
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 квітня 2021 рокуСправа № 160/16908/20
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Голобутовського Р.З. розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою Приватного підприємства "Л.Д. Сервіс" до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасувати рішення, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
17.12.2020 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Приватного підприємства "Л.Д. Сервіс" до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, Державної податкової служби України, у якій з урахуванням уточненої позовної заяви, просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення № 1896015/21922502 від 03.09.2020 року Головного управління ДПС у Дніпропетровській області в особі Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних про відмову у реєстрації податкової накладної № 5 від 29.08.2019 року Приватного підприємства "Л.Д. Сервіс";
- зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 5 від 29.08.2019 року Приватного підприємства "Л.Д. Сервіс" датою її фактичного надходження до ДПС України.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що ним подано на реєстрацію податкову накладну № 5 від 29.08.2019 року, проте, її реєстрацію зупинено та запропоновано платнику податків надати пояснення та/або документи, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК. Позивачем надані пояснення та необхідні документи, однак, рішенням комісії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області у реєстрації поданої податкової накладної відмовлено. Позивач вважає, що рішення відповідача про відмову у реєстрації податкової накладної є протиправним, оскільки ним надані документи, що підтверджують здійснення господарської операції, а Комісія ГУ ДПС у Дніпропетровській області при прийняті рішення не вивчала надані позивачем документи. З огляду на викладене, оскаржуване рішення є протиправним та підлягає скасуванню.
Ухвалою суду від 18.12.2020 року відкрито провадження та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
24.12.2020 року від позивача надійшла уточнена позовна заява.
21.01.2021 року на адресу суду надійшов відзив на позов, у якому відповідач-1 (Головне управління ДПС у Дніпропетровській області) позовні вимоги не визнає, просить у задоволенні позову відмовити. У відзиві представник відповідача зазначає, що спірні рішення прийняті з дотриманням Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженому наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 року №520. Оскаржуване рішення прийняте з підстави надання позивачем копій документів, складених із порушенням законодавства. Відповідач вважає визначені в рішенні комісії підстави для відмови в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування правомірними та такими, що прийняті відповідно до норм чинного законодавства та в установленому порядку, а вимоги позивача безпідставними, необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Судом, зокрема, на адресу відповідача-2 направлено ухвалу про відкриття провадження у справі, яку отримано ним 27.12.2020 року.
Відповідачем-2 відзиву на позов не надано.
Відповідно до ч. 6 ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Згідно з ч. ч. 5, 8 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Між ПП "Л.Д. Сервіс" та КОМУНАЛЬНИМ ПІДПРИЄМСТВОМ ’’УПРАВЛІННЯ КАПІТАЛЬНОГО БУДІВНИЦТВА”) (далі - Замовник) укладено Договір підряду № 046/19/66 від 15.04.2019 року, за яким позивач зобов`язався власними або залученими силами виконувати роботи з нового будівництва, які забезпечать введення в експлуатацію об`єкта: «Облаштування спортивного майданчику по вулиці Автозаводська в місті Запоріжжя за проектом «Здоров`я - це найбільший скарб». Також сторонами Договору було укладено Додаткову угоду № 1 від 15.04.2019 року до Договору із додатком Графік виконання робіт до Договору.
Підрядник зобов`язаний зокрема надавати замовнику у трьох примірниках акти КБ-2в, довідки КБ-3 протягом 3-ьох робочих днів з моменту закінчення робіт, або окремих етапів (об`ємів) робіт (п.5.3.10 Договору), та здійснювати замовлення, придбання, приймання, розвантаження, складування, охорону та подачу на будівельний майданчик матеріалів, конструкцій, обладнання та виробів (п.5.3.14 Договору).
Забезпечення виконання робіт обладнанням, матеріальними засобами, матеріалами, інструментами, транспортом та іншими засобами, необхідними для виконання робіт, покладається на підрядника, якщо інше не погоджено сторонами (п.6.1. Договору).
