ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 травня 2010 року <ЧАС >м.ПолтаваСправа № 2а-3168/09 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Чеснокової А.О.,
при секретарі Лисенко М.С.,
за участю:
представника позивача - Роман А.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Державної Податкової інспекції в м. Полтавідо Товариства з обмеженою відповідальністю " Сантехніка "про стягнення фінансових санкцій, -
В С Т А Н О В И В:
14 серпня 2008 року Державна Податкова інспекція в м. Полтавізвернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю " Сантех-техніка "про стягнення фінансових санкцій в сумі 45838,40 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що була проведена перевірка ТОВ "Сантех-техніка"щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу субєктами підприємницької діяльності. За результатами перевірки був складений акт №16010398/23-434 від 25.04.2008 року, на підставі якого прийнято рішення про застосування фінансових санкцій № 0003122306/0 від 23.05.2008 року в сумі 45838,40 грн., яка на даний час відповідачем не сплачена.
Ухвалою суду від 19.11.2008 року провадження у справі було зупинено до набрання законної сили судовим рішенням по адміністративній справі №2-а-5292/08 (№ 2-а-1646/09) за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Сантех-техніка" до Державної податкової інспекції у м. Полтаві про визнання нечинним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0003122306/0 від 23.05.2008 року.
Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 06.02.2009 року по справі № 2-а-1646/09 (№2-а-5292/08) в задоволенні позовних вимог ТОВ "Сантех-техніка" відмовлено. Дана постанова суду набрала законної сили.
Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 31 березня 2009 року апеляційна скарга ТОВ "Сантех-техніка" залишена без розгляду.
Ухвалою суду від 13.02.2010 року провадження у справі було поновлено, оскільки відпали обставини, які були підставою для зупинення провадження.
В судовому засідання представник позивача підтримав свої позовні вимоги та просив суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Відповідач в судове засідання не зявився, надавши клопотання про відкладення розгляду справи посилаючись на те, що ТОВ "Сантех-техніка" направило до суду апеляційної інстанції клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження, однак на адресу відповідача не надходило офіційної відповіді від Харківського апеляційного адміністративного суду з приводу надання інформації щодо поновлення строку на апеляційне оскарження .
Суд, вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Сантех-техніка"перебуває на обліку в ДПІ у м. Полтаві, як платник податків і зареєстрований в Єдиному державному реєстрі згідно свідоцтва про державну реєстрацію, виданого виконавчим комітетом Полтавської міської ради від 14.11.2002року.
Працівниками ДПА у Полтавській області була проведена перевірка ТОВ "Сантех-техніка"щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу субєктами підприємницької діяльності. За результатами перевірки був складений акт №16010398/23-434 від 25.04.2008 року, на підставі якого прийнято рішення про застосування фінансових санкцій № 0003122306/0 від 23.05.2008 року в сумі 45838,40 грн., товариством не було забезпечено оприбуткування готівки в касовій книзі, є помилковими, оскільки розрахунки на підприємстві здійснюються через реєстратор розрахункових операцій (надалі РРО), тому оприбуткування готівки проведено в повній мірі через РРО, що підтверджується фіскальним Z - звітом № 27 від 24.04.2008 р. та здійсненням відповідного запису 24.04.2008 р. в книзі обліку розрахункових операцій. Рішення було направлено відповідачу, що підтверджується його підписом на поштовому повідомленні.
Відповідно до п.11 ст.10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" на ДПІ покладено виконання таких функцій, як подання до судів позовів до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна. Згідно з п.11 ст.11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні": "Органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право: застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України".
Відповідно до п. 2.7 наказу ДПА України від 17 березня 2001 року N 110, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23 березня 2001р. за N 268/5459: "Про затвердження Інструкції про порядок застосування та стягнення сум штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби" (далі наказ №110): "Контролюючий орган - орган державної податкової служби, який у межах своєї компетенції, визначеної законодавством, здійснює контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування податків, зборів, інших обов'язкових платежів та погашенням податкових зобов'язань чи податкового боргу, дотриманням Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", законів з питань зовнішньоекономічної діяльності та інших нормативно-правових актів, контроль за виконанням яких покладено на органи державної податкової служби".
