
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"04" квітня 2021 р. справа № 300/1399/21
11:55 год.
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі колегії суддів:
головуючого - судді Панікара І.В.,
суддів: Главача І.А., Скільського І.І.
за участю:
секретаря судового засідання: Подольської Т.М.,
представника позивача: Мазура А.П.,
представника відповідача: Бартоша С.Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою адвоката Сторожука Андрія Леонідовича, який діє в інтересах кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №87 на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року ОСОБА_1 до Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 в одномандатному виборчому окрузі №87 про визнання протиправним та скасування індивідуального акта,
ВСТАНОВИВ:
Адвокат Сторожук Андрій Леонідович (надалі також представник позивача, Сторожук А.Л.), який діє в інтересах кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №87 на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року ОСОБА_1 (надалі також позивач, ОСОБА_1 ), 03.04.2021 о 01:12 год звернувся в суд із позовною заявою до Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №87 про визнання протиправним та скасування рішення про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №260515, зобов`язати прийняти виборчі документи від дільничної виборчої комісії №260515 та врахувати відомості протоколів про підрахунок голосів на виборчій дільниці №260515 в межах одномандатного виборчого округу №87 на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року при встановленні підсумків голосування в межах одномандатного виборчого округу №87.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем прийнято оскаржуване рішення про повторний підрахунок на виборчій дільниці № 260515. Зокрема, представник позивача зазначає, що підставою для прийняття такого рішення стало неправильне пакування опрацьованої виборчої документації, що підтверджується протоколом безперервного засідання відповідача. Зокрема, представник позивача зазначає, що на момент прийняття такого рішення, по-перше, були відсутні заяви або скарги, підтверджені актами, про порушення під час голосування та/або підрахунку; по-друге, були відсутні акти або письмові заяви чи скарги від осіб, які брали участь у транспортуванні виборчої документації згідно ч. 1 ст. 93 Закону про порушення під час транспортування; по-третє, не було встановлено факт наявності неточностей у протоколі, які неможливо усунути без перерахунку; по-четверте, були відсутні ознаки розпечатування пакетів із запакованими документами. Факт відсутності актів, заяв, скарг підтверджується журналом реєстрації документів, заяв і скарг у дільничній виборчій комісії №260515, журналом реєстрації документів, заяв і скарг у окружній виборчій комісії округу №87, які реєструються у відповідності до п. 13.4 Постанови ЦВК №173 від 10.08.2020. Представник позивача вказує на те, що відповідач приймаючи оскаржене рішення діяв не на підставі, поза межами повноважень та не у спосіб, що визначені Конституцією і законами України, необґрунтовано, без урахування усіх обставин, що мають значення, а також недобросовісно. З урахуванням викладеного, позивач просить суд визнати протиправним та скасувати рішення відповідача про повторний підрахунок голосів на виборчій дільниці №260515 та зобов`язати Окружну виборчу комісію з виборів народних депутатів України на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року в одномандатному виборчому окрузі №87 прийняти виборчі документи від дільничної виборчої комісії №260515 та врахувати відомості протоколів про підрахунок голосів на виборчій дільниці №260515 в межах одномандатного виборчого округу №87 на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року при встановленні підсумків голосування в межах одномандатного виборчого округу №87.
По справі вчинявся ряд наступних процесуальних дій.
За наслідками розподілу позовної заяви з використанням Автоматизованої системи документообігу Івано-Франківського окружного адміністративного суду у справі визначено головуючого суддю Шумея М.В. і суддів Главача І.А., Скільського І.І.
03.04.2021, з метою уникнення сумнівів в об`єктивності та неупередженості судді при розгляді даної справи, головуючий суддя Шумей М.В., на підставі пункту 4 частини 1 статті 36 Кодексу адміністративного судочинства України, заявив самовідвід від участі в розгляді та вирішені цієї справи.
Ухвалою суду від 03.04.2021 заяву про самовідвід головуючого судді Шумея М.В. у справі №300/1399/21 - задоволено.
Розпорядженням "Щодо призначення повторного автоматизованого розподілу справ за № 68 від 03.04.2021 відповідно до абзацу 5 підпункту 2.3.25 пункту 2.3 Положення про автоматизовану систему документообігу суду призначено повторний автоматизований розподіл справи № 300/1399/21.
