Рішення № 96244483, 14.04.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.04.2021
Номер справи
200/297/21-а
Номер документу
96244483
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 квітня 2021 р. Справа№200/297/21-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кошкош О.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області (ідентифікаційний код 41325231, 84122, Донецька область, м.Слов`янськ, вул.Свободи, 5) про визнання протиправною бездіяльності щодо нездійснення розрахунку та сплати сум індексації щомісячних страхових виплат за весь період перебування на обліку у Фонді, без врахування розміру пенсії та з визначенням в якості базових місяців - місяців в яких відбулося підвищення страхових виплат; зобов`язання нарахувати та сплатити індексацію щомісячних страхових виплат за весь період перебування на обліку у Фонді, з визначенням в якості базових місяців - місяців в яких відбулося підвищення страхових виплат; зобов`язання нарахувати та сплатити компенсацію втрати частини доходів у зв`язку із несвоєчасною виплатою індексації страхових виплат. В обґрунтування зазначено, що позивач перебуває на обліку в Бахмутському відділенні управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області. Згідно вимог ст.2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" страхові виплати підлягають індексації. На запит позивача відомостей щодо проведення індексації не надано. Компенсація втрати частини доходів у зв`язку із несвоєчасною виплатою індексації страхових виплат підлягає виплаті на підставі Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати".

14 січня 2021 року ухвалою Донецького окружного адміністративного суду прийнято до розгляду позовну заяву, відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідачем надано відзив, в якому зазначено, що позивача взято на облік до управління з 28.09.2008. Первинною постановою про призначення страхової виплати від 25.09.2008 позивачу призначена страхова виплата у розмірі 339,10 грн. У серпні 2020 року фондом проведена індексація страхових виплат та продовжено нарахування до жовтня 2017 року. З березня 2018 року припинено нарахування фіксованої суми у зв`язку з тим, що розмір збільшення щомісячної страхової виплати перевищив розмір суми фіксованої величини. Зазначено, що загалом, ОСОБА_1 нараховано та виплачено індексацію щомісячних страхових виплат у повному обсязі, заборгованість відсутня. Зазначає, що за результатом розгляду заяви позивача управлінням проведено розрахунок та проведено виплату індексації страхових виплат за весь період перебування на обліку у Фонді, без врахування розміру пенсії та з визначенням в якості базових місяців місяці в яких відбулося підвищення страхових виплат. Просив відмовити у задоволені позовних вимог.

23 лютого 2021 року ухвалою суду призначено підготовче засідання на 16 березня 2021 року.

10 березня 2021 року до суду надійшла відповідь на відзив, в якій зазначено, що позивач на день настання права на індексацію була пенсіонером та не працевлаштованою особою. Зазначає, що індексація сплачена, однак не за весь період перебування на обліку у Фонді. При цьому, виплата компенсації втрат частини доходу за цей період у зв`язку з несвоєчасною сплатою індексації не нарахована та не виплачена. Просив позовні вимоги задовольнити.

16 березня 2021 року ухвалою суду закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті.

У судове засідання призначене на 07 квітня 2021 року представники сторін не з`явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. За таких обставин суд визнав за можливе розглянути справу на підставі наявних матеріалів.

Розглянувши заяви по суті, дослідивши докази по справі, суд встановив наступне.

25 вересня 2008 року ОСОБА_1 звернулася до Артемівського міського відділення виконавчої дирекції ФССНВВ та ПЗ із заявою про призначення страхових виплат у зв`язку з нещасним випадком на виробництві, зо стався за час роботи на підприємстві.

25 вересня 2008 року Артемівським міським відділенням Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України призначено щомісячну грошову суму в разі часткової втрати професійної працездатності, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку в розмірі 339,10 грн. з 14.08.2008 безстроково.

04 серпня 2020 року позивач звернувся із заявою, в якій просила проводити індексацію щомісячних страхових виплат.