Відповідно до ст. 15 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» контроль за додержанням субєктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України. Стаття 16 цього Закону передбачає, що контролюючі органи мають право відповідно до законодавства здійснювати планові або позапланові перевірки осіб, які підпадають під дію цього Закону. Планова перевірка здійснюється органами, уповноваженими законом нараховувати або стягувати податки і збори (обовязкові платежі) з осіб, що використовують спрощену систему оподаткування згідно з пунктами 5-9 статті 9 цього Закону. Така перевірка здійснюється не частіше одного разу за наслідками звітного календарного року, але не раніше строків, визначених законодавством для подання річного податкового звіту (декларації) такими особами з такого податку.
Щодо наявності порушень встановлено наступне.
В ході проведення перевірки було встановлено порушення п. 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті, затвердженого постановою правління НБУ від 15.12.2004 р. № 637, а саме, не оприбуткування готівкових коштів на суму 9167 грн. 68 коп. в касовій книзі підприємства 24.04.2008 р. на підставі виписаних підприємством прибутково касових ордерів від 24.04.2008 р. № 452361 на суму 1207 грн. 85 коп., № 452362 на суму 273 грн. 76 коп. та № 452360 на суму 7686 грн. 07 коп. ( на загальну суму 9167 грн. 68 коп.).
Відповідно до Указу Президента «Про впорядкування механізму сплати ринкового збору» № 761/99 від 28.06.1999 р. та Додатку № 3 до рішення п'ятої сесії двадцять четвертого скликання Полтавської міської ради від 28.12.2002 р. «Положення про ринковий збір» ринковий збір та ринкові послуги справляються через касовий апарат.
Згідно ч. 1 п. 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 р. № 637, уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. Частиною 3 цього ж пункту передбачено, що у разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).
Сума коштів в розмірі 9167 грн. 68 коп. відповідно до вищезазначених норм була оприбуткована Позивачем 24.04.2008 р., про що в книзі обліку реєстрації розрахункових операцій (КОРО), зареєстрованої в ДПІ у м. Полтаві 19.08.2008 р. № ВЗ 736632, наявний денний Z звіт № 1027 від 24.04.2008 р. Сума готівки, що була оприбуткована, відповідала сумам, визначеним у відповідних розрахункових документах.
Разом з тим, як вбачається із зазначеного Z звіту, в цей же день Позивачем було проведено операцію «службова видача» на суму 9167 грн. 68 коп. та видано 3 прибуткових касових ордери: 1) сер. 01 АААП № 452360 від 24.04.2008 р. на суму 7686 грн. 07 коп. підстава ринкові послуги, 2) серії 01 АААП № 452361 від 24.04.2008 р. на суму 1207 грн. 85 коп. підстава - ринковий збір та 3) серії 01АААП № 452362 від 24.04.2008 р. на суму 273 грн. 76 коп. підстава за спожиту електроенергію.
Як було встановлено в судовому засіданні, готівкові кошти на підставі виписаних ордерів було видано касиру для передачі до банківської установи.
Таким чином, підприємством здійснено «службову видачу» готівкових коштів з місця проведення розрахунків, що не пов'язана із розрахунковими операціями, що здійснюється через РРО. На вказані готівкові кошти оформлено прибуткові касові ордери.
Вимогами ч. 2 п. 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні встановлено, що оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові рахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.
