Головуючий у 1 інстанції Солоніченко О.В.
Суддя-доповідач Ляшенко Д.В.
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
Іменем України
(вступна та резолютивна частини)
11 травня 2010 року справа № 2а-26964/09/1270
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Ляшенка Д.В. судді: Колеснік Г.А., Ястребової Л. В. при секретарі судового засідання: Агейченковій К.О. розглянувши у відкритому
апеляційну скаргу судовому засіданні
Відкритого акціонерного товариства «Алчевський коксохімічний завод» на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 19 січня 2010 року (повний текст постанови виготовлений 25 січня 2010 року) по адміністративній справі № 2а-26964/09/1270 за позовом Відкритого акціонерного товариства «Алчевський коксохімічний завод» до Луганської митниці про визнання податкового повідомлення форми «Р» № 79 від 12.10.2009 року нечинним, -
На підставі викладеного, керуючись ст. 195-196, ст. 199, ст. 200, ст. 205, ст. 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ :
Апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства «Алчевський коксохімічний завод» на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 19 січня 2010 року у справі № 2а-26964/09/1270 за позовом Відкритого акціонерного товариства «Алчевський коксохімічний завод» до Луганської митниці «про визнання податкового повідомлення форми «Р» № 79 від 12.10.2009 року нечинним» залишити без задоволення, а постанову суду без змін.
Вступна та резолютивна частини ухвали складені, підписані колегією суддів у нарадчій кімнаті та проголошені в судовому засіданні 11 травня 2010 року.
Ухвала може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.
Колегія суддів: Д.В.Ляшенко Г.А.Колеснік Л.В.Ястребова
\
Головуючий у 1 інстанції Солоніченко О.В.
Суддя-доповідач Ляшенко Д.В.
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
Іменем України
11 травня 2010 року справа № 2а-26964/09/1270
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Ляшенка Д.В. судді: Колеснік Г.А., Ястребової Л. В. при секретарі судового засідання: Агейченковій К.О. розглянувши у відкритому
апеляційну скаргу судовому засіданні
Відкритого акціонерного товариства «Алчевський коксохімічний завод» на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 19 січня 2010 року (повний текст постанови виготовлений 25 січня 2010 року) по адміністративній справі № 2а-26964/09/1270 за позовом Відкритого акціонерного товариства «Алчевський коксохімічний завод» до Луганської митниці про визнання податкового повідомлення форми «Р» № 79 від 12.10.2009 року нечинним, -
ВСТАНОВИВ:
У жовтні 2009 року Відкрите акціонерне товариство «Алчевський коксохімічний завод» звернулося до суду з позовом до Луганської митниці про визнання податкового повідомлення форми «Р» № 79 від 12.10.2009 року нечинним.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідачем прийнято 12.10.2009 року податкове повідомлення форми «Р» про застосування штрафних санкцій у сумі 1870,00 грн. за порушення п. п. 17.1.1 п. 17.1 ст. 17 Закону № 2181. Зазначене рішення позивач вважав незаконним, оскільки позивач, в порушення вимог Порядку оформлення результатів виїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, не отримував акту перевірки, за результатами розгляду якого прийнято оскаржуване повідомлення, а також у зв'язку з тим, що у відповідача відсутнє право на застосування санкцій за несвоєчасне подання вантажної митної декларації. Позивач вважає, що митний орган нарахував штрафну санкцію без правових обґрунтувань, зазначає, що застосування штрафних санкцій, передбачених пп.17.1.1 п.17.1 ст.17 Закону України № 2181 не належить до компетенції митних органів у розумінні ст.2 зазначеного Закону, оскільки митниця є відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) податку до бюджету.
Також позивач посилався на те, що зі змісту оспорюваного податкового повідомлення не вбачається, з яких підстав було здійснено нарахування - не наведено відповідних юридичних фактів та відсутній окремий документ, у якому б ці факти фіксувалися. У звязку з чим Відкрите акціонерне товариство «Алчевський коксохімічний завод» просило визнати податкове повідомлення форми «Р» № 79 від 12.10.2009 року Луганської митниці про застосування штрафних санкцій у сумі 1870,00 грн. нечинним.
Постановою від 19 січня 2010 року Луганський окружний адміністративний суд позовні вимоги Відкритого акціонерного товариства «Алчевський коксохімічний завод» задовольнив частково, а саме суд першої інстанції в изнав протиправним та скасував податкове повідомлення форми «Р» від 12.10.2009 року № 79 в частині застосування до Відкритого акціонерного товариства «Алчевський коксохімічний завод» штрафних (фінансових) санкцій у сумі 1530,00 грн. В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено за необґрунтованістю.
Позивач вважаючи, що це судове рішення ухвалено з порушенням норм процесуального і матеріального права, звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій просить постанову суду частково скасувати і прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Сторони про час, місце та дату судового розгляду були повідомлені належним чином, проте правом бути присутніми на судовому розгляді не скористалися.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає апеляційну скаргу необґрунтованою, а судове рішення таким, що підлягає залишенню без змін, з наступних підстав.
