..4 Закону України «Про столицю України - місто-герой Київ», розпорядження Київської міської державної адміністрації від 24.09.2002 №1787 «Про встановлення граничних розмірів плати за проживання в гуртожитках громадян»нарахував громадянам, проживаючим у гуртожитку по пров. Поліському, 11, що знаходиться на балансі ДП «Київський ремонтно-механічний завод», додаткову плату за послуги з утримання гуртожитку за вільними, самостійно встановленими тарифами без відповідного погодження (затвердження) додаткової плати з КМДА згідно чинного законодавства.
Сума необґрунтовано одержаної підприємством виручки, з урахуванням фактичної сплати мешканцями гуртожитку, становить 2915 грн. 08 коп.
За наслідками перевірки, позивачем згідно ст.14 Закону України «Про ціни і ціноутворення»прийнято рішення від 25.05.2007 № 71 «Про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін»на суму 8745 грн. 24 коп., в т.ч. 2915,08 грн. необґрунтовано одержаної підприємством виручки та 5830,16 грн. штрафних санкцій, а також припис від 25.05.2007 №84 про усунення порушення державної дисципліни цін та проведення перерахунку по всіх особових рахунках мешканців гуртожитку.
У відповідності до 2 ст. 19 Конституції України державні органи та їх посадові особи діють у спосіб, в межах повноважень та на підставах, передбачених Конституцією та Законами України.
Згідно ст. 5 Закону України «Про ціни і ціноутворення»органи державної влади і управління України послідовно проводять в життя заходи щодо підтримки життєвого рівня населення, в першу чергу низькооплачуваних і малозабезпечених громадян, шляхом введення компенсації втрат у зв'язку з підвищенням цін і тарифів, а також шляхом індексації доходів стосовно соціально-економічних груп населення.
Частиною 1 ст. 8 Закону України «Про ціни і ціноутворення»передбачено, що державне регулювання цін і тарифів здійснюється шляхом встановлення: державних фіксованих цін (тарифів); граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фіксованих цін і тарифів.
Згідно п.п. 2, 10, 12 ст.7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить, зокрема, встановлення зручного для населення режиму роботи виробників та виконавців, здійснення контролю за дотриманням законодавства щодо захисту прав споживачів у сфері житлово-комунальних послуг, вирішення інших питань у сфері житлово-комунальних послуг відповідно до законів.
Пунктом 2 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про столицю України - місто-герой Київ»визначено, що у зв'язку зі здійсненням містом Києвом функцій столиці України Київська міська рада та Київська міська державна адміністрація, кожна в межах своєї компетенції, встановленої законами України, мають право, зокрема, встановлювати порядок утримання та експлуатації об'єктів, розташованих у місті, та прилеглої до них території, правила благоустрою, торговельного, побутового, транспортного, житлово-комунального та іншого соціально-культурного обслуговування, визначати особливості землекористування та використання інших природних ресурсів.
Розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 20.06.2002 №1245 «Про встановлення тарифів на виробництво теплової енергії та житлово-комунальні послуги для населення», зареєстрованим в Київському міському управлінні юстиції 27.06.2002 за N 46/429 (що діяло на момент виникнення спірних правовідносин), встановлено тарифи на виробництво теплової енергії основними теплопостачальними підприємствами м. Києва, тарифи на житлово-комунальні послуги для населення та тарифи на послуги з гарячого водопостачання.
Розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 24.09.2002 №1787 «Про встановлення граничних розмірів плати за проживання в гуртожитках громадян», зареєстрованим в Київському міському управлінні юстиції 30.09.2002 за N 73/456 (що діяло на момент виникнення спірних правовідносин), встановлено з 1 жовтня 2002 року граничні розміри плати за проживання в гуртожитках громадян.
В порушення вимог вказаних розпоряджень Київської міської державної адміністрації відповідач нарахував громадянам, проживаючим у гуртожитку по пров. Поліському, 11, що знаходиться на балансі ДП «Київський ремонтно-механічний завод», додаткову плату за послуги з утримання гуртожитку за вільними, самостійно встановленими тарифами без відповідного погодження (затвердження) додаткової плати з КМДА згідно чинного законодавства.
Відповідно до ч.1 ст. 14 Закону України «Про ціни і ціноутворення»вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду.
Згідно пп. 4, 5 п. 5 Положення «Про Державну інспекцію з контролю за цінами», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2000 №1819, Держцінінспекція має право, зокрема, у межах своєї компетенції вимагати від керівників та інших посадових осіб органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій, які перевіряються, усунення виявлених порушень порядку формування, встановлення і застосування цін і тарифів; приймати рішення про вилучення до відповідного бюджету сум всієї необґрунтовано одержаної підприємством, установою, організацією виручки у результаті порушення державної дисципліни цін та штрафу у двократному її розмірі, а також звертатись з позовами до судів про стягнення з підприємств, установ та організацій зазначених сум у разі невиконання ними рішень державних інспекцій з контролю за цінами.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що Державною інспекцією з контролю за цінами в м. Києві штрафні (фінансові) санкцій за порушення державної дисципліни цін та про усунення порушення державної дисципліни цін до відповідача застосовано законно і обґрунтовано.
Як видно з матеріалів справи, відповідач добровільно штрафі санкції не сплатив, вимоги припису не виконав.
Судом встановлено, що рішення позивача від 25.05.2007 № 71 відповідачем не оскаржувалось, позивачем при визначенні штрафних санкцій не порушено строки застосування адміністративно-господарських санкцій, до яких відноситься і зазначені штрафи, встановлені ст.250 Господарського кодексу України.
Разом з тим, за результатами взаєморозрахунків між позивачем та відповідачем, сторони прийшли до висновку, що обєктивна сума штрафних санкцій становить 7023,21 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.
Крім того, представник відповідача позовні вимоги визнав повністю.
За таких обставин суд дійшов висновку, що позовні вимоги Державної інспекції з контролю за цінами в м. Києві підлягають задоволенню.
Оскільки спір вирішено на користь субєкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) згідно ч. 4 ст. 94 КАС України стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст.ст. 9, 69-71, 94, 97, 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
1.Позов задовольнити повністю.
2.Стягнути з Державного підприємства «Київський ремонтно-механічний завод»(02093, м. Київ, вул. Бориспільська, 34-А, код 143022667) на користь Державного бюджету України (р/р 31114106700003, одержувач УДК у Дарницькому районі м. Києва, код 26077885, банк одержувача ГУ ДКУ у м. Києві, МФО 820019) 7023,21 грн. (сім тисяч двадцять три гривні).
3.Зобовязати Державне підприємство «Київський ремонтно-механічний завод»(02093, м. Київ, вул. Бориспільська, 34-А, код 143022667) провести перерахунки громадянам, які проживають в окремих кімнатах у гуртожитку у відповідності до вимог припису Державної інспекції з контролю за цінами в м. Києві №84 від 25.05.2007 «Про усунення порушення державної дисципліни цін».
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
СуддяП.О. Ковзель