Рішення № 95999127, 04.04.2021, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.04.2021
Номер справи
300/1406/21
Номер документу
95999127
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"04" квітня 2021 р. справа № 300/1406/21

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суду у складі колегії суддів:

головуючий суддя Остап`юк С.В., судді: Микитюк Р.В., Тимощук О.Л.,

за участю секретаря судового засідання Баточенко О.-А.А.,

представника позивача Сорокопуда А.О.,

представника відповідача Бартоша С.Б.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №87 на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року ОСОБА_1 до Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №87 визнання протиправним та скасування рішення про повторний підрахунок голосів на виборчій дільниці №260025 та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

02.04.2021 Кандидат в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №87 на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року ОСОБА_1 (далі - позивач), діючи через свого представника - адвоката Сторожука Андрія Леонідовича звернувся до суду з адміністративним позовом до Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року в одномандатному виборчому окрузі №87 (далі - окружна виборча комісія, відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №260025, зобов`язати прийняти виборчі документи від дільничної виборчої комісії №260025 та врахувати відомості протоколів про підрахунок голосів на виборчий дільниці №260025 в межах одномандатного виборчого округу №87 на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року при встановленні підсумків голосування в межах одномандатного виборчого округу №87.

Правові підстави мотивів позову полягають в тому, що відповідач, за наслідками розгляду виборчої документації виборчої дільниці №260025, прийняв рішення передбачене пунктом 3 частини 5 статті 94 Закону України «Про вибори народних депутатів України» про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці без поданого до розгляду акта або письмової заяви чи скарги про порушення, що визначає як єдину, передбачену Законом підставу для прийняття такого рішення. Як фактичні обставини, що обґрунтовують заявлені вимоги вказана відсутність ознак розпечатування пакетів із виборчими документами дільниці №260025, у зв`язку з неправильним пакуванням виборчої документації дільниці.

Суд, ухвалою від 03.04.2021 відкрив провадження за поданим позовом, а справу призначив до судового розгляду в порядку спрощеного провадження з дотриманням особливостей провадження у цій категорії справ, визначених параграфом 2 глави 11 розділу ІІ Кодексу адміністративного судочинства України.

Одночасно з поданням адміністративного позову представником позивача подано заяву про його забезпечення, в задоволені якого ухвалою колегії суддів від 03.04.2021 відмовлено.

Також, суд розглянув клопотання позивача про витребування доказів, що представник позивача заявив в позовній заяві та в окремій заяві з процесуальних питань, витребувавши від відповідача витяг з протоколу безперервного засідання Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №87 з відображеним ходом розгляду та прийняття рішення про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №260025, а в задоволенні решти клопотань відмовив.

Представник позивача заявлені позовні вимоги підтримав з підстав зазначених в позові.

Відповідач подав відзив проти позову, в якому його не визнав, просив відмовити в задоволені позовних вимог у зв`язку з їх необґрунтованістю, а представник відповідача заперечив проти заявленого позову з вказаних у відзиві підстав.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши докази, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, колегія суддів встановила наступне.

Постановою Центральної виборчої комісії від 27.11.2020 №522 призначено проміжні вибори народного депутата України в одномандатному виборчому окрузі №87 (Івано-Франківська область) на неділю, 28 березня 2021 року.

Згідно постанови Центральної виборчої комісії №46 від 09.02.2021 ОСОБА_1 зареєстровано кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №87 на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року та видано відповідне посвідчення.

29.03.2021 на безперервному засіданні з моменту закінчення голосування до встановлення підсумків голосування Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року в одномандатному виборчому окрузі №87 за наслідками розгляду документів дільничної виборчої комісії №260025 окружною виборчою комісією прийнято рішення, передбачене пунктом 3 частини 5 статті 94 Закону України «Про вибори народних депутатів України» про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, внаслідок виявлення ознак розпечатування пакетів із запакованими документами дільничної виборчої комісії, а саме відсутність пакування в сейф-пакети першого та другого примірника протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №260025.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склалися між сторонами, колегія суддів зазначає, що регулюють та підлягають застосуванню до цих правовідносин наступні норми права, які ґрунтуються на визначених статтею 71 Конституції України принципах за якими вибори до органів державної влади та органів місцевого самоврядування є вільними і відбуваються на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.

Відповідно до частини 3 статті 77 Конституції України порядок проведення виборів народних депутатів України встановлюється законом.

Підпунктом 2 пункту 2 розділу ХХХХІІ Прикінцеві та перехідні положення Виборчого кодексу України від 19.12.2019 №396-ІХ поширено дію положень Закону України «Про вибори народних депутатів України» на правовідносини щодо організації та проведення проміжних виборів і заміщення народних депутатів України, обраних у загальнодержавному виборчому окрузі, повноваження яких достроково припинені, що діють до наступних чергових або позачергових виборів народних депутатів України.