За наслідками повторного розподілу позовної заяви з використанням Автоматизованої системи документообігу Івано-Франківського окружного адміністративного суду у справі о 13:42 год. визначено головуючого суддю Панікара І.В. і суддів Главача І.А., Скільського І.І.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від "03" квітня 2021 року о 18 год. 15 хв. відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами загального позовного провадження, з урахуванням положень статей 268 - 273 Кодексу адміністративного судочинства України. Призначено судове засідання на "04" квітня 2021 р. о 09:00 год. (а.с.13-14).
Пунктом 6 резолютивної частини ухвали витребувано в Окружної виборчій комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №87: - витяг з протоколу безперервного засідання Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 в одномандатному виборчому окрузі №87, в якому відображене хід розгляду та прийняття рішення про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №260515; - інформацію щодо того, чи за результатами розгляду документів дільничної виборчої комісії №260515 надходили скарги про порушення вимог ЗУ "Про вибори народних депутатів України" під час проведення голосування та підрахунку голосів на вказаній виборчій дільниці, а також під час транспортування виборчих документів до окружної виборчої комісії, що надійшли до окружної виборчої комісії на момент прийняття документів дільничної виборчої комісії №260515; - відеозапис безперервного засідання Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №87 в частині розгляду та прийняття рішення про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №260515. Зобов`язано комісію подати докази до 07:00 год. 04.04.2021.
Про відкриття провадження у даній справі на підставі статей 268 та 273 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі, також КАС України) повідомлено учасників справи та виборчу комісію вищого рівня шляхом направлення ухвали на зазначені в позовній заяві або відомі адреси електронної пошти. Паперові копії ухвал вручені сторонам до початку підготовчого судового засідання.
Одночасно, із поданням даного адміністративного позову представником позивача подано клопотання про його забезпечення, в якому просить зупинити виконання рішення шляхом неврахування результатів перерахунку в підсумковому протоколі Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року в одномандатному виборчому окрузі №87 про повторний підрахунок голосів на виборчій дільниці № 260515.
Ухвалою суду від 04.04.2021 у задоволенні клопотання представника кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №87 на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року ОСОБА_1 - адвоката Сторожука Андрія Леонідовича, про забезпечення позову, відмовлено.
Відповідач скористався правом подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на електронну адресу суду. Згідно змісту якого, представник відповідача щодо можливості задоволення заявлених позовних вимог заперечив. Зокрема, вказав на те, що при розгляді виборчої документації в порядку статті 94 ЗУ "Про вибори народних депутатів України" ОВК виявила порушення цілісності пакетів з використаними бюлетенями, ознаки розпечатування пакетів із запакованими документами дільничної виборчої комісії. Вказане порушення (ознаки розпечатування пакетів) може свідчити про можливе відкриття пакету з невикористаними бюлетенями виборчої дільниці 260515, що унеможливило визначення фактичної кількості погашених невикористаних бюлетенів дільничною виборчою комісією. Отже, за вказаних умов ОВК № 87 не могла прийняти іншого за змістом рішення, ніж рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців по вказаній дільничній виборчій комісії для перевірки фактів порушення виборчого законодавства, що прямо вплинули на встановлення чесного волевиявлення. За таке рішення було проголосовано більшістю членами ОВК № 87 (а.с.45-47).
Водночас, відповідачем до відзиву додано витяг з протоколу по питанню розгляду виборчої документації з виборчої дільниці 260515, копію постанови ОВК 87 про призначення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці 260515 (а.с.48-50).
Представник позивача в судовому засіданні вимоги позовної заяви підтримав повністю, з підстав наведених у позові, просив позов задовольнити.
Представник відповідача, щодо можливості задоволення позовних вимог заперечив, з мотивів наведених у відзиві на позовну заяву.
Розглянувши матеріали адміністративної справи за правилами загального позовного провадження з урахуванням положень статей 268 - 273 Кодексу адміністративного судочинства України без проведення підготовчого засідання, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши подані докази, дослідивши письмові докази в їх сукупності, суд встановив наступне.
