Єдиний державний реєстр судових рішень КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 2-а-312/09/2570 Головуючий у 1-й інстанції: Дяков В.І.
Суддя-доповідач: Мамчур Я.С
У Х В А Л А
Іменем України
"11" травня 2010 р. м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Мамчура Я.С.,
суддів: Горяйнова А.М., Кузьменка В.В.
при секретарі: Ільницькій В.Б.,
розглянувши апеляційну скаргу позивача ОСОБА_2 на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 26 березня 2009 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Державного комітету України із земельних ресурсів, Головного управління Держкомзему у Чернігівській області про зобовязання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Чернігівського окружного адміністративного суду з позовом до Державного комітету України із земельних ресурсів, Головного управління Держкомзему у Чернігівській області про зобовязання вчинити певні дії.
Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 26 березня 2009 року у задоволенні позову відмовлено.
На вказану постанову позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить її скасувати та ухвалити нову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.
Заслухавши у судовому засіданні суддю-доповідача, пояснення зявившихся учасників процесу, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду без змін з таких підстав.
Згідно з п. 1, ч.1 ст. 198, ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судом першої інстанції встановлено, що у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 р. № 69 "Про реорганізацію Державного комітету по земельних ресурсах України" Державний комітет по земельних ресурсах України (Держкомзем України) реорганізовано в Державне агентство земельних ресурсів України (Держземагентство України). Після реорганізації Держкомзему України в Держземагентсво України, наказом Держземагентства України від 06.06.2007 р. № 24 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 11.07.2007 р. № 793/14060) затверджено Положення про територіальні органи Держземагентства України у областях, містах районного та обласного значення, в тому числі і Положення про відділи (управління) земельних ресурсів у районах. На підставі цього наказу було розроблено та затверджено Держземагентством України Положення про Головне управління земельних ресурсів у Чернігівській області.
Статтею 81 Цивільного кодексу України визначено, що юридичні особи, залежно від порядку їх створення, поділяються на юридичних осіб приватного права та юридичних осіб публічного права. Юридична особа публічного права створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування. Порядок утворення та правовий статус юридичних осіб публічного права встановлюються Конституцією України та законом. Таким чином, підставою для реорганізації Державного комітету земельних ресурсів України в Державне агентство земельних ресурсів України (Держземагентство України) була Постанова Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 р. № 69 «Про реорганізацію Державного комітету по земельних ресурсах України», що передбачала реорганізацію шляхом перетворення. Реорганізація юридичної особи шляхом її перетворення передбачає припинення первісної юридичної особи (виключення з ЄДРПОУ, її повна ліквідація) та створення на її базі нової юридичної особи із включенням її до ЄДРПОУ.
В свою чергу, згідно до наказів Держземагентства України від 26.04.2007 р. № 4 «Про реорганізацію територіальних органів земельних ресурсів»та від 10.05.2007 р. № 11 «Про внесення змін до наказу від 26.04.2007 р. № 4»наказом Чернігівського обласного головного управління земельних ресурсів від 15.05.2007 р. № 38 «Про реорганізацію територіальних органів земельних ресурсів»прийнято рішення про реорганізацію шляхом перетворення районних, міських відділів (управління) та затверджено план заходів по реорганізації територіальних органів Держкомзему України. З метою забезпечення більш ретельного контролю з боку державних органів земельних ресурсів за ходом земельної реформи та забезпечення ефективного вирішення питань, які виникають в процесі та з метою зміцнення матеріальної бази територіальних органів земельних ресурсів в Козелецькому, Чернігівському, Прилуцькому та Ніжинському районах Чернігівської області, які є досить великими за своєю полощею та кількість населення, було за доцільне створити управління земельних ресурсів замість існуючих відділів, про що наказом Головного управління земельних ресурсів у Чернігівській області від 17.08.2007 р. № 5 внесено зміни до наказу Чернігівського обласного головного управління земельних ресурсів від 15.05.2007 р. № 38 «Про реорганізацію територіальних органів земельних ресурсів».
Всі ці накази вчасно було доведено до відома всіх районних та міських відділів (управління) земельних ресурсів.
