доповідач 1 інстанції - Ісаєнко Ю.А., Буряк І.В., Стойка В.В.
суддя-доповідач - Нікулін О.А.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 травня 2010 року справа №2а-19892/09/0570
приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючий: Нікулін О.А.
судді:
при секретарі судового засідання:
за участю представників сторін:
від позивача
від відповідача
< Текст >Дяченко С.П. Сіваченко І.В.
Запорожцева Г.В.
не з'явився
не з'явився
< Текст >
розглянувши апеляційну скаргуТовариства з обмеженою відповідальністю "КСІ-У"
на постановуДонецького окружного адміністративного суду
від 20 січня 2010 р.
по адміністративній справі№2а-19892/09/0570 (суддя Ісаєнко Ю.А., Буряк І.В., Стойка В.В. )
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "КСІ-У"
до
треті особи Міністерства фінансів України <Третя особа позивача ><Третя особа відповідача >
провизнання неправомірним наказу та відшкодування матеріальної шкоди В С Т А Н О В И Л А :
У червні 2009 року позивач звернувся з адміністративним позовом до відповідача про визнання неправомірним наказу та відшкодування матеріальної шкоди.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 20 січня 2010 року у задоволенні позову відмовлено.
З постановою суду першої інстанції не погодився позивач по справі та звернувся з апеляційною скаргою на неї, в якій зазначено, що суд першої інстанції порушив норми матеріального та процесуального права внаслідок чого неправильно вирішив справу, вважає, що постанова підлягає скасуванню з наступним задоволенням позовних вимог у повному обсязі.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляція не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції правильно встановив правовідносини між сторонами по справі, застосував відповідні норми матеріального та процесуального права та виходив з наступного.
Товариство з обмеженою відповідальністю «КСІ-У» є юридичною особою зареєстровано Виконавчим комітетом Краматорської міської ради Донецької області 09.11.2005 року, включене до ЄДРПОУ за номером 33792358.
Відповідно до п. 1 Положення про Міністерство фінансів України, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2006 р. №1837, Міні стерсь, фінансів України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якою спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України.
08.05.2009 року Міністерством фінансів видано Наказ .№'650 про зупинення дії ліцензії Міністерства фінансів України на провадження організації діяльності з проведення азартних ігор.
Підставою прийняття зазначеного Наказу послугувало розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.05.2009 року №494 «Про заходи щодо підвищення рівня безпеки громадян», відповідно до якого, Мінфін зобов'язано зупинити строком на один місяць дію ліцензій, виданих суб'єктам господарювання, які провадять діяльність у сфері грального бізнесу (крім лотерей), для забезпечення їх перевірки МНС, Держгірпромнаглядом, іншими контролюючими та наглядовими органами з питань забезпечення їх безпечного використання.
Відповідно до ст. 6 Конституції України, державна влада в Україні здійснюється н засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову. Органи законодавчої, виконавчої і судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах : відповідно до законів України.
Відповідно до ст. 113 Конституції України, ч. 1 ст. 1 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» Кабінет Міністрів України є вищим органом у системі органи виконавчої влади.
Згідно з частиною 1 статті 117 Конституції України, яку кореспондує стаття ;:_ Закону України «Про кабінет Міністрів України», Кабінет Міністрів України в межа: своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання.
Частиною 2 статті 1 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» передбачено, що Кабінет Міністрів України здійснює виконавчу владу безпосередньо та через міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, Раду міністрів Автономії
Республіки Крим та місцеві державні адміністрації, спрямовує, координує та контролює діяльність цих органів.
Закон України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» с спеціальним, який визначає види господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню, порядок їх ліцензування, встановлює державний контроль у сфері ліцензування, відповідальність суб'єктів господарювання та органів ліцензування за порушення законодавства у сфері ліцензування.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності», орган ліцензування - орган виконавчої влади, визначений Кабінетом Міністрів України, або спеціально уповноважений виконавчий орган рад для ліцензування певних видів господарської діяльності.
Статтею 3 зазначеного Закону визначено, що основними принципами державної політики у сфері ліцензування є, зокрема, захист прав, законних інтересів, життя та здоров'я громадян, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави.
Відповідно до ч. 2 ст. 4 цього Закону, реалізацію державної політики у сфері ліцензування здійснює Кабінет Міністрів України, спеціально уповноважений орган з питань ліцензування, а також органи виконавчої влади, визначені Кабінетом Міністрів України, спеціально уповноважені виконавчі органи рад, уповноважені провадити ліцензування певних видів господарської діяльності.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 14 листопада 2000 р. ЇМ 1698 «Про затвердження переліку органів ліцензування», ліцензування організації діяльності з проведення азартних ігор здійснює Міністерство фінансів України.
Відповідно до Положення про Міністерство фінансів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2006 р. №1837, Міністерство фінансів України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, а також указами Президента України і постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України та цим ї положенням.
Відповідно до п. 7 зазначеного Положення, Мінфін у межах своїх повноважень на основі та на виконання актів законодавства видає накази, організовує і контролює їх виконання.
Розпорядження Кабінету Міністрів України від 07 травня 2009 року №494-р «Про заходи щодо підвищення рівня безпеки громадян» є обов'язковим до виконання Міністерства фінансів України.
Суд правильно вважав, що відповідачем наказ №650 від 08.05.2009 року «Про зупинення дії ліцензії Міністерства фінансів України на провадження організації діяльності з проведення азартних ігор» видано на підставі, у межах повноважень, та у спосіб, визначений Конституцією та законами України, тому будь-які підстави для визнання його протиправним відсутні.
Щодо позовної вимоги про стягнення суми у розмірі 173929,20 гри. на відшкодування шкоди (збитки), завданої незаконним рішенням суд встановив наступне.
Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 224 Господарського кодексу України, учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов'язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб'єкту, права або законні інтереси якого порушено. Під збитками розуміються витрати, зроблені управненою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управнена сторона одержала б у разі належного виконання зобов'язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною.
Відповідно ст. 22 Цивільного кодексу України, особа, якій завдано збитків в результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками зокрема, втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеної в права (реальні збитки); доходи, які особа могла б реально одержали за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).
Відшкодування матеріальних збитків є одним із засобів захисту порушених прав.
Таким чином, для застосування такої міри відповідальності потрібна наявність усі елементів складу цивільного (господарського) правопорушення, а саме: протиправні поведінки; збитків; причинного зв'язку між протиправною поведінкою боржника ті збитками; вини. За відсутності хоча б одного з цих елементів цивільна відповідальність не настає.
З урахуванням викладеного колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дотримався норм матеріального та процесуального права під час вирішення справи, тобто відсутні підстави для скасування або зміни судового рішення.
На підставі викладеного, керуючись ст. 198, 200, 205, 206 КАС України, колегія суддів ,-
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «КСІ-У» на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 20 січня 2010 року - залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 20 січня 2010 року - залишити без змін.
Ухвала за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого Адміністративного суду України протягом 1 місяця.
Головуючий
Судді