Постановою Центральної виборчої комісії від 27.11.2020 №522 призначено проміжні вибори народного депутата України в одномандатному виборчому окрузі №87 (Івано-Франківська область) на 28 березня 2021 року.
Згідно постанови Центральної виборчої комісії №46 від 09.02.2021 ОСОБА_1 зареєстровано кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №87 на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року.
Згідно змісту наявної в матеріалах справи копії постанови окружної виборчої комісії з виборів народного депутата України на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року в одномандатному виборчому окрузі №87, прийнятої 01.04.2021 о 11 год. 50 хв. за №29-П "Щодо розгляду виборчої документації ДВК 260515" (а.с.49-50), при розгляді виборчої документації комісією зафіксовано порушення цілісності пакетів з невикористаними бюлетенями виборчої дільниці №260515, що унеможливлює визначення фактичної кількості погашених невикористаних бюлетенів дільничною виборчою комісією.
З огляду на вищеописане порушення, комісією прийнято рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці №260515.
Вважаючи таке рішення відповідача протиправним, позивач через уповноваженого представника звернувся до суду з метою захисту свого порушеного права.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступних підстав та мотивів.
Згідно вимог частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 3 статті 77 Конституції України порядок проведення виборів народних депутатів України встановлюється законом.
Відповідно до пункту 20 частини 1 статті 92 Конституції України організація і порядок проведення виборів і референдумів визначаються виключно законами України.
Спірні правовідносини врегульовані Законом України "Про вибори народних депутатів України" від 17.11.2011 №4061-VІ (надалі також Закон №4061).
Зазначений Закон втратив чинність 1 січня 2020 року у зв`язку з прийняттям Виборчого кодексу України, крім положень щодо організації та проведення проміжних виборів і заміщення народних депутатів України, обраних у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі, повноваження яких достроково припинені, що діють до наступних чергових або позачергових виборів народних депутатів України.
Згідно з частиною 1 статті 13 Закону №4061, підготовка і проведення виборів депутатів здійснюються публічно і відкрито.
Відповідно до частини 1 статті 24 Закону №4061, систему виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення виборів депутатів, становлять: Центральна виборча комісія; окружні виборчі комісії; дільничні виборчі комісії.
Згідно з частиною 1 статті 25 Закону №4061 виборчі комісії є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення виборів депутатів і забезпечувати додержання та однакове застосування законодавства України про вибори депутатів.
До повноважень окружної виборчої комісії, згідно з частиною 2 статті 31 Закону №4061 належить, зокрема: забезпечення підготовки та проведення виборів депутатів в одномандатному окрузі та в загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу; здійснення в межах відповідного одномандатного округу контролю за додержанням і однаковим застосуванням законодавства про вибори депутатів виборцями, дільничними виборчими комісіями та їх членами, органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування, посадовими і службовими особами цих органів, підприємствами, закладами, установами, організаціями та їх посадовими особами, засобами масової інформації, їх власниками, посадовими особами та творчими працівниками, кандидатами у депутати, партіями, їх представниками та уповноваженими особами, довіреними особами кандидатів у депутати в одномандатних округах, офіційними спостерігачами, громадськими організаціями; надає правову, організаційно-методичну, технічну допомогу дільничним виборчим комісіям, організовує навчання членів цих комісій з питань організації виборчого процесу; встановлює підсумки голосування в загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та одномандатному окрузі, складає протоколи про підсумки голосування, передає протоколи та іншу виборчу документацію, передбачену цим Законом, Центральній виборчій комісії; визнає голосування на виборчій дільниці недійсним у випадках, передбачених цим Законом; здійснює інші повноваження, передбачені цим та іншими законами України.
Відповідно до частини 18 статті 33 Закону №4061, ніхто не має права втручатися у діяльність виборчих комісій, крім як у випадках, передбачених законом.
Відповідно до частин 1, 2, 3, 7, 8 статті 35 Закону №4061, документування діяльності окружних та дільничних виборчих комісій здійснюється у порядку, встановленому цією статтею та порядком ведення діловодства виборчих комісій, який затверджується Центральною виборчою комісією.