Як вбачається, наказом Держземагентства України від 13.11.2007 р. № 1096 ОСОБА_2 було звільнено з посади начальника Козелецького райземвідділу.
Крім того, 24.07.2007 р. позивачем на ім'я Голови Держземагентства України Яцука І.П. було подано заяву про призначення його на посаду начальника відділу земельних ресурсів у Козелецькому районі Чернігівської області.
22.10.2007 р. Козелецькою райдержадміністрацією проведено державну реєстрацію управління земельних ресурсів у Козелецькому районі. Факт державної реєстрації посвідчено Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи Серія А01 № 155153 ( індифікаційний код юридичної особи 21396261, номер запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців 1 046 145 0000 000495. в свою чергу, Козелецький районний відділ земельних ресурсів виключено з реєстру юридичних осіб. Також, відповідно до свого Положення, затвердженого наказом Головного управління земельних ресурсів у Чернігіській області від 29.09.2007 р. № 20 управління земельних ресурсів у Козелецькому районі є юридичною особою.
Отже, мала місце реорганізація юридичної особи Козелецького районного відділу земельних ресурсів в управління земельних ресурсів у Козелецькому районі. Під час реорганізації діяльність Козелецького районного відділу земельних ресурсів припинена та утворена нова юридична особа - управління земельних ресурсів у Козелецькому районі. При цьому відбулись зміни у її складі за посадами, спеціальностями та ін.. Зокрема в управлінні було створено 4 відділи.
Законодавством про державну службу чітко визначено, що державна служба в Україні це професійна діяльність осіб, які займають посади в державних органах та їх апараті щодо практичного виконання завдань і функцій держави та одержують заробітну плату за рахунок державних коштів. Ці особи є державними службовцями і мають відповідні службові повноваження.
В свою чергу, право на державну службу мають громадяни України незалежно від походження, соціального і майнового стану, расової і національної приналежності, статі, політичних поглядів, релігійних переконань, місця проживання, які одержали відповідну освіту і професійну підготовку та пройшли у встановленому порядку конкурсний відбір, або за іншою процедурою, передбаченою Кабінетом Міністрів України.
Прийняття на державну службу на посади третьої сьомої категорій, передбачених статтею 25 Закону України «Про державну службу», здійснюється на конкурсній основі, крім випадків, коли інше встановлено законами України.
Порядок проведення конкурсу для вступу на державну службу регулюється Положенням, що затверджується Кабінетом Міністрів України.
У державних органах створюється кадровий резерв для зайняття посад державних службовців, а також для просування по службі.
Кадровий резерв формується із:
спеціалістів місцевого та регіонального самоврядування, виробничої, соціально-культурної, наукової та інших сфер, а також випускників навчальних закладів відповідного профілю;
державних службовців, які підвищили кваліфікацію або пройшли стажування та рекомендовані для просування на більш високі посади.
Постановою Кабінету Міністрів України № 199 від 2001 р. затверджено Положення про формування кадрового резерву для державної служби, де визначено, що кадровий резерв для державної служби створюється для заміщення посад державних службовців, а також для просування їх по службі.
В свою чергу, Постановою Кабінету Міністрів України № 169 від 15.02.2002 р. затверджено Порядок проведення конкурсу на заміщення вакантних посад державних службовців.
Відповідно до цього Порядку проводиться конкурсний відбір на заміщення вакантних посад державних службовців третьої-сьомої категорій, крім випадків, коли законами України встановлено інший порядок заміщення таких посад. Конкурс на заміщення вакантної посади державного службовця повинен забезпечувати конституційне право рівного доступу до державної служби громадян України.
Державний орган, у якому проводиться конкурс, зобов'язаний опублікувати оголошення про проведення конкурсу в пресі або поширити його через інші офіційні засоби масової інформації не пізніше ніж за місяць до початку конкурсу та довести його до відома працівників органу, в якому оголошується конкурс.