Здійснення виборчих процедур на етапі виборчого процесу підрахунку голосів виборців та встановлення підсумків голосування порядок прийняття та розгляду документів дільничних виборчих комісій окружною виборчою комісією встановлений статтею 94 Закону України «Про вибори народних депутатів України», яка в частині правовідносин щодо яких між сторонами виник спір регламентує наступне.

З моменту закінчення голосування окружна виборча комісія розпочинає засідання, яке продовжується безперервно до встановлення підсумків голосування у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та в одномандатному окрузі. На цей час члени окружної виборчої комісії не можуть залучатися до виконання інших функцій, крім участі в засіданні виборчої комісії (частина 1).

На засіданні окружної виборчої комісії, зазначеному в частині першій цієї статті, голова окружної виборчої комісії приймає запечатані пакети з протоколами дільничних виборчих комісій, розпечатує їх та оголошує зміст протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на відповідних виборчих дільницях у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та одномандатному окрузі (далі - виборчі дільниці), а також приймає запечатані пакети з іншими виборчими документами, передбаченими частиною дванадцятою статті 91 цього Закону. Час прийняття окружною виборчою комісією протоколів дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, перелік прийнятих виборчих документів і занесені до протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці відомості фіксуються у протоколі засідання окружної виборчої комісії (частина 4).

При прийнятті документів дільничної виборчої комісії окружна виборча комісія перевіряє комплектність документів та цілісність упаковки усіх пакетів з виборчими документами. При цьому кожний член комісії має право оглянути кожний пакет з документами. У разі повної комплектності виборчих документів та цілісності упаковки усіх пакетів відкриваються почергово пакети з протоколами про підрахунок голосів на виборчій дільниці та оголошуються відомості, зазначені у них.

За результатами розгляду документів дільничної виборчої комісії та скарг про порушення вимог цього Закону під час проведення голосування та підрахунку голосів на виборчій дільниці, а також під час транспортування виборчих документів до окружної виборчої комісії, що надійшли до окружної виборчої комісії на момент прийняття документів дільничної виборчої комісії, окружна виборча комісія приймає одне з рішень:

1) прийняти виборчі документи від дільничної виборчої комісії та врахувати відомості протоколів про підрахунок голосів на виборчій дільниці при встановленні підсумків голосування в межах виборчого округу;

2) відмовити у прийнятті виборчих документів від дільничної виборчої комісії та зобов`язати дільничну виборчу комісію виправити виявлені недоліки шляхом складання протоколу (протоколів) з поміткою "Уточнений";

3) провести повторний підрахунок голосів на виборчій дільниці в порядку, встановленому цим Законом по виборах у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) в одномандатному окрузі (частина 5).

Рішення, передбачене частиною п`ятою цієї статті, приймається шляхом голосування усіх членів окружної виборчої комісії більшістю від загального складу комісії і фіксується у протоколі засідання окружної виборчої комісії (частина 6).

У разі виявлення у протоколі дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці виправлень, помилок, неточностей, які можливо усунути без повторного підрахунку голосів, окружна виборча комісія своїм рішенням може зобов`язати дільничну виборчу комісію внести зміни до встановлених результатів голосування виборців на виборчій дільниці шляхом складання протоколу (протоколів) про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з поміткою "Уточнений" відповідно до пункту 2 частини п`ятої цієї статті, про що зазначається у протоколі засідання окружної виборчої комісії.

У разі виявлення у протоколі виправлень, помилок та неточностей, які можливо усунути без повторного підрахунку голосів та які не потребують внесення змін до встановлених результатів голосування виборців на виборчій дільниці, окружна виборча комісія приймає рішення, передбачене пунктом 1 частини п`ятої цієї статті із зазначенням про виявлені виправлення, помилки та неточності. Таке рішення додається до протоколу дільничної виборчої комісії (частина 7).

За наявності заяв або скарг, підтверджених відповідно оформленими актами, складеними кандидатами у депутати, їх довіреними особами, уповноваженими особами партій, офіційними спостерігачами, виборцями, про порушення вимог цього Закону під час проведення голосування та (або) підрахунку голосів виборців на виборчій, що ставлять під сумнів результати підрахунку голосів виборців на цій виборчій дільниці, а також за наявності акта або письмової заяви чи скарги осіб, зазначених у частині першій статті 93 цього Закону, про порушення вимог цього Закону під час транспортування до окружної виборчої комісії протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці та інших документів окружна виборча комісія може прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці (частина 10).