На засіданні виборчої комісії ведеться протокол засідання, який веде секретар комісії. За відсутності секретаря комісії чи у разі невиконання ним своїх повноважень на засіданні комісія обирає зі свого складу секретаря засідання, який виконує обов`язки секретаря комісії на відповідному засіданні та при оформленні документів засідання. Протокол засідання комісії підписується головуючим на засіданні та секретарем комісії (чи секретарем засідання). Протокол засідання комісії надається для ознайомлення членам комісії на їх вимогу не пізніше наступного засідання комісії, при цьому член комісії має право його підписати. Протокол засідання комісії може бути наданий для ознайомлення суб`єкту виборчого процесу на його вимогу не пізніше наступного засідання комісії. У цей же строк протокол засідання виборчої комісії вивішується на стенді офіційних матеріалів комісії для загального ознайомлення та надсилається до Центральної виборчої комісії. Центральна виборча комісія оприлюднює протокол засідання виборчої комісії на своєму офіційному веб-сайті невідкладно після його надходження.
Рішення виборчої комісії з розглянутого питання оформляється у формі постанови, яка повинна містити:
1) найменування комісії;
2) найменування постанови;
3) час, дату та місце прийняття і порядковий номер постанови;
4) мотивувальну частину з посиланням на обставини, що зумовили розгляд питання на засіданні комісії, посиланнями на відповідні положення нормативно-правових актів або постанову виборчої комісії вищого рівня чи рішення суду, якими керувалася комісія при прийнятті постанови;
5) резолютивну частину.
Виборча комісія складає акти та протоколи. Акт комісії засвідчує певний факт або певну подію, виявлені і визнані комісією. Протокол комісії встановлює підсумки певних дій, виконаних комісією.
Акти і протоколи виборчої комісії складаються у випадках, передбачених цим Законом, за формами, затвердженими Центральною виборчою комісією, та у кількості примірників, встановленій цим Законом. Акт або протокол комісії підписується всіма присутніми на засіданні членами виборчої комісії, підписи яких скріплюються печаткою виборчої комісії. Перший примірник акта чи протоколу мають право підписати присутні на засіданні кандидати у депутати, довірені особи кандидата у депутати, представники партій у Центральній виборчій комісії чи уповноважені особи партій, офіційні спостерігачі.
Відповідно до частин 3, 5, 6, 10, 11, 13 статті 94 Закону №4061, засідання окружної виборчої комісії, зазначене у частині першій цієї статті, оформляється протоколом безперервного засідання, який підписується головою або головуючим на засіданні, а також секретарем виборчої комісії або членом виборчої комісії, який виконував на зазначеному засіданні обов`язки секретаря. До протоколу приєднуються (за наявності) окремі думки членів виборчої комісії, які брали участь у засіданні і не згодні з прийнятим окружною виборчою комісією рішенням.
При прийнятті документів дільничної виборчої комісії окружна виборча комісія перевіряє комплектність документів та цілісність упаковки усіх пакетів з виборчими документами. При цьому кожний член комісії має право оглянути кожний пакет з документами. У разі повної комплектності виборчих документів та цілісності упаковки усіх пакетів відкриваються почергово пакети з протоколами про підрахунок голосів на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та одномандатному окрузі та оголошуються відомості, зазначені у них. За результатами розгляду документів дільничної виборчої комісії та скарг про порушення вимог цього Закону під час проведення голосування та підрахунку голосів на виборчій дільниці, а також під час транспортування виборчих документів до окружної виборчої комісії, що надійшли до окружної виборчої комісії на момент прийняття документів дільничної виборчої комісії, окружна виборча комісія окремо по виборах у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та в одномандатному окрузі приймає одне з рішень:
1) прийняти виборчі документи від дільничної виборчої комісії та врахувати відомості протоколів про підрахунок голосів на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі при встановленні підсумків голосування в межах виборчого округу;
2) відмовити у прийнятті виборчих документів по загальнодержавному округу в межах одномандатного округу та (або) одномандатному округу від дільничної виборчої комісії та зобов`язати дільничну виборчу комісію виправити виявлені недоліки шляхом складання протоколу (протоколів) з поміткою "Уточнений";
3) провести повторний підрахунок голосів на виборчій дільниці в порядку, встановленому цим Законом по виборах у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) в одномандатному окрузі.
