Постанова № 9624204, 14.05.2010, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.05.2010
Номер справи
2а-16699/09/0570
Номер документу
9624204
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

головуючий суддя І інстанції Могильницький М.С.

суддя доповідач Геращенко І.В.

Донецький апеляційний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

Іменем України

« 14 » травня 2010 року справа № 2а-16699/09/0570

м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого Геращенка І.В.

суддів Бадахової Т.П., Шаптала Н.К.

при секретарі судового засідання Літвіновій Л.О.

за участю представників сторін:

від позивача не з'явились

від відповідача не з'явились

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю “УГК 2000”

на постанову Донецького окружного адміністративного суду

від 18.11.2009 року

у справі № 2а-16699/09/0570

за позовом Єнакієвської обєднаної державної податкової адміністрації у Донецькій області

до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю “УГК 2000”

про зобовязання допустити до проведення перевірки та надати первинні бухгалтерські документи

ВСТАНОВИВ:

Єнакієвська обєднана державна податкова адміністрація у Донецькій області звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю “УГК 2000” про зобовязання допустити до проведення перевірки та надати первинні бухгалтерські документи.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 18.11.2009 року у справі № 2а-16699/09/0507 (суддя Могильницький М.С.) позовна заява задоволена.

Відповідачем подана апеляційна скарга, в якій він просить скасувати постанову суду та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позовної заяви відмовити.

Доводи апеляційної скарги обгрунтовує невірним застосуванням норм процесуального та матеріального права.

Зазначає, що судом першої інстанції невірно застосовані норми ст. 111 Закону України “Про державну податкову службу в Україні”, оскільки позивачем не наведена жодна з підстав для проведення такої перевірки, визначених зазначеною нормою Закону.

Дослідивши матеріали справи, колегія суддів встановила.

Товариство з обмеженою відповідальністю “УГК 2000” зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом Єнакієвської міської ради Донецької області 25.08.2004 року, включене до ЄДРПОУ та має ідентифікаційний код - 33127748, перебуває на податковому обліку в Єнакієвській ОДПІ з 31.08. 2004 року за № 1985, як платник податків, діє на підставі статуту.

Листом ДПА у Донецькій області від 12.06.2009 року № 8712/7/23-713-3 “Щодо відпрацювання переліку платників, які є вірогідними “податковими ямами” чи користувачами таких “ям” з метою руйнування схеми мінімізації податкових зобов'язань підприємств - контрагентів, які задіяні у схемі постачання ПП “Комерцторггруп” податкові інспекції зобов'язані вжити заходів відповідно чинного законодавства.

Листом Алчевської ОДПІ від 02.06.2009 року № 17991/231-14 “Щодо встановлених фактів користування послугами “податкових ям” при формуванні податкового кредиту підприємствами реального сектору економіки” наданий перелік підприємств та сум податкового кредиту, що мали взаємовідносини з ПП “Комерцторггруп”, оскільки перевірку зазначеного субєкта господарювання неможливо провести з причини його відсутності за юридичною адресою (а.с. 16 17).

1 вересня 2009 року в.о. начальника інспекції на підставі п. 1 ч. 6 ст. 111 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” прийнятий наказ № 208 про проведення позапланової виїзної перевірки ТОВ “УГК 2000” (ЄДРПОУ 33127749) з питань взаємовідносин з ТОВ “Комерцторггруп” (ЄДРПОУ 35413293) за період з 02.09.2006 року по 01.09.2009 року. 2 вересня 2009 року, податковим органом виписане направлення на проведення позапланової виїзної документальної перевірки відповідача за № 138.

Представником відповідача (Орлов В.В. - довіреність № 4 від 20.10.2006 року) посадові особи Єнакієвської ОДПІ не були допущені до проведення позапланової виїзної перевірки, при цьому представник відповідача відмовився від ознайомлення та отримання копії наказу № 208 від 01.09.2009 року та копії направлення № 138 від 02.09.2009 року, про що складений акт відмови від допуску на перевірку № 866/23/33 227749 від 02.09.2009 року та акт № 867/23/33127749 від 02.09.2009 року про неможливість проведення перевірки контрагента ТОВ “УГК 2000” щодо підтвердження відомостей, отриманих від особи, яка мала правові відносини з платником податків ПП “Комерцторггруп” за період з 02.09.2006 року по 01.09.2009 року.

