Головуючий у 1 інстанції Буряк І.В.
Суддя-доповідач Ляшенко Д.В.
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
Іменем України
29 квітня 2010 року справа № 2а-15254/09/0570
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Ляшенка Д.В. судді: Колеснік Г.А., Ястребової Л. В. при секретарі судового засідання:
за участю представників:
від позивача:
від відповідача: Агейченковій К. О.
Лисак Т.Г. за дов. № 1/2309 від 31.12.2009 року,
Рибалка О.М. за дов. від 30.12.2009 року розглянувши у відкритому
апеляційну скаргу судовому засіданні
Добропільської обєднаної державної податкової інспекції на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 25 листопада 2009 року (повний текст постанови виготовлений 30 листопада 2009 року) по адміністративній справі № 2а-15254/09/0570 за позовом Державного підприємства «Добропіллявугілля» до Добропільської обєднаної державної податкової інспекції про визнання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
У вересні 2009 року Державне підприємство «Добропіллявугілля» звернулось до суду з позовом до Добропільської обєднаної державної податкової інспекції, в якому, після уточнення позовних вимог, просив визнати неправомірними дії Добропільської ОДПІ щодо нарахування в картці особового рахунку пені з податку на прибуток у розмірі 245 286,81 грн., скасувати (виключити) з картки особового рахунку пеню з податку на прибуток за несвоєчасне погашення податкової заборгованості у розмірі 245 286,81 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що у відповідача відсутні підстави для визначення розміру пені передбачені пп. 16.3.1 п.16.3 ст. 16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» щодо зарахування від'ємного значення з податку на прибуток у розмірі 8 493 186 в рахунок погашення податкового зобов'язання з податку на прибуток у розмірі 2 389 279,00грн.
Постановою від 25 листопада 2009 року Донецький окружний адміністративний суд позовні вимоги Державного підприємства «Добропіллявугілля» задовольнив у повному обсязі.
Відповідач вважаючи, що це судове рішення ухвалено з порушенням норм процесуального і матеріального права, звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій просить постанову суду скасувати і прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.
Представник позивача у судовому засіданні проти апеляційної скарги заперечував. Представник відповідача підтримав апеляційну скаргу та наполягав на її задоволенні.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає апеляційну скаргу необґрунтованою, а судове рішення таким, що підлягає залишенню без змін, з наступних підстав.
Згідно ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін, якщо визнає що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З матеріалів справи вбачається, що відповідно листа Начальника Добропільської ОДШ від 01.07.2009р. № /10/19-01 на №4/1193 від 23.06.200р. позивача повідомлено про нарахування по картці особового рахунку по податку на прибуток пені на борг минулих років за період з 01.01.2008 року по 01.04.2008 року у розмірі 245 286,81 грн. та з 01.01.2009 року по 01.04.2009 року у розмірі 341 107,45 грн.
З Декларації з податку на прибуток від 20.12.2007р. № 19264 за 11 місяців 2007р. вбачається, що ДП «Добропіллявугілля» визначило податкове зобов'язання у розмірі 2 389 279,00 грн. рядок 14 даної декларації.
Відповідно Декларації з податку на прибуток від 09.02.2008 року № 323491, підприємством позивача задекларовано від'ємне значення об'єкту оподаткування у розмірі 8 493 186,00 грн.
Згідно уточнюючого розрахунку від 03.03.2008 року № 2051 за звітний 2007 року позивачем задекларовано переплату з податку на прибуток по рядку 7 у розмірі 2 389 279,00 грн.