Відповідно до п. 3.2 Договору розрахунки проводяться шляхом:
- попередньої оплати, яка може надаватися підряднику замовником на строк не більше 3 місяців в межах до 30% від вартості річного обсягу робіт. Попередня оплата здійснюється замовником на придбання матеріалів, конструкцій, виробів, необхідних для виконання робіт по Договору;
- поетапної оплати замовником виконаних робіт у термін до 45 календарних днів з дати підписаного сторонами акту виконаних робіт за формою КБ-2в, довідки про вартість виконаних робіт та витрат за формою КБ-3.
18.10.2019 року Замовником здійснено оплату виконаних робіт у сумі 526589,24 грн.
За правилом першої події відповідно до приписів п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України в редакції, чинній на час правовідносин, позивачем було складено та направлено до контролюючого органу для реєстрації податкову накладну № 5 від 29.08.2019 р.
Згідно з отриманою позивачем квитанцією до ПН №5 про зупинення реєстрації податкової накладної податкову накладну прийнято 05.09.2019 року, але її реєстрацію зупинено.
Підставою для зупинення реєстрації податкових накладних зазначено: відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН/РК відповідає вимогам пп.1.6 п.1 "Критеріїв ризиковості платника податку". Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».
Позивачем направлено до контролюючого органу повідомлення № 1 від 28.08.2020 року про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено.
До повідомлення № 1 від 28.08.2020 року позивачем додано наступні документи: Податкову накладну № 5 від 29.08.2019 р.; Квитанція №1 до ПН 5; Договір підряду № 046/19/66 від 15.04.2019 року; Договір підряду № 046/19/66 від 15.04.2019 року; Договір підряду № 046/19/66 від 15.04.2019 року; Довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати по формі КБ З за серпень 2019 року від 29.08.2019 року; Акт №1 приймання виконаних будівельних робіт за серпень 2019 року по формі КБ-2в від 29.08.2019 року; Акт №1 прийомки-передачі змонтованого обладнання по формі КБ-2в від 29.08.2019 року; Підсумкова відомість ресурсів від 29.08.2019; Розрахунок загальновиробничих витрат № 2Д-1 від 29.08.2019; Акт №2 приймання виконаних будівельних робіт за серпень 2019 року по формі КБ-2в від 29.08.2019 року; Підсумкова відомість ресурсів від 29.08.2019; Розрахунок загальновиробничих витрат № 2-2-1 від 29.08.2019; Розрахунок загальновиробничих витрат № 2-2-3 від 29.08.2019; Акт №3 приймання виконаних будівельних робіт за серпень 2019 року по формі КБ-2в від 29.08.2019 року; Підсумкова відомість ресурсів від 29.08.2019; Розрахунок загальновиробничих витрат № 2-3-1 від 29.08.2019; Розрахунок загальновиробничих витрат № 2-3-3 від 29.08.2019; Розрахунок загальновиробничих витрат № 2-3-4 від 29.08.2019; Акт №4 приймання виконаних будівельних робіт за серпень 2019 року по формі КБ-2в від 29.08.2019 року; Підсумкова відомість ресурсів від 29.08.2019; Розрахунок загальновиробничих витрат № 7-1-2 від 29.08.2019; Акт №5 приймання виконаних будівельних робіт за серпень 2019 року по формі КБ-2в від 29.08.2019 року; підсумкова відомість ресурсів від 29.08.2019; Розрахунок загальновиробничих витрат № 7-2-1 від 29.08.2019; Акт №6 приймання виконаних будівельних робіт за серпень 2019 року по формі КБ-2в від 29.08.2019 року; Підсумкова відомість ресурсів від 29.08.2019; розрахунок загальновиробничих витрат № 7-3-1 від 29.08.2019 до Акта 6; Розрахунок загадьновиробничих витрат № 7-3-2 від 29.08.2019 до Акта 6; Розрахунок загадьновиробничих витрат № 7-3-3 від 29.08.2019 до Акта 6; Відомість бухгалтерського обліку по рахунку 361 за 29.08.2019 - 18.10.2019; Банківська виписка по рахунку Позивача за 18.10.2019 року; Рахунок-фактура № ЖБ-0000209 від 