Постанова № 9618737, 05.05.2010, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.05.2010
Номер справи
2а-2244/10/1270
Номер документу
9618737
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Категорія №6.6.4

ПОСТАНОВА

Іменем України

05 травня 2010 року Справа № 2а-2244/10/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі:

судді: Ципко О.В.,

при секретарі: Лященко М.С.,

за участю прокурора заявника: не з'явився,

представників сторін:

від позивача: Бачури О.В. (довіреність № 2/10 від 11.01.2010 року),

від відповідача: не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом прокурора Камянобрідського району м.Лугаснька в інтересах держави в особі Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м.Луганську до приватного підприємства «Промтех-Луга» про стягнення податкового боргу шляхом звернення стягнення на активи боржника,-

ВСТАНОВИВ

26 березня 2010 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов прокурора Камянобрідського району м.Лугаснька в інтересах держави в особі Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м.Луганську до приватного підприємства «Промтех-Луга» про стягнення податкового боргу шляхом звернення стягнення на активи боржника, в якому прокурор посилався на наступне.

Згідно з п.3 ч.1 ст.9 Закону України "Про систему оподаткування" від 09.04.1999 р. № 588-ХІУ відповідач, як платник податків і зборів (обов'язкових платежів), зобов'язане сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законом терміни.

Відповідач - приватне підприємство «Промтех-Луга» станом на 11.03.2010 р. має податковий борг сумі 10612,59 грн. Відповідно п. 5.1. ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платі податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181 податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Тому, прокурор просив стягнути з відповідача суму податкового боргу з податку на додану вартість 8884,10 грн., з податку на прибуток 1727, 72 грн. та комунальний податок 0,77 грн.

У судове засідання прокурор не з'явився, про час та місце слухання справи повідомлявся належним чином, причини неявки суду не відомі.

У судовому засіданні представник позивача дала пояснення по суті позовних вимог та просила звернення стягнення на активи приватного підприємства «Промтех-Луга» на суму податкового боргу по сплаті податків у розмірі 10612,59 в доход Державного бюджету України.

Відповідач в судове засідання не з'явився, про час та місце слухання справи повідомлявся належним чином, причини енявки суду не відомі.

Відповідно до ч.2. ст.128 КАС України неприбуття в судове засідання без поважних причин представника сторони або третьої особи, які прибули в судове засідання, або неповідомлення ним про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи. Тому, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представника відповідача, на підставі наявних матеріалів.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши надані докази, суд приходить до наступного.

Судом встановлено, що приватне підприємство «Промтех-Луга» зареєстровано як суб'єкт підприємницької діяльності виконавчим комітетом Луганської міської ради від 31.05.2006 року за реєстраційним № 1382102 0000 008697 і внесено до Єдиного державного реєстру підприємств України, що підтверджується довідкою Головного управління статистики у Луганській області. (а.с.5). Приватне підприємство «Промтех-Луга» перебуває на податковому обліку в Ленінській міжрайонній державній податковій інспекції у м. Луганську як платник податків та зборів.

Відповідно до ст. 9 Закону України "Про систему оподаткування" платники податків і зборів зобов'язані сплачувати відповідну суму податків та зборів в установлені законом строки.

Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Законом України «Про систему оподаткування» визначено, що під податком і збором (обов'язковим платежем) до бюджетів та до державних цільових фондів слід розуміти обов'язковий внесок до бюджету відповідного рівня або державного цільового фонду здійснюваний платниками у порядку і на умовах, що визначаються законами України про оподаткування. Платниками податків і зборів (обов'язкових платежів) є юридичні і фізичні особи на яких згідно з законами України покладено обов'язок сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі). Платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані у числі іншої сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законам терміни.

Згідно Закону України «Про державну податкову службу в Україні» завданням органів державної податкової служби є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.

Право податкових органів на звернення до суду з позовом про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами передбачене ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні».

Своїми діями субєкт підприємницької діяльності приватне підприємство «Промтех-Луга» завдає шкоду державному бюджету, порушуючи права та законні інтереси держави, а саме: станом на 11.03.2010 р. має податковий борг сумі 10612,59 грн.