Рішення, передбачене частиною п`ятою цієї статті, приймається шляхом голосування усіх членів окружної виборчої комісії більшістю від загального складу комісії і фіксується у протоколі засідання окружної виборчої комісії.
За наявності заяв або скарг, підтверджених відповідно оформленими актами, складеними кандидатами у депутати, їх довіреними особами, уповноваженими особами партій, офіційними спостерігачами, виборцями, про порушення вимог цього Закону під час проведення голосування та (або) підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі, що ставлять під сумнів результати підрахунку голосів виборців на цій виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі, а також за наявності акта або письмової заяви чи скарги осіб, зазначених у частині першій статті 93 цього Закону, про порушення вимог цього Закону під час транспортування до окружної виборчої комісії протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці та інших документів окружна виборча комісія може прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі.
У разі неможливості усунення без перерахунку виборчих бюлетенів для голосування у загальнодержавному окрузі та (або) одномандатному окрузі неточностей у протоколі (протоколах) дільничної виборчої комісії у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі, а також у разі наявних ознак розпечатування пакетів із запакованими документами дільничної виборчої комісії по загальнодержавному округу та (або) одномандатному округу окружна виборча комісія зобов`язана прийняти рішення про повторний підрахунок голосів виборців на цій виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі.
В контексті викладеного, суд зазначає, що відповідно до частини 7 статті 89 цього Закону, невикористані виборчі бюлетені для голосування у загальнодержавному окрузі та одномандатному окрузі погашаються шляхом відокремлення правого нижнього кута виборчого бюлетеня. Погашені невикористані виборчі бюлетені по загальнодержавному округу та одномандатному округу разом з виборчими бюлетенями, зазначеними у частині одинадцятій статті 85 цього Закону, запаковуються окремо у різні пакети у порядку, встановленому частиною шостою статті 87 цього Закону. На пакетах робиться напис "Невикористані виборчі бюлетені для голосування у загальнодержавному окрузі" або "Невикористані виборчі бюлетені для голосування в одномандатному окрузі".
Водночас, частиною 6 статті 87 Закону передбачено, що дільнична виборча комісія запаковує опрацьовані виборчі документи у паперові пакети. Пакет з виборчими документами заклеюється, на пакеті зазначається напис, який вказує на вид запакованих документів, а також зазначаються позначення виборчого округу (загальнодержавний чи одномандатний) та номер одномандатного округу, номер виборчої дільниці, дата і час пакування, ставляться підписи усіх присутніх членів дільничної виборчої комісії та печатка дільничної виборчої комісії.
Як встановлено та описано вище судом, при розгляді виборчої документації членами окружної виборчої комісії виявлено порушення цілісності пакетів з невикористаними бюлетенями з ознаками розпечатування пекетів із запакованими документами дільничної виборчої комісії.
Так, на виконання визначеного частиною 11 статті 94 Закону обов`язку, відповідачем, відповідно до витягу з протоколу засідання окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України на проміжних виборах депутата України 28 березня 2021 року в одномандатному виборчому окрузі №87, 01.04.2021 о 11 год. 50 хв. (а.с.48), в результаті виявлення на пакетах виборчої документації ознаки розпечатування пакетів із запакованими документами (непогашеними бюлетенями) дільничної виборчої комісії 260515, що може бути пов`язано з розпечатуванням пакетів із запакованими документами дільничної виборчої комісії, поставлено на голосування пропозицію прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів на виборчій дільниці №260515. За результатами голосування - 11 голосів «ЗА», відтак прийнято рішення, оформлене постановою від 01.04.2021 № 29-П Щодо розгляду виборчої документації ДВК 260515.
Повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці здійснюється окружною виборчою комісією з обов`язковою участю членів дільничної виборчої комісії, які передають виборчу документацію, після розгляду і прийняття протоколів та інших документів від усіх дільничних виборчих комісій. У повторному підрахунку окружною виборчою комісією голосів виборців на виборчій дільниці мають право бути присутніми усі члени цієї дільничної виборчої комісії; при цьому можуть бути присутніми кандидати у депутати, їх довірені особи, уповноважені особи партій, офіційні спостерігачі.