08.07.2019 (ТОВ ”КП ЗАПОРІЗЬКИЙ ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ"); видаткова накладна 246 від 22.08.2019 ТОВ "КП ЗАПОРІЗЬКИЙ ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ"; видаткова накладна 159 від 18.07.2019 ТОВ "КП ЗАПОРІЗЬКИЙ ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ"; видаткова накладна 184 від 01.08.2019 ТОВ "КП ЗАПОРІЗЬКИЙ ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ"; Податкова накладна №44 від 30.07.2019 ТОВ "КП ЗАПОРІЗЬКИЙ ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ"; Податкова накладна №20 від 17.07.2019 ТОВ "КП ЗАПОРІЗЬКИЙ ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ"; Банківська виписка по рахунку Позивача за 17.07.2019 (передоплата) ТОВ "КП ЗАПОРІЗЬКИЙ ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ"; Банківська виписка по рахунку Позивача за 30.07.2019 (оплата) ТОВ "КП ЗАПОРІЗЬКИЙ ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ"; Відомість бухгалтерського обліку по рахунку 631 за 01.01.2019-30.09.2020 (вход, св-0209) ТОВ "КП ЗАПОРІЗЬКИЙ ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ"; Рахунок-фактура № ЖБ-0000217 від 15.07.2019 (ТОВ "КП ЗАПОРІЗЬКИЙ ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ"); видаткова накладна 166 від 19.07.19 ТОВ "КП ЗАПОРІЗЬКИЙ ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ"; видаткова накладна 189 від 02.08.2019 ТОВ "КП ЗАПОРІЗЬКИЙ ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ"; видаткова накладна 192 від 05.08.2019 ТОВ "КП ЗАПОРІЗЬКИЙ ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ"; видаткова накладна 202 від 08.08.2019 ТОВ "КП ЗАПОРІЗЬКИЙ ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ"; видаткова накладна 204 від 09.08.2019 ТОВ "КП ЗАПОРІЗЬКИЙ ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ"; видаткова накладна 164 від 19.07.2019 ТОВ "КП ЗАПОРІЗЬКИЙ ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ"; Податкова накладна №21 від 17.07.2019 ТОВ "КП ЗАПОРІЗЬКИЙ ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ"; Банківська виписка по рахунку Позивача за 17.07.2019 (оплата) ТОВ "КП ЗАПОРІЗЬКИЙ ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ" (П\д 2285); Відомість бухгалтерського обліку по рахунку 631 за 01.01.2019-30.09.2020 (вход, св-0217) ТОВ "КП ЗАПОРІЗЬКИЙ ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ"; Видаткова накладна № РН-223 від 10 серпня 2019 р.; Товарно-транспортна накладна № 223 від 10 серпня 2019 р.; Видаткова накладна № РН-224 від 10 серпня 2019 р.; Товарно-транспортна накладна № 224 від 10 серпня 2019 р.; Видаткова накладна № РН-245 від 15.08.2019; Товарно-транспортна накладна № 245 від 15.08.2019; Видаткова накладна № РН-287 від 26.08.2019; Товарно-транспортна накладна № 287 від 26.08.2019; Видаткова накладна № РН-288 від 26.08.2019; Договір оренди нежитлового приміщення від 01.08.2016 року; Договір оренди нежитлового приміщення 01.02.2020 року; Ліцензія 17-Л від 12.05.2016 року; Ліцензія 26-Л від 14.05.2019 року; Наказ на призначення директора 02-к від 25.03.2016 року; Штатний розклад від 01.04.2019 року; Витяг з ПДВ 1604624501088 від 01,09.2016 року; Виписка з ЄДР від 12.12.2018 року; Договір оренди виробничо-складських приміщень № 03/03-20 від 02.03.2020 року; Рахунок на оплату № 82 від 03.08.2020 року; Акт надання послуг № 83 від 31.08.2020 року; Відомість бухгалтерського обліку 631 від 12.08.2020 року; Платіжне доручення № 3715 від 12.08.2020 року; Рахунок-фактура СФ-0000140 від 01.08.2020 року; Акт здачі-прийняття робіт №135 від 31.08.20 року; Відомість бухгалтерського обліку 631 від 12.08.2020 року; Платіжне доручення 3713 12.08.2020 року; Пояснення письмові щодо підтвердження реальності здійснених операцій № 54 від 28.08.2020 року.