Судом встановлено, що пеня по карткам особового рахунку з податку на прибуток по ДП «Добропіллявугілля» Добропільською ОДПІ нарахована наступним чином:
сума сплати на яку нараховано пеня по декларації № 19264 від 20.12.2007р., дата фактичної сплати 04.01.2008 р., сума нарахованої пені 26 148, 44 грн. підстава нарахування акт інвентаризації від 09.10.2006р. № 445; період з 10.10.2006 р. по 04.01.2008 р.;
сума сплати на яку нараховано пеня по декларації № 19264 від 20.12.2007 р., дата фактичної сплати 04.01.2008 р., сума нарахованої пені 680, 37 грн., підстава нарахування податкове повідомлення-рішення від 15.06.2007 р. № 0002451540; період з 26.06.2007 р. по 04.01.2008 р.;
сума сплати на яку нараховано пеня 65 941,00 грн. дата фактичної сплати 28.02.2008 р., сума нарахованої пені 5 292, 48 грн., підстава нарахування податкове повідомлення-рішення від 15.06.2007 р. № 0002451540, період з 26.06.2007 р. по 28.02.2008 р.;
сума сплати на яку нараховано пеня уточнюючий розрахунок № 2051 від 03.03.2008 р., дата фактичної сплати 03.03.2008р. сума нарахованої пені 197 409, 28 грн., підстава нарахування пені на податкове повідомлення-рішення від 15.06.2007р. № 0002451540 період нарахування з 26.06.2007 р. по 07.03.2008 р.;
сума сплати на яку нараховано пеня 30 000, 00грн., дата фактичної сплати 07.03.2008 р., сума нарахованої пені 2 339,76 грн., підстава нарахування на податкове повідомлення-рішення від 15.06.2007 р. № 0002451540/0 з 26.06.2007 р. по 07.03.2008 р.;
сума сплати на яку нараховано пеня 58 850, 00 грн. дата фактичної сплати 12.03.2008 р., сума нарахованої пені 4 676,71 грн., підстава нарахування на податкове повідомлення-рішення від 15.06.2007 р. № 0002451540/0, з 26.06.2007 р. по 12.03.2008 р.;
сума сплати на яку нараховано пеня не встановлено, дата фактичної сплати 21.03.2008 р. сума нарахованої пені 479,55 грн., підстава нарахування пені правонаступнику від учасника реорганізації з 30.12.2006 р., по 21.03.2008 р., на декларацію від 20.12.2006 р. № 18936.
сума сплати на яку нараховано пеня не встановлено, дата фактичної сплати 21.03.2008 р., сума нарахованої пені 8260, 22 грн., підстава нарахування пені правонаступнику від учасника реорганізації з 30.12.2006 р., по 21.03.2008 р., на декларацію від 20.12.2006 р. № 18936.
Всього нараховано пені у розмірі 245 286, 81 грн.
Відповідно до пп. 16.1.1 п. 16.1 ст. 16 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Із змісту положень пп. 16.1.2. п. 16.1 вказаного закону вбачається, що нарахування пені розпочинається:
при самостійному нарахуванні суми податкового зобов'язання платником податків від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного цим Законом;
при нарахуванні суми податкового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні згідно з нормами цього Закону.
Пунктом 16.3 ст. 16 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» закріплено положення щодо закінчення строків нарахування пені, а саме нарахування пені закінчується у день прийняття банком, обслуговуючим платника податків, платіжного доручення на сплату суми податкового боргу. У разі часткової сплати суми податкового боргу нарахування пені зупиняється на таку сплачену частку (пп. 16.3.1 п. 16 ст. 16).
Пунктом 16.3.3 п. 16.3 ст. 16 вказаного закону передбачено, що при частковому погашенні податкового боргу сума такої частки визначається з урахуванням пені, нарахованої на таку частку. Податковий борг, що погашається частково, сплачується разом зі сплатою пені, нарахованої відповідно до такої частки, єдиним платіжним документом, в якому суми такого податкового боргу та такої пені визначаються окремо. Платіжні документи, які не містять окремо виділену суму податкового боргу та суму пені, не приймаються до виконання.
Якщо платник податків не сплачує пеню разом зі сплатою податкового боргу (його частини) або не визначає її окремо у платіжному документі (чи визначає з порушенням зазначеної пропорції), то податковий орган самостійно здійснює розподіл такої сплаченої суми на суму, що спрямовується на погашення такого податкового боргу (його частини), та суму, що спрямовується на погашення пені, нарахованої на суму такого погашеного податкового боргу (його частини), та надсилає такому платнику податків повідомлення, в якому міститься зазначена інформація.