В ході розгляду зазначеної справи, шляхом перегляду долученого до матеріалів справи представником позивача відеозапису безперервного засідання ОВК від 01.04.2021 року, судом також встановлено факт передачі виборчої документації ДВК 260515. За змістом якого підтверджено факт її передачі такої документації членам ОВК в присутності членів відповідного ДВК, та відображено наявність ознак порушення цілісності пакета «Невикористані виборчі бюлетені».
На переконання колегії суддів, витяг з протоколу засідання ОВК та постанова від 01.04.2021 №29-П про проведення повторного підрахунку голосів, а також відеозапис процесу передачі виборчої документації є достатніми, належними та достовірними доказами факту пошкодження пакета з невикористаними виборчими бюлетенями. Вказані документи містять усі обов`язкові реквізити, відтиск печатки та скріплені підписами уповноважених осіб. При цьому, достовірність таких документів представником позивача під сумнів не ставиться.
Щодо можливості суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд (дискреційні повноваження), про що зазначає представник позивача у позовній заяві, суд вказує на таке.
Поняття дискреційних повноважень наведене у Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи № R (80)2, яка прийнята Комітетом Міністрів 11 березня 1980 року на 316-й нараді, відповідно до якої під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Пунктами 1.6, 2.4 Методології проведення антикорупційної експертизи, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 23 червня 2010 року № 1380/5 передбачено, що дискреційні повноваження - сукупність прав та обов`язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених нормативно-правовим актом, проектом нормативно-правового акта.
Дискреційні повноваження можуть закріплюватися в нормативно-правових актах, проектах нормативно-правових актів такими способами:
1) за допомогою оціночних понять, наприклад: "за наявності поважних причин орган вправі надати …", "у виключних випадках особа, уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, може дозволити…", "рішення може бути прийнято, якщо це не суперечить суспільним інтересам…" тощо;
2) шляхом перерахування видів рішень, що приймаються органом (особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування), не вказуючи підстав для прийняття того чи іншого рішення або шляхом часткового визначення таких підстав;
3) шляхом надання права органу (особі, уповноваженій на виконання функцій держави або місцевого самоврядування) при виявленні певних обставин (настанні конкретних юридичних фактів) приймати чи не приймати управлінське рішення залежно від власної оцінки цих фактів;
4) за допомогою нормативних приписів, що містять лише окремі елементи гіпотези чи диспозиції правової норми, що не дозволяють зробити однозначний висновок про умови застосування нормативного припису або правові наслідки застосування такого припису.
Стосовно дискреційних повноважень, суд, за наслідками аналізу вказаних положень, зазначає, що такими є повноваження суб`єкта владних повноважень обирати у конкретній ситуації між альтернативами, кожна з яких є правомірною. Прикладом таких повноважень є повноваження, які закріплені у законодавстві із застосуванням слова "може".
У такому випадку дійсно суд не може зобов`язати суб`єкта владних повноважень обрати один з правомірних варіантів поведінки, оскільки який би варіант реалізації повноважень не обрав відповідач, кожен з них буде правомірним, а тому це не порушує будь-чиїх прав.
Однак, суд наголошує, що в межах спірних правовідносин, а саме у разі наявних ознак розпечатування пакетів із запакованими документами дільничної виборчої, окружна виборча комісія не наділена дискреційними повноваженнями щодо прийняття рішення на власний розсуд. Натомість, зобов`язана прийняти єдине визначене законодавцем рішення - про повторний підрахунок голосів виборців на цій виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі.
Всупереч встановленим судом фактичним обставинам, представник позивача зазначає, що підставою для прийняття оскарженого рішення є неправильне пакування опрацьованої виборчої документації, що, на його думку підтверджується вищевказаним відеозаписом. Проте, суд повторно звертає увагу на те, що витягом з протоколу засідання ОВК з виборів народних депутатів України на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року в одномандатному виборчому окрузі №87 від 03.04.2021 та постановою ОВК від 01.04.2021 №29-П підтверджується факт не порушення правил пакування виборчої документації, а очевидний, підтверджений членами ОВК факт пошкодження пакета. Вказане беззаперечно свідчить про можливість розпечатування пакета, що в силу приписів частини 11 статті 94 зобов`язує відповідача прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів та не надає можливості останньому діяти на власний розсуд чи прийняти будь-яке інше рішення, як помилково вважає представник позивача.