Бахмутським міським відділенням Управління виконавчої дирекції Фонду в Донецькій області листом №18.03.1/3172 від 21.08.2020 надана відповідь, в якій повідомлено про відсутність звернення із відповідними документами для здійснення індексації страхових виплат, при цьому повідомлено, що після внесення змін Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03 жовтня 2017 року № 2148-VIII щомісячна страхова виплата індексації не підлягає.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що на його запит про надання інформації щодо нарахування сум індексації страхових виплат відповідачем надана відповідь, в якій викладена відмова у її проведені, що зумовило позивача звернутися до суду за захистом прав з вказаним позовом.

Разом з цим, у жовтні 2020 року відповідачем здійснено нарахування індексації щомісячних страхових виплат починаючи з серпня 2008 року та надана відповідна розшифровка, згідно якої доплата індексації дорівнює 14340,73 грн.

Щодо призначення потерпілій ОСОБА_1 розрахованої суми індексації щомісячної страхової виплати починаючи з червня 2014 року Бахмутським відділенням ВУВД ФСС України в Донецькій області прийнята постанова №0502/1254/18 від 05 жовтня 2020 року.

Перерахування грошових коштів ОСОБА_1 з призначенням платежу «щомісячна страхова виплата потерпілим за жовтень 2020 року» у розмірі 15909,59 грн., в т.ч. індексація 14340,73 грн., щомісячна страхова виплата 1568,86 грн., здійснено 04 листопада 2020 року згідно платіжного доручення від 03.11.2020 №4816.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Частиною першою статті 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов`язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров`я визначає Закон України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» № 1105-XIV (далі Закон № 1105-XIV).

Пункт 18 статті 34 вказаного Закону в редакції, чинній до 01.01.2015 та пункт 15 статті 42 Закону № 1105-XIV, в редакції Закону України від 28 грудня 2014 року N 77-VIII, чинній з 01.01.2015 до 11.10.2017, передбачав, що індексація суми страхової виплати провадиться відповідно до законодавства. Редакція пункту 15 статті 42 Закону № 1105-XIV в редакції, чинній з 11.10.2017 передбачала, що індексація суми страхової виплати проводиться відповідно до частини другої статті 37 цього Закону.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначалися Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 року № 1282-ХІІ (надалі Закон № 1282-ХІІ).

Відповідно до ст. 2 Закону № 1282-ХІІ індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії; оплата праці (грошове забезпечення); суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування тощо.

Статтею 4 Закону № 1282-ХІІ передбачено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації. Наведений поріг індексації в редакції Закону, чинній до 01.07.2002 визначався на рівні 105%, в редакції закону, чинній з 01.07.2002 по 01.01.2016 - на рівні 101%, з 01.01.2016 - на рівні 103%.

Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.

З метою реалізації положень Закону № 1282-ХІІ постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 № 1078 було затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення (далі - Порядок індексації), яким визначений механізм та правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення, який поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників.

Постановою Кабінету Міністрів «Про внесення змін до Порядку проведення індексації грошових доходів населення» № 526 від 13.06.2012 року, абзац третій пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення викладено в наступній редакції: "У разі коли грошовий дохід з урахуванням суми підвищення менше суми грошового доходу з урахуванням індексації до його підвищення, у базовому місяці сума загального доходу визначається з таким розрахунком, щоб сума грошового доходу з урахуванням індексації не перевищувала загального доходу до його підвищення. Приклад проведення індексації у разі підвищення грошових доходів наведено в додатку 4 до цього Порядку".

Абзацом 3 пункту 5 Порядку індексації визначено, що сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу.

Абзацом 4 пункту 5 Порядку індексації визначено, що якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03 жовтня 2017 року № 2148-VIII (із змінами) внесені зміни в абз. 5 ст. 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення».

Так, згідно абз. 5 ст. 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» (в редакції чинній з 11.10.2017), індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, в т.ч. суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їхніх сімей і пенсій, які індексуються відповідно до закону за цими видами страхування.

Проте, цим же законом внесено зміни до Закону № 1105-XIV, а саме, ч.15 ст.42 вказаного закону передбачено, що індексація суми страхової виплати проводиться відповідно до частини другої статті 37 цього Закону.

