Постанова № 9620707, 22.04.2010, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.04.2010
Номер справи
2а-2216/10/0470
Номер документу
9620707
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

22.04.10 <копія >

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 квітня 2010 р. Справа № 2а-2216/10/0470

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Коблової О. Д. <Текст > при секретаріСолярі О.Ю. за участю: представника позивача: представника позивача: Скрипаль О.С. Косенко О.О. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" до Комунального житлового підприємства №2, м Кривий Ріг про стягнення штрафу, - ВСТАНОВИВ: 16 лютого 2010 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звернулось Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Дніпровському регіоні» (далі позивач) з адміністративним позовом до Комунального житлового підприємства № 2 (далі відповідач) про стягнення штрафу. В судовому засіданні представники позивача підтримали позовні вимоги та проси суд адміністративний позов задовольнити у повному обсязі, а саме стягнути з Комунального житлового підприємства № 2 - 1020,00 грн. (одну тисячу двадцять гривень 00 копійок) штрафу до Державного бюджету України.

Представник відповідача в судове засіданні не зявився. Судом направлено на адресу відповідача, копію ухвали про відкриття провадження, судову повістку, а також копію адміністративного позову, які вручені відповідачу 23.32.2010 року, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення №64684600. Відповідач процесуальним правом на участь у судовому засіданні не скористався, заперечень проти позову не направив.

Дослідивши матеріали справи та надані докази, заслухавши пояснення представників позивача суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до частини першої статті 9 Закону України «Про електроенергетику» державний нагляд в електроенергетиці здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно пункту 3 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 07 серпня 1996 року №929 (із змінами та доповненнями) метою енергетичного нагляду є сприяння забезпеченню сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України, сфери теплопостачання, енергетичної безпеки держави шляхом здійснення контролю за дотриманням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання та споживачами електричної енергії вимог нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері виробництва, постачання та споживання електричної і теплової енергії (далі - енергія).

Згідно пункту 1.2 Статуту Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» (далі НЕК «Укренерго»), затвердженого Наказом Міністерства палива та енергетики України від 27 лютого 2007 року №121, підприємство є державним унітарним підприємством електроенергетичної галузі і діє як державне комерційне підприємство, що засноване на державній власності, та входить до сфери управління Міністерства палива та енергетики України. Підприємство с юридичною особою (пункт 4.1 Статуту). Одним із напрямів діяльності НЕК «Укренерго», відповідно до пункту 2.3 Статуту, є здійснення державного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.

Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд) безпосередньо підпорядкована Мінпаливенерго щодо виконання функцій, покладених на Держенергонагляд Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 07 серпня 1996 року №929, здійснює допоміжні заходи із забезпечення надійного і сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України та діє у складі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» згідно Наказу Міністерства палива та енергетики України від 03.11.2006 №422. Відповідно, Держенергонагляд у Дніпровському регіоні є відокремленим підрозділом Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» (пункт 1.1 Положення про Держенергонагляд у Дніпровському регіоні).

Згідно до пункту 2 Додатку 1 до Положення про Відокремлений підрозділ «Держенергонагляд у Дніпровському регіоні» Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго», а також пункту 1.3 Положення про Державну інспекцію з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Дніпропетровській області дана Інспекція є структурним підрозділом, без прав юридичної особи, Держенергонагляду у Дніпровському регіоні.

Правовідносини сторін є публічними, при цьому НЕК «Укренерго» у спірних правовідносинах виступає не як господарюючий суб'єкт, а як особа, до складу якої входить підрозділ, що здійснює державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії і підпорядкований Міністерству палива та енергетики України в частині виконання функцій, покладених на нього чинним законодавством.

Відповідно до статті 27 Закону України «Про електроенергетику» та статті 31 Закону України «Про теплопостачання» Постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1999 року №1312 затверджено Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання (далі -Положення).

Це Положення визначає порядок накладення Національною комісією регулювання електроенергетики, державними інспекторами з експлуатації електричних станцій і мереж, державними інспекторами з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на суб'єктів господарювання незалежно від форм власності штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання.

Пунктами 7, 8 Положення передбачено, що рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки (протоколу) суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії та оформлюється постановою цієї Інспекції. Відповідно до частини п'ятої статті 31 Закону України «Про теплопостачання» про виявлене правопорушення у сфері теплопостачання складається протокол.

Абзац четвертий частини п'ятої статті 9 Закону України «Про електроенергетику» встановлює, що державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи щодо усунення порушень нормативно-правових актів. Таке ж право закріплене і в пункті 11 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії.

Частина четверта статті 26 Закону України «Про електроенергетику», частина четверга статті 24 Закону України «Про теплопостачання» встановлюють обов'язок споживача енергії нести відповідальність за виконання приписів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством. Згідно абзацу третього частини третьої статті 27 Закону України «Про електроенергетику», пункту 2 частини першої статті 31 Закону України «Про теплопостачання» суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці: за ухилення від виконання рішень чи приписів Державної інспекції з енергетичного нагляду за споживання електричної та теплової енергії у вигляді штрафу у розмірі до п'яти тисяч неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

Таким чином, підставою для накладення штрафу є ухилення від виконання або несвоєчасне виконання приписів Держенергонагляду.