Доводи представника позивача про відсутність заяв або скарг, підтвердженими актами про будь-які порушення під час голосування/підрахунку голосів, письмових заяв чи скарг від осіб, які брали участь у транспортуванні виборчої документації про порушення під час транспортування, суд відхиляє як безпідставні, оскільки положення Закону №4061, за умови наявності пошкоджень пакетів, ознак їх розпечатування, не вимагають наявності будь-яких заяв чи скарг для прийняття ОВК передбаченого Законом рішення.
Відповідно до частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
За приписами частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи зміст пункту 7 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України відповідач виконує делеговані владою повноваження з організації та проведення виборів народних депутатів, в спірних правовідносинах він є суб`єктом владних повноважень, а тому на виборчу комісію з виборів народних депутатів України на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року в одномандатному виборчому окрузі №87, як відповідача - суб`єкта владних повноважень, поширюються приписи частини 2 статті 77 КАС України.
З урахуванням усіх зібраних у справі доказів у їх сукупності, відповідач, як суб`єкт владних повноважень, довів суду правомірність оскарженого рішення, натомість твердження представника позивача, на переконання суду, є у повній мірі безпідставними та необґрунтованими, внаслідок чого, в задоволенні позову слід відмовити.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Частиною 9 статті 273 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.
Судом встановлено, що позивачем при зверненні до суду з даною позовною заявою, доказів сплати судового збору не надано.
Відповідно до частини 2 статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України "Про судовий збір" від 08.07.2011 №3674-VI (надалі, також - Закон №3674-VI).
Частиною 1 статті 4 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до підпункту 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою ставка судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік", встановлено, що прожитковий мінімум для працездатних осіб в розрахунку на місяць з 1 січня 2021 року складає 2270,00 грн.
Як слідує зі змісту позовних вимог, позивачем заявлено дві позовні вимоги немайнового характеру, а відтак, при зверненні до адміністративного суду з даним позовом підлягав до сплати судовий збір у розмірі 1816,00 грн. (2270*0,4*2).
Частиною 1 статті 132 КАС України встановлено, що судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Враховуючи те, що позовні вимоги задоволенню не підлягають, а доказів на підтвердження звільнення сторін від сплати судового збору суду не надано, підлягає стягненню з позивача до Державного бюджету України судовий збір у розмірі 1816,00 грн.
Доказів понесення сторонами інших судових витрат суду не подано.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статями 241-246, 250, 295, 271, 272, 273, 297 підпунктом 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
В задоволені позову адвоката Сторожука Андрія Леонідовича, який діє в інтересах кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №87 на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року ОСОБА_1 до Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 в одномандатному виборчому окрузі №87 про визнання протиправним та скасування індивідуального акта - відмовити.
Стягнути з кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №87 на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до спеціального фонду Державного бюджету України судовий збір у розмірі 1816 (одна тисяча вісімсот шістнадцять) гривень 00 копійок.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двох днів, з дня його проголошення.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Строк на апеляційне оскарження, відповідно до частини 5 статті 270 КАС України, не може бути поновлено.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили з моменту проголошення судового рішення судом апеляційної інстанції.
Учасники справи:
позивач: кандидат в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №87 на проміжних виборах народного депутата України 28 березня 2021 року ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ;
представник позивача: адвокат Сторожук Андрій Леонідович, адреса: вул. Бельведерська, буд. 27 А, офіс 203, м. Івано-Франківськ, 76018, ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 ;
відповідач: Окружна виборча комісія з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №87, адреса: вул. Шептицького А, буд.36, м. Надвірна, Івано-Франківська область, код ЄДРПОУ 43998137.
Головуючий суддя: /підпис/ Панікар І.В.
Суддя /підпис/ Главач І.А.
Суддя /підпис/ Скільський І.І.