Відповідно до п. 1.16 Порядку призначення, перерахування та проведення страхових виплат, затвердженою Постановою правління Фонду соціального страхування України від 19 липня 2018 року № 11 (далі - Порядок № 11), який діє з 01.10.2018 року, також передбачено, що індексація щомісячних страхових виплат проводиться відповідно до статті 37 Закону № 1105-XIV.

Відповідно до ч. 2 ст. 37 Закону № 1105-XIV (в редакції чинній у період виникнення спірних правовідносин) перерахування сум щомісячних страхових виплат провадиться у разі зростання у попередньому календарному році середньої заробітної плати. Таке перерахування провадиться з 1 березня наступного року відповідно до коефіцієнта, затвердженого Кабінетом Міністрів України на підставі даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики.

Під час розгляду справи, судом встановлено, що відповідачем здійснено нарахування сум індексації щомісячних страхових виплат за період серпень 2008 року - березень 2018 року з урахуванням величини індексу споживчих цін та передбаченою п.5 Порядку №1078 різницею між сумою індексації, обрахованої за місяць підвищення доходу та розміром підвищення доходу, яка умовно визначена управлінням як фіксована індексація.

Щодо розрахунку сум індексації, судом встановлено наступне. 2008 рік - у грудні 2008, січні та лютому 2009 року поріг індексації перевищено, індексації підлягали страхові виплати за грудень 2008 - лютий 2009 року. Виплачено індексацію за грудень 2008 - лютий 2009 року. 2009 - 2011 рік - у березні 2009 року здійснено підвищення страхової виплати - місяць вважається базовим; індексація за березень - червень 2009 року не нараховувалась; з липня 2009 р. по лютий 2011 р. щомісячно зростав коефіцієнт індексації, тобто, поріг індексації перевищено. Виплачено індексацію з липня 2009 по лютий 2011 року включно. 2011 рік - у березні 2011 року здійснено підвищення страхової виплати - місяць вважається базовим; індексація за березень - травень 2011 року не нараховувалась; з червня 2011 р. по лютий 2012 р. щомісячно зростав коефіцієнт індексації, тобто поріг індексації перевищено. Виплачено індексацію з червня 2011 по лютий 2012 року включно. 2012 рік - у березні 2012 року здійснено підвищення страхової виплати - місяць вважається базовим; поріг індексації не перевищено. Індексація за березень грудень 2012 року не нараховувалась. 2013 рік - у березні 2013 року здійснено підвищення страхової виплати - місяць вважається базовим; поріг індексації не перевищено; індексація за січень - грудень 2013 року не нараховувалась. 2014 - 2016 рік - у березні 2014 року здійснено підвищення страхової виплати - місяць вважається базовим; індексація за січень - травень 2014 року не нараховувалась; з червня 2014 р. по грудень 2016 р. щомісячно зростав коефіцієнт індексації, тобто поріг індексації перевищено. Здійснена індексація з червня 2014 року по грудень 2016 року. 2017 рік - у січні 2017 року здійснено підвищення страхової виплати - фіксується різниця; виплата фіксованої суми індексації; у березні 2017 року здійснено підвищення страхової виплати, коефіцієнт індексації дорівнює нульовому значенню, фіксована сума індексації зменшена на суму підвищення доходу (459,81 - 151,04 = 308,77). У серпні 2017 індекс інфляції - 3,8 %, виплачена фіксована сума індексації разом із основною сумою індексації за серпень, вересень 2017 р. За жовтень - грудень 2017 року виплачена фіксована сума індексації. В січні 2018 року - підвищення страхової виплати. За січень, лютий виплачена фіксована індексація (різниця між сумою індексації та сумою підвищення доходу - 338,83-330,69=8,14). З березня 2018 року розмір збільшення щомісячної страхової суми перевищив розмір суми фіксованої величини, у зв`язку з чим припинено нарахування фіксованої суми.

Виплата донарахованих сум індексації здійснена 03.11.2020, що підтверджується наданими платіжними дорученнями від 03.11.2020 №4816 та довідкою.