У період з 16 січня 2008 року по 22 січня 2008 року державним інспектором Криворізького відділення Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Дніпропетровській області ОСОБА_6 проведено обстеження Житлово-комунальної контори №2 з питань технічного стану та експлуатації тепловикористовуючих установок і мереж, систем опалення, вентиляції, гарячого водопостачання та систем збору та повернення конденсату та дотримання режимів споживання теплової енергії. При цьому виявлені порушення законодавства у галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, що зафіксовано Актом від 22 січня 2008 року №Дн/Кр-59, отриманим особисто виконуючою обовязки начальника Кірсановою Т.А., про що свідчить її підпис, кріплений печаткою підприємства.

На підставі Акту від 22 січня 2008 року №Дн/Кр-59, з метою усунення виявлених порушень, державним інспектором Колесником В.В. Житлово-комунальній конторі №2 видано обов'язковий для виконання Припис від 22 січня 2008 року №Дн/Кр-47-П-59 (отриманий 22 січня 2008року особисто виконуючою обовязки начальника Кірсановою Т.А., про що свідчить її підпис, скріплений печаткою підприємства), із зазначенням заходів та строків їх виконання.

13 червня 2008 року на підставі Акту перевірки від 13 червня 2008 року №Дн/Кр-613 комунальному житловому підприємству №2 державним інспектором Колесником В.В. видано обов'язковий для виконання Припис №Дн/Кр-363-ПР-613 із зазначенням заходів та строків їх виконання.

13 січня 2009 року Держенергонаглядом здійснено перевірку КЖП №2 на предмет виконання Припису від 22 січня 2008 року №Дн/Кр-47-П-59 та Припису від 13 червня 2008 юку №Дн/Кр-363-ПР-613. При цьому встановлені факти невиконання вимог вищенаведених Приписів. Так, у встановлені строки не виконано вимоги пунктів 1, 3, 5 Припису від 22 січня 12008 року №Дн/Кр-47-П-59, пунктів 2, 3, 4, 6, 7, 9, 10, 11, 13, 14, 15, 16, 19 Припису від 13 червня 2008 року №Дн/Кр-ПР-613, про що складено Акт перевірки від 13 січня 2009 року №01/11-0002, Акт перевірки (протокол) від 13 січня 2009 року №01/11-0002/13 та Протокол від 13 січня 2009 року №01/11-0002, отримані директором Комунального житлового підприємства №2 ОСОБА_7 особисто, про що свідчить його підпис (без будь-яких зауважень та/чи особливих думок), скріплений печаткою підприємства.

Відповідно до статті 27 Закону України «Про електроенергетику», статті 31 Закону України «Про теплопостачання», пунктів 7, 8 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику Криворізьким відділенням Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Дніпропетровській області винесено Постанову від 14 січня 2009 року №01/11-0003 про накладення на Комунальне житлове підприємство №2 штрафу у розмірі 1020,00 грн. (одна тисяча двадцять гривень 00 копійок). Постанова отримана директором відповідача ОСОБА_7 особисто 14 січня 2009 року, що підтверджується його підписом, скріпленим печаткою підприємства.

У зв'язку з тим, що підставою для накладення штрафу законодавство встановлює вчинення правопорушення, зокрема ухилення або несвоєчасне виконання припису, Постанова від 14 січня 2009 року №01/11-0003 про накладення штрафу на КЖП №2 штрафу у сумі 1020,00 грн. була винесена при наявності підстав для накладення штрафу за вчиненні відповідачем правопорушення, а саме ухиленні від виконання вимог Приписів Криворізького відділення Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Дніпропетровській області у встановлені строки.

Згідно частини шостої статті 27 Закону України «Про електроенергетику» та частини четвертої статті 31 Закону України «Про теплопостачання» суми стягнених штрафів зараховуються до Державного бюджету України. Відповідно до частини шостої статті 31 Закону України «Про теплопостачання» штраф повинен бути сплачений протягом 15 днів з дня отримання постанови про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений строк, він стягується у судовому порядку (частина 9 статті 31 Закону України «Про теплопостачання»).

У встановлений чинним законодавством України строк Припис від 18 лютого 2008 року №48/41-08/Т та Постанова про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику та теплопостачання від 18 червня 2008 року №48/ПТ-38 відповідачем не оскаржені, штраф у добровільному порядку не сплачений.

Статтею 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Суд, згідно зі статтею 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Зважаючи на вищенаведене, суд вважає, що позовні вимоги Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Дніпровському регіоні» до Комунального житлового підприємства № 2 про стягнення штрафу є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 122, 162 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Дніпровському регіоні» до Комунального житлового підприємства № 2 про стягнення штрафу - задовольнити повністю.

Стягнути з Комунального житлового підприємства № 2 штраф в сумі 1 020 (одну тисячу двадцять) грн. 00 коп. до Державного бюджету України на п/р № 31116106700026 у банку Головного управління Державного казначейства України у Дніпропетровській області, ЄДРПОУ 24237497, МФО 805012, одержувач Державний бюджет Центрально-міського району м. Кривий Ріг Дніпропетровської області, 21081100.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.

Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складання постанови у повному обсязі, а апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Повний текст постанови складений 12.04.2010 року.

Суддя <(підпис) >

< Список >

< Список >

< Список >О. Д. Коблова

< суддя учасник колегії >

< ПІБ Судді >

< ПІБ Судді >