У разі неможливості усунення без перерахунку виборчих бюлетенів для голосування неточностей у протоколі (протоколах) дільничної виборчої комісії, а також у разі наявних ознак розпечатування пакетів із запакованими документами дільничної виборчої комісії окружна виборча комісія зобов`язана прийняти рішення про повторний підрахунок голосів виборців на цій виборчій дільниці (частина 11).

Таким чином, зазначеними нормами права визначений зміст та порядок кваліфікації підстав для прийняття окружною виборчою комісією рішення, передбаченого пунктом 3 частини 5 статті 94 Закону України «Про вибори народних депутатів України» за наслідками визначених виборчих процедур прийняття та розгляду документів дільничних виборчих комісій.

Вказане правове регулювання передбачає визначення вимог Закону, недотримання яких може бути підставою проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці та вимог Закону, недотримання яких в обов`язковому порядку є підставою для проведення такого повторного підрахунку.

До вимог Закону, недотримання яких, за рішенням окружної виборчої комісії може бути підставою для проведення повторного підрахунку голосів виборців на дільниці Закон відносить:

порушення вимог Закону під час проведення голосування та (або) підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, що ставлять під сумнів результати підрахунку голосів виборців на цій виборчій дільниці;

порушення вимог цього Закону під час транспортування до окружної виборчої комісії протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці та інших документів.

До вимог Закону, недотримання яких обов`язково тягне за собою проведення повторного підрахунку голосів виборців на дільниці Закон відносить:

наявність неточностей у протоколі (протоколах) дільничної виборчої комісії, які неможливо усунути без перерахунку виборчих бюлетенів для голосування;

наявних ознак розпечатування пакетів із запакованими документами дільничної виборчої комісії.

Одночасно з цим, нормами Закону наявність заяв або скарг, підтверджених відповідно оформленими актами, складеними кандидатами у депутати, їх довіреними особами, уповноваженими особами партій, офіційними спостерігачами, виборцями, про порушення вимог цього Закону є обов`язковою умовою для встановлення окружною виборчою комісією порушень вимог Закону, які допущені під час здійснення тих виборчих процедур, які знаходяться за межами виконання її функцій та спостереження і не можуть окружною комісією бути виявлені, а саме:

порушення вимог Закону під час проведення голосування та (або) підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці;

порушення вимог Закону під час транспортування до окружної виборчої комісії протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці та інших документів.

До вимог Закону, виконання яких перевіряє чи контролює окружна виборча комісія при здійсненні своїх повноважень у виборчому процесі, і може безпосередньо їх виявити, Закон таких умов не встановлює.

Тому, в межах виборчих процедур прийняття та розгляду документів дільничних виборчих комісій окружною виборчою комісією виявлення у протоколі дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці виправлень, помилок, неточностей, а також виявлення ознак розпечатування пакетів із запакованими документами дільничної виборчої комісії не потребує наявності заяв або скарг, підтверджених відповідно оформленими актами, складеними кандидатами у депутати, їх довіреними особами, уповноваженими особами партій, офіційними спостерігачами, виборцями.

Одночасно з цим суд зазначає, що порушення вимог Закону України «Про вибори народних депутатів України», які належать до підстав прийняття рішення, передбаченого пунктом 3 частини 5 статті 94 Закону України «Про вибори народних депутатів України» за ознакою спричинення наслідків розділені на такі, що є достатніми за умови, коли вони потягли за собою настання негативних наслідків (створення сумнівів у достовірності результатів підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, неможливість усунення без перерахунку виборчих бюлетенів для голосування) та таких, що є достатньою підставою для прийняття рішення про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з моменту допущення, незалежно від спричинення таким фактом будь-яких негативних наслідків.

До першої категорії належать порушення вимог Закону допущені під час проведення голосування та (або) підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці; а також виявлені виправлення, помилки, неточності у протоколі дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці.

До другої - порушення під час транспортування протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці та інших документів, а також виявлена наявність ознак розпечатування пакетів із запакованими документами дільничної виборчої комісії.

Оскаржуване рішення відповідача про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці №260025 прийняте на підставі виявлення обставин, які відповідачем визначені, як ознака розпечатування пакетів із запакованими документами дільничної виборчої комісії, що передбачена частиною 11 статті 94 Закону України «Про вибори народних депутатів України».

Визначена відповідачем підстава перерахунку є обов`язковою для прийняття рішення, виявляється безпосередньо окружною виборчою комісією, а її встановлення не потребує заяв або скарг, підтверджених відповідно оформленими актами, є достатньою та самостійною підставою для прийняття такого рішення, незалежно від того чи спричинила вона будь-які негативні наслідки для здійснення виборчих процедур, передбачених Законом.