Як вбачається з матеріалів справи, приватне підприємство «Промтех-Луга» має самостійну узгоджену суму податкового зобов'язання по податку на додану вартість 8884,10 грн., з податку на прибуток 1727, 72 грн. та комунального податку 0,77 грн., що підтверджується податковими деклараціями та податковими розрахунками.(а.с.6-10,12).

Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" визначений порядок погашення податкового боргу платника податків та порядок звернення стягнення на активи платника податків, який відповідно до ввідної частини є спеціальним законом з питань оподаткування, та встановлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами.

Також цим Законом запроваджене поняття податкового боргу, як податкового зобов'язання, узгодженого платником податків або встановленого судом, але не сплаченого у встановлений строк, а також пені, нарахованої на суму такого податкового зобов'язання.

Відповідно до пункту 1.6 статті 1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" примусове стягнення це звернення стягнення на активи платника податків у рахунок погашення його податкового боргу, без попереднього узгодження його суми таким платником податків.

Крім того, ним же визначено, що органами, уповноваженими здійснювати заходи з погашення податкового боргу, є виключно податкові органи.

Згідно з ст. 1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" активами платника податків є кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать юридичній або фізичній особі за правом власності.

Як зазначено у ст. 3 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" активи платника податків можуть бути примусово стягнуті в рахунок погашення його податкових зобов'язань виключно за рішенням суду.

Згідно п.5.1 ст. 5 Закону України № 2181 податкове зобов'язання (зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та строки визначені цим Законом або іншими законами України), самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Відповідно до підпункту 5.3.1 пункту 5.3 ст.5 Закону України № 2181платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 ст.4 Закону для подання податкової декларації, а саме за базовий податковий (звітній) період ( календарний квартал, календарний рік).

Відповідно до п.1.3 ст. Закону № 2181 податковий борг (недоїмка) - це податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене в установлений строк.

Відповідно до ст. 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" № 2181 та з метою погашення податкового боргу відповідача, податковим органом були прийняті заходи, а саме: першу податкову вимогу №1/2251 від 06.08.2009 року та другу податкову вимогу №2/3001 від 25.11.2009 року було направлено платнику податків (а.с.13-14).

Судом встановлено, що 03.02.2010 року заступником начальника Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м.Луганську прийнято рішення про стягнення коштів та продаж інших активів відповідача в рахунок погашення його податкового боргу, але зазначені заходи не принесли ніякого результату.

Таким чином, суд вважає встановленим, що за відповідачем дійсно є заборгованість перед бюджетом з податкового боргу, яка ним не оскаржена та до теперішнього часу не сплачена.

За таких обставин, суд вважає, що адміністративний позов прокурора Камянобрідського району м.Лугаснька в інтересах держави в особі Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м.Луганську до приватного підприємства «Промтех-Луга» про стягнення податкового боргу шляхом звернення стягнення на активи боржника підлягає задоволенню в повному обсязі.

Оскільки позивач відноситься до суб'єкта владних повноважень, вказаними вище Законами йому надано право на звернення до суду з позовами у зазначених випадках про стягнення податкового боргу шляхом звернення стягнення на активи боржника, при цьому передбачено, що таке стягнення можливе тільки виключно на підставі рішення суду, тому суд вважає, що виниклі правовідносини носять характер публічно-правових, а тому адміністративний суд має право розглядати такі спори та приймати відповідні рішення з цього приводу.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки прокурор звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

Керуючись Законом України «Про державну податкову службу в Україні», Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", Законом України «Про систему оподаткування», ст.ст. 17, 94, 161, 162, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ

Позовні вимоги прокурора Камянобрідського району м.Лугаснька в інтересах держави в особі Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м.Луганську до приватного підприємства «Промтех-Луга» про стягнення податкового боргу шляхом звернення стягнення на активи боржника задовольнити повністю.

Стягнути з приватного підприємства «Промтех-Луга» (код ЄДРПОУ 34386919, м.Луганськ, вул.Сосюри, 317, р/р 26004301865159 в ЛФ ЛЦВ «Промінвестбанк», МФО 304308, р/р 2600312100202 АБ «Укркомунбанк» МФО 304988) суму податкового боргу по сплаті податку на додану вартість, податку на прибуток та комунального податку в загальній сумі 10612,59 грн. шляхом звернення стягнення на активи боржника в доход Державного бюджету України.

Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.

Постанову викладено в повному обсязі та підписано 05.05.2010 року.

СуддяЦипко О.В.