
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 квітня 2021 р. Справа№200/298/21-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кошкош О.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області (ідентифікаційний код 41325231, 84122, Донецька область, м.Слов`янськ, вул.Свободи, 5) про визнання протиправною бездіяльності щодо нездійснення розрахунку та сплати сум індексації щомісячних страхових виплат за весь період перебування на обліку у Фонді, без врахування розміру пенсії та з визначенням в якості базових місяців - місяців в яких відбулося підвищення страхових виплат; зобов`язання нарахувати та сплатити індексацію щомісячних страхових виплат за весь період перебування на обліку у Фонді, з визначенням в якості базових місяців - місяців в яких відбулося підвищення страхових виплат; зобов`язання нарахувати та сплатити компенсацію втрати частини доходів у зв`язку із несвоєчасною виплатою індексації страхових виплат. В обґрунтування зазначено, що позивач перебуває на обліку в Бахмутському відділенні управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області. Згідно вимог ст.2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" страхові виплати підлягають індексації. На запит позивача відомостей щодо проведення індексації не надано. Компенсація втрати частини доходів у зв`язку із несвоєчасною виплатою індексації страхових виплат підлягає виплаті на підставі Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати".
14 січня 2021 року ухвалою Донецького окружного адміністративного суду прийнято до розгляду позовну заяву, відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідачем надано відзив, в якому зазначено, що позивача взято на облік до управління з 01.04.2001. Первинною постановою про призначення страхової виплати від 17.07.2001 позивачу призначена страхова виплата у розмірі 104,08 грн. У зв`язку із невиконанням позивачем обов`язку в частині повідомлення обставин, які призводять до зміни розміру матеріального забезпечення, складу соціальних послуг та порядку їх надання (зміни стану непрацездатності, складу сім`ї, звільнення з роботи, працевлаштування, тощо) в управлінні були відсутні вихідні дані, необхідні для проведення індексації щомісячних страхових виплат. У травні 2017 року за заявою позивача, з урахуванням строків визначених у ч.4 ст. 47 Закону №1105-ХІV проведена індексація страхових виплат за три роки до моменту звернення та продовжено нарахування до жовтня 2017 року. З жовтня 2017 року, у зв`язку із змінами внесеними Законом України від 03.10.2017 №2148-VII, які набули чинності 11.10.2017, продовжена виплата індексації у фіксованому розмірі відповідно до п.3 постанови Кабінету Міністрів від 13.06.2012 №526. З березня 2018 року припинено нарахування фіксованої суми у зв`язку з тим, що розмір збільшення щомісячної страхової виплати перевищив розмір суми фіксованої величини. Зазначено, що загалом, ОСОБА_1 нараховано та виплачено індексацію щомісячних страхових виплат на суму 12880,82 грн., заборгованість відсутня. Зазначає, що за результатом розгляду заяви позивача управлінням проведено розрахунок та проведено виплату індексації страхових виплат за весь період перебування на обліку у Фонді, без врахування розміру пенсії та з визначенням в якості базових місяців місяці в яких відбулося підвищення страхових виплат. Просив відмовити у задоволені позовних вимог.
10 березня 2021 року до суду надійшла відповідь на відзив, в якій зазначено, що індексація управлінням сплачена, однак не за весь період перебування на обліку у Фонді. При цьому, виплата компенсації втрат частини доходу за цей період у зв`язку з несвоєчасною сплатою індексації не нарахована та не виплачена. Просив позовні вимоги задовольнити.
16 березня 2021 року за заявою позивача ухвалою суду залишено без розгляду позовну заяву ОСОБА_1 в частині позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області щодо нездійснення розрахунку та сплати сум індексації щомісячних страхових виплат з червня 2015 року; зобов`язання Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області нарахувати та сплатити індексацію щомісячних страхових виплат починаючи з червня 2015 року.
16 березня 2021 року ухвалою суду закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті.
У судове засідання призначене на 07 квітня 2021 року представники сторін не з`явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. За таких обставин суд визнав за можливе розглянути справу на підставі наявних матеріалів.
Розглянувши заяви по суті, дослідивши докази по справі, суд встановив наступне.