Твердження позивача щодо врахування управлінням під час розрахунку індексації щомісячних страхових виплат розміру пенсії та визначення в якості базових місяців місяці в яких відбулося підвищення пенсії є безпідставним, та таким, що гуртуються лише на припущеннях.

Разом з цим, із наданих суб`єктом владних повноважень розрахунків вбачається, що при визначені базового місяця враховано підвищення саме страхових виплат, а не пенсії, як помилково вважає позивач.

Спір щодо сум нарахування індексації відсутній. Отже, позовні вимоги в частині визнання протиправною бездіяльності щодо нездійснення розрахунку та сплати сум індексації щомісячних страхових виплат за весь період перебування на обліку у Фонді, без врахування розміру пенсії та з визначенням в якості базових місяців - місяців в яких відбулося підвищення страхових виплат; зобов`язання нарахувати та сплатити індексацію щомісячних страхових виплат за весь період перебування на обліку у Фонді, з визначенням в якості базових місяців - місяців в яких відбулося підвищення страхових виплат є безпідставними та задоволенню не підлягають.

Щодо позовних вимог про зобов`язання нарахувати та сплатити компенсацію втрати частини доходів у зв`язку із несвоєчасною виплатою індексації страхових виплат суд враховує наступне.

Питання, пов`язані зі здійсненням компенсації громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, врегульовані Законом України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати» № 2050-ІІІ (далі - Закон № 2050-ІІІ) та Порядком проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати передбачено, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 року № 159 (далі Порядок), для реалізації згаданого Закону.

Згідно ст. 1 Закону № 2050-ІІІ, підприємства, установи та організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).

Відповідно до статті 2 Закону, компенсація громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії; соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.

Пунктом 3 Порядку передбачено, що компенсації підлягають грошові доходи разом із сумою індексації, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру.

Згідно абз. 1 п. 4 Порядку сума компенсації обчислюється як добуток нарахованого, але невиплаченого грошового доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов`язкових платежів) і приросту індексу споживчих цін (індексу інфляції) у відсотках для визначення суми компенсації, поділений на 100.

Відповідно до статті 4 Закон № 2050-ІІІ та п.5 Порядку вбачається, що виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому з місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.

Аналіз вказаної норми свідчить, що компенсація повинна бути обчислена при виплаті доходу.

Враховуючи те, що відповідачем здійснена виплата індексації страхових виплат, при цьому доказів нарахування та виплати компенсації втрати частини доходів у зв`язку із порушенням строків виплати відповідачем не надано, суд дійшов висновку щодо задоволення позовних вимог в цій частині.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат суд враховує, що ухвалою суду відстрочено сплату судового збору до ухвалення рішення у справі.

Фактично позовні вимоги задоволені, оскільки при несвоєчасному нарахуванні індексації управлінням не здійснено нарахування компенсації втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати.

Відповідно до ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, щодо стягнення за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень судового збору у розмірі 840,80 грн. (як за одну вимогу немайнового характеру).

Керуючись нормами Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Зобов`язати Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області (ідентифікаційний код 41325231, 84122, Донецька область, м.Слов`янськ, вул.Свободи, 5) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) компенсацію втрати частини доходів у зв`язку із несвоєчасною виплатою індексації страхових виплат.

У задоволені позовних вимог в частині визнання протиправною бездіяльності щодо нездійснення розрахунку та сплати сум індексації щомісячних страхових виплат за весь період перебування на обліку у Фонді, без врахування розміру пенсії та з визначенням в якості базових місяців - місяців в яких відбулося підвищення страхових виплат; зобов`язання нарахувати та сплатити індексацію щомісячних страхових виплат за весь період перебування на обліку у Фонді, з визначенням в якості базових місяців - місяців в яких відбулося підвищення страхових виплат відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області (ідентифікаційний код 41325231, 84122, Донецька область, м.Слов`янськ, вул.Свободи, 5) судовий збір у розмірі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп. на користь Державного бюджету України.

Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду, з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII Перехідні положення КАС України.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.О. Кошкош