Згідно ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін, якщо визнає що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Позивач Відкрите акціонерне товариство «Алчевський коксохімічний завод» (далі ВАТ «Алчевський коксохімічний завод»), ідентифікаційний номер 00190816, зареєстроване у якості юридичної особи виконавчим комітетом Алчевської міської ради Луганської області 18.12.1995 року (а.с.8).
Відповідно до податкового повідомлення від 12.10.2009 № 79 Луганською митницею застосовано штрафні санкції до Відкритого акціонерного товариства «Алчевський коксохімічний завод» у сумі 1870,00 грн. на підставі актів перевірки від 14.09.2009 року за порушення п. п. «а» п. 4.2.2 ст. 4, п. п. 17.1.1 п. 17.1 ст. 17 Закону № 2181 та ст. 85 Митного кодексу України.
Як вбачається з Актів про неподання вантажної митної декларації у визначений законодавством строк № № 758, 759, 760, 768 від 14.09.2009 року митним органом встановлено, що 02.09.2009 року на адресу Відкритого акціонерного товариства «Алчевський коксохімічний завод» надійшов вантаж вугілля марок «КО», «КО+КС+ОС», «К», який знаходиться під митним контролем з 02.09.2009 року. Станом на 14.09.2009 року, тобто у передбачений законом 10-денний строк, вантажну митну декларацію ВАТ «Алчевський коксохімічний завод» не подано.
Як вбачається з Акту про неподання вантажної митної декларації у визначений законодавством строк № 761 від 14.09.2009 року митним органом встановлено, що 04.09.2009 року на адресу Відкритого акціонерного товариства «Алчевський коксохімічний завод» надійшов вантаж вугілля марки «КО», який знаходиться під митним контролем з 04.09.2009 року. Станом на 14.09.2009 року, тобто у передбачений законом 10-денний строк, вантажну митну декларацію ВАТ «Алчевський коксохімічний завод» не подано.
Як вбачається з Актів про неподання вантажної митної декларації у визначений законодавством строк № № 762, 763, 764, 765, 766, 767 від 14.09.2009 року митним органом встановлено, що 03.09.2009 року на адресу Відкритого акціонерного товариства «Алчевський коксохімічний завод» надійшов вантаж вугілля марок «КО+КС+ОС», «ГЖО», «К», який знаходиться під митним контролем з 03.09.2009 року. Станом на 14.09.2009 року, тобто у передбачений законом 10-денний строк, вантажну митну декларацію ВАТ «Алчевський коксохімічний завод» не подано.
Згідно з ч. 1 ст. 85 Митного кодексу України митна декларація подається митному органу, який здійснює митне оформлення, протягом 10 днів з дати доставлення товарів і транспортних засобів у митний орган призначення.
Факт неподання вантажних митних декларацій у строк, встановлений ст. 85 Митного кодексу України, ВАТ «Алчевський коксохімічний завод» не оскаржується.
Як правильно зазначив суд першої інстанції, проблемою даного спору є наявність у митного органу права застосовувати штрафні санкції, передбачені п. п. 17.1.1 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181 від 21.12.2000 року (далі - Закон № 2181), за порушення строків подачі митних декларацій, передбачених ст. 85 Митного кодексу України.
Визначення поняття «митна декларація» наведено у п. 12 ст. 1 Митного кодексу України, а саме: митна декларація - письмова заява встановленої форми, яка подається митному органу і містить відомості щодо товарів і транспортних засобів, які переміщуються через митний кордон України, необхідні для їх митного оформлення або переоформлення.
Підпунктом 2.1.1 п. 2.1 ст. 2 Закону № 2181 передбачено, що митні органи є контролюючими органами стосовно акцизного збору та податку на додану вартість (з урахуванням випадків, коли законом обов'язок з їх стягнення або контролю покладається на податкові органи), ввізного та вивізного мита, інших податків і зборів (обов'язкових платежів), які відповідно до законів справляються при ввезенні (пересиланні) товарів і предметів на митну територію України або вивезенні (пересиланні) товарів і предметів з митної території України.
Відповідно до п. 1.11 ст. 1 Закону № 2181 податкова декларація, розрахунок (далі податкова декларація) - документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу).
Згідно з п. 2 ч. 1. ст.9 Закону України «Про систему оподаткування» від 25.06.1991 року № 1251 платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів).
Статтею 20 вказаного Закону передбачено, що контроль за правильністю та своєчасністю справляння податків і зборів (обов'язкових платежів) здійснюється державними податковими органами та іншими державними органами в межах повноважень, визначених законами.
Підпунктом 7.3.6. пункту 7.3 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.97 р № 167 встановлено, що датою виникнення податкових зобов'язань при імпорті товарів є дата подання митної декларації із зазначенням у ній суми податку, що підлягає сплаті. Датою виникнення податкових зобов'язань при імпортуванні робіт (послуг) є дата списання коштів з розрахункового рахунка платника податку в оплату робіт (послуг) або дата оформлення документа, що засвідчує факт виконання робіт (послуг) нерезидентом залежно від того, яка з подій відбулася першою.
На підставі вантажних митних декларацій здійснюється нарахування та сплата податку на додану вартість, який контролюється митними органами.