Копія акту № 866/23/33127749 від 02.09.2009 року вручена представнику ТОВ “УГК 2000”, що підтверджується його особистим підписом.

Між сторонами немає розбіжностей щодо обставин справи, встановлених судом першої інстанції та апеляційним судом, в апеляційній скарзі вказується на порушення норм матеріального права, як вважає заявник скарги, у податкового органу відсутні підстави для проведення перевірки в розумінні ст. 111 Закону України “Про Державну податкову службу в Україні”.

Колегія суддів вважає апеляційну скаргу такою, що підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Відповідно до ст.2 КАСУ завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Підстави та порядок проведення органами державної податкової служби планових і позапланових виїзних перевірок своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів) визначені ст. 111 Закону України “Про державну податкову службу в Україні”.

Як зазначалось раніше, підставою для проведення позапланової перевірки визначений п. 1 ч. 6 ст. 111 Закону України “Про державну податкову службу в Україні”, відповідно до якого позаплановою виїзною перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена в планах роботи органу державної податкової служби і проводиться, якщо за наслідками перевірок інших платників податків виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків законів України про оподаткування, валютного законодавства, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту.

В матеріалах справи відсутні докази проведення перевірки інших платників податків, а неможливість проведення перевірки таких платників податків з підстав їх відсутності за юридичною адресою не свідчить про виявлення фактів порушення ними вимог Законів України про оподаткування.

Відповідно до частини 8 ст. 111 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” позапланова виїзна перевірка може здійснюватися лише на підставі рішення суду.

Орган державної податкової служби, який ініціює проведення позапланової виїзної перевірки, подає до суду письмове обґрунтування підстав такої перевірки та дати її початку і закінчення, склад осіб, які будуть проводити таку перевірку, документи, які відповідно до частини шостої цієї статті свідчать про виникнення підстав для проведення такої перевірки, інформацію про вид та кількість перевірок, проведених органами державної податкової служби щодо суб'єкта господарської діяльності та наслідки таких перевірок за попередні три роки, а також на вимогу суду - інші відомості. У розгляді питання про надання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки мають право брати участь представники суб'єкта господарської діяльності. Повідомлення про місце, дату та час розгляду питання про надання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки направляється не пізніше ніж за три робочі дні до дати такого розгляду.

З аналізу вбачається, що позапланова виїзна перевірка може здійснюватися лише на підставі рішення суду та податковим органам надане право звертатись до суду з позовними заявами про надання дозволу на проведення перевірок, тоді як податкова інспекція звернулась з позовом про зобовязання допустити до проведення перевірки та надати первинні бухгалтерські документи.

Оскільки при зверненні до суду з позовом, який розглядався у цій справі, податковий орган діяв з перевищенням повноважень та не у спосіб, встановлений Законом, колегія суддів вважає, що, приймаючи постанову судом першої інстанції порушені норми процесуального права, тому постанова суду підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову в задоволенні позовної заяви.

На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, Законом України “Про державну податкову службу в Україні”, ст. 2, ст. 9, ст. 160, ст. 167, ст. 195, ст. 196, п. 3 ч. 1 ст. 198, п. 4 ст. 202, ч. 2 ст. 205, ст. 207, ст. 211, ст. 212, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю “УГК 2000” на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 18.11.2009 року у справі № 2а-16699/09/0570 задовольнити.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 18.11.2009 року у справі № 2а-16699/09/0570 за позовом Єнакієвської обєднаної державної податкової адміністрації у Донецькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю “УГК 2000” про зобовязання допустити до проведення перевірки та надати первинні бухгалтерські документи скасувати.

В задоволені позовної заяви Єнакієвської обєднаної державної податкової адміністрації у Донецькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю “УГК 2000” про зобовязання допустити до проведення перевірки та надати первинні бухгалтерські документи - відмовити.

Постанова Донецького апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після складання повного тексту. Касаційна скарга подається безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

У судовому засіданні 14.05.2010 року проголошений повний текст постанови.

Головуючий І.В.Геращенко

Судді Т.П.Бадахова

Н.К.Шаптала