Як наслідок, обґрунтування безпідставності оскаржуваного рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці №260025 через відсутність заяв або скарг, підтверджених відповідно оформленими актами, а також через відсутність реальних чи ймовірних шкідливих наслідків, спричинених виборчому процесу не доводять протиправність чи безпідставність цього рішення, в зв`язку з неправильною нормативно-правовою кваліфікацією обставин, якими аргументовані такі доводи позову.

Визначальним для вирішення даного спору є встановлення правильності кваліфікації виявлених відповідачем обставин, як наявності ознак розпечатування пакетів із запакованими документами дільничної виборчої комісії №260025, що частиною 11 статті 94 Закону України «Про вибори народних депутатів України» є обов`язковою підставою для прийняття рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці.

Частина дев`ята статті 91 Закону України «Про вибори народних депутатів України» встановлює, що перший і другий примірники протоколів дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та в одномандатному окрузі, а за наявності - і відповідні примірники кожного протоколу з поміткою "Уточнений" запаковуються до пакетів зі спеціальною системою захисту у порядку, встановленому частиною шостою статті 87 цього Закону. На пакетах робляться відповідно написи "Протокол загальнодержавного округу", "Протокол одномандатного округу".

Частина шоста статті 87 Закону України «Про вибори народних депутатів України» визначає порядок, за яким дільнична виборча комісія запаковує опрацьовані виборчі документи у паперові пакети. Пакет з виборчими документами заклеюється, на пакеті зазначається напис, який вказує на вид запакованих документів, а також зазначаються позначення виборчого округу (загальнодержавний чи одномандатний) та номер одномандатного округу, номер виборчої дільниці, дата і час пакування, ставляться підписи усіх присутніх членів дільничної виборчої комісії та печатка дільничної виборчої комісії.

Виявлена 29.03.2021 під час прийому виборчої документації дільничної виборчої комісії №260025 відсутність пакування в сейф-пакети першого та другого примірника протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці внаслідок поміщення таких протоколів до сейф-пакетів без заклеювання з відкритим доступом до вмісту пакетів є фактичною обставиною, що визначена відповідачем як виявлення ознак розпечатування пакетів із запакованими документами дільничної виборчої комісії.

Колегія суддів дійшла висновку про правильність кваліфікації виявлених відповідачем обставин, як таких, що вказують на наявність ознак розпечатування пакетів із запакованими документами дільничної виборчої комісії №260025, оскільки вимогами частини 9 статті 91 та частини 6 статті 87 Закону України «Про вибори народних депутатів України» встановлено такий порядок і спосіб пакування виборчих документів виборчої дільниці, який без пошкодження пакування унеможливлює доступ до них, що є елементом системи процедурних гарантій дотримання принципів виборчого права, визначених Конституцією України та Законом України «Про вибори народних депутатів України».

Також є правильною кваліфікація відповідачем цих обставин як обов`язкової підстави для прийняття рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців на цій виборчій дільниці, що передбачена частиною 11 статті 94 Закону України «Про вибори народних депутатів України».

Враховуючи встановлені в судовому засіданні обставини та дослідженні докази, колегія суддів дійшла до висновку, що постанова Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №87 від 29.03.2021 за №36-П та рішення про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №260025 є таким, що прийнято на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законом, з використанням повноважень з метою з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для його прийняття, безсторонньо, добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, пропорційно та своєчасно.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що вимоги позивача необґрунтовані, а в задоволенні позову слід відмовити.

При зверненні до суду з цим позовом позивач не сплатив судовий збір.

Відповідно до частини 1 статті 4 Закону України «Про судовий збір», судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду. Пунктом 3 частини 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір» визначено, що за подання до адміністративного суду немайнового характеру фізичною особою встановлюється ставка 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Станом на 01.01.2021 прожитковий мінімум для працездатних осіб встановлено у розмірі 2270 гривень.

Сума судового збору, яка підлягає сплаті за подання даної позовної заяви становить 908 гривень, яка підлягає стягненню з позивача.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 241-246, 250, 271, 273, 278 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволені позову кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №87 на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року ОСОБА_1 до Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №87 (код ЄДРПОУ 43998137, вул. Шептицького А., 36, м. Надвірна, Надвірнянський район, Івано-Франківська область, 78405) про визнання протиправним та скасування рішення про повторний підрахунок голосів на виборчій дільниці №260025 та зобов`язання вчинити певні дії, - відмовити повністю.

Стягнути з кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №87 на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до спеціального фонду Державного бюджету України судовий збір у розмірі 908 (дев`ятсот вісім) гривень.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двох днів, з дня його проголошення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Строк подання апеляційної скарги, відповідно до частини 5 статті 270 Кодексу адміністративного судочинства України, не може бути поновлено.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили з моменту проголошення судового рішення судом апеляційної інстанції

Головуючий суддя Остап`юк С.В.

Суддя Микитюк Р.В.

Суддя Тимощук О.Л.