03.09.2020 року Комісією Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, прийнято рішення № 1896015/21922502 про відмову у реєстрації податкової накладної № 5 від 29.08.2019 року.
Підставою для прийняття вказаних рішень про відмову в реєстрації податкових накладних визначено надання платником податків копій документів, складених із порушенням законодавства.
Так, позивачем було складено та направлено скарги на спірні рішення до контролюючого органу із поданням первинних документів.
Рішенням Комісії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області №50829/21922502/2 від 18.09.2020 року щодо податкової накладної № 5 від 29.08.2019 року скаргу позивача залишено без задоволення, рішення комісії про відмову у реєстрації податкової накладної залишено без змін.
Не погоджуючись із рішеннями про відмову в реєстрації податкових накладних, вважаючи їх протиправними, позивач звернувся до суду з цією позовною заявою.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до пункту 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
За приписами пункту 201.7 статті 201 цього ж Кодексу податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
Положенням пункту 201.10 статті 201 ПК України визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 01.07.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних визначено у Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 (далі - Порядок №1246).
Пунктом 5 Порядку №1246 передбачено, що податкова накладна та/або розрахунок коригування приймаються до Реєстру у разі дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192, пунктами 200-1.3, 200-1.9 статті 200-1 та пунктами 201.1, 201.10 і 201.16 статті 201 Кодексу, а також з урахуванням Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Реєстрації підлягають податкові накладні та/або розрахунки коригування (у тому числі ті, що не надаються отримувачу (покупцю) товарів/послуг, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, складені за операціями з постачання послуг нерезидентом) незалежно від суми податку на додану вартість в одній податковій накладній/розрахунку коригування.
Згідно з пунктом 12 Порядку №1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки, зокрема, щодо відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу.
Наведене положення відповідає пункту 74.2 статті 74 Податкового кодексу України, яким закріплено, що в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Критерії оцінки ступеня ризиків, достатні для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Згідно з пунктом 13 Порядку №1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, 201.16. Реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 № 117 затверджений Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №117, який був чинним на момент складення і направлення на реєстрацію до ЄРПН податкових накладних та зупинення їх реєстрації).
Згідно з пунктом 5 Порядку №117 податкова накладна / розрахунок коригування, які підлягають моніторингу, перевіряються на відповідність критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснення операцій та показникам позитивної податкової історії платника податку.
Відповідно до пункту 6 Порядку №117 у разі коли за результатами моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну / розрахунок коригування, відповідає критеріям ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Системний аналіз викладених положень податкового законодавства дає підстави для висновку, що податкова накладна та процедура її реєстрації є ключовими елементами у механізмі реалізації платниками податків права на зменшення власних податкових зобов`язань з ПДВ на суму податку, що була сплачена постачальнику у складі вартості товарів або послуг (формування податкового кредиту).
При цьому реєстрації податкової накладної, як обов`язковій умові для віднесення покупцем товарів/послуг сплаченої у складі товарів або послуг суми ПДВ до податкового кредиту, передує процедура автоматизованого співставлення податкової накладної з визначеними у законі критеріями оцінки ступеня ризиків.
У разі відповідності податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних зупиняється.