Згідно з пунктами 4.1., 4.2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні для забезпечення здійснення розрахунків готівкою підприємства повинні мати касу (приміщення або місце здійснення готівкових розрахунків), а усі надходження і видачу готівки в національній валюті відображати у касовій книзі. Виключення встановлено для відокремлених підрозділів підприємств, страхових агентів, брокерів, розповсюджувачів лотерей, які здійснюють готівкові розрахунки із застосуванням РРО або РК та веденням КОРО, але не проводять операцій з приймання (видачі) готівки за касовими ордерами, а також підприємців, які відповідно до абз. 4 пункту 4.2. Положення касової книги не ведуть.
В ТОВ «Сантех техніка» ведеться касова книга, однак на момент перевірки 25.04.2008 р., як було встановлено перевіряючими, в даній книзі були відсутні записи щодо оприбуткування коштів, які були отримані касиром підприємства 24.04.2008 р. в розмірі 9167 грн. 68 коп.
Даний факт підтверджується також актом позапланової документальної перевірки, що була проведена ДПІ у м. Полтаві під час розгляду скарги підприємства, за результатами якої складено акт № 1246/23-4/32257329 від 08.07.2008 р., яким було зафіксовано, що сума готівкових коштів за 24.04.2008 р. в сумі 9167 грн. 68 коп. була занесена до касової книги після проведеної перевірки - 25.04.2008 р.
Вказане також підтверджується листами щодо надання роз'яснень Національного Банку України від 25.05.2007 р. № 11-110/2058-5398 та Державної податкової адміністрації України від 08.08.2007 р. № 15658/7/23-7017, відповідно до яких оприбуткуванням готівки в касі підприємства, яке проводить готівкові розрахунки із застосуванням РРО (використанням РК), є здійснення обліку такої готівки у книзі обліку розрахункових операцій (на підставі фіскальних звітних чеків РРО або даних РК) та відображення цієї готівки у касовій книзі підприємства.
Зважаючи на вищевикладене, перевіряючі інспектори під час перевірки Позивача 25.04.2008 р. дійшли вірного висновку щодо незабезпечення ТОВ «Сантех техніка» повного оприбуткування готівкових коштів в касовій книзі підприємства 24.04.2008 р. на підставі виписаних прибуткових касових ордерів на загальну суму 9167 грн. 68 коп.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про податкову службу в Україні" завданнями органів державної податкової служби є: здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.
Згідно ст. 8 Закону України "Про податкову службу в Україні" державна податкова адміністрація України здійснює такі функції: виконує безпосередньо, а також організовує роботу державних податкових адміністрацій та державних податкових інспекцій, пов'язану із: здійсненням контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), контролю за валютними операціями, контролю за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, а також контролю за наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності та ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, торгових патентів.
Згідно ж п.п.3.1.1 п.3.1 ст. З Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду, при цьому відповідно до п.1.7 ст. 1 Закону активами платника податків являються кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать платнику за правом власності або повного господарського відання.
Таким чином, із врахуванням вищевикладених обставин, суд вважає, що позовні вимоги Державної податкової інспекції у м. Полтаві до Товариства з обмеженою відповідальністю "Сантех-техніка" про стягнення фінансових санкцій обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи та підлягають задоволенню.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 814, 71, 94, 159, 160164, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, .
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги Державної податкової інспекції у м. Полтаві до Товариства з обмеженою відповідальністю "Сантех-техніка" про стягнення фінансових санкцій задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Сантех-техніка"(36000, м. Полтава. Вул. М.Бірюзова, 66, р/р 26008055673101, 2600009055676100, 26008055676101, 26008055676101 АКІБ "Укрсиббанк", код ЄДРПОУ 32370734):
-на р/р 31117104700002, код бюджетної класифікації платежу 21080900 до Державного бюджету, одержувач УДК у м. Полтаві, ЗКПО 34698804, банк одержувач: ГУДКУ у Полтавській області, МФО 831019 - фінансові санкції в сумі 45838 (сорок пять тисяч вісімсот тридцять вісім) грн. 40 коп.
Постанова відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга може бути подана у 20-денний строк після подачі заяви про апеляційне оскарження в порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови виготовлено 21.05.2010
Суддя А.О. Чеснокова