Згідно положень п. п. 3.4-3.5 Наказу Державної податкової адміністрації, від 11.06.2003, № 290 «Про затвердження Інструкції про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби», зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 червня 2003 р. за № 522/7843 встановлено, що нарахування пені здійснюється на день фактичного погашення податкового боргу (частини податкового боргу) за кожний календарний день прострочення платежу, включаючи день такого погашення.
Нарахування пені закінчується у день прийняття банком (органом державного казначейства), який обслуговує платника податків, платіжного документа про сплату суми податкового боргу. У разі часткової сплати суми податкового боргу нарахування пені зупиняється на таку сплачену частку, (п. 3.5 вказаного наказу).
Відповідно п. 3.7 вказаного наказу, якщо платник податків не сплачує пеню разом зі сплатою податкового боргу (його частини) або не визначає її окремо у платіжному документі (чи визначає з порушенням зазначеної пропорції), то податковий орган у день надходження від органу державного казначейства інформації про зарахування коштів до бюджету, яка надається відповідно до вимог Порядку взаємодії між органами Державного казначейства України та державної податкової служби України в процесі виконання державного та місцевих бюджетів за доходами, затвердженого наказом Державного казначейства України та Державної податкової адміністрації України від 25.04.2002 N 74/194 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.05.2002 за N 436/6724, самостійно здійснює розподіл такої сплаченої суми на суму, що спрямовується на погашення такого податкового боргу (його частини), та суму, що спрямовується на погашення пені, нарахованої на суму такого погашеного податкового боргу (його частини). При цьому протягом трьох робочих днів податковий орган складає та надсилає такому платнику податків у порядку, аналогічному Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків, затвердженому наказом ДПА України від 21 червня 2001 року N 253 та зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 06.07.2001 за N 567/5758 (із змінами та доповненнями), повідомлення, в якому міститься інформація про суми розподілу сплачених коштів, за формою згідно з додатком 1.
З вищезазначених норм вбачається, що нарахування пені закінчується у день прийняття банком, обслуговуючим платника податків, платіжного доручення на сплату суми податкового боргу.
Закінчення строку нарахування пені у інший спосіб, ніж фактична сплата, Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» не передбачено.
Таким чином дії податкового органу щодо нарахування пені по декларації від 20.12.2007р. № 19264 на суму 26 148,44грн. та на суму 680,37 грн., уточнюючому розрахунку від 03.03.2008р. № 2051 на суму 197 409,28 грн., а також пеня у розмірі 479,55 грн., та у розмірі 8 260,22 грн. без встановлення суми сплату, у зв'язку із якою нарахована пеня є неправомірними, оскільки механізм погашення пені шляхом подачі декларацій чи уточнюючих розрахунків Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» не передбачено.
Частиною 4 ст. 9 КАС України передбачено, що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Таким чином, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правомірно застосовує положення Наказу Державної податкової адміністрації, від 11.06.2003, № 290 «Про затвердження Інструкції про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби» в частині, що не суперечить Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Як вбачається з платіжних доручень від 07.03.2008р. № 1893 та від 12.03.2008 р. № 1937, останні направленні на погашення податкового зобов'язання з податку на прибуток визначеного податковим повідомленням-рішенням від 20.03.2008 р. № 0000152340/0, яке були прийнято на підставі висновків Акту перевірки від 13.03.2008 р. № 158/23-2/32186934 «Про результати планової виїзної перевірки дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства ДП «Добропіллявугілля» за період з 01.10.2006 р. по 31.12.2006р.
В той час, як відповідачем щодо даних платіжних доручень здійснено перерозподілення платежу на погашення податкового зобов'язання по податковому повідомленню-рішенню від 15.06.2007 р. № 0002451540 та відповідної пені за несвоєчасну його сплату.