Пунктом 12 Порядку №117 передбачено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
Відповідно до пункту 13 Порядку №117 у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються:
1) номер та дата складання податкової накладної / розрахунку коригування;
2) порядковий номер, номенклатура товарів/послуг продавця, код товару згідно з УКТЗЕД / послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, зазначені у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрація яких зупинена;
3) критерій(ї) ризиковості платника податку та/або критерій(ї) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого(их) зупинено реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
4) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.
У пункті 14 Порядку №117 передбачено, що перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, включає в себе: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
Відповідно до пунктів 18-19 Порядку №117 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 15 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів. Комісії контролюючих органів складаються з комісій регіонального рівня (комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників ДФС) та комісії центрального рівня (ДФС).
Згідно з п. 20 Порядку зупинення, зазначені комісії приймають рішення про:
- реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі;
- відмову у реєстрації податкової накладної /розрахунку коригування в Реєстрі.
Відповідно до п. 21 Порядку зупинення, підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.
Відповідно до п. 2, п. 3, п. 4 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в єдиному реєстрі податкових накладних №520 від 12.12.2019 року (далі - Порядок №520) прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).
Комісія регіонального рівня протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.
У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Пунктом 5 Порядку №520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, а саме:
- договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Відповідно до п. 11 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в єдиному реєстрі податкових накладних №520 від 12.12.2019 року комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
1) ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;
2) та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5цього Порядку;
3) та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Разом з тим, у пункті 6 Порядку № 1165 вказано, що інформація та копії документів подаються платником податку до ДПС в електронній формі засобами електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Мінфіном.
З урахуванням положень наведених норм, комісією регіонального рівня приймається рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі за результатами розгляду інформації та копій документів платника податку. Отже, контролюючий орган має зажадати від платника податку документів та пояснень на спростування наявних у органу ДПС сумнівів, пов`язаних з легальністю його діяльності, вказавши які саме аспекти належить висвітлити платнику податків у своїх поясненнях. Також аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що рішення комісії контролюючого органу повинно містити чітку і обґрунтовану підставу для відмови в реєстрації податкової накладної.
При цьому, як встановлено судом та не спростовується відповідачами, позивачем було подано до контролюючого органу первинні документи щодо наявності підстав реєстрації податкових накладних, реєстрацію яких зупинено.
Проте, Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, незважаючи на зазначене, прийнято рішення щодо відмови в реєстрації податкової накладної № 5 від 29.08.2019 року.
З тексту спірного рішення видно, що воно містить у якості обґрунтування загальне твердження: «Надання платником податків копій документів, складених з порушенням законодавства».
Проте, не зважаючи на наявність у встановленій формі цього рішення уточнюючої графи «Додаткова інформація (зазначити конкретні документи)», у спірному рішенні зазначено «походження будівельних матеріалів». Тобто відповідачем-1 у рішенні не зазначено, які саме документи позивачем складені з порушенням законодавства.
Однак, суд зауважує, що зі змісту квитанції про зупинення реєстрації податкових накладних видно, що контролюючий орган вказав, що платник податку відповідає пп.1.6 п.1 "Критеріїв ризиковості платника податку" та надіслані позивачу квитанції містять вимогу щодо надання пояснень та копій документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
При цьому відповідачем-1 у квитанції не зазначено конкретної пропозиції щодо переліку документів, необхідних та достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН.
Також суд зазначає, що обґрунтування рішення наданням платником податків копій документів, складених з порушенням законодавства, без зазначення конкретних документів не відповідає встановленим обставинам справи та спростовується дослідженими судом доказами.
Отже, позиція відповідача, зафіксована у спірному рішенні, щодо надання платником податків копій документів, складних з порушенням законодавства є необґрунтованою, а в спірному рішенні не наведено належного мотивування причин відмови у реєстрації податкової накладної, складеної позивачем.
При цьому невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.
Аналогічний правовий висновок викладено Верховним Судом у постанові від 04.12.2018 року у справі № 821/1173/17.