Таким чином, вантажна митна декларація є різновидом податкової декларацій, контроль за поданням та достовірністю даних, а також своєчасності сплати податку на додану вартість у якій здійснює митний орган.
Відповідальність за несвоєчасне подання податкової декларації передбачена п. п. 17.1.1 п.17.1 ст. 17 Закону № 2181, згідно до якого платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.
Відповідно до п. п. 4.2.2 п. 4.2 ст. 4 Закону № 2181 контролюючий орган має право проводити камеральні перевірки, яка проводиться контролюючим органом виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях, без проведення будь-яких інших видів перевірок платника податків.
У випадку, коли сума податкового зобов'язання розраховується контролюючим органом відповідно до статті 4 цього Закону, такий контролюючий орган надсилає платнику податків податкове повідомлення, в якому зазначаються підстава для такого нарахування, посилання на норму податкового закону, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок податкових зобов'язань, сума податку чи збору (обов'язкового платежу), належного до сплати, та штрафних санкцій за їх наявності, граничні строки їх погашення, а також попередження про наслідки їх несплати в установлений строк та граничні строки, передбачені законом для оскарження нарахованого податкового зобов'язання (штрафних санкцій за їх наявності) (ч. 1 ст. ст.. 6 Закону № 2181).
Згідно з п. 2.2 розділу 2 Порядку підготовки та направлення митними органами податкових повідомлень платникам податків, установлення й експлуатації дощок податкових повідомлень, затвердженого наказом Державної митної служби України № 370 від 11.05.2006 року, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 29.05.2006 року за № 613/12487, у випадку, зазначеному в пункті 2.1 цього Порядку, митний орган складає та надсилає платнику податків податкові повідомлення за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку (форма "Р" - при здійсненні розрахунку сум податкових зобов'язань та штрафних санкцій, нарахованих відповідно до підпунктів 17.1.1-17.1.6 пункту 17.1 статті 17 Закону, за їх наявності.
Виходячи з аналізу вищенаведених норм діючого законодавства суд приходить до висновку, що митний орган має право проводити камеральні перевірки, у тому числі і щодо своєчасності подання вантажних митних декларацій, а також застосовувати при виявленні порушень штрафні санкції, передбачені п. п. 17.1.1 п. 17.1 ст. 17 Закону № 2181.
Крім того, суд не погоджується з сумою штрафної санкції, визначеної у податковому повідомленні форми «Р» від 12.10.2009 року № 79.
Як вбачається з Актів про неподання вантажної митної декларації у визначений законодавством строк № № 758, 759, 760, 761, 762, 763, 764, 765, 766, 767, 768 від 14.09.2009 року їх складено у зв'язку з тим, що позивачем своєчасно не подано вантажні митні декларації на партію товару - вугілля марок «КО», «КО+КС+ОС», «К», «ГЖО».
Відповідно до вантажних митних декларацій ВАТ «Алчевський коксохімічний завод» отриманий позивачем вантаж прибув залізничним транспортом на станцію призначення одночасно, на адресу одного вантажоотримувача від одного вантажовідправника з однієї станції відправлення у межах одного зовнішньоекономічного контракту. Тобто, вказаний вантаж підпадає під поняття партії товару, визначення якої наведено у п. 2 Положення про вантажну митну декларацію, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09.06.1997 №574.
Таким чином, щодо неподання вантажної митної декларації на вантаж відповідач повинен був скласти один акт про неподання вантажної митної декларації у визначений законодавством строк.
Вищезазначені Акти про неподання вантажної митної декларації у визначений законодавством строк стосуються неподання однієї вантажної митної декларації за однією партією товару та на їх підставі відповідач мав право застосувати до позивача штрафні санкції лише на суму 340,00 грн.
За таких обставин, з урахуванням наявності актів про неподання вантажної митної декларації у визначений законодавством строк № 764 від 14.09.2009 року, № 768 від 14.09.2009 року, загальна сума штрафних санкцій, визначених у податковому повідомленні форми «Р» від 12.10.2009 № 79 повинна становити 1530,00 грн.
Таким чином, з урахуванням вищевикладеного, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо часткового задоволення позовних вимог позивач.
Тобто суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного, керуючись ст. 195-196, ст. 199, ст. 200, ст. 205, ст. 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ :
Апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства «Алчевський коксохімічний завод» на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 19 січня 2010 року у справі № 2а-26964/09/1270 за позовом Відкритого акціонерного товариства «Алчевський коксохімічний завод» до Луганської митниці «про визнання податкового повідомлення форми «Р» № 79 від 12.10.2009 року нечинним» залишити без задоволення, а постанову суду без змін.
Вступна та резолютивна частини ухвали складені, підписані колегією суддів у нарадчій кімнаті та проголошені в судовому засіданні 11 травня 2010 року.
Ухвала може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.
Ухвала складена в повному обсязі та підписана колегією суддів 17 травня 2010 року.
Колегія суддів: Д.В.Ляшенко Г.А.Колеснік Л.В.Ястребова
/підписи/
З оригіналом згідно:
Суддя: Д.В.Ляшенко