Щодо стосується платіжного доручення від 28.02.2008р. № 1549, то вказаний платіж направлений позивачем на погашення штрафної санкції по податку на прибуток по декларації за 2007р.
Сума коштів перерахована даним платіжним дорученням також перерозподілена податковим органом та направлена на погашення податкового зобов'язання по податковому повідомленню-рішенню від 15.06.2007р. № 0002451540 та відповідної пені за несвоєчасну його сплату.
Відповідно до пункту 7.7 статті 7 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) у рівних пропорціях.
Таким чином, на підставі викладеного, вбачається обов'язок саме платника податків здійснювати погашення податкового боргу у разі його виникнення у порядку черговості.
Вказаному обов'язку кореспондує передбачене названим законом зобов'язання платника податків сплатити штрафні (фінансові) санкції та пеню за непогашення протягом граничних строків узгодженої суми податкового зобов'язання, який наступає тільки після самостійного погашення таким платником суми податкового боргу.
Законом України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990 р., № 509-ХІІ (із врахуванням змін та доповнень) передбачено, що ним визначається статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності.
Крім того, статтями 8, 11 даного закону наведено вичерпний перелік прав та функцій податкових органів, за змістом яких право самостійно погашати податкові зобов'язання платника податків шляхом зміни призначення платежу, у податкових органів відсутнє.
Відповідно п. 3.7 Наказу Державної податкової адміністрації, від 11.06.2003, № 290 «Про затвердження Інструкції про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби» передбачається право податкового органу якщо платник податків не сплачує пеню разом зі сплатою податкового боргу (його частини) або не визначає її окремо у платіжному документі (чи визначає з порушенням зазначеної пропорції), то податковий орган у день надходження від органу державного казначейства інформації про зарахування коштів до бюджету, яка надається відповідно до вимог Порядку взаємодії між органами Державного казначейства України та державної податкової служби України в процесі виконання державного та місцевих бюджетів за доходами, затвердженого наказом Державного казначейства України та Державної податкової адміністрації України від 25.04.2002 N 74/194 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.05.2002 за N 436/6724, самостійно здійснює розподіл такої сплаченої суми на суму, що спрямовується на погашення такого податкового боргу (його частини), та суму, що спрямовується на погашення пені, нарахованої на суму такого погашеного податкового боргу (його частини).
З вищенаведеного вбачається право податкового органу на перерозподіл суми сплаченої платником податків на погашення певного податкового боргу на частки з метою погашення податкового зобов'язання за основним платежем та відповідної суми штрафних (фінансових) санкцій та пені нарахованих на такий податковий борг, однак суд звертає увагу, що можливість податковим органом змінювати призначення платежу та направлення його на погашення іншого, ніж визначений платником податків податковий борг, у тому числі й пеню, вказаним підзаконним нормативним актом не передбачено.
Виходячи з вищевикладеного, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо неправомірності дій Добропільської ОДШ щодо нарахування в картці особового рахунку пені з податку на прибуток у розмірі 245 286,81грн. Таким чином, вказана пеня, у розмірі 245 286,81грн., підлягає виключенню з картки особового рахунку ДП Добропіллявугілля».
Тобто суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного, керуючись ст. 195-196, ст. 199, ст. 200, ст. 205, ст. 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ :
Апеляційну скаргу Добропільської обєднаної державної податкової інспекції на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 25 листопада 2009 року у справі № 2а-15254/09/0570 за позовом Державного підприємства «Добропіллявугілля» до Добропільської обєднаної державної податкової інспекції «про визнання вчинити дії» залишити без задоволення, а постанову суду без змін.
Вступна та резолютивна частини ухвали складені, підписані колегією суддів у нарадчій кімнаті та проголошені в судовому засіданні 29 квітня 2010 року.
Ухвала може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.
Ухвала складена в повному обсязі та підписана колегією суддів 05 травня 2010 року.
Колегія суддів: Д.В.Ляшенко Г.А.Колеснік Л.В.Ястребова
/підписи/
З оригіналом згідно:
Суддя: Д.В.Ляшенко