Про дотримання податковим органом вимог обґрунтованості під час прийняття відповідного акта індивідуальної дії свідчитиме належна мотивація його висновку, зокрема зі встановленням обставин, що мають значення для реєстрації податкової накладної, а також за умови посилання на докази, якими такі обставини обґрунтовані, із зазначенням причин їх прийняття чи відхилення.
І навпаки, ненаведення мотивів прийнятих рішень "суб`єктивізує" акт державного органу і не дає змоги суду встановити дійсні підстави та причини, за яких цей орган дійшов саме таких висновків, надати їм правову оцінку, та встановити законність, обґрунтованість, пропорційність прийнятого рішення.
Оскільки відповідач у спірному рішенні зазначив загальну, неконкретизовану та неоднозначну причину відмови у реєстрації податкової накладної, він прийняв невмотивоване рішення, оскільки його зміст не дає чіткого розуміння обставин, за яких було прийняте негативне для платника податків рішення… Прийняття негативного для платника податків рішення без зазначення конкретних мотивів дає підстави для висновку про необхідність відновлення порушеного права позивача шляхом скасування рішення про відмову в реєстрації податкової накладної.
Аналогічний правовий висновок викладено Верховним Судом у постанові від 10.04.2020 року у справі №819/330/18.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на викладене, відповідачами не доведено правомірності та обґрунтованості оскаржуваного рішення, а тому, виходячи зі змісту заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, суд робить висновок, що спірне рішення про відмову в реєстрації податкової накладної є необґрунтованим, протиправним та підлягає скасуванню.
Також суд звертає увагу, що відповідно до вимог п. п. 201.1, 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних віднесено до обов`язків платника податку.
У той же час, наведені норми розраховані на відсутність спірних правовідносин, позаяк у випадку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування механізм її подальшої реєстрації в ЄРПН є іншим.
Суд вважає, що у цьому випадку задоволення позовної вимоги щодо зобов`язання Державної податкової служби України зареєструвати податкову накладну № 5 від 29.08.2019 року в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її фактичного подання, є належним способом відновлення порушених прав позивача і дотриманням судом гарантій того, що спір між сторонами буде остаточно вирішений.
Так, реєстрацію в ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування, реєстрацію якої попередньо зупинено, віднесено до повноважень ДПС України.
Як встановлено судом, і не спростовано відповідачами, надані позивачем документи складені з дотриманням вимог законодавства і є достатніми для реєстрації спірної податкової накладної у Єдиному реєстрі податкових накладних.
Обставин, що унеможливлювали б реєстрацію спірної податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, судом не встановлено.
Відповідно ч. 3 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Таким чином, з метою відновлення прав та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду, суд робить висновок про необхідність зобов`язання Державної податкової служби України зареєструвати податкову накладну № 5 від 29.08.2019 року, складену позивачем, у Єдиному реєстрі податкових накладних датою її фактичного подання.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд робить висновок про задоволення позовної заяви.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст. ст. 139, 242-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України,
ВИРІШИВ:
Позовну заяву Приватного підприємства "Л.Д. Сервіс" (пр-т Слобожанський, буд. 35А, офіс 3, м. Дніпро, 49000, код ЄДРПОУ 21922502) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (вул. Сімферопольська, буд. 17А, м. Дніпро, 49005, код ЄДРПОУ 43145015), Державної податкової служби України (Львівська площа, буд. 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення № 1896015/21922502 від 03.09.2020 року Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про відмову у реєстрації податкової накладної № 5 від 29.08.2019 року Приватного підприємства "Л.Д. Сервіс".
Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 5 від 29.08.2019 року Приватного підприємства "Л.Д. Сервіс" датою її фактичного надходження до ДПС України.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області на користь Приватного підприємства "Л.Д. Сервіс" судові витрати з оплати судового збору у розмірі 1051 (одна тисяча п`ятдесят одна) грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України на користь Приватного підприємства "Л.Д. Сервіс" судові витрати з оплати судового збору у розмірі 1051 (одна тисяча п`ятдесят одна) грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Р.З. Голобутовський