Як вбачається, позивач просить скасувати наказ Держземагентства України від 21.08.2007 р. № 665-к про призначення ОСОБА_4 на посаду начальника Управління земельних ресурсів у Козелецькому районі, як такий, що суперечить законодавству, адже ОСОБА_4 начебто неправомірно був зарахований до кадрового резерву, мотивуючи тим, що кадровий резерв Козелецького районного відділу земельних ресурсів на 2007 рік був погоджений з головою Козелецької райдержадміністрації і затверджений начальником Чернігівського обласного головного управління земельних ресурсів, але позивач не бере до уваги факт того, що ОСОБА_4 був призначений на посаду начальника управління земельних ресурсів у Козелецькому районі з кадрового резерву, який був створений Держземагентством України. Кадровий резерв Козелецького райземвідділу не розповсюджується на новостворену структуру - управління земельних ресурсів у Козелецькому районі, оскільки посада начальника управління в кадровому резерві райземвідділу відсутня.
Колегія суддів зважає, що до повноважень центрального органу із земельних ресурсів відносилось і на даний час відноситься прийняття та звільнення з посад не тільки начальників обласних управлінь, але і управлінь та відділів у районах і містах області. Тому, Держземагентством України було підготовлено та скеровано 26.06.2007 р. Голові Агентства земельних ресурсів АР Крим, начальникам Головних управлінь земельних ресурсів у областях, у місті Києві та Севастополі листа за № 14-15-7/1882 про необхідність розміщення в місцевих засобах інформації оголошення про проведення конкурсу на заміщення посад першого заступника, заступників Голови Агентства земельних ресурсів АР Крим, перших заступників, заступників начальників Головних управлінь земельних ресурсів у областях, у містах Києві та Севастополі, керівників відділів (управлінь) земельних ресурсів у районах (містах).
На виконання цього листа Чернігівським обласним головним управлінням земельних було полано і опубліковано відповідне оголошення до обласної газети «Чернігівщина». Отже, було зроблено все, щоб позивач також зміг взяти участь у конкурсі.
Згідно з протоколом конкурсної комісії Держземагентства України 26.07.2007 року ОСОБА_4 успішно пройшов конкурсний відбір та був рекомендований на посаду начальника управління земельних ресурсів у Козелецькому районі та зарахований до кадрового резерву.
Порядком проведення конкурсу на заміщення вакантних посад державних службовців визначено, що рішення про призначення на посаду державного службовця та зарахування до кадрового резерву приймає керівник державного органу на підставі пропозиції конкурсної комісії протягом місяця з дня прийняття рішення конкурсною комісією. Рішення конкурсної комісії може бути оскаржене керівнику відповідного державного органу протягом трьох днів після ознайомлення з цим рішенням. Також, рішення керівника державного органу може бути оскаржене у порядку, визначеному законодавством.
Оскільки ОСОБА_2 не подав жодних документів для участі в конкурсі заміщення вакантних посад, то на підставі власної заяви та подання в.о. начальника Головного управління земельних ресурсів у Чернігівській області Морозова Ю.А. ОСОБА_4 було призначено на посаду начальника управління земельних ресурсів у Козелецькому районі Чернігівської області. Отже, в даному випадку процедура призначення ОСОБА_4 відбулась з дотриманням вимог трудового, антикорупційного та законодавства про державну службу та як такого, що пройшов конкурс та зарахований до кадрового резерву.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду, що позовні вимоги позивача про визнання протиправним засідання конкурсної комісії Держкомзему про заміщення вакантної посади начальника управління земельних ресурсів у Козелецькому районі Чернігівської області є необґрунтованими та безпідставними, а доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.
На підставі викладеного та приймаючи до уваги, що суд першої інстанції при ухваленні оскаржуваної постанови вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку, та прийняв законне і обґрунтоване рішення, висновки суду відповідають обставинам справи, а тому підстав для його скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212 КАС України, суд
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу позивача ОСОБА_2 - залишити без задоволення.
Постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 26 березня 2009 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом одного місяця шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя: Я.С. Мамчур
Судді: А.М. Горяйнов
В.В. Кузьменко
Ухвалу складено у повному обсязі 14.05.2010.