17 липня 2001 року Артемівським міським відділенням Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, за заявою ОСОБА_1 про взяття на облік, призначена виплата відшкодування потерпілому заробітку при стійкій втраті професійної працездатності 25% у період з 01.04.2001 по 05.04.2003 у розмірі 104,08 грн., про що свідчить постанова №623.
30 травня 2017 року позивач звернувся із заявою до ФССНВВ та ПЗ України у місті Бахмут Донецької області, в якій просив проводити індексацію щомісячних страхових виплат.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що на його запит про надання інформації щодо нарахування сум індексації страхових виплат відповіді не надано, що зумовило позивача звернутися до суду за захистом прав з вказаним позовом.
Разом з цим, 02 червня 2017 року Відділенням ВД ФССНВВ та ПЗ України у місті Бахмут Донецької області здійснено нарахування індексації щомісячних страхових виплат починаючи з березня 2015 року у загальному розмірі 10401,79 грн., про що свідчать постанова №0503/623/10 від 02 червня 2017 року та наданий управлінням розрахунок.
Спірним (з урахуванням заяви про залишення без розгляду частини позовних вимог) є бездіяльність відповідача щодо проведення індексації страхових виплат до червня 2015 року та нарахування та виплати компенсації втрати частини доходів у зв`язку із несвоєчасною її виплатою.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Частиною першою статті 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов`язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров`я визначає Закон України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» № 1105-XIV (далі Закон № 1105-XIV).
Пункт 18 статті 34 вказаного Закону в редакції, чинній до 01.01.2015 та пункт 15 статті 42 Закону № 1105-XIV, в редакції Закону України від 28 грудня 2014 року N 77-VIII, чинній з 01.01.2015 до 11.10.2017, передбачав, що індексація суми страхової виплати провадиться відповідно до законодавства. Редакція пункту 15 статті 42 Закону № 1105-XIV в редакції, чинній з 11.10.2017 передбачала, що індексація суми страхової виплати проводиться відповідно до частини другої статті 37 цього Закону.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначалися Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 року № 1282-ХІІ (надалі Закон № 1282-ХІІ).
Відповідно до ст. 2 Закону № 1282-ХІІ індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії; оплата праці (грошове забезпечення); суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування тощо.
Статтею 4 Закону № 1282-ХІІ передбачено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації. Наведений поріг індексації в редакції Закону, чинній до 01.07.2002 визначався на рівні 105%, в редакції закону, чинній з 01.07.2002 по 01.01.2016 - на рівні 101%, з 01.01.2016 - на рівні 103%.
Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
Відповідно до частини 7 статті 47 Закону № 1105-XIV якщо потерпілому або особам, які мають право на одержання страхової виплати, з вини Фонду своєчасно не визначено або не виплачено суми страхової виплати, ця сума виплачується без обмеження протягом будь-якого строку та підлягає коригуванню у зв`язку із зростанням цін на споживчі товари та послуги в порядку, встановленому статтею 34 Закону України «Про оплату праці».
Під час розгляду справи, судом встановлено, що відповідачем здійснено нарахування індексації сум страхових виплат починаючи з березня 2015 року, про що свідчить постанова управління від 02.06.2017 №0503/623/10. На підтвердження виплати нарахованих сум індексації відповідачем надана довідка від 17.03.2021 №18.06/1334.
Разом з цим, на виконання вимог ухвали суду від 14.01.2021 відповідачем не надано доказів нарахування індексації страхових виплат з моменту перебування на обліку в Артемівському міському відділенні Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України (01 квітня 2001 року) по лютий 2015 року (включно).
Доводи відповідача про відсутність підстав для проведення індексації страхових виплат до лютого 2015 року з посиланням на ч.4 ст.47 Закону №№ 1105-XIV та належність її проведення у межах лише трирічного строку, що передує даті звернення із відповідною заявою суд вважає безпідставним з огляду на те, що право особи на реалізацію зазначених гарантій не залежить від подання нею заяв щодо здійснення індексації страхових виплат.
Вказаного висновку не спростовує і зміст частини 4 статті 47 Закону № 1105-XIV, яка передбачає, що виплати, призначені, але не одержані своєчасно потерпілим або особою, яка має право на одержання виплат, провадяться за весь минулий час, але не більш як за три роки з дня звернення за їх одержанням. Зазначена норма передбачає випадки, коли виплати призначені, але не одержані потерпілим. Тоді як у цій справі встановлено, що виплати індексації страхових виплат не були призначені саме відповідачем.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відповідачем допущена протиправна бездіяльність щодо здійснення нарахування індексації сум страхових внесків у період з 01 квітня 2001 року по лютий 2015 року (включно).
При обранні належного способу захисту прав позивача суд враховує, що визначена у прохальній частині позовних вимог умова нарахування та виплати індексації, а саме «без врахування розміру пенсії та з визначенням в якості базових місяців - місяців в яких відбулося підвищення страхових виплат», ґрунтується на припущеннях позивача щодо можливого порушення відповідачем п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення».
Суд звертає увагу, що із наданих суб`єктом владних повноважень розрахунків вбачається, що при визначені базового місяця враховано підвищення саме страхових виплат, а не пенсії, як помилково вважає позивач.
Відповідно до ст. 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси. Рішення суду не може бути прийнято на майбутнє, не може ґрунтуватися на припущеннях та домислах, котрі на момент ухвалення рішення ще не відбулись, оскільки таке рішення суперечитиме законодавчо визначеним принципам і завданням адміністративного судочинства.
Метою та завданням адміністративного судочинства, зокрема, є захист та поновлення порушених прав, разом з цим, у суду відсутні підстави вважати, що відповідач не здійснить нарахування та виплату індексації страхових внесків у відповідному розмірі. У зв`язку з викладеним, належним способом захисту прав позивача є визнання протиправною бездіяльності Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області щодо нарахування та виплати позивачу індексації щомісячних страхових виплат з 01 квітня 2001 року по 28 лютого 2015 року та зобов`язання здійснити нарахування та виплату належної індексації щомісячних страхових виплат з 01 квітня 2001 року по 28 лютого 2015 року.
Щодо позовних вимог про зобов`язання нарахувати та сплатити компенсацію втрати частини доходів у зв`язку із несвоєчасною виплатою індексації страхових виплат суд враховує наступне.
Питання, пов`язані зі здійсненням компенсації громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, врегульовані Законом України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати» № 2050-ІІІ (далі - Закон № 2050-ІІІ) та Порядком проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати передбачено, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 року № 159 (далі Порядок), для реалізації згаданого Закону.
Згідно ст. 1 Закону № 2050-ІІІ, підприємства, установи та організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).
Відповідно до статті 2 Закону, компенсація громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії; соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.
Пунктом 3 Порядку передбачено, що компенсації підлягають грошові доходи разом із сумою індексації, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру.
Згідно абз. 1 п. 4 Порядку сума компенсації обчислюється як добуток нарахованого, але невиплаченого грошового доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов`язкових платежів) і приросту індексу споживчих цін (індексу інфляції) у відсотках для визначення суми компенсації, поділений на 100.
Відповідно до статті 4 Закон № 2050-ІІІ та п.5 Порядку вбачається, що виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому з місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.
Враховуючи встановлені судом обставини, суд дійшов висновку щодо задоволення позовних вимог в цій частині.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат суд враховує, що ухвалою суду відстрочено сплату судового збору до ухвалення рішення у справі.
Фактично позовні вимоги задоволені, оскільки бездіяльність відповідача щодо здійснення індексації у відповідний період визнана протиправною, а зобов`язання вчинити певні дії є похідними від першої вимоги.
Відповідно до ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, щодо стягнення за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень судового збору у розмірі 840,80 грн. (як за одну вимогу немайнового характеру).
Керуючись нормами Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 індексації щомісячних страхових виплат з 01 квітня 2001 року по 28 лютого 2015 року.
Зобов`язати Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області (ідентифікаційний код 41325231, 84122, Донецька область, м.Слов`янськ, вул.Свободи, 5) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) індексацію щомісячних страхових виплат з 01 квітня 2001 року по 28 лютого 2015 року, нарахувати та виплатити компенсацію втрати частини доходів у зв`язку із несвоєчасною виплатою індексації страхових виплат.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області (ідентифікаційний код 41325231, 84122, Донецька область, м.Слов`янськ, вул.Свободи, 5) судовий збір у розмірі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп. на користь державного бюджету України.
Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду, з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII Перехідні положення КАС України.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.О. Кошкош